مجله سلامتی من
0

آیا آب درمانی ژاپنی به کاهش وزن کمک می کند؟

بازدید 65

آب درمانی ژاپنی عبارت است از نوشیدن چندین لیوان آب با دمای اتاق در اول صبح و همچنین غذا خوردن سخت 15 دقیقه ای را با وقفه های طولانی بین وعده های غذایی و میان وعده ها را تشویق می کند. در حالی که برخی از افراد معتقدند که این عادت جنبه های خاصی از سلامت آنها را بهبود بخشیده است، ولی بسیاری از آنها نمی پرسند که آیا این یک ابزار موثر برای کاهش وزن است یا خیر. این مقاله مفید و کاربردی در وب سایت سلامتی من توضیح می دهد که آیا آب درمانی ژاپنی برای کاهش وزن موثر است یا خیر که در ادامه می خوانید.

آب درمانی ژاپنی و کاهش وزن | مراحل و شواهد | خطرات آب درمانی

آب درمانی ژاپنی برای کاهش وزن

آب درمانی و کاهش وزن

مطالعات علمی کمی به طور خاص بر روی آب درمانی ژاپنی انجام شده است و شواهد کاهش وزن برای الگوهای مشابه مصرف آب مختلط است. گفته می شود، جزء هیدراتاسیون آب می تواند به کاهش وزن کمک کند.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از عوامل دیگر مانند کیفیت کلی رژیم غذایی و سطح ورزش شما نقش دارند. نوشیدن آب بیشتر می تواند اثر پرکننده ای داشته باشد، زیرا آب فضای معده شما را اشغال می کند.

به نوبه خود، از هوس ها و پرخوری جلوگیری می کند که در غیر این صورت به افزایش وزن ناخواسته کمک می کند. یک مطالعه نشان داد که بزرگسالان دارای اضافه وزن یا چاقی که 2.1 فنجان (500 میلی لیتر) آب 30 دقیقه قبل از غذا می نوشند، 13 درصد غذای کمتری نسبت به بزرگسالانی که قبل از غذا مایعات نمی نوشند، می خورند.

مطالعه دیگری در مردان با وزن متوسط ​​نتایج مشابهی را به همراه داشت. علاوه بر این، یک بررسی نشان داد که نوشیدن آب به طور قابل توجهی مصرف انرژی در حالت استراحت (REE) را در بزرگسالان افزایش می دهد.

REE به تعداد پایه کالری هایی که بدن شما در حالت استراحت می سوزاند اشاره دارد. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که جایگزینی نوشیدنی‌های شیرین‌شده با آب می‌تواند کالری دریافتی را کاهش دهد که در غیر این صورت باعث افزایش وزن می شود.

در نهایت، پنجره های 15 دقیقه ای غذا خوردن و استراحت بین وعده های غذایی و میان وعده ها باعث کاهش بیشتر کالری دریافتی می شود. با این حال، برخی از مطالعات مشاهده کرده اند که هیدراتاسیون هیچ اثر کاهش وزن ندارد.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که پنجره‌های غذا خوردن ۱۵ دقیقه‌ای آب‌درمانی کاهش وزن طولانی‌مدت را مختل می کند، زیرا روده شما وقت ندارد به مغز شما سیگنال دهد که سیر است. در نتیجه، ممکن است خیلی سریع غذا بخورید. یک مطالعه نشان داد که کودکانی که سریع غذا می‌خورند، سه برابر بیشتر از کودکانی که غذا می‌خورند، دچار اضافه وزن می‌شوند.

برعکس، آهسته غذا خوردن با کاهش خطر اضافه وزن همراه است. تحقیقات بیشتر نشان می دهد که محدودیت کالری می تواند منجر به کاهش وزن اولیه شود، اما تمایل به افزایش سطح هورمون گرسنگی گرلین دارد. این ممکن است یکی از دلایلی باشد که چرا تنها 20 درصد از افرادی که وزن خود را کاهش می دهند طولانی مدت آن را کاهش می دهند.

چگونه نوشیدن آب بیشتر می تواند به کاهش وزن شما کمک کند؟

آب درمانی چگونه کار می کند؟

نحخوه عملکرد آب درمانی ژاپنی

در حالی که آب درمانی از ژاپن سرچشمه گرفته است، اما عمدتاً به لطف تبلیغات در سراسر جهان محبوب شده است.

دو مولفه اصلی برای نحوه عملکرد آب درمانی ژاپنی وجود دارد. اول، طرفداران آب درمانی، 4 تا 5 لیوان 6 اونس (180 میلی لیتر) آب با دمای اتاق را هر روز صبح ناشتا، 45 دقیقه قبل از هر غذا یا نوشیدنی می نوشند. (در ابتدا فقط با ۱ تا ۲ لیوان شروع کنید و به تدریج مقدار آن را افزایش دهید).

سپس، در طول روز مانند معمول آب می نوشید و به علائم تشنگی خود توجه می کنید. علاوه بر این، اکثر طرفداران آب درمانی ژاپنی فقط خوردن وعده های غذایی را به مدت 15 دقیقه در هر بار توصیه می کنند و حداقل 2 ساعت قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیز دیگری استراحت می کنند.

اگرچه هیچ محدودیتی برای مصرف یا مقدار مصرف شما در آب درمانی محدود نمی شود، کاهش وزن پایدار مستلزم انتخاب های غذایی سالم است نه فقط هیدراتاسیون.

در حالی که قرار نیست آب درمانی را برای یک دوره مشخص دنبال کنید، برخی از افراد فواید آن را در عرض چند هفته تا چند ماه گزارش می کنند و تا زمانی که نتایج را تجربه می کنند به تمرین آن ادامه می دهند.

پژوهش ها چه می گوید؟: حامیان ادعا می کنند که آب درمانی به پاکسازی سیستم گوارشی شما کمک می کند، سلامت روده را بهبود می بخشد، از یبوست جلوگیری می کند و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، سرطان و فشار خون را کاهش می دهد. با این حال، هیچ مدرک علمی چنین ادعاهایی را تایید نمی کند.

نوشیدن آب کافی شما را هیدراته نگه می دارد که ممکن است عملکرد مغز، سطح انرژی و فشار خون را بهبود بخشد و همچنین از سردرد، یبوست و سنگ کلیه جلوگیری کند.

به خاطر داشته باشید که نیازهای اولیه آب در افراد مختلف متفاوت است. در حالی که 8 لیوان (1.9 لیتر) در روز یک توصیه رایج است، شواهد علمی پشت این مقدار وجود ندارد. با این حال، اگر از این توصیه ها پیروی کنید، آب درمانی تقریباً نیمی از نیاز روزانه شما به آب را تامین می کند.

خطرات احتمالی

خطرات آب درمانی

در حالی که هیدراتاسیون کافی برای سلامت کلی مفید است ولی نوشیدن بیش از حد آب و هیدراتاسیون بیش از حد که مسمومیت با آب نیز نامیده می شود، زمانی اتفاق می افتد که شما مقدار زیادی آب در مدت کوتاهی بنوشید.

این می تواند به شدت غلظت سدیم را در جریان خون شما کاهش دهد و منجر به وضعیت خطرناکی به نام هیپوناترمی شود، که به نوبه خود، این ممکن است باعث تهوع، استفراغ، تشنج، کما و حتی مرگ در صورت عدم درمان شود.

در حالی که هیپوناترمی در میان افراد سالم با کلیه‌های دارای عملکرد طبیعی نادر است، بهتر است از نوشیدن بیش از حداکثر مقدار آبی که کلیه‌های سالم می‌توانند فیلتر کنند (حدود 4 لیوان (945 میلی‌لیتر) در ساعت خودداری کنید.

اگرچه نوشیدن 4 تا 5 لیوان آب توصیه شده در صبح احتمالاً برای بیشتر بزرگسالان بی خطر است، اما می تواند برای برخی افراد به راحتی و با خیال راحت مصرف شود. به بدن خود گوش دهید و اگر احساس ناراحتی کردید از نوشیدن آب خودداری کنید.

مخلص کلام; آیا آب درمانی ژاپنی برای لاغری موثر است؟

آب درمانی ژاپنی به دلیل مزایای کاهش وزن آن تبلیغ شده است، اما شواهد علمی کافی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد. با این حال، هیدراتاسیون کافی می تواند با کمک به احساس سیری و جلوگیری از پرخوری منجر به اثرات مثبت بر کاهش وزن شود. هیدراتاسیون تنها بخشی از پازل کاهش وزن است و آب درمانی ژاپنی می تواند مصرف کالری را بیش از حد محدود کند که می تواند منجر به دریافت سریع غذا و افزایش وزن شود.

منابع :

منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید