صفحه اصلی > رژیم های غذایی : لیست کامل غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی و عضله سازی

لیست کامل غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی و عضله سازی

غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی

فهرست مطالب

بدنسازی بر ساخت ماهیچه های بدن از طریق وزنه برداری و تغذیه تمرکز دارد. اگر به دنبال عضله سازی هستید، علاوه بر ورزش، باید غذاهای سرشار از پروتئین و مواد مغذی مصرف کنید و در عین حال مصرف الکل و غذاهای شیرین یا سرخ شده را محدود کنید. ما در این مقاله از سایت سلامتی من، سعی داریم غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی را به شما معرفی کنیم و توضیح دهیم که چرا هر کدام یک انتخاب عالی برای ورزشکاران یا بدنسازانی هستند که به دنبال عضله سازی اند پس با ما همراه باشید.

نقش مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی

نقش موادغذایی پروتئین دار برای بدنسازی

پروتئین از جمله مواد مغذی ضروری برای سلامتی است و نقش ویژه ای در بدنسازی دارد زیرا حاوی اسیدهای آمینه است. اسیدهای آمینه به ترمیم و حفظ بافت عضلانی، ساخت عضلات و جلوگیری از تحلیل عضلانی کمک می کنند. در واقع پروتئین برای یک بدنساز یک گزینه نیست بلکه یک نیاز است. علاوه بر غذاهای پروتئین دار، غذاهای کربوهیدرات دار برای بدنسازی نیز بسیار ضروری هستند زیرا کربوهیدرات ها منبع سوخت اولیه برای بافت عضلانی هستند.

لیست غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی

لیست غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی

منابع پروتئینی گوشتی

گوشت مرغ

سینه مرغ یک انتخاب عالی برای دریافت پروتئین است زیرا در هر 100 گرم، 31 گرم پروتئین دارد. با مصرف سینه مرغ، پروتئین بدون چربی زیادی دریافت می کنید. ویتامین B6 موجود در سینه مرغ نیز به بدن شما کمک می کند تا از پروتئین موجود در وعده غذایی شما استفاده کند.

ران مرغ نیز مقدار قابل توجهی از این ماده مغذی عضله ساز را تامین می کند. به طور متوسط، ران مرغ حاوی حدود 26 گرم پروتئین در هر 100 گرم است. ران مرغ چربی بیشتری نسبت به سینه دارد. اگر کالری اضافی در هر وعده برایتان مهم نیست، چربی های سالم موجود در ران مرغ می تواند برایتان مفید باشد زیرا چربی ها نقش مهمی در تولید هورمون برای عضله سازی دارند.

گوشت گاو

گوشت گاو منبع عالی پروتئین و حاوی تمام آمینواسیدهای ضروری است که آن را به یک منبع پروتئین کامل برای عضله سازی تبدیل می کند. 100 گرم گوشت گاو، بیش از 25 گرم پروتئین را فراهم می کند. گوشت قرمز به ویژه برای افراد مسن مفید است و زمانی که با تمرینات قدرتی ترکیب شود، راهی ایمن و موثر برای به دست آوردن بافت عضلانی بدون چربی است.

گوشت بوقلمون

بوقلمون منبع عالی پروتئین کم چرب است. یک وعده 100 گرمی سینه بوقلمون حدود 30 گرم پروتئین را تامین می کند. مانند سایر منابع حیوانی، پروتئین بوقلمون حاوی مقدار کافی از تمام اسیدهای آمینه ضروری بدن شما برای ساخت عضله است.

منابع پروتئینی لبنی برای بدنسازی

تخم مرغ

شکی وجود ندارد که تخم مرغ در لیست بهترین موادغذایی پروتئین دار برای بدنسازی قرار دارد و از جمله غذاهای حجم دهنده در رژیم غذایی بدنسازی است. تخم مرغ تقریباً همه چیزهایی را که برای سالم ماندن نیاز داریم فراهم می کنند، به استثنای ویتامین C. یک تخم مرغ بزرگ، 6 گرم پروتئین کامل را با تمام آمینواسیدهای ضروری بدن تامین می کند.

تخم مرغ علاوه بر پروتئین حاوی چندین ماده مغذی دیگر است که ممکن است دارای خواص آنابولیک (عضله سازی) باشند که بیشتر آنها در زرده تخم مرغ یافت می شوند. تخم مرغ همچنین منبع عالی ویتامین B است که برای متابولیسم انرژی در سلول های ماهیچه ای ضروری است.

با این حال، اگر می خواهید ماهیچه های شما تمام پروتئین موجود در تخم‌مرغ را جذب کنند، باید آن را بپزید. پختن آنها پروتئین را تجزیه و هضم را آسان می کند. بدن شما بیش از 90 درصد پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ پخته شده را جذب می کند، اما فقط 65 درصد آن را در سفیده تخم مرغ خام جذب می کند.

پنیر کاتیج

یک فنجان پنیر کاتیج حاوی 28 گرم پروتئین است. پنیر سرشار از آمینواسیدهای ضروری و مقدار زیادی پروتئین کازئین است که به آرامی آزاد می شود و آن را به یک غذای ایده آل برای تامین مواد سازنده عضلات تبدیل می کند. پنیر همچنین منبع خوبی از کلسیم است که نقش مهمی در انقباض عضلات و سلامت استخوان دارد.

شیر

شیر یکی از منابع پروتیینی برای بدن سازی است

شیر سرشار از پروتئین است که هم حاوی پروتئین آب پنیر و هم کازئین است و آن را به یک مکمل فوق العاده برای رشد عضلات تبدیل می کند. به همین دلیل شیر در برنامه غذایی پروتئین دار برای بدنسازی از جمله برترین موادغذایی شمرده می شود.

پروتئین آب پنیر به سرعت هضم و جذب می شود و هجوم سریع اسیدهای آمینه به عضلات شما را فراهم می کند. به ویژه سرشار از لوسین است که برای تقویت سنتز پروتئین عضلانی و ریکاوری بعد از تمرین بسیار عالی است.

از سوی دیگر، پروتئین کازئین یک پروتئین دیر هضم است که باعث آزادسازی پایدار اسیدهای آمینه در یک دوره طولانی تر می شود و از رشد و ترمیم عضلات برای ساعت ها پشتیبانی می کند.

علاوه بر این، شیر حاوی مقادیر فراوانی از بسیاری ویتامین ها و مواد معدنی است که به سلامت و رشد عضلات کمک می کند. این ماده مغذی مانند کلسیم، فسفر، ویتامین D، B12 و ریبوفلاوین را فراهم می کند که برای سلامت استخوان، عملکرد عضلات و تولید انرژی ضروری است.

هیدراته ماندن برای عملکرد بهینه عضلات و ریکاوری بسیار مهم است. شیر یک گزینه عالی برای آبرسانی بعد از ورزش است، تحقیقات نشان می‌دهد شیر عملکرد بهتری از آب معمولی و نوشیدنی های آبرسانی دارد.

یکی دیگر از گزینه های شیر، شیر بز است. حاوی پروتئین بیشتر، کلسیم بیشتر، لاکتوز کمتر و نسبت بیشتری از اسیدهای چرب قابل هضم در هر وعده در مقایسه با شیر گاو است. به طور کلی، شیر برای ورزشکاران طلای مایع است و به راحتی یکی از بهترین غذاهای پروتئینی برای بدنسازی است.

منابع پروتئینی دریایی برای بدنسازی

منابع پروتئینی دریایی

ماهی سالمون

ماهی سالمون یکی از بهترین پروتئین های موجود در دریا است. این ماهی اسیدهای چرب ضروری و پروتئین زیادی را فراهم می کند و تقریباً 20 گرم پروتئین در 100 گرم ماهی سالمون وجود دارد.

 پروتئین موجود در این ماهی به راحتی قابل هضم است و حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز برای ساخت و حفظ بافت عضلانی است. طبق تحقیقات، ماهی سالمون گزینه خوبی برای تقویت سنتز پروتئین عضلانی بعد از تمرین است.

ماهی سالمون یک ماهی چرب، سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامتی شما ضروری است و ممکن است به ریکاوری عضلات و کاهش التهاب کمک کند. حتی می تواند درد عضلانی را که روزهای بعد از یک تمرین سخت احساس می کنید را کاهش دهد. برخی تحقیقات نشان می دهد که امگا 3 برای جلوگیری از، از دست دادن توده عضلانی یا حتی افزایش عضله سازی در افراد مسن مفید است.

ماهی ساردین

ساردین یک نوع ماهی چرب است و چربی آن از بهترین کیفیت و دارای اسیدهای چرب امگا 3 بسیار بالایی است. مطالعات نشان میدهد که امگا 3 به بهبود قدرت عضلانی کمک می کند. یک قوطی ساردین 92 گرمی تقریباً 23 گرم پروتئین دارد. بنابراین می توان گفت ماهی ساردین از بهترین غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی است.

ماهی تن

ماهی تن یکی دیگر از غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی است. یک قوطی 113 گرمی ماهی تن حاوی بیش از 20 گرم پروتئین است که آن را به یک منبع پروتئینی برای رشد عضلات تبدیل می کند، به خصوص که ماهی تن حاوی تعادل خوبی از اسیدهای آمینه ضروری است.

میگو

میگو نیز در لیست غذاهای بدنسازی قرار دارد. میگو سرشار از پروتئین و حاوی مقدار کمی چربی و کربوهیدرات است و در عین حال سرشار از ریز مغذی های خاص. یک وعده 100 گرمی میگو تقریباً 24 گرم پروتئین فراهم می کند. میگو از بهترین غذاها برای دریافت تورین است، اسید آمینه ای که به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند و ممکن است به بهبود عملکرد ورزشی کمک کند.

منابع پروتئینی گیاهی برای بدنسازی

منابع پروتئینی گیاهی

سویا

سویا حاوی اسیدهای آمینه برای سنتز بافت عضلانی است و یکی از بهترین منابع گیاهی پروتئین است. یک فنجان 172 گرمی سویای پخته شده 31 گرم پروتئین دارد. سویا سرشار از مواد مغذی است و اثرات مفیدی برای سلامتی دارد و یکی از معدود منابع پروتئینی گیاهی است که هر آنچه را که برای به دست آوردن توده عضلانی و قدرت نیاز دارید را فراهم می کند.

لوبیا

لوبیاهای محبوب شامل لوبیا چشم بلبلی، لوبیا سیاه، لوبیا لیما و لوبیا چیتی هستند و همه آنها یک چیز مشترک دارند؛ آنها منابع خوبی از پروتئین هستند و به عضله سازی شما کمک می کنند. یک فنجان 172 گرمی لوبیا پخته شده به طور معمول 15 گرم پروتئین به شما می دهد.

علاوه بر محتوای پروتئینی، لوبیا منبع عالی از کربوهیدرات های پیچیده است که انرژی کافی برای تمرینات عضله سازی شما فراهم می کند. آنها به خصوص سرشار از آهن، منیزیم و پتاسیم هستند که همگی در متابولیسم و ​​عملکرد عضلات نقش دارند.

عدس

عدس یک منبع پروتئین گیاهی خارق العاده برای عضله سازی است، یک فنجان عدس پخته شده، حدود 18 گرم پروتئین دارد. عدس نیز همانند لوبیا سرشار از کربوهیدرات های پیچیده و ریزمغذی هایی مانند آهن، منگنز و فسفر است. علاوه بر این، حاوی مقدار مناسبی فیبر است که به شما کمک می کند احساس سیری کنید که این می تواند به مدیریت وزن شما نیز کمک کند.

آجیل و دانه ها

بادام

بادام سرشار از پروتئین و مواد مغذی ضروری است که در هر 100 گرم بیش از 20 گرم پروتئین دارد. این مقدار به اندازه ای است که از گوشت یا ماهی دریافت می کنید، اگرچه کیفیت پروتئین بادام کاملاً با غذاهای حیوانی برابری نمی کند.

بادام زمینی

بادام زمینی در این لیست از بهترین غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی است. 28 گرم بادام زمینی، حدود 7 گرم پروتئین دارد. بادام زمینی دارای محتوای پروتئینی مشابه آجیل های اصلی است، در حالی که مقرون به صرفه تر از آنهاست.

دانه ها و تخمه ها

هنگامی که یک مشت آجیل و دانه مصرف می کنید، از محتوای پروتئین آنها سود می برید و منبعی از چربی های سالم و مواد مغذی ضروری مختلف را به دست می آورید. برخی از این دانه های مغذی شامل دانه های شاهدانه و تخمه کدو تنبل است.

دانه های شاهدانه فوق العاده مغذی هستند. آنها حاوی تقریباً 25٪ تا 35٪ چربی های سالم، 20٪ تا 25٪ پروتئین، 20٪ تا 30٪ کربوهیدرات و 10٪ تا 15٪ فیبرهای نامحلول، و همچنین طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی مانند فسفر، پتاسیم، منیزیم هستند. دانه های کدو تنبل به طور قابل توجهی سرشار از پروتئین هستند و 46 گرم دانه کدو تنبل حدود 14 گرم پروتئین دارد.

بهترین زمان مصرف غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی

بهترین زمان مصرف غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی

علاقه مندان به تناسب اندام، مصرف غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی را بلافاصله بعد از تمرین و تا دوساعت بعد از آن توصیه می کنند. در واقع این بازه زمانی به عنوان پنجره انابولیک شناخته می شود که زمان مناسبی برای مصرف پروتئین است. بنابراین مصرف غذاهای پروتئین دار بعد باشگاه می تواند زمان مناسبی باشد.

علاوه بر این گفته می شود افرادی که در حالت ناشتا تمرین می کنند، ممکن است از مصرف پروتئین بلافاصله بعد از تمرین، بیشترین سود را ببرند زیرا مدت زیادی است که بدن پروتئین دریافت نکرده است.

فواید مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی

فواید مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی

همانطور که گفتیم پروتئین یکی از مواد مغذی حیاتی است که برای ترمیم و رشد عضلات ضروری است. موادغذایی پروتئین دار برای بدنسازان فوق العاده مفید هستند، زیرا آنها برای بازسازی و تقویت عضلات خود به پروتئین زیادی نیاز دارند. از جمله فواید غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشد عضلانی: پروتئین واحد سازنده عضلات است. مصرف مقادیر زیاد پروتئین می تواند به رشد و ترمیم عضلات کمک کند و منجر به افزایش توده و قدرت عضلانی شود.

ترمیم بافت عضلانی: تمرینات شدید می تواند باعث آسیب و التهاب عضلانی شود. بنابراین غذاهای پروتئین دار می توانند با ارائه مواد مغذی لازم برای ترمیم بافت عضلانی آسیب دیده، به تسریع روند بهبودی کمک کنند.

افزایش متابولیسم: پروتئین نسبت به کربوهیدرات ها و چربی ها به انرژی بیشتری برای هضم و جذب نیاز دارد. این منجر به افزایش موقت متابولیسم میشود که می تواند به بدنسازان کمک کند کالری بیشتری بسوزانند و چربی اضافی را از دست بدهند.

بدنسازان چه مقدار پروتئین مصرف می کنند؟

مقدار پروتئین توصیه شده برای بدنسازی بسته به عواملی مانند سن، سطح آمادگی جسمانی و اهداف متفاوت است. مصرف توصیه شده روزانه معمولاً بین 1.2 تا 2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. افراد دارای اضافه وزن یا چاق ممکن است نیاز به دریافت پروتئین کمتری داشته باشند، در حالی که ورزشکاران حرفه ای ممکن است روزانه تا 2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن برای کمک رشد عضلانی مصرف کنند.

مهم است که به یاد داشته باشید، بدنسازان نباید تنها بر روی دریافت پروتئین تمرکز کنند بلکه حفظ یک رژیم غذایی متعادل برای سلامت و تندرستی کلی بسیار مهم است.

غذاهای مضر در بدنسازی

غذاهای مضر در بدنسازی

هنگامی که از موادغذایی مفید برای بدنسازی آگاه هستید، مرحله بعدی این است که غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید یا فقط در حد اعتدال مصرف کنید را بشناسید. این غذاها می توانند در رشد عضلات اختلال ایجاد کنند و به طور کلی به بدن آسیب برسانند.

غذاهای فرآوری شده

غذاهای فرآوری شده ارزش غذایی ناچیزی دارند، اغلب کالری بالایی دارند و مملو از مواد نگهدارنده مصنوعی، نمک و شکر هستند. بنابراین توصیه می شود تا حد امکان از آنها اجتناب کنید.

الکل

الکل یک ماده غذایی نیست، اما توصیه می شود از مصرف آن اجتناب کنید، زیرا الکل ممکن است شما را کم آب کند و در جذب مواد مغذی اختلال ایجاد کند.

غذاهای سرخ شده

غذاهای سرخ شده مانند سمبوسه، سیب زمینی سرخ شده و غیره برای بدن مناسب نیستند، زیرا سرشار از چربی های ترانس هستند، باعث دریافت کالری اضافی می شوند و ممکن است التهاب را در بدن افزایش دهند.

آیا پیروی از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا خطراتی دارد؟

آیا پیروی از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا خطراتی دارد؟

در حالی که رژیم های غذایی با پروتئین بالا برای بدنسازان فوایدی دارد و ممکن است به بهبود کنترل قند خون در بیماران دیابتی کمک کند، می تواند خطراتی را نیز به همراه داشته باشد. رژیم غذایی با پروتئین بالا که بیش از 2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز باشد، می تواند منجر به اثرات منفی سلامتی مانند فشار خون بالا و بیماری قلبی شود.

سخن پایانی

 ساختن یک هیکل قوی و عضلانی نیاز به یک رژیم غذایی متعادل، تمرینات وزنه برداری منظم و استراحت کافی دارد. همچنین، بدن شما به انواع مواد مغذی، نه فقط پروتئین، برای عملکرد هر چه بهتر خود نیاز دارد. چه به تازگی تناسب اندام خود را شروع کرده باشید یا یک بدنساز یا ورزشکار باتجربه باشید، مطمئناً موادغذایی پروتئین دار برای بدن سازی که در این مقاله به شما معرفی کردیم می توانند مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را فراهم می کنند. با این وجود مسیر رشد عضلانی ممکن است کمی چالش برانگیز باشد، اما با نظم، پشتکار و یک رژیم غذایی خوب می توانید به نتایج دلخواه خود برسید.

سوالات متداول

رژیم غذایی در عضله سازی چقدر اهمیت دارد؟

رژیم غذایی شما بخش بسیار مهمی از عضله سازی است. رژیم های پروتئینی برای توده عضلانی مفید هستند و در کنار ورزش،  می توانند به افزایش عضلات و قدرت بیشتر کمک کنند.

غذاهایی با پروتئین بالا مانند مرغ، ماهی، شیر و لوبیا برخی از بهترین غذاهای پروتئین دار برای بدنسازی هستند که به شما کمک می کنند عضله بدون چربی به دست آورید.

تخم مرغ غذای خوبی برای کمک به ساخت سریع توده عضلانی است. با توجه به این که سفیده تخم مرغ حاوی پروئتین زیادی است اما مطالعات نشان می دهند تخم مرغ کامل بهتر از سفیده تخم مرغ است.

حیدری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید