صفحه اصلی > سبک زندگی : فواید آمپول نوروبیون برای لاغری، چاقی، ریزش مو + زمان مصرف

فواید آمپول نوروبیون برای لاغری، چاقی، ریزش مو + زمان مصرف

آمپول نوروبیون چیست

فهرست مطالب

نوروبیون نوعی مکمل تشکیل شده از ویتامین های B است. استفاده از محصولات نوروبیون به دلیل خواصی که  برای سیستم ایمنی و عملکرد اعصاب دارند بسیار رایج است.

مکمل های B کامپلکس، شامل نوروبیون، به درمان و پیشگیری  کمبودهای مواد مغذی کمک می کنند. کم خونی، ضعف و بی حالی نشانه های کلی کمبود ویتامین B هستند. در این مقاله به خواص آمپول نوروبیون می پردازیم.

آمپول نوروبیون چیست؟

آمپول نوروبیون چیست؟

نوروبیون مکملی از ویتامین های ضروری گروه B است. آمپول نوروبیون در دو نوع نوروبیون و نوروبیون فورت عرضه می شود. قرص یا آمپول نوروبیون برای کمبود ویتامین B، کم خونی، التهاب عصبی و نورالژی عصبی مفید هستند.

تزریق این آمپول به جز مواقع خاص مثل آلرژی، برای همه افراد ایمن بوده و از کمبود ویتامین B جلوگیری می کند. مکمل های دارای ویتامین B، با نام ب کمپلس هم شناخته می شوند.

آمپول نوروبیون فورت چیست؟

آمپول نوروبیون فورت چیست؟

آمپول نوروبیون فورت نوعی مکمل ویتامین B است و نسبت به نوروبیون عادی ویتامین های بیشتری دارد. آمپول نوربیون فورت شامل ویتامین های گروه B از جمله B1، B2، B3، B5، B6 و B12 می شود.

ویتامین های B ویتامین هایی محلول در آب هستند که به طور طبیعی در بعضی از غذاها وجود دارند. حل شدنی در آب به این معنی است که بدن مقدار مورد نیاز را جذب می کند و مقدار مازاد از طریق ادرار دفع می شود.

آمپول نوروبیون برای چیست؟

کمبود ویتامین های گروه B می تواند عوارض متعددی برای سلامتی داشته باشد. در موارد شدیدتر، این کمبود موجب اختلال در کارکرد بعضی از سیستم های بدن می شود.

آمپول نوروبیون برای مواردی از جمله بی حالی، ضعف، افسردگی، آسیب عصبی، ضعف سیستم ایمنی، کم خونی و اختلالات برخی ارگان های بدن به کار برده می شود.

آمپول نوروبیون چه ویتامین هایی دارد؟

در مجموع 8 ویتامین B وجود دارد که هر کدام نقش مهمی در کارکرد سلول های بدن دارند. این ویتامین ها باعث می شوند سلول های عصبی، پوستی و مغزی به درستی عمل کنند. آمپول نوروبیون مکملی است که 3 مورد از ویتامین های B را شامل می شود.

 • ویتامین B-1، یا تیامین
 • ویتامین B-6 یا پیریدوکسین
 • ویتامین B-12

این مکمل ها در دو نوع نوروبیون و نوروبیون فورت عرضه می شوند. هر دوی مکمل ها دارای 100% میزان مورد نیاز ویتامین های گروه B هستند.

فواید آمپول نوروبیون

فواید آمپول نوروبیون

فایده اصلی استفاده از نوروبیون یا سایر ترکیبات ویتامین های B، درمان کمبود ویتامین B است. ویتامین B نقش مهمی در بسیاری از فعالیت های بدن دارد. این ویتامین در سلامت سیستم عصبی، تولید سلول های قرمز و استفاده صحیح و کامل از سایر مواد مغذی موثر است. کمبود ویتامین B به دلیل تغذیه نامناسب و نبود منابع کافی این ویتامین در رژیم غذایی ناشی می شود. اگرچه در بعضی موارد بدن به درستی آن را جذب نمی کند.

نشانه های کمبود ویتامین B عبارتند از:

 • بی حالی کلی
 • ضعف
 • کاهش وزن
 • نشانه های آسیب عصبی، از جمله خواب رفتن یا بی حسی دست و پا
 • ضعف عملکرد سیستم ایمنی
 • افسردگی
 • مشکلات سلامتی در کبد، کلیه ها و پوست
 • کم خونی

آیا آمپول نوروبیون مضر است؟

به طور کلی آمپول نوروبیون برای بیشتر افراد ایمن است. ویتامین های B در آب حل شده و درون بافت عضلانی جمع نمی شوند. در نتیجه بدن می تواند مقدار مازاد ویتامین ها را از طریق ادرار دفع کند.

به همین دلیل ویتامین B معمولا بدون ضرر بوده و احتمال آسیب زا بودن آن کم است. اگرچه دریافت دوز بالا می تواند اثرات جانبی داشته باشد. به خصوص در صورتی که بیماری های کلیوی و کبدی دارید، قبل از تهیه آمپول نوروبیون با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض آمپول نوروبیون

عوارض آمپول نوروبیون

در صورتی  که دستورالعمل های نوشته شده روی بسته بندی به درستی اجرا شوند، آمپول نوروبیون عوارضی به همراه نخواهد داشت. در برخی موارد، دوز بالای ویتامین B باعث تغییر رنگ ادرار به زرد روشن می شود. این تاثیر موقت و بدون ضرر است.

اما مصرف بیش از حد قرص یا آمپول نوروبیون دارای اثرات جانبی مثل حالت تهوع، اسهال، تکرر ادرار و آسیب عصبی است.

در موارد نادر ممکن است نشانه  هایی از آلرژی در فرد بروز کنند. علائم آلرژِی به نوروبیون عبارتند از قرمز شدن و خارش پوست، تنگی نفس و قرمز شدن صورت. در صورت مشاهده نشانه های آلرژی به مراکز درمانی مراجعه کنید.

آمپول نوروبیون برای چه افرادی مناسب است؟

آمپول نوروبیون برای چه افرادی مناسب است؟

مهم ترین عامل تجویز آمپول نوروبیون پیشگیری و درمان کمبود ویتامین B است. خیلی از افراد مقدار کافی ویتامین B را از طریق رژیم غذایی دریافت می کنند؛ اما بعضی از گروه های خاص بیشتر در معرض کمبود مواد مغذی قرار می گیرند.

برای مثال  نوروبیون به زنان باردار، بالای 50 سال، افراد گیاه خوار، وگان و افرادی که جراحی های مربوط به معده داشته اند، توصیه می شود.

اگرچه آمپول نوروبیون از کمبود ویتامین B پیشگیری می کند، در برخی موارد استفاده از این داروی مکمل کافی نیست. کمبود ویتامین B شدید نیازمند دوز بالاتر از دارو است و باید تحت نظارت پزشک به کار برده شود.

برخی از افراد از قرص یا آمپول نوروبیون برای پیشگیری از بیماری های عصبی استفاده  می کنند. با این وجود در صورتی که یک رژیم غذایی سالم و مغذی دارید نیازی به استفاده از مکمل ها نیست.

آمپول نوروبیون برای سرماخوردگی

آمپول نوروبیون برای سرماخوردگی

ویتامین های گروه B در تقویت سیستم ایمنی موثر هستند. در دوران سرماخوردگی و آنفولانزا، آمپول نوروبیون برای کاهش علائم بیماری تجویز می شود. ویتامین B برای بی حالی و انرژی پایین در دوران بیماری مفید است.

علاوه بر این، ویتامین 12 B برای ساختن سلول های سفید خون ضروری است. سلول های سفید خون در مقابله با بیماری های ایمنی مثل سرما خوردگی نقش دارند.

آمپول نوروبیون برای لاغری

آمپول نوروبیون برای لاغری

آمپول نوروبیون فورت مکمل لاغری یا عضله سازی نیست و صرفا نقش مکمل غذایی را دارد. اگرچه مصرف مداوم قرص نوروبیون باعث افزایش اشتها می شود، اما تاثیری روی وزن بدن نمی گذارد. به علاوه ارتباطی بین آمپول نوروبیون و تغییر وزن چشم گیر وجود ندارد.

آمپول نوروبیون برای چاقی

آمپول نوروبیون برای چاقی

در تحقیقات زیادی ثابت شده است بین چاقی و کمبود ویتامین B ارتباط وجود دارد. بیشتر افراد دارای اضافه وزن دچار کمبود ویتامین B، به خصوص 12 B هستند.

از طرف دیگر، افرادی که در طی یک دهه به طور منظم از نوروبیون استفاده کردند، افزایش وزن کمتری نسبت به سایر افراد داشته اند. با این وجود، نمی توان گفت ویتامین های B تاثیر مستقیمی روی وزن دارند.

کمبود ویتامین 12 B منجر به چاقی می شود، اما چاقی نتیجه مستقیم کمبود ویتامین ها نیست. کمبود ویتامین B با کاهش انرژی و بی حالی می شود؛ در نتیجه نبود تحرک بدنی با عوارضی مثل چاقی همراه است.

از آنجایی که آمپول نوروبیون تاثیر مستقیمی روی افزایش وزن ندارد، می توانید بدون نگرانی درباره تغییر وزن، از فواید آن بهره ببرید.

آمپول نوروبیون برای ریزش مو

آمپول نوروبیون برای ریزش مو

آمپول نوروبیون فورته مکملی است که در سلامت کلی موی سر تاثیر مثبت دارد. برخی از تاثیرات نوروبیون در سلامت مو به دلیل تغذیه پوست سر و فولیکول مو است. تزریق آمپول نوروبیون تاثیر مستقیمی در رویش مو ندارد اما در برخی موارد برای ریزش مو تجویز می شود.

تنها در صورتی که ریزش مو از کمبود ویتامین B ناشی شده باشد، آمپول نوروبیون برای ریزش مو مفید خواهد بود.

آمپول نوروبیون برای گرفتگی عضلات

آمپول نوروبیون برای گرفتگی عضلات

بسیاری از درد های عضلانی ریشه در اعصاب دارند. نوروبیون برای دردهای عصبی که به شکل گرفتگی عضلانی بروز می کنند، تاثیر مثبت می گذارد. علائمی مثل خواب رفتن دست و پا، بی حسی، گرفتگی، درد و حس های آسیب دیده از این موارد هستند.

به طور کلی ویتامین B برای کاهش درد نوروپاتی مفید است.

آمپول نوروبیون در زمان عادت ماهانه خانم ها

بدن در زمان قبل و بعد از تخمک گذاری نیازمند ساختن سلول های قرمز خون جدید است. بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی به ساخت سلول های قرمز کمک می کنند. دریافت مکمل های آهن، 9B (فولیک اسید) و 12 B در دوران تخمک گذاری توصیه می شوند.

آمپول نوروبیون به خصوص برای زنانی که خونریزی شدید قاعدگی تجربه می کنند مفید است.

آمپول نوروبیون در بارداری

آمپول نوروبیون در بارداری

تزریق آمپول نوروبیون در دوران بارداری هیچ ریسکی به همراه ندارد. این مقدار نباید از دوز تجویز شده بیشتر یا کمتر باشد. با وجود اینکه ویتامین های 1 B ، 6 B و 12 B به شیر مادر ترشح می شوند، اما این ویتامین ها برای نوزاد ضرری ندارند.

در برخی موارد دوز بالای ویتامین B6 (مثلا روزانه بیشتر از 600 میلی گرم) از تولید شیر مادر جلوگیری می کند.

آمپول نوروبیون یا قرص ب کمپلکس

آمپول نوروبیون یا قرص ب کمپلکس

آمپول نوروبیون به مراتب بهتراز قرص جذب بدن می شود. ویتامین B نوعی ویتامین حل شدنی در آب است و به دلیل این ویژگی دریافت آن از طریق آمپول وجود دارد.

تزریق عضلانی باعث جذب سریع و موثرتر ویتامین ها می شود. ویتامین های B مستقیما وارد جریان خون می شوند. در حالی که قرص های ب کمپلکس باید از سیستم گوارش عبور کنند در نتیجه جذب ویتامین ها کاهش پیدا می کند.

آمپول نوروبیون فشار خون را بالا میبرد؟

آمپول نوروبیون فشار خون را بالا میبرد؟

ویتامین 1 B تاثیر مثبتی روی فشار خون دارد و می تواند برای پایین آوردن فشار خون استفاده شود. اگرچه نظارت دائم پزشک متخصص در دوران استفاده از آمپول نوروبیون توصیه می شود.

افراد دارای ریسک بیماری های قلبی و عروقی از جمله چربی خون، فشار خون و دیابت بعد از بررسی وضعیت ایمنی خود توسط پزشک، از آمپول نوروبیون استفاده کنند.

آیا آمپول نوروبیون باید در یخچال نگهداری شود؟

آمپول نوروبیون باید در یخچال نگهداری شود. بهتر است درمای یخچال بین 2 تا 8 درجه سلسیوس باشد. نگهداری آمپول نوروبیون در یخچال تا زمان مورد نظر آن را خنک و تازه نگه می دارد. با این حال مطابق دستورالعمل سازندگان، ضرورتی برای نگهداری در یخچال نیست.

محیط خشک و خنک در دمای اتاق در صورتی که دور از دمای خورشید و حرارت مستقیم باشد، برای نگهداری آمپول نوروبیون مناسب است.

آمپول نوروبیون خواب آور است؟

آمپول نوروبیون خواب آور است؟

برخی ویتامین ها در ترکیب آمپول نوروبیون (مثلا ویتامین 12 B) به دلیل ترشح ملاتونین، تاثیر خواب آور دارند. اگرچه اثرات جانبی نادر هستند، اما بی حالی، سرگیجه و خواب آلودگی می توانند از اثرات جانبی آمپول نوروبیون باشند.

تا زمانی که دوز بالای نوروبیون از طریق ادرار دفع شود، این علائم ادامه خواهند داشت. در صورت نیاز درباره مقدار دوز توصیه شده با پزشک مشورت کنید.

آمپول نوروبیون برای دیابت ضرر دارد؟

آمپول نوروبیون برای افراد دیابتی ضرری ندارد. یکی از عوارض مزمن و خطرناک دیابت نوع دو، آسیب عصبی است که می تواند در  بینایی و کنترل دست و پا تاثیر بگذارد.

استفاده از نوروبیون (ویتامین های 1 B، 6 B ، 12 B) و آمپول نوروبیون فورت می تواند برای جلوگیری از عوارض عصبی در دیابت جلوگیری کند. نوروبیون ریسک آسیب عصبی در افراد مبتلا به دیابت را کاهش می دهد.

بهترین زمان آمپول نوروبیون

بهترین زمان آمپول نوروبیون

بهترین زمان برای دریافت ویتامین های B صبح بعد از بیدار شدن است. همچنین یافته های نشان می دهند تزریق آمپول نوروبیون در عصر یا شب روی ساعت خواب تاثیر می گذارد.

با این وجود آمپول نوروبیون مثل قرص تحت تاثیر تغذیه قرار ندارد و می توانید در هر زمانی برای تزریق آمپول اقدام کنید. در موارد کمبود ویتامین شدید، یک آمپول در روز تجویز می شود.

سخن پایانی

محصولات نوروبیون ترکیبی از سه ویتامین B هستند. آمپول نوروبیون در پیشگیری برای پیشگیری از کمبود ویتامین B تجویز می شود.

رژیم غذایی بیشتر افراد به مقدار کافی ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین نمی کند و این کمبود ها عوارضی به همراه دارند. آمپول نوروبیون برای افراد مبتلا به دیابت، کم خونی و ضعف سیستم ایمنی مفید است.

سولات متداول

زمان تاثیر آمپول نوروبیون چقدر است؟

معمولا بعد از گذشت دو ساعت از زمان تزریق، آمپول نوروبیون اثر می کند.

آمپول نوروبیون برای کم خونی، ریزش مو، آسیب عصبی در دیابت، کمبود ویتامین B و تقویت سیستم ایمنی مفید است.

آمپول نوروبیون و ویتامین های B از نوع  حل شدنی در آب هستند.

آمپول نوروبیون به کودکان و نوجوانان زیر 14 سال توصیه نمی شود.

آمپول نوروبیون در بهبود متابولیسم موثر است. متابولیسم مناسب برای کاهش وزن ضروری است و می تواند منجر به لاغری شود.

حیدری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید