صفحه اصلی > دیابت و رژیم های غذایی : قوی ترین پایین آورنده قندخون + لیست مواد غذایی، عرقیات، میوه و قرص

قوی ترین پایین آورنده قندخون + لیست مواد غذایی، عرقیات، میوه و قرص

قوی ترین پایین آورنده قند خون

فهرست مطالب

آیا می‌دانید قوی ترین پایین آورنده قند خون، کدام ماده غذایی ست؟ آیا گیاهان هم می‌توانند در کاهش قند خون موثر باشند؟ اگر شما هم به دنبال پاسخی برای این سوالات هستید ، این مقاله را دنبال کنید.

تنظیم قند خون در بدن

تنظیم قند خون در بدن

زمانی که شما کربوهیدرات می‌خورید، آن ها در بدن تجزیه شده و قند یا گلوکز آزاد می‌شود. این گلوکز انرژی لازم سلول های بدن شما را فراهم می‌کند، به همین دلیل تنظیم قند خون برای حفظ انرژی بدن و حفظ عملکرد صحیح دیگر سیستم های بدن اهمیت زیادی دارد.

انسولین هورمونی ست که از لوزالمعده ترشح می‌شود به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند. در واقع انسولین با انتقال گلوکز به سلول های مختلف بدن، از تجمع آن در خون جلوگیری می‌کند.

زمانی که بدن انسولین کافی نسازد و یا سلول های بدن به آن پاسخ ندهند، قند خون افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط لازم است با خوردن داروها یا مواد غذایی قند خون را کاهش دهیم.

قویترین پایین آورنده قند خون

قویترین پایین آورنده قند خون

زمانی قوی ترین پایین آورنده قند خون موثر است، که در کنار آن داشتن رژیم غذایی سالم و فعالیت های بدنی هم رعایت شود. همچنین چند روش ساده وجود دارد که به پایین آوردن سطح قند خون به شکل طبیعی کمک می‌کند:

ورزش

ورزش و فعالیت های بدنی منظم، به کاهش وزن و همینطور افزایش حساسیت سلول ها به انسولین کمک می‌کند. همچنین باعث می‌شود تا عضلات از گلوکز برای انرژی و انقباض عضلانی استفاده کنند. پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا نمونه ای از ورزش های مفید برای قند خون هستند.

کاهش مصرف کربوهیدرات

مصرف کربوهیدرات به شدت روی سطح قند خون موثر است. اگر کربوهیدرات زیادی مصرف کنید و انسولین کافی در بدن وجود نداشته باشد، قند خون افزایش پیدا می‌کند. داشتن یک رژیم کم کربوهیدرات برای تنظیم قند خون بسیار مفید است.

مصرف فیبر بیشتر

زمانی که فیبر بیشتری می‌خورید، هضم کربوهیدرات و جذب گلوکز به کندی انجام می‌شود و در نتیجه آن سطح قند خون به ارامی افزایش پیدا می‌کند. رژیم غذایی پرفیبر به بدن برای تنظیم قند خون و جلوگیری از افت یا افزایش قند خون کمک می‌کند‌.

نوشیدن آب کافی

قویترین پایین آورنده قند خون

نوشیدن آب به مقدار کافی علاوه بر هیدراته شدن بدن و جلوگیری از کم آبی آن، در دفع گلوکز اضافه از طریق ادرار هم موثر است و در نهایت باعث کاهش قند خون می‌شود.

مدیریت کالری دریافتی

کنترل کالری هایی که روزانه مصرف می‌کنید و حفظ وزن متناسب، در مدیریت سطح قند خون نقش مهمی دارد و همچنین از ابتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری می‌کند.

مصرف مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین

شاخص گلیسمی سرعت تجزیه کربوهیدرات ها و جذب آن ها توسط بدن را اندازه می‌گیرد. این شاخص در سرعت افزایش قند خون موثر است. خوردن غذاهایی که شاخص گلیسمی پایین دارند مثل حبوبات و غلات کامل، در کاهش قند خون بسیار موثر است.

کاهش استرس

قویترین پایین آورنده قند خون

وقتی استرس دارید، بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌کند که باعث افزایش سطح قند خون می‌شود. ورزش، آرامش و مدیتیشن روی کاهش استرس موثر هستند.

خواب کافی

داشتن خواب کافی و با کیفیت برای سلامت بدن ضروری است. داشتن عادات بد خواب و کمبود خواب می‌تواند منجر به افزایش قند خون و احتمال ابتلا به دیابت شود.

حفظ وزن مناسب

تحقیقات نشان می‌دهند که حتی کاهش ۵ درصدی از وزن بدن، باعث تنظیم قند خون شده و نیاز به داروهای کاهش قند خون را کم می‌کند.

مصرف تنقلات سالم

مصرف میان وعده های کوچک و سالم ازپرخوری در وعده های غذایی اصلی جلوگیری کرده و به مرور باعث تنطیم سطح قند خون می‌شود.

مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که در بهبود قند خون هم موثرند. ماست پروبیوتیک، کفیر و کلم ترش نمونه هایی از این مواد غذایی هستند.

لیست مواد غذایی پایین آورنده قند خون

اگر چه عوامل مختلفی مثل فعالیت های بدنی، وزن بدن، ژنتیک و استرس هم در میزان قند خون نقش دارند اما داشتن یک رژیم غذایی سالم هم در تنظیم قند خون بسیار موثر است. مواد غذایی مختلفی وجود دارد که در کاهش قند خون تاثیر دارند؛ این غذاها می‌توانند در عین بهبود سلامت بدن، به تنظیم قند خون نیز کمک کنند.

در ادامه لیست مواد غذایی پایین آورنده قند خون را می‌بینید.

 • کلم بروکلی: کلم بروکلی و جوانه های کلم بروکلی، حاوی ترکیباتی هستند که به افزایش حساسیت سلول ها به انسولین و کاهش قند خون کمک می‌کند. به علاوه خوردن این سبزیجات در پیشگیری از دیابت نوع ۲ موثر است. می‌توانید کلم بروکلی را خام، پخته و یا بخارپز استفاده کنید.
 • غذاهای دریایی: غذاهای دریایی مثل ماهی، میگو و صدف، سرشار از انواع پروتئین ها، چربی های مفید، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی هستند که در سلامت کلی بدن و تنظیم قند خون تاثیرات مثبتی دارند.
 • پروتئین موجود در این مواد غذایی در هضم غذا، جلوگیری از افزایش قند خون بعد از صرف غذا و افزایش احساس سیری نقش دارد که در نتیجه آن از پرخوری و افزایش چربی های بدن که دو عامل تاثیرگذار در افزایش قند خون است، پیشگیری می‌کند.
 • کدو تنبل: کدو تنبل و تخمه کدو تنبل حاوی فیبر فراوان و آنتی اکسیدان است. به همین دلیل نقش موثری در کاهش قند خون دارد و یکی از درمان های سنتی برای پایین آوردن قند خون است.
 • آجیل: مصرف انواع مختلف آجیل می‌تواند در کاهش قند خون موثر باشد. آجیل ها را به دلیل داشتن کربوهیدرات کم می‌توان در رژیم غذایی پایین آورنده قند خون قرار داد.
 • حبوبات: حبوبات از جمله لوبیا و عدس، سرشار از فیبر محلول و نوعی نشاسته هستند که به کندی هضم می‌شود و در نتیجه به کاهش قند خون بعد از غذا کمک می‌کنند.
 • کلم پیچ: کلم پیچ یکی از سبزیجاتی است که به خاطر داشتن فیبر فراوان و آنتی اکسیدان، در کاهش قند خون مفید است. تحقیقات نشان می‌دهند که دو نوع آنتی اکسیدان موجود در کلم پیچ اثرات کاهش دهنده قند خون دارند.
 • آووکادو: آووکادو میوه ای گوشتی است که حاوی چربی های مفید، پروتئین و مواد معدنی مختلف است. افزودن این میوه به رژیم غذایی در کاهش و تنظیم قند خون تاثیر زیادی دارد.
 • جودوسر: جودوسر و سبوس آن به دلیل داشتن مقدار زیادی فیبر محلول، باعث کاهش قند خون ناشتا به ویژه در افراد دیابتی می‌شوند.
 • تخم مرغ: بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که تخم مرغ در تنظیم قند خون، کاهش قند خون ناشتا و حساسیت به انسولین نقش موثری دارد.
 • سیب: خوردن سیب نیم ساعت قبل از غذا در کاهش قند خون بعد از مصرف وعده غذایی، موثر است که به دلیل داشتن فیبر محلول و برخی ترکیبات گیاهی است.
 • ماست: مصرف ماست به ویژه انواع پروبیوتیک آن، می‌تواند در پیشگیری از دیابت نوع ۲ موثر باشد و همچنین باعث کاهش قند خون شود.
 • دانه چیا: بعضی از مطالعات مصرف دانه‌ چیا را با کاهش سطح قند خون و بهبود حساسیت به انسولین، مرتبط می‌دانند.

عرقیات پایین آورنده قند خون

عرقیات پایین آورنده قند خون

در کنار انواع داروها و همچنین مواد غذایی مختلف،عرقیات پایین آورنده قند خون هم تاثیر زیادی در تنظیم قند خون دارند.از گیاهان دارویی و عرقیات آن ها از گذشته برای درمان بیماری ها استفاده می‌کرده اند. با این وجود ضروری است که قبل از استفاده از آن ها، برای جلوگیری از عوارض و تداخلات دارویی، با پزشک خود مشورت کنید.

 • عرق گشنیز
 • عرق زرشک
 • عرق تمشک
 • عرق رزماری
 • عرق زیره
 • عرق شنبلیله
 • و عرق کاسنی از موثرترین عرقیات در کاهش قند خون هستند.

قرص پایین آورنده سریع قند خون

 عملکرد قرص پایین آورنده سریع قند خون به این شکل است که یا سلول های لوزالمعده را به تولید انسولین تحریک می‌کنند و یا با کاهش مقاومت سلول ها در مقابل انسولین، باعث کاهش قند خون می‌شود.کسانی که از قرص برای کاهش قند خون و درمان دیابت استفاده می‌کنند، باید با نحوه مصرف و عوارض جانبی احتمالی به طور کامل آشنا باشند.

قرص هایی مثل متفورمین، گلی بن گلامید، آکاربوز و رپاگلینید از جمله داروهایی هستند که برای پایین آوردن قند خون استفاده می‌شوند. به خاطر داشته باشید که مصرف دارو جایگزین داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش نمی‌شود.

پایین آوردن قند خون فوری

افزایش قند خون شرایط خطرناکی ست و می‌تواند منجر به عوارض زیادی برای بدن شود. اندازه گیری منظم سطح قند خون کمک می‌کند تا سطح قند خون کنترل شود و در صورت افزایش آن، اقدامات لازم انجام شود.

برای پایین آوردن قند خون فوری، می‌توانید چند کار را انجام دهید؛ اما اگر قند خون نزدیک به ۳۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد باید سریعا با پزشک تماس بگیرید. اگر دیابت دارید و انسولین استفاده می‌کنید و دچار افزایش قند خون شده اید، مطمئن شوید که انسولین را به درستی استفاده کرده اید.

آب زیادی بنوشید. مصرف آب علاوه بر هیدراته ماندن بدن باعث افزایش ادرار و دفع بیشتر گلوکز می‌شود. فعالیت ورزشی انجام دهید، این کار می‌تواند تا ۲۴ ساعت سطح قند خون شما را پایین نگه دارد.

گیاه دارویی پایین آورنده قند خون

گیاه دارویی پایین آورنده قند خون

استفاده از گیاه دارویی پایین آورنده قند خون، یکی از درمان های افزایش قند خون در طب سنتی است. این گیاهان باید تحت نظر متخصص مصرف شود تا با دیگر داروهای دیابت و کاهش دهنده قند خون تداخل ایجاد نکند.

رزماری یکی از گیاهانی است که به عنوان ادویه استفاده می‌شود. این گیاه علاوه بر اینکه در کاهش وزن موثر است، سطح قند خون را نیز پایین نگه می‌دارد. مریم گلی گیاهی ست که در کاهش قند خون موثر است و روش مصرف آن به صورت چای مریم گلی است. زنجبیل هم باعث افزایش ترشح انسولین در بدن شده و در کاهش قند خون موثر است.

بهترین دمنوش پایین آورنده قند خون

بهترین دمنوش پایین آورنده قند خون

همان طور که قبلا هم گفتیم استفاده از داروهای گیاهی تحت نظر پزشک هم می‌تواند به کاهش قند خون کمک کند. مصرف بهترین دمنوش پایین آورنده قند خون یکی از روش های خانگی درمان افزایش قند خون است. چای سبز، چای سیاه، دمنوش دارچین، بابونه و زردچوبه از دمنوش های مفید در کاهش قند خون هستند.

میوه های مفید برای دیابت

میوه های مفید برای دیابت

میوه ها منبع خوبی از انواع ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر هستند. اما بعضی از میوه ها به دلیل داشتن قند بالا، برای بیماران دیابتی مضر هستند. بنابراین برای مدیرت بهتر بیماری باید میوه های مفید برای دیابت را بشناسید.

میوه ها به دلیل داشتن آب فراوان و فیبر بالا بسیار سیرکننده هستند و برای مبتلایان به دیابت مفید هستند. میوه های زیادی هستند که شاخص گلیسمی پایین دارند و دیابتی ها می‌توانند آن ها را مصرف کنند. نکته مهم روش استفاده از میوه هاست.

 سعی کنید همیشه میوه تازه بخورید، میوه های یخ زده و یا کنسرو شده برای افراد دیابتی مناسب نیست. مصرف میوه خشک اگر در حد اعتدال باشد و زیاده روی نشود، ضرری ندارد. از آب میوه تازه به جای انواع فرآوری شده آن استفاده کنید چرا که قند کمتری دارد.

در ادامه با انواع میوه های مفید برای دیابت آشنا می‌شوید:

سیب

سیب یک انتخاب بسیار عالی برای مبتلایان دیابت است. این میوه سرشار از فیبر است و تنها درصد کمی از آن را کربوهیدرات تشکیل داده است. سعی کنید سیب را با پوست آن مصرف کنید.

توت

توت ها حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و یکی از بهترین میوه هایی ست که در رژیم غذایی دیابت می‌توان قرار داد. انواع مختلف توت مثل توت فرنگی و زغال اخته را می‌توان با ماست و جودوسر هم ترکیب و یک وعده غذایی مفید را تهیه کرد.

هلو

هلو با داشتن پتاسیم و ویتامین سی فراوان، برای دیابت مرتبط با چاقی، بسیار مفید است.

پرتقال

پرتقال و آب پرتقال که منبع ویتامین سی هستند، برای بیماران دیابتی مفیدند و می‌توانند از آن در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

کیوی

کیوی شاید یکی از مفیدترین میوه ها برای دیابت باشد. این میوه علاوه بر داشتن ویتامین سی فراوان و فیبر بالا، بسیار کم کالری است و برای دیابت ضرری ندارد.

پاپایا

میوه های مفید برای دیابت

پاپایا یکی از میوه هایی ست که در بهبود گوارش موثر است و همچنین با کاهش گلوکز خون، به افراد دیابتی کمک می‌کند.

آلو

آلو یکی از میوه های آبدار و دارای فیبر بالاست که علاوه بر هیدراته کردن بدن به کاهش گلوکز خون هم کمک می‌کند.

آناناس

آناناس از آن میوه هایی ست که سرشار از خاصیت است. انواع فیبر محلول و نامحلول و ویتامین سی و دیگر ویتامین ها، از ترکیبات آناناس است. به علاوه کالری کم و شاخص گلیسمی پایین، باعث شده تا آناناس یکی از میوه های بسیار مفید برای دیابت باشد.

آووکادو

آووکادو یکی از میوه های شگفت انگیز است که خواص زیادی دارد. این میوه سرشار از پتاسیم و چربی های سالم بوده که برای کاهش کلسترول خون و سلامت قلب و عروق مفید است.به علاوه با داشتن کالری کم و قند پایین، برای افراد دیابتی نیز بسیار مفید است.

مکمل های موثر در کاهش قند خون

مکمل های موثر در کاهش قند خون

در کنار رژیم غذایی سالم و مواد غذایی مفید در کاهش قند خون و همچنین داروهای قند خون، مصرف مکمل ها هم می‌تواند در کاهش قند خون موثر باشد. مکمل های موثر در کاهش قند خون، به تنهایی تاثیری ندارند و باید به همراه ورزش، رژیم غذایی و داروهای موردنیاز ، استفاده شوند.

یکی از مکمل های ضروری برای بدن ویتامین دی است. ویتامین دی نوعی ویتامین محلول در چربی ست که در پاسخ بدن به نور خورشید تولید می‌شود و همچنین در بعضی از مواد غذایی وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که سطوح پایین ویتامین دی در بدن با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و مقاومت به انسولین، مرتبط است‌.

منیزیم یکی دیگر از مواد معدنی مهم در بدن است که در ۳۰۰ مورد از واکنش های بدن نقش دارد. مکمل منیزیم می‌تواند به تنظیم قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند و همچنین حساسیت به انسولین را هم کاهش دهد.

کروم نوعی ماده معدنی کمیاب است که در عملکرد انسولین نقش دارد. این ماده در مواد غذایی مثل سبزیجات، میوه ها و غلات یافت می‌شود و انواع مختلفی از مکمل آن هم وجود دارد.

سخن پایانی

افزایش قند خون یکی از بیماری هایی است که در صورت عدم درمان، عوارض زیادی را برای سلامتی به وجود می‌آورد. استفاده از قوی ترین پایین آورنده قند خون کمک کند، تا سطح قند خون کاهش پیدا کند و از بیماری ها و مشکلات بعدی پیشگیری شود.

سوالات متداول

برای کاهش قند خون چه غذاهایی نخوریم؟

برای کاهش قند خون باید از مصرف غذاهایی که قند خون را افزایش می‌دهند، مثل نان سفید، شیرینی و دسرهای شیرین، خودداری کنید.

باید بگوییم خیر. این کار ممکن است باعث تداخل و مشکلات دیگری شود. اگر تحت درمان دارویی هستید، نباید خودسرانه از گیاهان دارویی استفاده کنید.

اگر مبتلا به قند خون بالا و دیابت هستید، پزشک برای شما انسولین تجویز می‌کند تا قند خون در زمان کوتاه کاهش پیدا کند.

همچنین توصیه هایی مثل اصلاح رژیم غذایی، ورزش و داروهای خاص تجویز می‌شود.

قند خون با این مقدار بسیار بالاست و باید سریعا به اورژانس و پزشک مراجعه شود تا اقدامات لازم پزشکی صورت بگیرد.

حیدری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید