صفحه اصلی > رژیم های غذایی : آیا ریزش مو بعد از رژیم لاغری برگشت پذیر است؟

آیا ریزش مو بعد از رژیم لاغری برگشت پذیر است؟

آیا ریزش مو بعد از رژیم لاغری برگشت پذیر است؟

فهرست مطالب

زمانی که شما تصمیم به رژیم می گیرید، هدفتان سلامت و زیبایی ظاهر است، پس منطقی است که اصلا قصد ندارید به پوست و موی خود آسیب بزنید. اما ممکن است بعد از مدتی و در کمال ناباوری، متوجه شوید که موهای شما نیز تحت تاثیر رژیمتان قرار گرفته است و در واقع موهای شما نیز رژیم گرفته اند.

اینجاست که این موضوع برایتان کمی نگران کننده خواهد بود که این ریزش مو دائمی است یا موقتی. ما در این مقاله از سایت سلامتی من، قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم که آیا ریزش مو بعد از رژیم لاغری برگشت پذیر است یا نه؟

 

ریزش مو بعد از رژیم لاغری

ریزش مو بعد از رژیم لاغری

زمانی که شما سعی دارید در کوتاه مدت وزن خود را کم کنید، ممکن است بعد از مدتی متوجه ریزش موی خود شوید. این ریزش مو ناشی از تغییراتی است که در وعده های غذایی خود داده اید. خوشبختانه می توان گفت این ریزش مو دائمی نیست. هنگاهی که بدن شما شروع می کند خود را با وزن جدید تطبیق دهد و سطح مواد مغذی شما بازیابی می شود، رشد مو به حالت طبیعی خود بازمیگردد. با این حال ممکن است این پروسه چندین ماه طول بکشد.

 

چرا در طول رژیم لاغری دچار ریزش مو میشویم؟

چرا در طول رژیم لاغری دچار ریزش مو میشویم؟

به طور کلی کاهش وزن و لاغر شدن باعث ریزش مو نمی شود اما زمانی که شما در مدت زمان کوتاهی، وزن زیادی را از دست می دهید ممکن است با ریزش مو مواجه شوید. این باعث میشود تا شما از طرفی با پیروی از یک رژیم سخت به بدن شوک وارد کرده باشید و از طرف دیگر بدن را با کمبود مواد مغذی مواجه کرده باشید که هر دو این موارد باعث ریزش مو می شوند.

 

علت ریزش مو بعد از رژیم لاغری

همانطور که گفتیم یکی از شایع ترین عوارض کاهش وزن، ریزش مو است. بنابراین مهم است که بدانیم چرا این اتفاق افتاده و چه کاری میتوان انجام داد.

در ادامه دلایل ریزش مو بعد از کاهش وزن را برایتان بیان می کنیم:

 

 • رژیم های بسیار کم کالری

افرادی که وزن کم می کنند، مصرف کالری خود را در روز محدود می کنند و این باعث میشود تا بدن مواد مغذی لازم را دریافت نکند. عدم دریافت این مواد مغذی منجر به کمبود در سیستم بدن میشود. همانطور که بدن ما برای عملکرد درست، به غذا نیاز دارد، موهای ما نیز برای رشد نیاز به دریافت این مواد مغذی دارند.

برخی از رژیم های غذایی بسیار کم کالری هستند که باید از آنها اجتناب کرد زیرا آسیب جدی به بدن وارد می کنند. رژیم های کم کالری علاوه بر این که به پوست و موی شما صدمه میزنند عواقب جبران ناپذیر دیگری نیز می توانند داشته باشند. به شما توصیه می کنم به جای پیروی از رژیم های غیر معقول که در مدت زمان بسیار کم باعث کاهش وزن میشوند، سعی کنید رژیم های معمولی را دنبال کنید.

 

 • رژیم های بسیار کم پروتئین

اگر رژیم غذایی شما کمبود پروتئین داشته باشد، می تواند مضر باشد و باعث ریزش مو شود. پروتئین یک ماده مغذی ضروری است که نقش مهمی در بدن ایفا میکند مانند ترمیم بافت، هضم، ترشح هورمون و…. در عین حال پروتئین ها برای تولید کراتین ضروری هستند و نقش مهمی در تقویت مو دارند. زمانی که سطح پروتئین در بدن کاهش می یابد، بدن پروتئین را به عملکردهای ضروری اختصاص می دهد و فرایندهای غیر ضروری مانند پوست و مو را رها می کند. در نتیجه به پوست و موی شما آسیب می رسد.

