صفحه اصلی > آشپزی : چند خاصیت بی نظیر کره بادام زمینی

چند خاصیت بی نظیر کره بادام زمینی

فهرست مطالب

چکیده :

استفاده از کره بادام زمینی به عنوان صبحانه یا میان وعده علاوه بر فواید بی نظیری که دارد برای کنترل و پیشگیری از برخی بیماری ها نیز بسیار مفید است. در ادامه به برخی از ویژگی های شگفت انگیز این ماده سالم و مغذی می پردازیم.

کره بادام زمینی و کاهش وزن

کره بادام زمینی اگر به صورت اصولی در برنامه غذایی گنجانده شود باعث کاهش وزن و تناسب اندام در افراد خواهد شد. این ماده مغذی که حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر است با ایجاد احساس سیری در طول روز و به طبع آن کم خوردن، باعث کاهش وزن در افراد می شود.

به گفته کارشناسان تغذیه، خوردن دو بار کره بادام زمینی در طول  هفته مفید بوده و بیشتر از آن توصیه نمی شود چون باعث اضافه وزن می شود.

کره بادام زمینی و حفظ سلامت و شادابی پوست

مره بادام زمینی مفید برای پوست

کسانی که به سلامت پوست خود اهمیت می دهند لازم است کره بادام زمینی را در برنامه غذایی خود بگنجانند. کره بادام زمینی حاوی خاصیت آتنی اکسیدانی بوده که شادابی و پاکسازی پوست را به همراه دارد.

همچنین افرادی که این ماده مغذی را به صورت خوراکی استفاده نمی کنند می توانند از  روغن آن برای ماساژ یا پاکسازی پوست استفاده کنند.

کره بادام زمینی مفید برای قلب

کره بادام زمینی مفید برای قلب

بادام زمینی را دوست قلب نیز می نامند. خواص موجود در بادام زمینی و کره آن باعث شده است تا این ماده سالم و مفید یکی از موادی باشد که برای قلب مفید بوده و در پیشگیری از بیماری های مربوط به آن موثر باشد.

بادام زمینی و کره بادام آن حاوی چربی های اشباع نشده است. چربی های سالم از انسداد عروق جلوگیری کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقس را کاهش می دهند.

کره بادام زمینی برای دیابتی ها مفید یا مضر؟

افرادی که دارای دیابت نوع 2 هستند می توانند از این ماده سالم و مفید در رژیم غذایی خود استفاده کنند. برای افراد دیابتی کنترل قندخون بسیار مهم و حیاتی است. بادام زمینی دارای شاخص گلیسمی 13 است که نسبتا شاخص پایینی است.

بنابراین افراد دیابتی می توانند بادام زمینی و کره بادام زمینی را در برنامه غذایی خود خصوصا در وعده صبحانه بگنجانند. این مقدار می تواند به میزان 2 قاشق غذاخوری و به مدت 5 روز در هفته باشد.

در انتخاب  کره بادام زمینی به چه نکاتی توجه کنیم؟

انتخاب کره بادام زمینی

ضرب المثل «پیشگیری بهتر از درمان است» در همه مسائل صدق می کند حتی در خرید و انتخاب کره بادام زمینی. از همین رو توجه به مواد تشکیل دهنده کره بادام زمینی روی برچسب کاغذی آن هنگام خرید از مسائلی مهمی است که باید بدان دقت لازم را داشت.

اینکه کره بادام زمینی خریداری شده، حاوی نمک و شکر نباشد که برای افراد دیابتی نیز اصلا مناسب نیست، یا حاوی مواد افزودنی نباشد از دو موارد مهمی است که باید بدان دقت لازم را داشت. کره بادام زمینی مغذی که برای بدن مفید باشد باید فارغ از هرگونه ماده اضافی و افزودنی باشد.

نتیجه گیری :

کره بادام زمینی که از بادام زمینی به دست می آید یکی از مواد خوراکی بسیار مغذی و مفید است که انرژی زیادی برای بدن فراهم می آورد. بسیاری از کارشناسان طب سنتی تاکید دارند که این ماده سالم و مفید در رژیم غذایی گنجانده شود؛ چرا که به کاهش و پیشگیری بسیاری از بیماری ها کمک می کند. کمک به شادابی پوست، کاهش وزن، تامین سلامت قلب و عروق، رفع افسردگی و مفید بودن آن برای افراد دیابتی نوع 2 فقط چند مورد از فواید بی نظیر این ماده غذایی سالم و مفید است. همچنین باید توجه داشت که کره بادام زمینی در کودکان خردسال و زنان شیرده باعث ایجاد حساسیت می شود؛ بنابراین بهتر است این افراد از مصرف آن خودداری کنند. افرادی هم که دارای سنگ کلیه و مثانه یا مستعد آن هستند بهتر است در مصرف آن دقت لازم را داشته باشند یا زیر نظر متخصص آن را مصرف کنند.

منابع :

منبع1 | منبع2 | منبع3 | منبع4

ندا عباسی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید