صفحه اصلی > لاغری و رژیم های غذایی : رابطه ویتامین ب1 و لاغری | علائم کمبود و فواید ویتامین ب 1

رابطه ویتامین ب1 و لاغری | علائم کمبود و فواید ویتامین ب 1

ویتامین ب 1 و لاغری

فهرست مطالب

یک رژیم غذایی سالم در کنار ورزش، روشی معمول برای کاهش وزن است. اما آیا ویتامین ها می توانند به روند کاهش وزن کمک کنند؟ می توان گفت ویتامین ها به افزایش متابولیسم کمک می کنند که این برای کاهش وزن ضروری است. در واقع، ویتامین ها به ویژه ویتامین های گروه ب به تبدیل کربوهیدرات ها به انرژی کمک می کنند.

ویتامین های گروه B شامل تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، اسید پانتوتنیک (B5)، پیریدوکسین (B6) ، بیوتین (B7)، فولات (B9) و کوبالامین (B12) است.

در میان ویتامین های گروه B، تیامین یا همان ویتامین ب 1، ممکن است برای کاهش وزن مفید باشند. تیامین در سلول های بدن برای تبدیل کربوهیدرات ها به انرژی کمک می کند. سطح پایین تیامین می تواند متابولیسم شما را مختل کند و باعث شود وزن شما بسیار سخت تر کاهش یابد. در این مقاله از سایت سلامتی من، در رابطه با ویتامین ب 1 و لاغری و علائم کمبود ویتامین ب 1 صحبت خواهیم کرد.

قرص ویتامین ب 1 300 برای چیست؟

قرص ویتامین ب 1 300 برای چیست؟

ویتامین ب 1 یکی از هشت ویتامین ضروری گروه ب است. ویتامین ب 1 نقش کلیدی در چندین عملکرد مهم سلامتی دارد. در واقع تیامین ویتامینی است که بدن شما برای رشد، تکامل و عملکرد سلولی و همچنین تبدیل غذا به انرژی، به آن نیاز دارد.

تیامین مانند سایر ویتامین های گروه B محلول در آب است. این بدان معناست که در آب حل می شود و در بدن شما ذخیره نمی شود، بنابراین باید به طور منظم آن را مصرف کنید. در واقع، بدن شما فقط می تواند در هر زمان معین حدود 20 روز تیامین را ذخیره کند. ویتامین های محلول در آب از طریق جریان خون عبور می کنند. اگر بدن از ویتامین ها استفاده نکند، آنها را از طریق ادرار دفع می کند.

رایج ترین قرص این ویتامین، ویتامین ب 1 300 است. نیاز روزانه به ویتامین B1 ممکن است به سن و جنسیت فرد بستگی داشته باشد. با این حال، افراد بالای 12 سال در صورت نیاز، در روز می توانند یک قرص ویتامین ب 1 مصرف کرد. خوشبختانه، ویتامین ب 1 به طور طبیعی در انواع غذاها یافت می شود.

موادغذایی سرشار از ویتامین ب 1

موادغذایی سرشار از ویتامین ب 1

خوردن یک رژیم غذایی سرشار از غذاهای حاوی تیامین می تواند به حفظ ذخایر کافی تیامین در بدن کمک کند. برخی از منابع غذایی رایج ویتامین ب 1 شامل موارد زیر می شوند:

 • 1 فنجان برنج سفید پخته شده: 0.3 میلی گرم تیامین
 • 1/2 فنجان لوبیا سیاه: 0.2 میلی گرم تیامین
 • 1 تکه نان سبوس دار: 0.1 میلی گرم تیامین
 • 1 فنجان ماست ساده: 0.1 میلی گرم تیامین
 • 1/4 فنجان تخمه آفتابگردان: 0.5 میلی گرم تیامین
 • 1 فنجان عدس: 0.33 میلی گرم تیامین

علاوه بر این، مکمل های ویتامین ب 1 به طور کلی اکثر نیازهای روزانه توصیه شده برای تیامین را تامین می کنند.

ویتامین ب 1 و لاغری

برخی از مطالعات در رابطه با قرص ویتامین ب 1 و لاغری نشان می دهد که ویتامین ب 1 می تواند منجر به کاهش وزن شود. جدای از رژیم غذایی و ورزش، مصرف ویتامین ها و مواد مغذی مناسب می توانند به کاهش وزن کمک کند. همانطور که کالری دریافتی خود را کاهش می دهید، ممکن است بدن خود را دچار کمبود مواد مغذی کنید.

از این رو، ویتامین ها راهی عالی برای جبران این کمبودهای تغذیه ای هستند. علاوه بر این می توانند منجر به کاهش هوس ها، افزایش متابولیسم و ​​افزایش قدرت بدن برای انرژی بیشتر شوند.

با توجه به نقش تیامین در تبدیل غذا به انرژی، این علامت منطقی است. نداشتن تیامین کافی در بدن به این معنی است که نمی تواند به اندازه سوخت انرژی تولید کند.

تیامین، به سلول های بدن کمک می کند تا کربوهیدرات ها را به انرژی تبدیل کنند. به عبارت دیگر، سطوح پایین یک یا چند مورد از این ویتامین ها به این معنی است که متابولیسم شما در بهترین حالت خود کار نخواهد کرد. در این صورت کاهش وزن حتی سخت تر هم می شود.

فواید ویتامین ب یک 300

افزایش گردش خون

افزایش گردش خون

تیامین گردش خون را تقویت می کند و بدن برای تقویت عضلات قلب به آن نیاز دارد. اگر از سردی پاها و دست های خود رنج می برید، B1 ممکن است مکمل خوبی برای شما باشد تا گردش خون مناسب را در قسمت های بدن شما تقویت کند.

کمک به تشکیل خون

کمک به تشکیل خون

زندگی با کم خونی می تواند به خودی خود نگرانی های بی شماری برای سلامتی ایجاد کند. افزودن ویتامین B1 اضافی به مکمل های روزانه به تشکیل تمام عناصر ضروری در خون شما کمک می کند. این همچنین می تواند برای زنانی که از پریودهای سنگین رنج می برند یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مفید باشد.

به تجزیه کربوهیدرات کمک می کند

اگر می خواهید وزن کم کنید، B1 اضافی در رژیم غذایی شما می تواند به سوخت و ساز بدن و تجزیه کربوهیدرات ها کمک کند. این همچنین به افزایش سطح انرژی شما کمک می کند تا بتوانید طولانی تر و موثرتر ورزش کنید.

تولید اسید کلریدریک

تولید اسید کلریدریک

معده شما غذای شما را با کمک اسید هیدروکلریک یا همان اسید معده تجزیه می کند. ویتامین B1 به تولید این اسید معده کمک می کند. بدون آن، هضم و جذب غذا آسیب می بیند و بدن شما به مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد در ظرفیت مطلوب دسترسی نخواهد داشت.

فعالیت شناختی و عملکرد مغز را بهینه می کند

فعالیت شناختی و عملکرد مغز را بهینه می کند

بسیاری از علائم یائسگی شامل مشکلات شناختی و عملکرد مغز، از جمله ضعف حافظه، مشکل در تمرکز، بی نظمی و سردرگمی ذهنی است. مکمل ویتامین B1 می تواند به شما در رفع تمام این علائم در دوران یائسگی کمک کند.

B1 همچنین می تواند به سالمندانی که با مشکلات حافظه زندگی می کنند کمک کند. B1 تأثیر مثبتی بر سطح انرژی دارد که می تواند به تحرک سالمندان کمک کند، که این به نوبه خود به آنها در مسائل شناختی کمک می کند. هرچه بیشتر بیرون بیایید و در اطراف حرکت کنند، مغز آنها باید بیشتر اطلاعات جدید را پردازش کند.

علائم کمبود ویتامین ب 1

علائم کمبود ویتامین ب 1

علائم و نشانه های کمبود ویتامین ب 1 به راحتی قابل شناسایی نیستند، زیرا علائم کمبود تیامین می توانند مبهم و تشخیص آن دشوار باشد و گاهی اوقات علائم بیماری های دیگر را تقلید کند. در زیر برخی از شایع ترین علائم کمبود ویتامین ب 1 آورده شده است.

از دست دادن اشتها

از دست دادن اشتها

تجربه از دست دادن اشتها غیر معمول می تواند یکی از اولین علائم کمبود ویتامین B1 باشد. از دست دادن اشتها می تواند منجر به کاهش وزن ناخواسته شود.

یکی از نظریه های پشت این موضوع این است که تیامین ممکن است نقش کلیدی در تنظیم علائم گرسنگی و سیری در مغز داشته باشد. ذخایر ناکافی تیامین ممکن است عملکرد این فرآیند را مختل کند و باعث شود شما احساس سیری کنید حتی زمانی که ممکن است واقعاً سیر نباشید.

در نتیجه، به دلیل کمبود اشتها، ممکن است کمتر از حد معمول غذا بخورید. این می تواند باعث شود که به طور بالقوه مواد مغذی حیاتی را از دست بدهید.

مطالعات حیوانی در رابطه با ویتامین ب 1 و لاغری نشان داده است که موش ها پس از دریافت رژیم غذایی با کمبود تیامین به مدت 16 روز، به میزان قابل توجهی غذای کمتری خوردند. مصرف غذای آنها تا روز 22 تقریباً 75 درصد کاهش یافت و پس از اضافه شدن تیامین به رژیم غذایی آنها، اشتهای آنها به روال سابق بازگشت.

خستگی

خستگی

کمبود تیامین می تواند به صورت خستگی نیز ظاهر شود که بسته به شدت کمبود ممکن است به سرعت یا در طول زمان ظاهر شود. برخی منابع نشان می دهند که خستگی می تواند در عرض چند هفته پس از کمبود تیامین رخ دهد.

در حالی که خستگی یک علامت گسترده است که می تواند نشان دهنده تعدادی دیگر از شرایط سلامتی باشد، بسیاری از مطالعات آن را با کمبود تیامین مرتبط می دانند.

در واقع، برخی از محققان پیشنهاد می کنند که هنگام شناسایی علائم اولیه کمبود تیامین در افراد در معرض خطر، خستگی باید در اولویت قرار گیرد.

تحریک پذیری

تحریک پذیری

کمبود ویتامین ب 1 ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در خلق و خوی افراد شود، مانند اینکه شما را تحریک پذیرتر کند یا به راحتی ناراحت شوید. احساس تحریک پذیری اغلب یکی از اولین نشانه های کمبود تیامین است.

آسیب عصبی

آسیب عصبی

یکی از شناخته شده ترین عوارض جانبی کمبود طولانی مدت و شدید تیامین، آسیب به اعصاب است که به عنوان نوروپاتی نیز شناخته می شود.

سوزن سوزن شدن دست ها و پاها

سوزن سوزن شدن و احساس گزگز در بازوها و پاها که پارستزی نیز نامیده می شود می تواند نشانه کمبود شدید ویتامین ب 1 باشد.

تاری دید

به دلیل نقش ویتامین ب 1 در حفظ سلامت اعصاب، کمبود آن می‌تواند بر عصب بینایی چشم تأثیر بگذارد. به طور خاص، این می تواند باعث تورم عصب بینایی شود که منجر به تاری دید می شود. در صورت عدم درمان، آسیب رسیدن به عصب بینایی می تواند در نهایت منجر به از دست دادن بینایی شود. البته این نابینایی بسیار نادر است.

برخی از مطالعات کوچک نشان داده اند که مکمل های مورد استفاده برای اصلاح کمبود تیامین نیز ممکن است بینایی را در این موارد به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ

مانند خستگی و تحریک پذیری، حالت تهوع و استفراغ می تواند علائم غیر اختصاصی بسیاری از بیماری ها از جمله کمبود تیامین باشد. این علائم گوارشی در میان افراد مبتلا به بیماری مرتبط با کمبود تیامین به نام انسفالوپاتی شایع تر است. با این حال، آنها حتی در موارد خفیف کمبود تیامین می توانند یک علامت اولیه باشند، بنابراین مهم است که آنها را جدی بگیرید.

هذیان گویی

هذیان گویی

گیجی، ناتوانی در تفکر، هذیان، توهمات و از دست دادن حافظه از دیگر علائم کمبود ویتامین ب 1 است.

چه کسانی در معرض خطر کمبود ویتامین ب 1 هستند؟

چه کسانی در معرض خطر کمبود ویتامین ب 1 هستند؟
 • مادران بارداری
 • افرادی که بیماری مزمن دارند
 • افرادی که رژیم غذایی کاملی ندارند
 • کسانی که به الکل اعتیاد دارند
 • افراد مسن
 • افراد مبتلا به دیابت

زمان مصرف ویتامین ب 1 300

زمان مصرف ویتامین ب 1 300

با توجه به این که ویتامین های گروه ب محلول در آب هستند، می توان همراه با غذا و یا در هر زمان دیگر از روز آنها را مصرف کرد. با این حال، بهترین زمان برای مصرف ویتامین ب 1 صبح ها بعد از صبحانه است.

سخن پایانی 

در این مطلب از سایت سلامتی من، سعی کردیم اطلاعات مفیدی در رابطه با ویتامین ب 1 و لاغری در اختیار شما قرار دهیم و به طور کامل توضیح دادیم که ویتامین های گروه ب، قرص لاغری معجزه آسایی نیستند اما می توانند در کنار یک رژیم غذایی سالم و ورزش به کاهش وزن کمک کنند. در واقع ویتامین های گروه B با افزایش متابولیسم و ​​تبدیل غذا به انرژی، شانس موفقیت در مسیر کاهش وزن را افزایش می دهد.

سوالات متداول 

بهترین قرص ویتامین برای لاغری چیست؟

ویتامین های گروه ب برای کاهش وزن مفید هستند که شامل B1، B2، B3، B5، B6، B7، B9 و B12 می شوند. این ویتامین ها با افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن کمک می کنند.

خیر. افراد مبتلا به کمبود ویتامین B1 ممکن است از دست دادن اشتها را تجربه کنند که به نوبه خود ممکن است باعث کاهش وزن شود.

خیر ویتامین های گروه ب باعث چاقی نمی شوند بلکه به افزایش سوخت و ساز بدن کمک میکند و این ممکن است باعث لاغری افراد شود. اما برخی از افراد با مصرف قرص ویتامین های گروه ب ممکن است اشتهای آنها افزایش یابد.

شیری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید