صفحه اصلی > ورزش و تناسب اندام : بهترین زمان برای ورزش کردن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای ورزش کردن چه زمانی است؟

فهرست مطالب

وقتی در زمان مورد علاقه بدن خود، در طول روز ورزش می کنید ، به احتمال زیاد از تمرین خود لذت خواهید برد. بعضی از افراد صبح، از عجله ای که هنگام دویدن در سحر به دست می آورند لذت می برند ،اما برخی دیگر بیدار شدن در صبح برای ورزش را برای خود سخت می دانند و تمایل دارند صبح را به خوابیدن اختصاص دهند. اما واقعا بهترین زمان برای ورزش چه وقت است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با توجه به تحقیقات انجام شده به نتیجه برسیم.

 

 

بهترین زمان برای ورزش چه موقع است؟

1. ورزش صبح زود

چرا صبح ورزش کنید؟ “ثبات قدم”، ورزشکارن صبح زود به احتمال زیاد به روال ورزشی روزانه خود پایبند هستند.

تمرین صبحگاهی یک راه عالی برای شروع روز است ، زیرا به این معنی است که شما ورزش روزانه خود را انجام داده اید. بنابراین شما در نهایت تمرین خود را به دیرتر منتقل نمی کنید یا آن را به طور کامل از دست نمی دهید.

مطالعات نشان داده است که یک جلسه تمرین هوازی صبح زود باعث می شود خواب عمیقتری داشته باشید.

معایب ورزش صبحگاهی: از نظر جسمی در ضعیف ترین حالت خود هستید.

  • گلوکز خون شما از ناشتا بودن تمام شب در سطح پایین قرار دارد. این بدان معناست که اگر قصد تمرین طولانی مدت و یا سخت ، به ویژه برای بهبود عملکرد خود را دارید ، دویدن با معده خالی ممکن است باعث شود شما احساس خستگی زودرس کنید ، بنابراین تمرینات شما به همان اندازه ای که انرژی دارید مفید خواهد بود.
  • دمای بدن ، شاخص اصلی فرایندهای بیولوژیکی و عملکرد بدنی ، در طول روز متفاوت است و در صبح کمی پایین تر است. تصور می شود که دمای پایین بدن بر انقباض و متابولیسم ماهیچه ها تأثیر منفی گذاشته و در نتیجه بر عملکرد آن تأثیر می گذارد.
  • بعد از یک شب بی حرکتی نسبی ، مفاصل شما صبح زود سفت می شوند و عضلات شما بخاطر خواب در طول شب سرد می شوند. کمرتان به ویژه برای تحمل وزنه های سنگین مستقیماً آماده نیست. تحقیقات نشان می دهد که وزنه برداری سنگین بلافاصله پس از بلند شدن، احتمال آسیب دیدگی بدن را بالاتر می برد.

بخوانید : بهترین غذاها قبل از تمرین ورزشی

چگونه صبح زود آمادگی برای ورزش داشته باشیم؟

برای اینکه تمرین صبح زود برای شما مفید باشد ، مستقیم از رختخواب برای انجام تمرینات سخت بیرون نیایید ، وقتی کاملا بیدار و هوشیار هستید و خواب آلوده نیستید خود را گرم کنید، همچنین می توانید کمی بیشتر وقت بگذارید تا گرم کردن پویا انجام شود و بدن خود را برای ورزش آماده کنید.

اگر قصد دارید به مدت طولانی و یا سخت تمرین کنید قبل از شروع ورزش، چند دقیقه اضافی صرف کنید تا یک نوشیدنی و یا یک نوشیدنی انرژی زا را مصرف کنید. فراموش نکنید که بعد از آن با یک صبحانه بعد از تمرین ، سوخت خود را افزایش دهید. این به تسریع بهبودی کمک کرده و شما را برای روز آماده می کند.

بخوانید :نوشیدنی مغذی کدومو بدم؟

بهترین زمان ورزش در صبح

2. تمرین در نیمروز

چرا این وقت را انتخاب می کنید؟  چون احساس می کنید آمادگی بیشتری برای ورزش دارید یعنی انعطاف پذیر ، متحرک و پرانرژی هستید.

تا ظهر ، شما باید بیدار و در حال حرکت بوده باشید تا مفاصل شما کمی سفت تر شوند. احتمالاً شما حداقل یک وعده غذا خورده اید ، بنابراین سوخت دارید و آماده ورزش هستید.

یکی دیگر از مزایای ورزش در وعده ناهار این است که تمرین شما ممکن است بر عملکرد شما در محل کار تأثیر مثبت بگذارد.

تحقیقات نشان می دهد ورزش شدید می تواند منجر به تصمیم گیری سریع تر شود.

معایب: کمبود زمان.

  • برای اکثریت ورزشکاران ، ورزش کردن در بعد از ظهر به معنی قراردادن یک وعده تمرین در زمان استراحت ناهار است. این بدان معناست که تمایل به کوتاه کردن گرم کردن بدن ، انجام تمرینات کمتر از آنچه که واقعاً دوست دارید انجام دهید و سپس به دلیل محدودیت زمانی ، نمی توانید به درستی سرد کنید.
  • پس از ورزش ، ممکن است زمان کافی برای خوردن یک وعده غذایی مناسب بعد از تمرین نداشته باشید ، که می تواند بهبودی شما را مختل کند .

چگونه می توان تمرین را با زمان هماهنگ کرد؟

با کمبود زمان ، تمرین خود را شدید کنید. یا در محل کار به جای استراحت کردن می توانید زمان بیشتری را کار کنید تا فعالیتی برای شما باشد.

ورزش نیمروز

3. ورزش بعد از ظهر

چرا این زمان؟ زمان بهینه فیزیولوژیکی برای ورزش.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش در اواخر بعد از ظهر ممکن است از نظر فیزیولوژیکی بهترین زمان برای ورزش باشد: چون شما در اواخر بعدازظهر و اوایل عصر در بالاترین سطح انرژی خود هستید. ماهیچه های شما در حدود 6 بعد از ظهر در قوی ترین و نرم ترین حالت خود هستند. بعد از ظهر مفاصل شما در انعطاف پذیرترین حالت  خود قرار دارند.

دمای بدن در حدود ساعت 5 بعد از ظهر به اوج خود می رسد (تحقیقات نشان می دهد بهترین زمان برای ورزش زمانی است که دمای بدن در بالاترین حد خود باشد).

عملکرد ریه در بعد از ظهر بیشتر از صبح است ، که به استقامت بیشتر تبدیل می شود.

معایب:

        شما تمرین های وعده های قبل را به امید تمرین بعد از ظهر از دست می دهید.

  • پس از یک روز نشستن پشت میز ، رفت و آمد و به طور کلی احساس استرس ، ممکن است سطح انرژی شما پایین باشد و شما واقعاً ترجیح می دهید برای شام به خانه بروید و اوقات فراغت مناسبی داشته باشید. سالن ورزشی نیز به احتمال زیاد شلوغ است ، زیرا این زمان اوج برای اکثر امکانات ورزشی است.

ورزش بعدازظهر

4. تمرین در غروب

چرا این زمان را انتخاب می کنید؟ به احتمال زیاد آرام تر خواهید بود و سوخت گیری بهتری دارید.

برخی از ورزشکاران ترجیح می دهند به خانه بروند ، شام بخورند ، مدتی سرد شوند و سپس تمرین خود را شروع کنند. از طرف دیگر ، سالن های بدنسازی معمولاً ساکت تر هستند و هنگامی که بچه ها در رختخواب هستند و خوابیده اند ، می توانید از تمرین خود بدون از دست دادن وقت ارزشمند با خانواده، لذت ببرید.

معایب: برخی از تمرینات عصرانه می تواند بر خواب تأثیر منفی بگذارد.

  • به طور کلی ورزش کیفیت خواب را بهبود می بخشد. تحقیقات نشان می دهد که ورزش عصرگاهی ممکن است به شما کمک کند زودتر بخوابید و زمان بیشتری را در خواب عمیق بگذرانید.
  • با این حال ، فعالیت های شدید، یک ساعت یا کمتر قبل از خواب ، می تواند بر خواب تأثیر منفی بگذارد. فعالیت شدید می تواند منجر به تاخیر افتادن زمان خوابیدن و ضعیف شدن کیفیت خواب شود.

بهترین زمان برای ورزش در غروب

مخلص کلام ; بهترین زمان برای ورزش کردن

بهترین زمان برای ورزش ، زمانی است که مناسب شماست و به صورت روتین در برنامه روزانه شما قرار می گیرد. در حالی که تمرین صبح یا عصر بسته به اهداف تناسب اندام شما ممکن است نتایج به مراتب بهتری را به همراه داشته باشد. به یاد داشته باشید ، بهترین زمان برای تمرین بستگی به احساس شما دارد و بنابراین، سعی کنید در زمان های مختلف ورزش کنید و زمانی را انتخاب کنید که بهترین احساس را دارید .

 

منابع :

منبع1 | منبع2 | منبع3

 

 

بهناز اشرفی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید