صفحه اصلی > لاغری : چای سبز برای لاغری | آیا این نوشیدنی رژیمی برای شما مفید است؟

چای سبز برای لاغری | آیا این نوشیدنی رژیمی برای شما مفید است؟

چای سبز برای لاغری

فهرست مطالب

دمنوش های لاغری در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده اند. هدف آنها سرکوب اشتها، کاهش چربی یا افزایش متابولیسم است. چای سبز یکی از دمنوش هایی است که به عنوان یک نوشیدنی سالم شهرت زیادی دارد. این نوشیدنی آبرسان، کم کالری و مملو از آنتی اکسیدان است. این روزها در مورد چای سبز برای لاغری زیاد می خوانیم اما آیا واقعاً چای سبز باعث لاغری می شود؟ در ادامه این مقاله از سایت سلامتی من، این موضوع را بررسی می کنیم و به ابعاد مختلف آن می پردازیم.

 

چای سبز چیست؟

چای سبز چیست؟

سه نوع اصلی چای وجود دارد: چای سیاه، چای سبز و چای سفید. هر سه آن ها از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس به دست می آیند. انواع چای با توجه به نوع فرآوری طبقه بندی می شوند.

چای سبز از برگ های تخمیر نشده تهیه می شود. دمنوش چای سبز، رنگ سبز زمردی خاصی دارد و به همین دلیل به آن چای سبز گفته می شود. این چای دارای بالاترین غلظت ترکیبات آنتی اکسیدانی موسوم به پلی فنول است. پلی فنول های موجود در چای به عنوان کاتچین معرفی می شوند. چای سبز حاوی شش ترکیب اصلی کاتچین است: کاتچین، گالائوگاتچین، اپی کاتچین، اپی گالوکاتچین، اپی کاتچین گالات و اپی گالوکاتچین گالات.

اپی گالوکاتچین گالات یا EGCG مهمترین جزء پلی فنول موجود در چای سبز و فعال ترین آن ها می باشد. چای سبز همچنین حاوی آلکالوئیدهایی از جمله کافئین، تئوبرومین و تئوفیلین است. همه این ترکیبات فواید سلامتی چای سبز را فراهم می کنند.

 

ارزش غذایی چای سبز

ارزش غذایی چای سبز

میزان مواد موجود در 473 گرم چای سبز به شرح زیر است:

کالری: 0

چربی کل: 0

چربی اشباع شده: 0

چربی ترانس: 0

کلسترول: 0

سدیم: 33.1 میلی گرم

کربوهیدرات کل: 0

فیبر رژیمی: 0

قند کل: 0

پروتئین: 0

ویتامین C: 0

ویتامین D: 0

آهن: 0

کلسیم: 4.7 میلی گرم

پتاسیم: 89.9 میلی گرم 2

فسفر: 123 میلی گرم

 

آیا چای سبز برای لاغری مفید است؟

آیا چای سبز برای لاغری مفید است؟

یافته های اخیر مطالعات انسانی نشان داده است که مصرف چای سبز و عصاره آن ممکن است با افزایش متابولیسم بدن و اکسیداسیون چربی به کاهش وزن و چربی بدن کمک کند.

یک مطالعه روی مردان چاق نشان داد که EGCG به تنهایی پتانسیل افزایش اکسیداسیون چربی در انسان را دارد.  شرکت‌ کنندگانی که به مدت دو روز، 300 میلی ‌گرم EGCG دریافت کردند، نسبت به شرکت‌ کنندگانی که دارونما دریافت کردند، اکسیداسیون چربی بیشتری را تجربه کردند.

در یک مطالعه دیگر، مردانی که قبل از ورزش عصاره چای سبز مصرف کردند، 17 درصد بیشتر از مردانی که مکمل مصرف نکردند، چربی سوزی داشتند. این تحقیق نشان می دهد که چای سبز می تواند تاثیر ورزش را در چربی سوزی بدن افزایش دهد.