 

 • استرس

متخصصان می گویند زمانی که رژیم سختی می گیرید تا در مدت زمان کوتاهی وزن کم کنید، بدنتان استرس را تجربه می کند. این می تواند باعث تغییرات در سطح هورمون ها شود که منجر به ریزش مو می شود.

 

 • پیروی از یک رژیم غذایی محدود یا افراطی

در رژیم هایی مانند رژیم کتوژنیک که شما را از مصرف کربوهیدرات منع می کند، احتمال ریزش مو وجود دارد. در طول این رژیم شما از خوردن غلات و بسیاری از میوه ها محروم می شوید، که حذف آنها می تواند باعث کمبود مواد مغذی و در نتیجه ریزش مو شود.

حتی گاهی مصرف زیاد یک ویتامین میتواند در رشد مو تاثیر بدی داشته باشد و رشد مو را متوقف کند. برای مثال مصرف بیش از اندازه ویتامینA  می تواند باعث ریزش ناگهانی موهای شما شود.

 

 • عمل های جراحی

حتی زمانی که شما تحت عمل های جراحی برای کاهش وزن قرار می گیرید نیز احتمال ریزش مو وجود دارد. هم خود جراحی که استرس زیادی را به شما وارد می کند و هم کاهش وزنی که به دنبال دارد می تواند عامل ریزش مو باشد. البته که با رژیم غذایی مناسب بعد از چند ماه رشد موها به حالت قبل بازمیگردد.

 

 • داشتن بیماری زمینه ای

گاهی اوقات هم ممکن است ریزش موی شما به دلیل کاهش وزن شما نباشد و مربوط به بیماری های زمینه ای مانند پرکاری و یا کم کاری تیروئید باشد که با تغییر در رژیم غذایی باعث شده تا آن بیماری تشدید شده و باعث ریزش موی شما شود.

 

 • استفاده از داروهای لاغری

برخی از داروهایی که برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرند، حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند باعث ریزش مو شوند. قبل از مصرف هر نوع داروی لاغری حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

 

جلوگیری از ریزش مو بعد از رژیم

جلوگیری از ریزش مو بعد از رژیم

برای این که عوارض جانبی کاهش وزن را به حداقل برسانید و از ریزش مو بعد از رژیم جلوگیری کنید، بهتر است از یک رژیم کاهش وزن آهسته و پایدار پیروی کنید. باید مطمئن شوید غذایی که می خورید، متعادل و مغذی باشد. حتی اگر از یک رژیم غذایی محدود مانند یک رژیم گیاهی پیروی می کنید، مطمئن شوید که هنوز مواد مغذی دریافت می کنید. شما می توانید آن مواد مغذی را از طریق مکمل ها نیز دریافت کنید. در ادامه چند مورد که با رعایت آنها می توانید از ریزش مو هنگام رژیم جلوگیری کنید را بیان می کنیم:

 

 • رژیم غذایی سالم

بهترین و موثرترین راه برای جلوگیری از ریزش مو در هنگام کاهش وزن این است که به آرامی و به شیوه ای سالم وزن خود را کم کنید. این به این معنی است که شما باید در رژیم غذایی خود از مصرف پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی دیگر غافل نشوید. آهن، روی و سلنیوم مواد معدنی مهمی برای موهای شما به حساب می آیند که نباید از گنجاندن آنها در رژیم غذایی خود غافل شوید. علاوه بر اینها از مصرف میوه ها و سبزیجات نیز هرگز غافل نشوید.

 

 • مصرف پروتئین

داشتن پروتئین کافی در رژیم غذایی خود برای سلامتی مو بسیار حائز اهمین است. موهای شما از پروتئین تشکیل شده است و رژیم های غذایی کم پروتئین می تواند به موهای شما آسیب برساند.

 

 • مشورت با پزشک

قبل از این که هر نوع رژیمی را بخواهید شروع کنید با یک متخصص مشورت کنید. او به شما کمک می کند تا هرگونه کمبود مواد مغذی یا عدم تعادل هورمونی که در دوره کاهش وزن ممکن است با آن مواجه شوید را کنترل کند.

 

درمان ریزش مو بعد از رژیم لاغری

درمان ریزش مو بعد از رژیم لاغری

زمانی که متوجه ریزش غیر عادی موهای خود می شوید، به جای درمان های خودسرانه در اولین فرصت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک بعد از انجام یک آزمایش خون متوجه دلیل ریزش مو شما می شود و بهترین راه درمان را به شما توصیه میکند. علاوه بر تجویز پزشک می توانید اقدامات زیر را نیز انجام دهید تا نتیجه بهتری از درمان بگیرید.

 

 • ماساژ پوست سر

هر روز چند دقیقه به آرامی و با نوک انگشتانتان پوست سر خود را ماساژ دهید. ماساژ پوست سر باعث افزایش جریان خون به فولیکول های مو می شود که می تواند باعث تقویت مو شود. حتی در کنار ماساژ درمانی می توانید پوست سر خود را با روغن هایی مثل روغن بادام، رزماری و کنجد که به سرعت بخشیدن رشد مو کمک می کنند، ماساژ دهید.

 

 • رژیم غذایی سالم

سعی کنید رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید. مواد غذایی مانند گوشت قرمز، حبوبات، سبزیجات سرشار از آهن هستند که برای بدن و سلامت مو بسیار ضروری اند. علاوه بر این ها از مصرف لبنیات و غلات نیز غافل نشوید زیرا منابع سرشاری از ویتامین D در آنها نهفته است که برای سلامت مو بسیار تاثیرگذار است.

 

 • مصرف بیوتین

ویتامین B7 یا بیوتین نقش بسیار مهمی در سلامت مو ایفا می کند. زمانی که بدن شما بیوتین کافی نداشته باشد موهای شما شکننده می شوند و شروع به ریزش می کنند. بیوتین در مواد غذایی مانند حبوبات، مغزها نهفته است.

 

ریزش مو در رژیم کتوژنیک

ریزش مو در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک، رژیمی است که در آن فرد از خوردن کربوهیدرات منع میشود. این رژیم به دلیل تاثیر زیادی که در کاهش وزن دارد، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. رژیم کتوژنیک به دلیل محدود کردن مصرف کربوهیدرات عوارض خاص خود را دارد که یکی از این عوارض می تواند ریزش مو باشد. کاهش کالری و کمبود مواد مغذی می تواند از دلایلی باشد که فرد را دچار ریزش مو می کند. هرچند که ریزش موی ناشی از این رژیم موقتی است اما باید مراقب سلامت پوست و موی خود باشید. می توانید برای جلوگیری از ریزش مو در رژیم کتوژنیک، در روز پروتئین زیادی مصرف کنید و از مصرف مکمل ها و ویتامین ها غافل نشوید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

با توجه به این که ریزش مو ناشی از رژیم، دائمی نیست اما بهتر است زمانی که احساس کردید به ریزش مو دچار شده اید قبل از هر اقدام خودسرانه ای به یک متخصص مراجعه کنید تا با آزمایشاتی که انجام میشود، علت ریزش موی شما را بررسی کند و درمان هایی را برای رشد موی شما ارائه دهد. گاهی ممکن است ریزش مو به دلیل کمبود ویتامین در بدن باشد و یا حتی ممکن است ریزش موی شما مرتبط با یک بیماری زمینه ای باشد. که در هر صورت هر دو این ها باید پیگیری شود.

 

سخن پایانی

کاهش وزن فواید زیادی برای سلامتی دارد. همچنین خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند مشکلات قلبی و دیابت را نیز کاهش میدهد. با این حال باید مراقب نحوه کاهش وزن خود باشید. کاهش وزن با روش های نامناسب، می تواند بیش از آن که مفید باشد، مضر واقع شود. اگر بخواهید با روش های کاهش وزن سریع، وزن کم کنید، ممکن است به پوست و موی خود صدمه وارد کنید. بنابراین هنگام کاهش وزن، مراقب سلامت پوست و موی خود باشید.

 

سوالات متداول

ریزش مو بعد از کاهش وزن چقدر طول میکشد؟

معمولا ریزش مو 3 تا 4 ماه بعد از کاهش وزن رخ می دهد و تا 6 ماه ادامه دارد.

بعد از رژیم چقدر طول می کشد تا مو دوباره رشد کند؟

ریزش مو بعد از کاهش وزن، موقتی است و معمولا بعد از 6 تا 9 ماه رشد مو به حالت اولیه خود برمیگردد.

ایا رژیم غذایی می تواند مو را ترمیم کند؟

بله با پیروی کردن از یک رژیم غنی و متعادل شامل پروتئین ها، سبزیجات و میوه جات می توانید به بهبود رشد مو کمک کنید.

چه مقدار ریزش مو در روز طبیعی است؟

معمولا همه افراد روزانه 50 تا 100 تار مو از دست می دهند که این امری طبیعی است. اما زمانی نگران کننده خواهد بود که شما ریزش مویی بیش از این مقدار داشته باشید.

منابع

منبع 1 | منبع 2 | منبع 3 | منبع 4 | منبع 5 | منبع 6 | منبع 7

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید