صفحه اصلی > لاغری و رژیم های غذایی : طریقه مصرف سرکه سیب برای لاغری شکم + بهترین زمان مصرف

طریقه مصرف سرکه سیب برای لاغری شکم + بهترین زمان مصرف

سرکه سیب برای لاغری

فهرست مطالب

لاغری و کاهش وزن علاوه بر اینکه کمک می‌کند اندام متناسبی داشته باشید در سلامتی شما نیز نقش مهمی دارد.این روزها شاهد توصیه ها و روش های مختلف و گاهی عجیب، برای لاغری هستیم.

شاید شما هم از تاثیرات سرکه سیب برای لاغری مطالبی را شنیده یا خوانده باشید. آیا سرکه سیب برای لاغری موثر است؟ اگر اینگونه باشد طریقه مصرف سرکه سیب برای لاغری چگونه باید باشد؟

در این مقاله سعی بر این داشته ایم تا این موضوع را بررسی کرده و به این سوالات پاسخ مناسبی بدهیم.

سرکه سیب  چیست و چگونه به دست می‌آید؟

سرکه سیب  چیست و چگونه به دست می‌آید؟

سرکه محلولی است که از افزودن مخمر به بعضی از مواد غذایی و میوه ها به وجود می‌آید. برای تهیه سرکه اغلب مخمر را به مواد غذایی کربوهیدرات دار اضافه می‌کنند. مخمر قندهای موجود در این مواد غذایی را می‌شکند و به استیک اسید تبدیل می‌کند و در نهایت سرکه تشکیل می‌شود‌.

سرکه سیب هم نوعی سرکه است که از تخمیر آب سیب به وجود می‌آید.

از سرکه سیب استفاده های زیادی می‌شود؛ از کاربرد آن به عنوان چاشنی غذاها و انواع سالاد تا درمان و کنترل بعضی از بیماری ها. همچنین امروزه تاثیرات سرکه سیب برای لاغری هم بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ارزش غذایی سرکه سیب

ارزش غذایی سرکه سیب

جدول ارزش غذایی سرکه سیب در هر ۱۰۰ گرم از آن به صورت زیر است:

  • کالری: ۲۲
  • چربی: ۰
  • کلسترول: ۰
  • سدیم: ۵ گرم
  • پتاسیم: ۷۳ گرم
  • کربوهیدرات: ۹/۰ گرم
  • فیبر: ۰
  • شکر: ۰
  • پروتئین: ۰

خواص سرکه سیب

خواص سرکه سیب

خواص سرکه سیب و اثرگذاری آن به دلیل وجود ماده ای به نام استیک اسید است. این ماده عامل بو و طعم ترش سرکه نیز است.

از مهم ترین خواص و فواید سرکه سیب می‌توان به این موارد اشاره کرد:

ضد باکتری و ضدعفونی کننده

ضد باکتری و ضدعفونی کننده

سرکه سیب نوعی خاصیت ضدباکتریایی دارد. در زمان های گذشته برای از بین بردن باکتری ها، ضدعفونی کردن، درمان قارچ های پوستی و عفونت های گوش از سرکه سیب استفاده می‌کردند. در حدود ۲۰۰۰ سال پیش پزشکانی مثل بقراط برای تمیز کردن زخم ها سرکه سیب را به کار می‌بردند.

حفظ  ماندگاری مواد غذایی

حفظ  ماندگاری مواد غذایی

در همان زمان از سرکه سیب به عنوان نگهدارنده مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن ها هم استفاده می‌شده است. در واقع سرکه سیب نقش یک نگهدارنده طبیعی را داشته است.

تنظیم و کنترل قند خون

سرکه سیب هم در گذشته و هم امروز، در درمان دیابت نوع ۲ و کاهش قند خون بسیار موثر بوده است. این سرکه با بهبود عملکرد انسولین، سطح قند خون را بعد از مصرف غذا کاهش می‌دهد.

 با این حال کسانی که مبتلا به دیابت هستند و دارو مصرف می‌کنند باید در استفاده از سرکه سیب احتیاط کنند.

کمک به سلامت قلب

کمک به سلامت قلب

شاید جالب باشد که بدانید سرکه سیب می‌تواند سلامت قلب را هم بهبود ببخشد. این کار با کنترل میزان کلسترول خون که از عوامل مهم بروز بیماری های قلبی است، انجام می‌شود.

رفع مشکلات پوستی

رفع مشکلات پوستی

در زمان های قدیم برای درمان مشکلات پوستی مثل اگزما و خشکی پوست از سرکه سیب استفاده می‌کردند که تا حدودی موثر بوده است. اسیدیته این سرکه با تنظیم phپوست به رفع مشکلات پوستی کمک می‌کند.

درمان تخمدان پلی کیستیک

درمان تخمدان پلی کیستیک

 فواید سرکه سیب در درمان تخمدان پلی کیستیک زنان، قابل توجه و جالب است. سندرم تخمدان پلی کیستیک وضعیتی هورمونی است که در نتیجه آن چرخه های قاعدگی غیرطبیعی، کیست های تخمدان و افزایش هورمون های آندروژن و مقاومت به انسولین به وجود می‌آید.

در یک مطالعه قدیمی و کوتاه مدت سه ماهه مشخص شد در زنانی که در طول این مدت یک قاشق سرکه سیب محلول در آب را بعد از شام مصرف کردند سطح هورمون ها بهبود پیدا کرده است. همینطور دوره های قاعدگی منظم تری داشته اند.

بخوانید : رژیم غذایی برای سندروم تخمدان پلی کیستیک | غذاهای مفید و مضر

کمک به گوارش غذا

بهبود گوارش به کمک سرکه سیب هم یکی دیگر از خواص سرکه سیب است. به ویژه در افرادی که پروتیین بالا مصرف می‌کنند، مصرف سرکه سیب قبل از غذا تاثیر زیادی دارد. اسیدیته بالای سرکه باعث می‌شود تا آنزیم های تجزیه پروتیین بیشتری تولید شود در نتیجه گوارش بهتری صورت بگیرد.

لاغری و کاهش وزن

تاثیراتی که سرکه سیب برای لاغری دارد یکی از خواص مهم و جالب توجه آن است که این روزها زیاد مورد بحث قرار گرفته است. در ادامه این مطلب بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

استفاده از سرکه سیب برای لاغری

استفاده از سرکه سیب برای لاغری

رژیم لاغری با سرکه سیب چند سالی‌ست که مورد توجه قرار گرفته است. قرن هاست که از سرکه سیب در پزشکی استفاده می‌شود.اما موضوع لاغری با سرکه سیب یکی از جدیدترین موضوعات  در رابطه با این ماده غذایی است.

مطالعات مختلفی که انجام شده نشان می‌دهند که ماده اسید استیک موجود در سرکه سیب از رسوب چربی جلوگیری کرده و به نحوی متابولیسم آن را سریع تر می‌کند. این کار باعث می‌شود تا چربی ها به جای تجمع در بدن دفع شوند.

سال ۲۰۰۹ آزمایشی روی ۱۷۵ نفر انجام شد. در این آزمایش هرروز به افراد نوشیدنی حاوی یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب داده می‌شد. در پایان آزمایش، افراد کاهش وزن متوسطی داشته و همچنین سطح کلسترول و تری گلیسیرید پایین تری را داشته اند.

در سال ۲۰۱۸ به طور تصادفی ۳۹ نفر را مورد مطالعه قرار دارند. این افراد را به دو گروه تقسیم کردند.یک گروه به مدت ۱۲ هفته رژیم غذایی با کالری محدود و سرکه سیب و گروه دیگر در همین مدت کالری محدود و بدون سرکه سیب را رعایت کردند.در پایان تحقیق هر دو گروه کاهش وزن داشتند اما گروهی که سرکه سیب را استفاده کرده بود وزن بیشتری کم کرده بودند.

استفاده از سرکه سیب قبل یا حین غذا خوردن احساس سیری در فرد ایجاد می‌کند در نتیجه موجب کاهش اشتها می‌شود.با این تفاسیر می‌توان گفت سرکه سیب برای لاغری مفید است و خواص زیادی دارد.

طریقه مصرف سرکه سیب برای لاغری

طریقه مصرف سرکه سیب برای لاغری

اگر شما هم تصمیم دارید تا از سرکه سیب برای لاغری استفاده کنید حتما این سوال برایتان پیش خواهد آمد که چگونه از آن استفاده کنید. در ادامه چند روش برای گنجاندن سرکه سیب در رژیم غذایی تان معرفی می‌کنیم.

یکی از ساده ترین روش ها مخلوط کردن یک تا دو قاشق سرکه سیب با آب و نوشیدن آن است. چون سرکه به تنهایی بسیار غلیظ و اسیدی است حتما باید با یک لیوان آب مخلوط شود.

دومین روشی که می‌توانید به کار ببرید ترکیب کردن سرکه سیب با روغن زیتون است که از آن می‌توانید به عنوان سس سالاد استفاده کنید.استفاده از این سس با انواع سبزیجات طعم بسیار خوبی را به وجود می‌آورد.

تهیه ترشی سبزیجات با استفاده از سرکه سیب روش دیگری است که می‌توانید در رژیم سرکه سیب برای لاغری استفاده کنید.

مقدار مصرف سرکه سیب برای لاغری

میزان مصرف سرکه سیب برای لاغری در بسیاری از تحقیقات و مطالعات همان یک یا دو قاشق غذاخوری در طول روز است.

می‌توانید این مقدار را در طول روز تقسیم کنید یا در یک وعده مصرف کنید.

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری

در رژیم های لاغری زمان و نحوه مصرف مواد غذایی اهمیت زیادی دارند.

در استفاده از سرکه سیب برای لاغری هم رعایت نکات لازم کمک می‌کند تا تاثیر بیشتری به دنبال داشته باشد.

دقت کنید تا روزانه بیشتر از یک یا دو قاشق از سرکه سیب استفاده نکنید.

این مقدار را می‌توانید قبل از غذا و یا همراه وعده غذایی مصرف کنید. طبق مطالعات انجام شده خوردن سرکه سیب همراه مواد غذایی جامد احساس سیری و کاهش اشتها را به وجود می‌آورد و همچنین باعث می‌شود تا میل به خوردن میان وعده تا حدود زیادی کاهش پیدا کند.

پس می‌توان گفت بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری قبل از غذا و همراه غذا است.

خوردن سرکه سیب ناشتا برای لاغری مناسب نیست و برای دستگاه گوارش مضرات زیادی دارد. همچنین خوردن سرکه سیب قبل از خواب هم چندان مفید نبوده و برای معده و دندان ها عوارضی را به همراه خواهند داشت.

چگونه خواص سرکه سیب برای لاغری را بیشتر کنیم؟

همان طور که گفته شد در بحث رژیم های لاغری نحوه مصرف و زمان استفاده از مواد غذایی اهمیت ویژه ای دارد. می‌دانیم که مصرف سرکه سیب به تنهایی نه تنها مفید نیست بلکه باعث آسیب هایی به بدن نیز می‌شود‌. به همین دلیل حتما باید با آب یا مواد غذایی دیگری رقیق شود. در این صورت است که می‌توان از خاصیت سرکه سیب استفاده بیشتری کرد.

در کنار این نکاتی که گفته شد توجه داشته باشید که مصرف یک ماده غذایی به تنهایی نمی‌تواند موثر باشد. پس باید میزان کالری مصرفی نیز باید کنترل شود تا سرکه سیب و یا دیگر مواد غذایی تاثیر مثبتی داشته باشند.

آیا خوردن روزانه سرکه سیب برای لاغری مضر است؟

آیا خوردن روزانه سرکه سیب برای لاغری مضر است؟

استفاده روزانه از سرکه سیب برای لاغری ضرری ندارد و حتی می‌تواند برای سلامتی مفید باشد. اما لازم است از عوارض جانبی آن مثل مشکلات گوارشی و مشکلاتی که برای مینای دندان به وجود می‌آورد آگاه باشید. همچنین اگر داروهای خاصی مصرف می‌کنید از تداخلات دارویی سرکه سیب اطلاعات کافی داشته باشید.

سرکه سیب برای لاغری شکم

چاقی شکمی و چربی های این قسمت از بدن افراد را با چالش های زیادی روبرو می‌کند. از بین بردن این چربی ها و لاغری شکم هم در ظاهر افراد و هم روی سلامتی آن‌ها تاثیرات زیادی دارد.

سرکه سیب برای لاغری شکم موثر است. اگر سرکه سیب قبل از غذا مصرف شود موجب کاهش اشتها و به مرور چربی سوزی و لاغری شکم می‌شود‌.

با این حال به یاد داشته باشید برای لاغری شکم باید رژیم غذایی مناسب و همینطور ورزش منظم داشته باشید‌.

رژیم لاغری با سرکه سیب در یک هفته

این تیتر برای افرادی که به دنبال لاغری در مدت زمان کوتاه هستند بسیار جذاب است.

اما نکته اینجاست که لاغری و کاهش وزن باید به صورت منظم و به مرور اتفاق بیفتد. در غیر این صورت آسیب های جبران ناپذیری برای سلامتی خواهند داشت.

استفاده از سرکه سیب برای لاغری به تنهایی تاثیر قابل قبولی نخواهند داشت و باید این نکته را در نظر گرفت که رژیم غذایی و ورزش نیز باید ادامه پیدا کنند.

چه کسانی نباید سرکه سیب بخورند؟

سرکه سیب اسیدیته بالایی داشته و با وجود خواص زیادی که دارد بعضی از افراد باید از مصرف آن خودداری کنند.

کسانی که مشکلات معده مثل زخم معده یا حساسیت معده دارند با خوردن سرکه سیب دچار مشکل می‌شوند.

همچنین افرادی که به مواد اسیدی حساس هستند و داروهای خاصی مصرف می‌کنند نباید از سرکه سیب استفاده کنند.

مضرات خوردن سرکه سیب برای لاغری

مواد غذایی مختلف به ویژه‌ مواد طبیعی تا زمانی بدون عوارض هستند که با شیوه درست و بدون زیاده روی مصرف شوند. اگرچه تصور می‌شود مواد طبیعی بی خطر هستند اما در صورتی که بدون توجه به سلامت فردی استفاده شوند می‌توانند تاثیرات منفی هم داشته باشند.

خوردن سرکه سیب برای لاغری اگر با رعایت مقدار مناسب و زمان مناسب انجام شود ضرری ندارد.

مهم ترین نکته در رابطه با این موضوع، رقیق کردن سرکه است. اگر سرکه سیب به تنهایی استفاده شود به علت وجود مقادیر بالای اسید استیک می‌تواند آسیب هایی به بخش های مختلف بدن وارد کند:

سرکه سیب غلیظ به دلیل داشتن اسیدیته بالا می‌تواند به مینای دندان ها آسیب های جدی وارد کند. همچنین ممکن است به مری هم آسیب بزند. پس لازم است همیشه سرکه سیب را با مقداری آب رقیق کرد.

با این که گفته شد مصرف سرکه سیب برای بیماران دیابتی مفید است اما این کار باید تحت نظر متخصص انجام شود تا موجب آسیب به سلامت فرد نشود.

به دلیل وجود مقادیری از پتاسیم در سرکه سیب، بیمارانی که داروهای پتاسیم دار استفاده می‌کنند باید احتیاط لازم در مصرف سرکه سیب را داشته باشند.

اگر بعد از خوردن سرکه سیب با عوارضی مواجه شدید مصرف آن را قطع کرده و با یک پزشک صحبت کنید.

سخن پایانی : 

این روزها بحث لاغری و کاهش وزن در همه جا مطرح می‌شود. افراد به دنبال یافتن راه های ساده و سریع هستند تا به وزن مورد نظر خودشان برسند.

 رژیم سرکه سیب برای لاغری راه ساده ای به نظر می‌رسد اما باید بدانید یک ماده غذایی خاص به تنهایی نمی‌تواند باعث لاغری شود. بلکه ممارست و تلاش شما در کنار ورزش و رژیم های غذایی مناسب است که‌ شما را برای رسیدن به وزن دلخواه تان کمک می‌کند.

سوالات متداول : 

چگونه تاثیر سرکه سیب برای لاغری را افزایش دهیم؟

شما می‌توانید در کنار استفاده از سرکه سیب برای لاغری، ورزش را نیز ادامه داده و همچنین میزان کالری دریافتی خود را کاهش دهید.

نمی‌توان گفت که سرکه سیب به تنهایی در لاغری شکم موثر است اما تا حدودی به چربی سوزی کمک می‌کند.

سرکه سیب به کاهش اشتها کمک می‌کند و می‌تواند به مرور در لاغری موثر باشد اما لاغری در یک هفته چندان امکان پذیر نیست.

شیری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید