صفحه اصلی > رژیم های غذایی : قرص امگا 3 و چاقی | قرص امگا 3 برای چاقی خوب است یا لاغری؟

قرص امگا 3 و چاقی | قرص امگا 3 برای چاقی خوب است یا لاغری؟

قرص امگا 3 و چاقی | قرص امگا 3 برای چاقی خوب است یا لاغری؟

فهرست مطالب

برخلاف ویتامین ها، مکمل امگا 3 فقط چربی است و با وجود اینکه بسیار مفید است، اکثر مردم نگران میزان کالری و چربی آن هستند که ممکن است موجب چاقی شود. برخی از افراد ادعا می کنند که مصرف قرص امگا 3 باعث چاقی آنها شده است و برخی دیگر معتقدند که مصرف قرص امگا 3 برای افرادی که قصد دارند وزن کم کنند تجویز می شود.

به همین دلیل ما در این مقاله از سایت سلامتی من، قصد داریم رابطه بین قرص امگا 3 و چاقی را بررسی کنیم. همچنین به این سوال شما که ” قرص امگا 3 برای چاقی خوب است یا لاغری؟” پاسخ دهیم پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

امگا 3 چیست؟

امگا 3 چیست؟

اسیدهای چرب امگا 3 گروهی از چربی های غیراشباع سالم و ضروری برای بدن هستند. متاسفانه بدن نمی تواند این اسیدهای چرب امگا 3 را تولید کند، بنابراین باید آن را از طریق موادغذایی و یا به صورت مکمل دریافت کند.

مواد غذایی مانند گردو، روغن ماهی، روغن دانه‌ کتان، دانه‌ چیا و انواع ماهی های چرب سرشار از امگا 3 هستند و افرادی که این مواد غذایی را در رژیم غذایی روزانه خود ندارند، می توانند برای حفظ سلامت خود از قرص امگا 3 استفاده کنند.

خواص قرص امگا 3

خواص قرص امگا 3

مصرف امگا 3 اثرات مفیدی برای سلامت بدن دارد که ما در اینجا به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

امگا 3 به سلامت قلب کمک می کند

مکمل امگا 3 به افزایش کلسترول خوب (HDL)، کاهش تری گلیسیرید (یا چربی خون)، کاهش فشار خون، جلوگیری از تشکیل پلاک در شریان ها و جلوگیری از سخت شدن رگ ها کمک می کند. به همین دلیل، کارشناسان معتقدند امگا 3 ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد.

مکمل امگا 3 می تواند به افزایش تراکم استخوان کمک کند

در رژیم غذایی معمولی، مصرف اسیدهای چرب امگا 6 که در روغن های گیاهی مانند روغن ذرت و آفتابگردان یافت می شود، بسیار بیشتر از اسیدهای چرب امگا 3 است. این عدم تعادل به عنوان عاملی برای کاهش تراکم استخوان مطرح شده است. اما خبر خوب این است که مصرف قرص امگا 3 توسط افراد مسن توانسته به افزایش تراکم استخوان آنها کمک کند.

قرص امگا 3 از پوست شما محافظت می کند

قرص امگا 3 از پوست شما محافظت می کند

پوست بزرگترین عضو بدن و حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است. سلامت پوست می تواند در طول زندگی شما کاهش یابد، به خصوص در دوران پیری یا پس از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید. گفته می شود، مصرف قرص امگا 3 می تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند.

امگا 3 به بهبود عملکرد مغز کمک می کند

تقریبا 60 درصد از مغز شما را چربی ها تشکیل داده اند و بیشتر این چربی از اسیدهای چرب امگا 3 تشکیل شده است. بنابراین می توان گفت امگا 3 برای عملکرد مغز ضروری است.

امگا 3 از سلامت چشم محافظت می کند

چشمان ها هم مانند مغز به چربی های امگا 3 متکی هستند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که امگا 3 کافی دریافت نمی کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های چشمی هستند. برخی تحقیقات نشان می دهد که امگا 3 ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن کمک کند. این وضعیت که با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کند، منجر به از دست دادن یا اعوجاج میدان دید مرکزی می شود.

قرص امگا 3 به شما کمک می کند تا از نظر بدنی سالم بمانید

برخی تحقیقات، امگا 3 را با کاهش چربی مرتبط دانسته اند. در واقع چربی های خوب امگا 3 به افزایش عضله های بدن کمک می کند. علاوه بر این تحقیقات دیگر نشان داده اند که امگا 3 ممکن است تأثیر غیرمستقیم بر مدیریت وزن داشته باشد.

قرص امگا 3 و چاقی

قرص امگا 3 و چاقی

از آنجایی که قرص های امگا 3 حاوی چربی هستند، منطقی است که این سوال در ذهنمان ایجاد شود که آیا قرص امگا 3 باعث افزایش وزن می شود یا خیر. تحقیقات هیچ شواهد قطعی را نشان نمی دهند که این مکمل ها باعث افزایش وزن شوند بلکه حتی ممکن است به جای افزایش وزن منجر به کاهش وزن شوند.

طبق مطالعات انجام شده محققان به نتایج جالبی دست پیدا کردند. یک مطالعه در رابطه با قرص امگا 3 و چاقی نشان داده است که امگا 3 سطح هورمون سیری را در افراد چاق افزایش می دهد، اما سطح همان هورمون را در افراد لاغر کاهش می دهد. بنابراین، ممکن است بسته به وضعیت سلامتی و رژیم غذایی، قرص امگا 3 اثرات متفاوتی بر بدن داشته باشد. در واقع می توان گفت تاثیر قرص امگا 3 بر چاقی فقط برای عده کمی قابل مشاهده است و برای بسیاری از افراد ممکن است باعث کاهش وزن شود.

چگونه قرص امگا 3 باعث لاغری می شود؟

چگونه قرص امگا 3 باعث لاغری می شود؟

چربی چیزی است که افراد چاق همیشه از آن دوری می کنند، اما در مورد اسیدهای چرب امگا 3 دقیقاً برعکس است. امگا 3 ممکن است مستقیماً مسئول کاهش وزن نباشد اما به افراد چاق کمک می کند تا وزن کم کنند. مشکلات قلبی عروقی و درد مفاصل عامل اصلی چاقی هستند. این به این معنی است که گنجاندن مقداری روغن ماهی یا مکمل امگا 3 در رژیم غذایی روزانه می تواند ایده بسیار خوبی باشد زیرا نه تنها سلامت کلی شما را بهبود می بخشد، بلکه به مدیریت وزن شما نیز کمک می کند. قرص امگا 3 می تواند به چندین روش به کاهش وزن افراد کمک کند. اما چگونه؟

افزایش متابولیسم بدن: امگا 3 با افزایش متابولیسم بدن می تواند به کاهش وزن کمک کند. افزایش متابولیسم به این معنی است که شما کالری بیشتری می سوزانید و این به نوبه خود کاهش وزن را آسان تر می کند.

کاهش اشتها: قرص امگا 3 ممکن است در برخی افراد گرسنگی و اشتها را کاهش دهد. این اثر ممکن است به ویژه برای کسانی که از رژیم های کاهش وزن پیروی می کنند مفید باشد.

کاهش چربی: قرص امگا 3 ممکن است به کاهش چربی کمک کند. حتی اگر امگا 3 به کاهش وزن برخی افراد کمک نکند، ممکن است به عضله سازی و کاهش چربی بدن آنها کمک کند. گاهی اوقات وزن شما روی ترازو ممکن است گمراه کننده باشد. حتی اگر در حال افزایش عضله و از دست دادن چربی هستید، ممکن است وزن شما به همان شکل باقی بماند.

بهترین زمان مصرف قرص امگا 3

بهترین زمان مصرف قرص امگا 3

بهترین زمان برای مصرف قرص امگا 3 میل کردن آن همراه با غذا است زیرا در این صورت جذب آن بیشتر است. همچنین بهتر است این مکمل را همراه با وعده غذایی حاوی چربی مصرف کنید، زیرا چربی جذب امگا 3 را افزایش می دهد.

عوارض جانبی قرص امگا 3

عوارض جانبی قرص امگا 3

با توجه به این که مصرف امگا 3 می تواند برای بدن بسیار مفید باشد اما باید به این نکته توجه کنید که مصرف بیش از حد آن ممکن است خطراتی را نیز به دنبال داشته باشد. با این حال بهتر است افراد بدون مشورت با پزشک این مکمل ها را مصرف نکنند. در اینجا چند نمونه از عوارض جانبی مصرف قرص امگا 3 را بیان می کنیم:

زمانی که قرص ها طبق دستور مصرف شوند، به طور کلی بی خطر هستند. با این حال، عوارض جانبی قرص امگا 3 می تواند شامل بوی بد دهان، سوء هاضمه، حالت تهوع، بثورات پوستی و مزه ماهی باشد.

قرص امگا 3 یک عارضه جانبی دارد که با یکی از فواید آن همراه است. در حالی که ممکن است خطر لخته شدن خون را کاهش دهد، مصرف بیش از حد آن ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهد. اگر دوز مصرف این قرص ها به اندازه کافی بالا باشد، افزایش خطر خونریزی ممکن است باعث سکته شود. دوزهای بالای امگا 3 نیز می تواند ایمنی را سرکوب کند.

مشخص نیست افرادی که به غذاهای دریایی آلرژی دارند، می توانند قرص امگا 3 را با خیال راحت مصرف کنند یا خیر. نشانه های پاسخ آلرژیک آن ممکن است شامل کهیر، خارش، بثورات پوستی و تورم زبان، لب ها یا صورت است. علائم ممکن است شامل مشکلات تنفسی نیز باشد.

تداخلات دارویی قرص امگا 3

تداخلات دارویی قرص امگا 3

قرص امگا 3 با برخی از داروها تداخل دارد. در مصرف آن با داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین یا آسپرین احتیاط کنید زیرا ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.

امگا 3 را با اورلیستات مصرف نکنید زیرا این دارو جذب چربی مفید را کاهش می دهد. در عوض، مکمل و دارو را با فاصله دو ساعت مصرف کنید.

داروهای ضد بارداری نیز ممکن است اثر مثبت مکمل روی تری گلیسیرید را سرکوب کنند.

توصیه هایی در رابطه با قرص امگا 3 و چاقی

توصیه هایی در رابطه با قرص امگا 3 و چاقی

ماهی سرشار از امگا 3 است و شما باید دو بار در هفته ماهی بخورید، به ویژه ماهی های چرب. اگر چند بار در هفته ماهی های چرب مانند سالمون یا ساردین مصرف کنید، ممکن است حتی به مکمل امگا 3 نیاز نداشته باشید. از پزشک یا یک متخصص تغذیه بپرسید که آیا مصرف آن برای شما مناسب است یا خیر.

علاوه بر این، مراقب نوع مکملی که مصرف می کنید نیز باشید. برخی از قرص های امگا 3 ممکن است حاوی ویتامین A باشند که در صورت مصرف زیاد، به خصوص در زنان باردار و کودکان خردسال می تواند سمی باشد.

خوب است به خاطر داشته باشید که امگا 3 دارای اثرات رقیق کننده خون است که ممکن است باعث خونریزی بیش از حد در برخی افراد شود. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، قبل از افزودن قرص امگا 3 به رژیم غذایی خود با یک پزشک مشورت کنید.

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مفیدی در رابطه با قرص امگا 3 و چاقی در اختیار شما قرار دهیم اما سعی کنید به جای مصرف مکمل ها و قرص های حاوی امگا 3، مواد غذایی که سرشار از امگا 3 هستند را در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا سالم ترین روش دریافت امگا 3 از طریق مواد غذایی است. در پایان توصیه می کنیم اگر قصد دارید قرص امگا 3 را مصرف کنید حتما قبل از مصرف آن با یک پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا قرص امگا 3 چاق کننده است؟

خیر، این که قرص امگا 3 باعث چاقی می شود یک باور اشتباه است. در واقع قرص امگا 3 به طور مستقیم تاثیری بر چاقی ندارد.

آیا قرص امگا 3 باعث افزایش اشتها می شود؟

طبق تحقیقات انجام شده مصرف قرص امگا 3 در افرادی که از رژیم لاغری پیروی می کنند و کالری کمی در روز دریافت می کنند، ممکن است باعث کاهش اشتها شود اما مصرف آن توسط افراد لاغر ممکن است برعکس باشد و موجب افزایش اشتها شود.

منابع

منبع 1 | منبع 2 | منبع 3 | منبع 4 | منبع 5 | منبع 6

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید