صفحه اصلی > ورزش و تناسب اندام : 6 عاملی که می تواند بر میزان کالری سوزی شما تأثیر بگذارد

6 عاملی که می تواند بر میزان کالری سوزی شما تأثیر بگذارد

فهرست مطالب

چکیده :

برخی از عواملی که می توانند بر میزان کالری سوزی شما تاثیر بگذارند در کنترل شما هستند، اما بسیاری از آن ها اینطور نیستند، این چیزی است که کارشناسان می گویند. دلایل علمی وجود دارد که نشان می دهد زنان تمایل به سوزاندن کالری کمتری نسبت به مردان دارند. اگر تا به حال به یک کلاس تناسب اندام گروهی رفته اید که در آن ضربان قلب و کالری سوزی تخمینی افراد روی صفحه نمایش داده می شود، می دانید که این آمار از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. احتمالاً متوجه شده اید که معمولاً مردان نسبت به زنان کالری بیشتری می سوزانند. در اینجا شش موردی وجود دارد که کارشناسان می گویند بیشترین تأثیر را بر میزان کالری سوزاندن هنگام ورزش دارند.

1. تاثیر وزن بدن در کالری سوزی

به طورکلی، هرچه وزن بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری در هر جلسه می‌سوزانید. کالری ها فقط معیاری از انرژی هستند، بنابراین هر چه وزن شما بیشتر باشد، انرژی بیشتری برای حرکت بدن شما لازم است. به عبارت دیگر، از بین دو نفر با وزن های متفاوت، فردی که وزن بیشتری دارد کالری سوزی بیشتری خواهد داشت، زیرا هنگام حرکت انرژی بیشتری مصرف می کند. افراد با جثه بزرگ ‌تر اندام ‌های داخلی بزرگ ‌تری دارند (مانند قلب، کبد، کلیه ‌ها و ریه ‌ها) که عامل مهمی در میزان کالری سوزانده شده در حین ورزش و استراحت است، زیرا این اندام ‌ها و فرآیندهای آنه ا به انرژی نیاز دارند.یک مطالعه  نشان داد که تا 43 درصد از تغییرات کل کالری سوزی بین افراد را می توان با تفاوت در اندازه اندام های داخلی آن ها توضیح داد. این یکی از دلایلی است که کاهش وزن بسیار پیچیده است، بدن شما با کاهش وزن کالری کمتری می سوزاند، که می تواند منجر به کاهش وزن یا حتی بازیابی وزن شود.

وزن بدن و کالری سوزی

2. نقش توده عضلانی در کالری سوزی

اینجاست که همه چیز کمی پیچیده تر می شود. کسی که توده عضلانی بیشتری دارد نسبت به کسی که همان وزن را دارد اما عضله کمتری دارد کالری بیشتری می سوزاند. بافت ماهیچه ای کالری بیشتری نسبت به بافت چربی می سوزاند، در حقیقت، شواهد نشان می ‌دهد که نیم کیلوگرم عضله حدود پنج کالری در روز می‌سوزاند، در حالی که نیم کیلوگرم چربی حدود دو کالری در روز می‌سوزاند. در طول ورزش، داشتن توده عضلانی بیشتر کالری سوزی کل شما را افزایش می دهد، زیرا بدن شما نیاز به تولید انرژی بیشتری برای پشتیبانی از افزایش سرعت انقباض عضلات دارد. به طور خلاصه، اگر می خواهید کالری سوزی خود را افزایش دهید، تمرینات قدرتی خود را تقویت کنید. شواهد نشان می ‌دهد که وزنه‌ برداری چربی بیشتری می‌سوزاند و نتایج بلندمدت امیدوارکننده ‌تری دارد.

توده عضلانی

3. جنسیت 

عامل موثر دیگر در کالری سوزی جنسیت است. به طور کلی، مردان در زمان استراحت و در حین ورزش کالری بیشتری نسبت به زنان می سوزانند. اما هیچ چیز جادویی در مورد دلیل این امر وجود ندارد و این به این دلیل است که مردان توده عضلانی بیشتری نسبت به زنان هم سن و وزن دارند. مردان معمولاً 5 تا 10 درصد بیشتر از زنان در هنگام استراحت کالری می سوزانند و این درصد معمولاً با ورزش افزایش می یابد، در حالی که زنان مطمئناً می توانند از طریق تمرینات قدرتی به توده عضلانی خود اضافه کنند. تفاوت های فیزیولوژیکی به این معنی است که به طور کلی، زنان نمی توانند به اندازه مردان لاغر باشند، زنان از نظر ژنتیکی مستعد ریختن چربی بیشتری برای حمایت از تولید هورمون و فرزندآوری هستند. چربی بدن برای عملکردهایی مانند ذخیره انرژی، محافظت از اندام ‌های داخلی و حمایت از عملکردهای کلیدی مانند رشد، ایمنی، تولید هورمون، تولید مثل و متابولیسم ضروری است.

کالری سوزی بر اساس جنسیت

4. تاثیر سن در کالری سوزی

با افزایش سن، توده عضلانی از دست می دهیم؛ پس از 30 سالگی، شما شروع به از دست دادن 3 تا 5 درصد از توده عضلانی خود در هر دهه می کنید. دلایل این امر کاملاً درک نشده است، اما بررسی ها نشان می ‌دهد که احتمالاً به این دلیل است که بدن شما در برابر هورمون‌ هایی که سنتز پروتئین را که کلید حفظ عضلات است، مقاوم ‌تر می ‌کند. این از دست دادن توده عضلانی میزان متابولیسم شما را کاهش می دهد( سرعتی که با آن کالری می سوزانید) در حالت استراحت و در حین ورزش.

5. نقش تناسب اندام در کالری سوزی

هر چه بیشتر نوع خاصی از تمرین را انجام دهید، آن تمرین را دفعات بعد راحت تر انجام می دهید.  بدن شما با گذشت زمان برای انجام کارها راحت تر سازگار می شود که این به طور کلی چیز خوبی است. این بدان معناست که با تمرین می‌ توانید سریع ‌تر یا طولانی ‌تر بدوید و ماهیچه ‌های شما می ‌توانند وزنه ‌های سنگین ‌تری را با تمرین مناسب بلند کنند، اما بر کالری سوزی شما نیز تاثیر می گذارد، همانطور که بدن شما با تمرینات سازگار می شود، کالری کمتری با همان تمرینات می سوزانید. از ریه ‌ها گرفته تا ماهیچه ‌ها، قلب و مغز، بدن شما با افزایش تناسب اندام کارآمدتر می ‌شود، به همین دلیل است که ممکن است یک تازه‌کار نسبت به فردی که سال ‌ها تمرین مشابهی را انجام می ‌دهد کالری بیشتری بسوزاند و به همین دلیل است که تغییر برنامه تمرینی می ‌تواند سطح تناسب اندام شما را افزایش دهد و به طور بالقوه کالری سوزی شما را افزایش دهد.

سطح تناسب اندام

6. شدت تمرین

ممکن است دو نفر که تمرینات مشابهی انجام می ‌دهند، کالری متفاوتی بسوزانند، فردی که با شدت بالا ورزش می ‌کند، به این معنی که شما به شدت نفس می ‌کشید و نمی ‌توانید مکالمه را ادامه دهید، می ‌تواند دو برابر بیشتر از فردی که با شدت کم ورزش می ‌کند، کالری بسوزاند. و فقط به این دلیل که مسافتی مشابه شخص دیگری را طی می ‌کنید، یا حرکات مشابهی را انجام می ‌دهید، به این معنا نیست که شما دو نفر با شدت یکسانی تمرین می‌ کنید. پیاده‌ روی و دویدن در کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های مزمن مانند بیماری ‌های قلبی و دیابت نوع 2  فواید زیادی دارند ، مطالعات نشان داد که بزرگسالانی که یک کیلومتر پیاده روی کردند تقریباً 89 کالری سوزاندند، در حالی که بزرگسالانی که همان مسافت را دویدند حدود 113 کالری سوزاندند. هدف 150 دقیقه ورزش کم شدت در هفته برای به دست آوردن فواید بسیاری برای سلامتی از جمله کاهش اضطراب، خواب بهتر، کاهش فشار خون، افزایش آمادگی قلبی عروقی و کاهش خطر یا کند کردن پیشرفت برخی بیماری‌ های مزمن کافی است.

نتیجه گیری :

دلایل علمی وجود دارد که نشان می دهد زنان کالری سوزی کمتری نسبت به مردان دارند. احتمالاً متوجه شده اید که معمولاً مردان نسبت به زنان کالری بیشتری می سوزانند، برخی از عواملی که می توانند بر میزان کالری سوزی شما تاثیر بگذارند در کنترل شما هستند، اما برخی از آن ها اینطور نیستند، این چیزی است که کارشناسان می گویند.

منابع :

منبع

بهناز اشرفی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید