طرز تهیه یتیمچه


clapping

۰ نفر این غذا را پسندیده اند

cooking

۰ نفر این غذا را پخته اند


به این غذا امتیاز دهید


نسرین کاردان

نسرین کاردان

مشاهده پروفایل

به این غذا امتیاز دهید

تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

clapping

۰

cooking

۰

یتیمچه

clapping

دمت گرم

cooking

منم پختم

diary

دفترچه

share

اشتراک


یتیمچه یکی از انواع غذاهای ساده و خوشمزه ایرانی است که مواد اصلی تشکیل دهنده آن بادمجان و گوجه فرنگی هستند. این غذای خوشمزه معمولا بدون گوشت تهیه می شود، البته اگر بخواهیم این غذا را به صورت مجلسی تر درست کنیم، می توانیم مقداری گوشت تکه ای یا گوشت چرخ کرده نیز به یتیمچه اضافه کنیم،

مدت زمان آماده سازی مواد اولیه
۳۰ دقیقه

مدت زمان پخت
۶۰ دقیقه

هر وعده مناسب برای
۴ نفر


مراحل آماده سازی و پخت

مرحله 1

برای تهیه یتیمچه تهرانی ابتدا بادمجان ها را پوست می گیریم، سپس به صورت نگینی خرد می کنیم. در ادامه داخل یک کاسه مقداری آب و ۱ قاشق چایخوری نمک می ریزیم، سپس به خوبی هم می زنیم تا نمک به طور کامل حل شود.

مرحله 2

در این مرحله بادمجان ها را درون محلول آب نمک قرار می دهیم تا تلخی شان گرفته شود. پس از گذشت ۲۰ دقیقه بادمجان ها را از آب نمک خارج کرده و آبکشی می کنیم، سپس کنار می گذاریم تا آب اضافی شان کشیده شود.

مرحله 3

حالا پیاز را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار داده و مقداری روغن اضافه می کنیم. در ادامه پیاز را به تابه اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم تا تغییر رنگ دهد و کمی طلایی شود.

مرحله 4

پس از اینکه پیاز رنگش کاراملی شد، سیرها را به صورت ریز خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم. سیر نیاز به تفت دادن زیادی ندارد، فقط در حدی تفت می دهیم که عطر سیر خارج شود و کمی تغییر رنگ دهد.

مرحله 5

در این مرحله سیب زمینی را پوست می گیریم و با آب سرد به خوبی می شوییم، سپس با یک دستمال تمیز خشک می کنیم و به تابه اضافه می کنیم. در ادامه مقداری نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و آویشن اضافه می کنیم.

مرحله 6

حالا سیب زمینی را به خوبی تفت می دهیم تا کمی سرخ شود، سپس بادمجان های خرد شده را به تابه اضافه می کنیم. بادمجان ها را نیز تفت می دهیم تا سرخ شوند و آب اضافی شان به طور کامل کشیده شود.

مرحله 7

در این مرحله مواد درون تابه را یک سمت جمع می کنیم و در سمت خالی تابه، رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم تا رب گوجه فرنگی سرخ شود و طعم و بوی خامی آن به طور کامل گرفته شود.

مرحله 8

در همین حین گوجه فرنگی ها را به همراه فلفل دلمه ای به صورت نگینی ریز خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم. در ادامه نصف لیوان آب به تابه اضافه می کنیم و درب تابه را می گذاریم تا مواد درون تابه به طور کامل بپزند.

مرحله 9

توجه داشته باشید که این غذا بدون آب سرو می شود و باید صبر کنیم تا آب درون تابه به طور کامل کشیده شود و یتیمچه به روغن بیفتد. در پایان آب لیمو ترش را اضافه کرده و غذا را در ظرف مورد نظرمان می کشیم، سپس به همراه نان سرو می کنیم.

استاندارد آمریکا

جدول ارزش غذایی یتیمچه

ارزش غذایی

میزان سرو 1 وعده غذایی کامل : 100 گرم

میزان در هر وعده درصد نیاز روزانه
کالری ۵۷.۷۷ - %
چربی کل ۲.۶۷ - %
    چربی اشباع شده ۰.۶۱ - %
    چربی ترانس ۰.۶۰ - %
کلسترول ۰.۰۰ - %
سدیم ۱۷۴.۱۸ ۱۲ %
کربوهیدرات کل ۸.۴۸ ۷ %
    فیبر رژیمی ۱.۶۱ - %
    قند ۲.۶۱ - %
پروتئین ۱.۰۹ ۲ %
ویتامین A ۲۰۸.۵۵ ۲۳ %
کلسیم ۱۱.۵۳ ۱ %
برای مشاهده وارد شوید

نظرات

برای ثبت نظر وارد شوید

تاکنون هیچ نظری برای این غذا ثبت نشده است.