صفحه اصلی > آشپزی : خواص بومادران چیست؟

خواص بومادران چیست؟

فهرست مطالب

بومادران با نام علمی Achillea wihelmsii معروف است. این گیاه همچنین با اسامی دیگری نظیر الف ورقه، گیاه آشیل، چشم زخم و هزاربرگ نیز شهرت دارد. طبع بومادران گرم و خشک بوده و از دیرباز تاکنون در جای جای جهان مورد استفاده قرار می گرفته است. از گیاه مفید بومادران عرقی استخراج می شود که دارای خواص و فواید بی نظیری می باشد.

لذا ما در این مقاله به بررسی خواص بومادران پرداخته ایم. شما نیز برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع جذاب، مقاله حاضر را با دقت مطالعه کنید.

گیاه بومادران چیست؟

گیاه بومادران علف هرزی می باشد که به بابونه و گل داوودی شباهت زیادی دارد. این گیاه در اوایل بهار رشد می کند. ساقه بومادران محکم، برگ های آن پر مانند و گل هایش سفید، زرد و صورتی رنگ می باشد. طعم آن تند است و برگ و گل های این گیاه مصرف خوراکی دارند. ساقه هایش نیز به عنوان مرهم مورد استفاده قرار می گیرند.

این گیاه در شرایط سخت و محیط های سخت می روید و منبع خوبی از اسیدهای چرب، قند، پروتئین، توکوفرول، فلاوانوئیدها، آهن، فسفر و گوگرد می باشد. از این گیاه پرخاصیت در ترمیم زخم ها، رفع اضطراب، آسان کردن هضم، محافظت از قلب، قدرت بخشیدن به سیستم ایمنی، بهبود گوارش، درمان فشار خون بالا و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

ما در ادامه به تشریح برخی از خواص بومادران پرداخته‌ایم.

بخوانید : خواص بارهنگ را می دانید؟

بومادران

ترمیم زخم

ترمیم زخم ها یکی از خواص بومادران است، که بسیار مهم می باشد. چرا که این گیاه دارای ویژگی التهاب دهندگی به زخم ها بوده و موجب بهبود هرچه سریعتر زخم ها و جای آنها خواهد شد. از طرف دیگر گیاه بومادران دارای خاصیت رقیق کنندگی خون بوده و استفاده از آن گردش خون را نیز تنظیم می کند.

 درمان مشکلات پوستی

یکی دیگر از خواص بومادران کمک به درمان مشکلات و ناراحتی های پوستی می باشد. این گیاه می تواند در برطرف کردن آکنه و جوش های پوستی موثر واقع شود.

برای بهره بردن از این خاصیت بومادران صورت را با این گیاه شستشو می‌دهند. شستشوی مکرر صورت با گیاه بومادران موجب درخشان شدن پوست می شود.

همچنین کمپرس جوشانده بومادران می تواند برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک مناسب باشد. برای از بین بردن لک و پیس در ناحیه صورت ماهانه یک هفته از دمنوش این گیاه استفاده می کنند.

بخوانید: خواص مرزنجوش چیست؟

درمان مشکلات پوستی از خواص بومادران

کنترل فشار خون

از دیگر خواص بومادران کمک به کنترل فشار خون بالا می باشد. مصرف این چای راهکاری آرامبخش برای برطرف کردن علائم فشار خون بالا و کاهش فشار بر سیستم قلبی و عروقی می باشد. مصرف مکرر بومادران موجب کنترل فشار خون و بهبود جریان خون می شود. گیاه بومادران همچنین احتمال ایجاد حمله قلبی، سکته، بیماری‌های قلبی و آترواسکلروز را به میزان قابل توجهی پایین می آورد.

فایده برای بانوان

از مهمترین خواص بومادران کمک به حفظ سلامتی بانوان می باشد. این گیاه می تواند برای از بین بردن ترشحات زنان، ضد عفونی کردن بدن آنها، برطرف کردن اختلالات مربوط به زنان، برطرف کردن اختلال قطع خونریزی های طبیعی قاعدگی، منظم کردن عادت ماهیانه، زایمان آسان، افزایش گردش خون در رحم، ازدیاد جریان قاعدگی، پایین آوردن اسپاسم رحم و برطرف کردن مشکلات قاعدگی موثر واقع شود.

رفع اضطراب از خواص بومادران

تسکین اضطراب با بومادران

از دیگر خواص بومادران کمک به برطرف کردن اضطراب می باشد. این گیاه موجب کاهش هورمون های استرس زایی در بدن می شود. در حقیقت گیاه بومادران تاثیراتی مشابه اثرات دیازپام دارد و از این طریق استرس و اضطراب را درمان می‌کند.

مصرف بومادران همچنین به علت داشتن ویژگی آرامش بخشی، موجب برطرف کردن بی خوابی و اختلالات خواب خواهد شد. برای بهره بردن از خاصیت بومادران در درمان بی خوابی یک فنجان چای بومادران هر شب پیش از خواب مصرف می‌شود.

 بهبود سیستم گوارش

بهبود سیستم گوارش از دیگر خواص گیاه بومادران محسوب می شود. مصرف این گیاه موجب افزایش ترشح آنزیم های گوارشی و صفرایی می شود. گیاه بومادران سرعت روند گوارش را بالا می‌برد و احتمال ایجاد مشکلات گوارشی و نشانه های آن نظیر یبوست،  نفخ و اسهال را به میزان قابل توجهی پایین می آورد. همچنین برای برطرف کردن سندروم روده تحریک پذیر و پیشگیری و درمان زخم معده موثر است.

 درمان سرماخوردگی با بومادران

درمان سرماخوردگی از دیگر خواص بومادران به شمار می‌آید. چای بومادران از دوران باستان تاکنون برای برطرف کردن سرماخوردگی و تب مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بومادران همچنین موجب باز شدن منافذ و عروق خونی شده و سموم بدن را از راه تعریق دفع می کند. بومادران همچنین التهابات بدن را برطرف کرده و به علت داشتن ویژگی آنتی بیوتیکی عفونت های ایجاد شده بر اثر سرماخوردگی را از بین میبرد.

دیگر خواص بومادران

خواص بومادران به همین جا ختم نمی شود از این گیاه مفید برای درمان رماتیسم و نقرس، برطرف کردن تب، تسکین دردهای معده، محرک گوارش، ملین، صفرا آور، اشتها آور، ضد عفونی کننده، مسکن، ضد تشنج، رفع اسهال، برطرف کردن کم‌خونی، از بین بردن اختلالات بینایی، دفع سنگ‌کلیه، درمان ورم مقعد، تقویت عمومی بدن، تصفیه خون، برطرف کردن گرفتگی عضلات، درمان افسردگی، برطرف کردن صرع، درمان قولنج های کبدی درمان و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

سخن پایانی

بومادران گیاهی بسیار پرخاصیت است، که در ایران به دو رنگ زرد و سفید یافت می شود. بومادران سفیدرنگ خواص دارویی و بومادران زرد رنگ خواص ضد حشرگی دارد. از بومادران در درمان بسیاری از مشکلات و ناراحتی ها استفاده می شود. به عنوان مثال از این گیاه برای برطرف کردن سرگیجه، درمان بی خوابی، برطرف کردن انگل، قاعده آور، برطرف کردن زخم معده و اثنی‌عشر، از بین بردن سرماخوردگی و زکام، درمان سینوزیت، پیشگیری از سکته و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

منابع :

منبع1 | منبع2 | منبع3 | منبع4 | منبع5 | منبع6

فاطمه شمشیرگر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید