شامی
شامی
اطلاعات کامل ارزش غذایی شامی

شامی

شامی کباب یا کتلت گوشت یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین کباب های ایرانی است و به عنوان یکی از معروف ترین کباب های خانگی محسوب می شود. ...

به این غذا امتیاز دهید

مدت زمان آماده‌سازی مواد اولیه:

۲۰ دقیقه

مدت زمان پخت:

۹۰ دقیقه

هر وعده مناسب برای:

۱۵ نفر

اطلاعات کامل ارزش غذایی شامی

مراحل آماده‌سازی و پخت

مرحله 1

گوشت را با پیاز و زردچوبه و کمی نمک و فلفل در نیم لیتر آب روی آتش ملایم باز بگذارید و حدود 2 ساعت بپزید. هرگاه آب گوشت کم شدکمی آب جوش اضافه کنید. دست آخر آب گوشت باید کار رفته باشد. در پایان ساعت اول لپه را اضافه کنید. (توجه داشته باشید که ترکیب لعاب گوشت و لپه با آب کم باعث ته گرفتگی می شود. اگر گوشت و لپه را در دو قابلمه جدا بپزید ، خطر ته گرفتگی بسیار کمتر می شود)

مرحله 2

گوشت و لپه را با قاشق سوراخ بردارید و با استفاده از چرخ گوشت ، چرخ کنید. (اگر بتوانید گوشت را با گوشت کوب بکوبید بافت شامی بسیار بهتر از کار در می آید) تخم مرغ ها را روی مایه کوبیده بشکنید ، اندکی زعفران را در 1 قاشق آب داغ حل کنید و اضافه کنید. نمک و فلفل بپاشید و مایه را خوب چنگ بزنید.

مرحله 3

برای قالب گیری شامی ، یک دستمال پاکیزه را نم بزنید ، روی یک نعلبکی بیندازسد و لبه های دستمال را پشت نعلبکی هم بیاورید ، بپیچانید و توی مشت بگیرید ، به طوری که سطح دستمال مانند پوست تنبک روی نعلبکی کشیده شود. سپس با دست آزادتان که در یک کاسه آب سرد میزنید ، به اندازه کمی بیشتر از یک تخم مرغ از مایه شامی بردارید ، آن را گلوله کنید ، روی سطح تنبک مانند دستمال بگذاریدو کمی فشار بدهید تا پهن شود. لبه های مایه را کمی نازک کنید و با انگشت اشاره وسط آن را سوراخ کنید. سپس بردارید و در سینی بگذارید.

مرحله 4

پس از آن که تمام مایه به شکل شامی درامد ، روغن را به عمق 2 الی 3 سانتی متر در تابه داغ کنید و شامی را با احتیاط در روغن داغ بگذارید. پس از 2 تا 3 دقیقه شامی را برگردانیدتا هر دو روی آن سرخ شود. حرارت زیر تابه باید بالا باشد ، ولی نه آنقدر که رویه ی شامی خشک شود و داخل آن ، چنان که باید نبندد.

مرحله 5

شامی آماده را بردارید و روی حوله کاغذی بگذارید تا روغن آن گرفته شود.