بیشتر مطالعات در مورد کاهش وزن، تاثیر عصاره یا مکمل های چای سبز را بررسی کرده اند نه خود نوشیدنی را. تاثیر آن ها از یک فنجان چای سبز دم کرده قوی تر است. البته این بدان معنا نیست که نمی توانید نتایج عصاره چای سبز را با نوشیدنی مطابقت دهید، فقط باید بیشتر بنوشید.

بخوانید: دانه چیا برای لاغری | دانه چیا و کاهش وزن سالم و ایمن

 

چای سبز چگونه باعث لاغری می شود؟

چای سبز چگونه باعث لاغری می شود؟

فواید چای سبز برای لاغری ناشی از کافئین و آنتی اکسیدان های موجود در آن است. بیشتر محققان این دو ماده را ترکیبات چربی سوز معرفی می کنند.

 • کافئین و کاهش وزن

کافئین محرکی است که تاثیر آن در افزایش متابولیسم، افزایش چربی سوزی و کاهش اشتها به اثبات رسیده است. تخمین زده می شود که با مصرف روزانه 100 میلی گرم از آن، حدود 100 کالری بیشتر بسوزانید.

 • آنتی اکسیدان و کاهش وزن

از آنجایی که چای سبز با حداقل فرآوری تولید می شود، حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری است و در نتیجه فواید سلامتی بیشتری دارد. چای سبز حاوی گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام کاتچین است که تا 30 درصد وزن خشک آن را تشکیل می دهد. به نظر می رسد کاتچین های چای، به ویژه EGCG (اپی گالوکاتچین گالات)، اثرات ضد چاقی دارند.

نوراپی نفرین؛ یکی از هورمون ‌های چربی ‌سوز است. EGCG می تواند در مهار آنزیمی که در تجزیه هورمون نوراپی نفرین نقش دارد، کمک کننده باشد. هنگامی که این آنزیم مهار می شود، میزان نوراپی نفرین افزایش می یابد و چربی ها شروع به تجزیه می کنند. این امر باعث آزاد شدن چربی در جریان خون می شود و آن را به عنوان انرژی در دسترس قرار می دهد و به این ترتیب، کاهش وزن صورت می گیرد.

در وهله دوم می توان فواید چای سبز برای لاغری را در تاثیر EGCG روی افزایش متابولیسم جستجو کرد. چندین مطالعه نشان می‌ دهد که چای سبز یا مکمل‌ های EGCG می ‌تواند در افزایش متابولیسم شما نقش داشته باشد و کمک کند تا کالری بیشتری بسوزانید، حتی زمانی که در حال استراحت هستید. اکثر مطالعات نشان دادند که چای سبز متابولیسم را تقریباً 3-4٪ افزایش می دهد و برخی حتی افزایش 8٪ را ثبت کردند.

چای سبز حاوی میزان بالایی از کافئین و آنتی اکسیدانی به نام EGCG می باشد و می تواند به چربی سوزی و کاهش وزن کمک کند. هر دو ماده به طور طبیعی در چای سبز یافت می ‌شوند و ممکن است اثر یکدیگر را تقویت کنند.

 

آیا چای سبز برای لاغری سریع موثر است؟

آیا چای سبز برای لاغری سریع موثر است؟

نتایج 4 مطالعه زیر می تواند گویای تاثیر یا عدم تاثیر چای سبز برای لاغری سریع باشد:

 1. نتایج تحقیقات 8 هفته ای در سال 2010 نشان داد، نوشیدن چای سبز ممکن است باعث کاهش وزن بیشتر شود. محققان دریافتند افرادی که روزانه، 4 فنجان چای سبز می‌ نوشیدند، 2.5 کیلوگرم بیشتر از افرادی که به همان میزان آب می ‌نوشیدند، وزن کم کردند.
 2. یک مطالعه 12 هفته ای دیگر که در سال 2008 انجام شد، نشان داد که افرادی که چای سبز می ‌نوشیدند، حدود 3.175 کیلوگرم بیشتر از افرادی که دارونما مصرف می‌ کردند، وزن کم کردند.
 3. مطالعه ای دیگری در سال 2010 با استفاده از چای سبز بدون کافئین انجام شد. در طول شش ماه، افراد شرکت کننده با کاهش وزن خیلی ناچیزی حدود 1.134 کیلوگرم مواجه شدند. این نتایج نشان می دهد که با نوشیدن چای سبز بدون کافئین، وزن زیادی از دست نمی دهید.
 4. مطالعه ‌ای که در سال 2009 انجام شد نیز نشان داد که مصرف همزمان چای سبز همراه با فعالیت ورزشی می تواند به کاهش چربی شکمی بیشتر منجر شود. همانطور که ترکیب کاتچین و کافئین باعث افزایش مزایای کاهش وزن می شود. کافئین چای سبز ممکن است، عملکرد ورزش را بهبود بخشد. ترکیب نوشیدن چای سبز و ورزش می تواند حتی بیشتر از آنچه انتظار دارید، اثرات مفیدی داشته باشد. به خصوص اگر حداقل 300 دقیقه در هفته تمرینات هوازی و حداقل دو جلسه تمرین قدرتی در هفته داشته باشید.

از نتایج تحقیقات بالا چنین استنباط می شود که ترکیب کاتچین ها و کافئین موجود در چای سبز، ممکن است اندکی روند کاهش وزن را تسریع نماید. اما به احتمال زیاد تفاوت قابل توجهی ایجاد نمی کند. علاوه بر این تنها اکتفا به نوشیدن چای سبز برای لاغری، اثرات رژیم پر کالری یا سبک زندگی کم تحرک را جبران نمی کند. بنابراین برای کاهش وزن سریعتر، علاوه بر نوشیدن چای سبز، باید کالری کمتری دریافت کرده و بیشتر ورزش کنید.

 

چگونه از چای سبز برای لاغری استفاده کنیم؟

چگونه از چای سبز برای لاغری استفاده کنیم؟

 1. دمنوش چای سبز

چای سبز گرم و سرد بدون شیر یا شکر، یک نوشیدنی خوشمزه و بدون کالری است و به اندازه یک لیوان آب بدن شما را آبرسانی می کند. مصرف متعادل این نوشیدنی رژیمی گزینه مناسبی برای کاهش وزن است.

 1. مکمل های چای سبز

ممکن است طعم چای سبز برای همه خوشایند نباشد. در چنین شرایطی استفاده از مکمل (قرص) چای سبز می تواند ایده خوبی باشد. برای بهره مندی از خواص قرص چای سبز برای لاغری، می توانید یک یا دو قرص مصرف کنید. به خاطر داشته باشید که این یک توصیه کلی است و مصرف مکمل ها همیشه تحت نظر پزشک انجام می شود.

 

چای سبز برای لاغری را چه موقع بخوریم؟

چای سبز برای لاغری را چه موقع بخوریم؟

متخصصان توصیه می کنند، نوشیدنی های کالری دار را با حدود 3-2 فنجان چای سبز شیرین نشده در روز جایگزین کنید تا به شما در رسیدن به اهداف کاهش وزن و تناسب اندام کمک کند. می توانید یک یا دو ساعت بعد از صبحانه یک فنجان و بعد از ناهار نیز، یک فنجان دیگر میل کنید.

از نوشیدن چای سبز برای لاغری در 4 موقعیت زیر بپرهیزید:

 1. با معده خالی

ممکن است فکر کنید برای افزایش متابولیسم، نوشیدن یک فنجان چای سبز با معده خالی خوب است. با این حال، ممکن است معده شما را تحریک کند.

 

 1. قبل از زمان خواب

زمان دیگری که باید از نوشیدن چای سبز اجتناب کنید، قبل از خواب شبانه است.  چای سبز حاوی کافئین است که ممکن است ترشح ملاتونین را مختل کند و شما را از داشتن یک خواب خوب محروم کند.

اما مطالعات زیادی وجود دارد که ثابت می کند نوشیدن یک فنجان چای سبز در شب، یک ساعت قبل از خواب می تواند به طور باورنکردنی در کاهش وزن مفید باشد. دلیل مفید بودن چای سبز برای لاغری قبل از خواب، این است که میزان متابولیسم شما را افزایش می دهد و برخی تحقیقات نشان می دهند که این عادت می تواند متابولیسم را تا 4% افزایش دهد. اگر به کافئین چای حساسیت ندارید، می توانید این مورد را امتحان کنید.

 

 1. بلافاصله بعد از غذا

اگر چه چای سبز روی هضم شما تأثیر می گذارد اما نوشیدن آن در کنار غذا یا قبل از آن، می تواند جذب مواد مغذی را کاهش دهد. این امر می تواند در دراز مدت باعث سوء تغذیه شود. بنابراین باید حداقل یک یا دو ساعت بین صرف چای و وعده های غذایی فاصله وجود داشته باشد.

 

 1. بعد از مصرف دارو

نوشیدن چای سبز در کنار دارو یا بلافاصله پس از مصرف قرص ها می تواند خطرناک باشد. زیرا مواد موجود در داروهای شما ممکن است که با چای سبز تداخل کنند و باعث ایجاد سوزش در معده شود یا عوارضی به همراه داشته باشند.  پیشنهاد می شود که قرص های خود را فقط با آب ساده بخورید.

محققان نوشیدن چای سبز برای لاغری را در صبح و بعد از ظهر پیشنهاد می کنند. با این حال به نظر می رسد، آنچه در کاهش وزن موثر است، میزان نوشیدنی و کیفیت آن باشد. پس بهترین زمان برای خوردن چای سبز جهت لاغری، در درجه دوم اهمیت است.

 

میزان مصرف چای سبز برای لاغری در روز چقدر است؟

میزان مصرف چای سبز برای لاغری در روز چقدر است؟

برخی از مطالعات نشان می دهند که برای بهره مندی از خواص چای سبز برای لاغری فقط باید 1 فنجان در روز بنوشید، در حالی که برخی دیگر می گویند که شما باید بین 3-5 فنجان در روز بنوشید.

اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید یا در صورتی که تمام نوشیدنی های گرم خود را با چای سبز جایگزین کرده اید، نوشیدن 2 تا 3 فنجان چای سبز در روز گزینه معقولی به نظر می رسد. فقط باید میزان مصرف را از کم شروع کنید و میزان مصرف آن را با توجه به شرایط خود تعیین کنید.

چای سبز کالری بسیار کمی دارد و دارای فواید زیادی برای سلامتی است. اگر از سطح سلامت مناسبی برخوردار هستید، بعید است ضرری برای شما داشته باشد.  اما اگر قصد دارید، مقدار زیادی از آن را بنوشید، همیشه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، زیرا دوزهای زیاد کافئین می تواند برای برخی افراد مشکلاتی ایجاد کند.

 به طور دقیق اگر بخواهیم پاسخ دقیقی به سوال برای لاغری چقدر چای سبز بخوریم؟ داشته باشیم باید بگوییم که این میزان را سطح سلامت شما تعیین می کند.

 

کدام چای سبز برای لاغری بهتر است؟

کدام چای سبز برای لاغری بهتر است؟

چای سبز انواع مختلفی دارد و با توجه به فاکتورهایی مانند محل کشت، وجود یا عدم وجود کافئین، اسانس دار بودن یا نبودن آن طبقه بندی می شوند. برخی از انواع چای سبز برای لاغری و مدیریت وزن بهتر از سایرین هستند.

چای سبز ماچا، می تواند بهترین انتخاب باشد. در واقع ماچا، موثرترین پودر چای سبز برای لاغری است. زیرا یک منبع غنی از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها را برای کاهش وزن فراهم می کند.

 

طرز تهیه دمنوش چای سبز برای لاغری

طرز تهیه دمنوش چای سبز برای لاغری

برای این که شاهد تاثیر چای سبز برای لاغری باشید، باید این دمنوش را به روش صحیحی آماده کنید. زیرا آب جوش بر روی ترکیبات مفید کاهش وزن آن مانند کاتچین ها تاثیر منفی دارد و همچنین طعم آن را تلخ تر می کند.

ابتدا اجازه دهید که آب به جوش آید. شعله را خاموش کنید و حدود ده دقیقه به آب زمان بدهید تا دمای آن کاهش پیدا کند. سپس آب را درون یک قوری شیشه ای یا فلزی بریزید و برگ های چای سبز را به آن اضافه کنید و پس از حدود یک دقیقه آن را نوش جان کنید. البته زمان دم کردن چای سبز، بسته به ذائقه شما می تواند کوتاهتر یا طولانی تر شود. زمان دم آوری می تواند بین 1-10 دقیقه متغییر باشد.

 

چای سبز برای لاغری را با چه چیزی بخوریم؟

چای سبز برای لاغری را با چه چیزی بخوریم؟

یکی از معمول ترین روش های استفاده چای سبز برای لاغری، تهیه دمنوش آن بدون افزودنی است. با این حال می توانید این نوشیدنی را با چاشنی ها و مواد غذایی دیگر ترکیب کنید. مواد زیر کمک می کنند تا طبع سرد چای سبز متعادل شود و یا فواید چای سبز برای لاغری افزایش پیدا کند:

 • زیره
 • لیمو
 • دارچین
 • هل
 • نعناع
 • به لیمو
 • عسل
 • زنجبیل
 • زعفران
 • گل محمدی
 • رزماری
 • زوفا
 • آویشن
 • نبات
 • آووکادو
 • موز

در این بخش به محبوب ترین ترکیبات و دلایل استفاده از آن ها می پردازیم:

چای سبز و زیره برای لاغری

طبع زیره برخلاف چای سبز، گرم است. از طرف دیگر زیره می تواند به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدانی خود موجب افزایش متابولیسم و چربی سوزی شود. ترکیب این دو ماده می تواند یک دمنوش لاغری مناسب ایجاد کند.

 

چای سبز و لیموترش برای لاغری

لیموترش می تواند خواص آنتی اکسیدانی و چربی سوزی چای سبز را افزایش دهد و در عین حال فواید سلامتی دیگری مانند رفع خستگی، پاکسازی معده، دفع سموم از بدن و هضم بهتر غذا را به همراه داشته باشد. بنابراین ترکیب آن ها می تواند برای کاهش وزن مفید باشد. طبع لیموترش سرد و خشک است و اضافه کردن کمی عسل به این ترکیب می تواند این نوشیدنی رژیمی را متعادل تر نماید.

 

چای سبز و هل برای لاغری

هل به عنوان ملکه ادویه ها شناخته می شود. این ادویه دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی و ملاتونین است. همچنین ادرارآور است و به دفع سموم بدن کمک می کند. مجموعه عوامل فوق در کاهش وزن موثر هستند. ترکیب نصف قاشق چای خوری هل سیاه، یک قاشق چای خوری برگ چای سبز در یک لیوان آب می تواند یک دمنوش لاغری فوق العاده باشد.

 

چای سبز و عسل برای لاغری

وقتی نوبت به شیرین کردن چای سبز می ‌رسد، عسل ممکن است انتخاب بهتری نسبت به شکر باشد. اما برای جلوگیری از دریافت کالری زیاد، باید مقدار مصرف خود را کنترل کنید. به خاطر داشته باشد که هر قاشق غذاخوری عسل حدود 64 کالری دارد. استفاده از عسل علاوه بر مطبوع کردن طعم چای سبز می تواند در متعادل کردن طبع سرد و خشک آن موثر باشد و ممکن است موجب کاهش اشتهای فرد شود.

 

عوارض چای سبز برای لاغری

عوارض چای سبز برای لاغری

چای سبز حاوی مواد فعالی می باشد که می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و با گیاهان دیگر، مکمل ها یا داروها تداخل داشته باشند. اگر تمایل دارید از چای سبز برای لاغری استفاده کنید، موارد زیر را حتماً مورد توجه قرار دهید:

 • مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، تحریک پذیری، بی خوابی، تپش قلب، سرگیجه و از دست دادن اشتها شود. اگر مقدار زیادی چای می نوشید و شروع به استفراغ می کنید یا اسپاسم شکمی دارید، ممکن است مسمومیت با کافئین داشته باشید. اگر علائم شما شدید است، مصرف کافئین خود را کاهش دهید و به پزشک خود مراجعه کنید.
 • افراد مبتلا به مشکلات قلبی، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، زخم معده و اختلالات روانی به ویژه اضطراب، نباید چای سبز مصرف کنند.
 • افراد مبتلا به کم خونی، دیابت، گلوکوم یا پوکی استخوان باید قبل از نوشیدن چای سبز یا مصرف عصاره آن از پزشک خود سوال کنند.
 • مصرف چای سبز برای لاغری در زنان باردار و شیرده ممنوع است.
 • از مصرف همزمان داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپرین با چای سبز خودداری کنید. زیرا مانع لخته شدن خون می شود.
 • افراد باید قبل از نوشیدن چای سیاه و سبز یا مصرف عصاره چای در حین انجام شیمی درمانی با پزشک خود صحبت کنند.
 • نشان داده شده است که چای سبز سطح لیتیوم خون را کاهش می دهد. دارویی که در درمان اختلال دوقطبی کاربرد دارد. بنابراین همزمانی مصرف آن با چای سبز می تواند تاثیر درمانی لیتیوم را کمتر کند.
 • داروهای ضد بارداری خوراکی می توانند مدت زمان ماندن کافئین در بدن را طولانی کنند که ممکن است اثرات محرک آن را افزایش دهد.
 • سایر داروهایی که با ترکیبات مختلف چای سبز تداخل دارند:
 • آدنوزین
 • افدرین
 • کلوزاپین (کلوزاریل).
 • پروپرانولول (ایندرال) و متوپرولول
 • دیازپام (والیوم) و لورازپام (آتیوان)
 • ایزوکاربوکسازید (مارپلان)
 • موکلوبماید (مانریکس)
 • فنلزین (ناردیل)
 • ترانیل سیپرومین (پارنات)
 • سیپروفلوکساسین (سیپرو)
 • انوکساسین (پنترکس)
 • گرپافلوکساسین (راکسار)
 • نورفلوکساسین (چیبروکسین، نوروکسین)
 • اسپارفلوکساسین (زاگام)
 • تروافلوکساسین
 • استامینوفن (تیلنول)
 • کاربامازپین (تگرتول)
 • دی پیریدامول (پرساتین)
 • استروژن
 • فلووکسامین (لووکس)
 • متوترکسات
 • مکزیلتین (مکسیتیل)
 • فنوباربیتال
 • تئوفیلین

عوارض چای سبز برای لاغری می تواند به دلیل مصرف بیش از حد آن، تداخلات دارویی و شرایط ویژه فرد مصرف کننده بروز کند. به همین دلیل، افراد باید با احتیاط و زیر نظر یک پزشک متخصص آن را برای کاهش وزن مصرف کنند.

 

چای سبز برای لاغری بهتر است یا قهوه؟

چای سبز برای لاغری بهتر است یا قهوه؟

در حالی که هر دو نوشیدنی فواید تغذیه ای خود را دارند، به طور کلی چای سبز برای کاهش وزن، بهتر در نظر گرفته می شود. زیرا به عنوان یک سرکوب کننده اشتها عمل می کند، متابولیسم شما را افزایش می دهد و سریعتر از قهوه سیاه چربی می سوزاند.

البته این را هم باید در نظر گرفت که انتخاب از بین این دو نوشیدنی، به ترجیحات و تحمل افراد بستگی دارد. به عنوان مثال افزودن خامه های پرچرب و شربت های شیرین به قهوه سیاه یا چای سبز ساده می تواند منجر به التهاب روده و افزایش وزن شود.

 

پیشنهادهای استفاده از چای سبز برای لاغری

پیشنهادهای استفاده از چای سبز برای لاغری

در بخش زیر چند پیشنهاد غذایی وجود دارد که به شما کمک می کند چای سبز را با تنوع بیشتری به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید:

 • اسموتی چای سبز و آووکادو برای لاغری

ترکیب چای سبز و آووکادو ترکیبی عالی از پروتئین، اسیدهای چرب ضروری و آنتی اکسیدان ها را ایجاد می کند. کافی است یک قاشق چای خوری چای سبز، نصف آووکادو، یک موز متوسط و حدود نصف فنجان آب داغ فراهم کنید و همه مواد را خوب با هم ترکیب کنید. چای سبز را به مدت نیم ساعت در آب گرم شده قرار دهید و همه چیز را با هم در مخلوط کن، میکس کنید تا یک اسموتی شیرین برای صبحانه داشته باشید.

 

 • چای سبز با زنجبیل و لیمو

لیمو و زنجبیل مانند چای سبز، می توانند باعث کاهش چربی بدن شوند و افزودن آن ها به چای سبز می تواند فواید طبیعی آن را افزایش دهد. ابتدا دمنوش چای سبز را آماده کنید و آب نصف لیمو را درون آن بچکانید و یک قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده به آن اضافه کنید و اجازه دهید، حدود پانزده دقیقه دیگر دم بکشد.

 

 • استفاده از چای سبز برای پخت و پز

استفاده از چای سبز در پخت، ساده تر از چیزی است که فکر می کنید. پودر ماچا (برگ های ریز آسیاب شده چای) برای دستور العمل های غذایی بهترین گزینه است. این چای یک افزودنی عالی برای براونی، کلوچه یا حتی پنکیک خواهد بود.

 

برنامه رژیم غذایی چای سبز چیست؟

برنامه رژیم غذایی چای سبز چیست؟

برنامه رژیم غذایی چای سبز شامل نوشیدن حداکثر 4 فنجان چای سبز در روز است. یک فنجان چای سبز در اول صبح و سپس یک فنجان قبل از هر وعده غذایی مصرف می شود. در طی این برنامه غذایی ساده، نیازی به محدود کردن انتخاب های غذایی خود ندارید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که چای سبز به همان اندازه که فواید سلامتی دارد به تنهایی کارساز نیست و برای دستیابی به نتایج مطلوب، این برنامه باید با یک برنامه تمرینی سخت همراه باشد.

 

سخن پایانی

کاهش وزن یک فرآیند چند وجهی است و فراتر از انتخاب یک نوشیدنی رژیمی است. نوشیدن چای سبز برای لاغری به تنهایی گزینه مناسبی نیست. بلکه پیروی از سبک زندگی سالم می تواند در کاهش وزن موثرتر باشد. علاوه بر این همان طور که در این مقاله از سایت سلامتی من اشاره کردیم، همه افراد نمی توانند از مزایای کاهش وزن چای سبز بهره مند شود و تشخیص مفید بودن آن و میزان مصرف آن به عهده متخصص تغذیه است.

 

سوالات متداول

آیا چای سبز برای لاغری شکم مفید است؟

مطالعات نشان می دهد مصرف چای سبز، عصاره چای سبز یا مکمل‌ های کاتچین ممکن است به کاهش چربی احشایی (چربی شکمی) کمک کنند.

چند لیوان چای سبز در روز برای لاغری بخوریم؟

مصرف 2-1 لیوان چای سبز برای اکثر افراد مفید است و زیاده روی در نوشیدن آن به دلیل افزایش دریافت کافئین می تواند مضراتی مانند افزایش فشار خون، اضطراب و بی قراری به همراه داشته باشد.

چای سبز چقدر در لاغری تاثیر دارد؟

اگر فرد به رژیم غذایی معمول خود پایبند باشد، انتظار می رود در یک دوره 12 هفته ای با استفاده از چای سبز برای لاغری بتواند حدود 1300 گرم وزن کم کند.

آیا چای سبز برای لاغری کودکان مفید است؟

در خصوص این مورد هیچ مطالعه ای صورت نگرفته است. از این رو مصرف چای سبز برای لاغری این گروه توصیه نمی شود.

آیا می توان از ترکیب چای سبز و شیر برای لاغری استفاده کرد؟

خیر. پروتئین ‌های موجود در شیر با اثرات چای سبز بر متابولیسم مقابله می‌ کنند و در نتیجه مزایای کاهش وزن آن را محدود می ‌کند. از این رو شیر افزودنی مناسبی برای این نوشیدنی رژیمی نیست.

منابع :

منبع1 | منبع 2 | منبع3 | منبع 4 | منبع 5 | منبع 6 | منبع 7 | منبع 8 | منبع 9 | منبع 10 | منبع 11 |منبع 12 | منبع 13 | منبع 14 | منبع 15

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید