صفحه اصلی > آشپزی : 7 راهکار ناب برای زدودن سموم میوه و سبزیجات

7 راهکار ناب برای زدودن سموم میوه و سبزیجات

فهرست مطالب

میوه ها و سبزیجات دارای ارزش غذایی فراوانی هستند اما متاسفانه در مواجهه با آفت کش ها، فلزات سنگین و آلودگی‌های میکروبی ایجاد شده بر اثر استفاده از کودهای حیوانی قرار دارند. اما خبر خوش آن است که راهکارهای آسان و مناسبی برای دفع باقیمانده آفت کش ها از میوه ها و سبزیجات وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم به شما راهکارهای زدودن سموم میوه و سبزیجات را آموزش دهیم. پس برای بالا بردن دانش خود در خصوص این موضوع کاربردی و مفید، مقاله جذاب حاضر را به دقت تا انتها مطالعه کنید.

پاک کردن آفت کش ها با شستشو | ضدعفونی کردن با سرکه | زدودن سموم با کمک گریپ فروت | آفت زدایی با کمک لیموترش و سرکه | پوست گیری برای حذف سموم | استفاده از زردچوبه برای حذف آفت کش ها 

پاک کردن آفت کش ها با شستشو

یکی از راهکارهای زدودن سوم میوه ها و سبزیجات استفاده از آب فراوان است. بعضی از مردم برای شستن میوه ها و سبزی ها از شوینده های شیمیایی همچون مایع ظرفشویی کمک می گیرند. اما این راهکار از نظر علمی تایید شده نیست.

بهتر است برای پاک کردن محصولات کشاورزی از خاک و میکروب، آنها را با آب فراوان شست. براساس بررسی های صورت گرفته، مشخص شده است که استفاده از آب برای شستن میوه ها و سبزیجات به تنهایی می تواند حدود ۸۰ درصد از باقیمانده های آفت کش ها را از محصولات کشاورزی حذف کند.

همچنین می‌توان یک فرچه ویژه برای تمیز کردن خاک و گل و لای میوه ها و سبزی ها به کار گرفت. اما چنانچه سطح میوه ها آغشته به موم شده باشد، کمک گرفتن از مسواک و فرچه برای تمیز کردن آنها بی فایده خواهد بود. این موم یا پارافین در محصولات کشاورزی به ویژه گوجه فرنگی و سیب و به منظور براق کردن پوست آن ها استفاده می شود.

اما متاسفانه این پارافین نوعی آفت کش بوده که سلامتی انسان را به مخاطره خواهد انداخت. ما در ادامه شما را با روش های طبیعی ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات بیشتر آشنا خواهیم کرد.

ضدعفونی کردن با سرکه

از دیگر راهکارهای زدودن سموم میوه ها و سبزیجات استفاده از ترکیب سرکه، جوش شیرین و لیمو ترش می باشد. در این شیوه به یک چهارم لیوان یا حدود ۶۲ میلی لیتر سرکه سیب یا سرکه سفید، یک لیوان یا همان ۲۵۰ میلی لیتر آب، ۲ قاشق یا ۲۰ گرم جوش شیرین و یک واحد لیمو ترش احتیاج می باشد.

برای ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات با این محلول، ابتدا مقداری سرکه و آب را درون ظرفی ریخته، سپس جوش شیرین و آب لیمو ترش را می افزایند و این محلول را کاملاً هم می زنند  در انتها میوه ها و سبزیجات را آغشته به این محلول کرده و با یک فرچه ویژه تمیز می کنند.

میوه و سبزی

زدودن سموم با کمک گریپ فروت

استفاده از گریپ فروت، جوش شیرین و سرکه از جمله دیگر راهکارهای زدودن سموم میوه ها و سبزیجات به حساب می آید. در این راهکار 20 گرم عصاره روغنی گریپ فروت، یک لیوان یا ۲۵۰ میلی لیتر آب، یک قاشق یا ۱۰ گرم جوش شیرین و یک لیوان یا ۲۵۰ میلی لیتر سرکه سیب نیاز است.

در این روش ابتدا آب و سرکه را درون اسپری می ریزند. بعد جوش شیرین و عصاره روغنی گریپ فروت را می افزایند و این مواد را کاملاً هم می‌زنند و سپس این مخلوط را برای ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات مورد استفاده قرار می‌دهند.

آفت زدایی با کمک لیموترش و سرکه

آفت زدایی میوه‌ها و سبزیجات با کمک لیموترش و سرکه از جمله دیگر راهکارهای زدودن سموم میوه ها و سبزیجات به شمار می آید. از آنجایی که محصولات کشاورزی به مقدار فراوان در معرض آفت کش ها قرار دارند، کارشناسان پیشنهاد می دهند که محصولات ارگانیک مورد استفاده قرار گیرد. اما برای ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات با کمک لیمو ترش و سرکه به یک لیوان یا ۲۵۰ میلی لیتر سرکه، یک قاشق یا ۱۰ میلی لیتر آب لیموترش و ۲۵۰ میلی لیتر یا یک لیوان آب احتیاج است.

در این شیوه مخلوط آب و سرکه درون اسپری ریخته می شود. سپس آب لیمو ترش نیز به این ترکیب اضافه می شود و در آخر کاملاً هم زده می شود. اکنون این مخلوط، محلول مناسب برای ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات به حساب می آید.

بخوانید : با 9 سرکه خوراکی آشنا شوید

لیمو ترش

پوست گیری برای حذف سموم

از جمله دیگر راهکارهای زدودن سموم میوه ها و سبزیجات، گرفتن پوست آنها می باشد. پوست گیری محصولات کشاورزی موجب از بین بردن بیشتر از ۵۰% بقایای آفت کش های موجود در میوه ها و سبزیجات خواهد شد. البته گرفتن پوست میوه هایی همچون آووکادو، موز،،مرکبات، کیوی، انبه و آناناس موجب از بین بردن باقیمانده های آفت کش ها به صورت کامل از آن ها می شود.

استفاده از زردچوبه برای حذف آفت کش ها

از جمله دیگر راهکارهای زدودن سوم میوه ها و سبزیجات، استفاده از پودر زردچوبه برای این منظور است. در این شیوه یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه با چهار فنجان آب گرم ترکیب می شود. سپس این محلول برای ضدعفونی کردن سبزیجات و میوه ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای این کار سبزیجات را برای حدود ۱۰ دقیقه در این محلول می خوابانند، سپس کاملا و با دقت شستشو می دهند. 

بخوانید : آیا زردچوبه به کاهش وزن کمک می کند؟

گوجه

مخلص کلام; ضدعفونی میوه ها و سبزیجات

آفت کش ها و سموم شیمیایی یا بیولوژیکی موادی هستند که در مراحل داشت میوه ها و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرند تا آنها را در مقابل حشرات علف های هرز و بیماری ها حفاظت کنند. اما استفاده از این مواد شیمیایی، مضرات رعایت بدن انسان خواهد کرد. البته راهکارهای متفاوتی برای خلاص شدن میوه ها و سبزیجات از شر این سموم وجود دارد. از جمله این راهکارها می‌توان به شستشوی فراوان با آب، استفاده از پودر زردچوبه، بلاچینگ کردن، پختن، سرخ کردن، استفاده از محلول سرکه و آب، استفاده از محلول گریپ فروت، جوش‌شیرین، سرکه سیب و آب و غیره وجود دارد. برای کسب اطلاعات در این خصوص، مقاله حاضر را از دست ندهید.

منابع :

منبع1 | منبع2 | منبع3

فاطمه شمشیرگر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید