صفحه اصلی > رژیم های غذایی : دلیل بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک و روش های رفع آن

دلیل بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک و روش های رفع آن

رفع بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک

فهرست مطالب

اگر رژیم کتوژنیک گرفته باشید ، ممکن است در هفته های اول متوجه بوی بد دهان شده باشید. بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک یک عارضه جانبی رایج از خوردن وعده های غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است. و اگرچه ممکن است بسیار ناخوشایند باشد، اما در واقع نشانه ای است که بدن شما در حال کتوز است.

کتوز یک فرآیند متابولیک طبیعی است که زمانی اتفاق می افتد که بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای انرژی استفاده می کند و در نتیجه سطح کتون خون بالاتر می رود. کتوز می تواند در افرادی رخ دهد که برای کاهش وزن از رژیم کتو کم کربوهیدرات استفاده می کنند.

علائم بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک

علائم بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک

بوی بد دهان در کتو شبیه بوی آشنای لاک پاکن پس از مانیکور است. حتی ممکن است در موارد خیلی نادر افرادی که رژیم کتوژنیک گرفته اند تست تنفسی مثبت کاذب را داشته باشند.

همراه با این بو ممکن است طعم فلزی طولانی در دهان شما ایجاد شود. این شایع‌ترین نشانه بوی گزارش شده است، اما برخی از افرادی که رژیم کتو گرفته اند و تجربه بوی بد دهان داشته اند می‌گویند که بویی متفاوت، مانند بوی میوه‌، احساس می‌کنند.

بخوانید: نمونه رژیم کتوژنیک 28 روزه رایگان

چه چیزی باعث بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک می شود؟

وقتی بدن شما به جای کربوهیدرات، چربی را برای انرژی تجزیه می کند، اسیدهای چرب را به مواد شیمیایی به نام کتون تبدیل می کند. کتون ها مواد شیمیایی مانند استواستات، بتا هیدروکسی بوتیرات و استون هستند. سپس بدن کتون ها را از طریق بازدم و ادرار دفع می کند.

یک نوع کتون، استون، جزء برخی از پاک‌کننده‌های لاک ناخن است، به همین دلیل است که نفس شما ممکن است بوی این عطر آشنا را بدهد. هر چقدر هم که بو ناخوشایند باشد، نشان دهنده این است که بدن شما در حال کتوز است.

چند روز طول میکشه وارد فاز کتو بشیم؟

در حالت کلی، 2 تا 4 روز طول می کشد تا شما وارد فاز کتو شوید. با این حال، در برخی افراد امکان دارد یک هفته یا بیشتر طول بکشد. در این زمان است که شما باید متوجه بوی بد دهان در رژیم کتو شوید.

چگونه می توان بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک را رفع کرد؟

خبر خوب این است که بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک فقط در هفته های اول وجود خواهد داشت. در عرض چند هفته که بدن شما به خوردن مصرف کم کربوهیدرات عادت می کند بوی دهان شما باید به حالت عادی برگردد.

خوشبختانه راههایی برای رفع بوی دهان در رژیم کتوژنیک وجود دارد که ما برخی از آنها را معرفی می کنیم:

آب بنوشید

مصرف آب برای رفع بوی بد دهان

یکی از راهای رفع بوی بد دهان نوشیدن مقدار زیاد آب است همانطور که گفته شد یکی از راههای دفع کتو ادرار است بنابراین خوردن مصرف آب و هیدراته بودن بدن موجب دفع سریع کتون ها از بدن می شود.

پروتئین کمتری بخورید

یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی بدن دهان در رژیم کتوژنیک مصرف پروتئین است زمانی که پروتئین میخورید بدن پروتئین را به آمونیاک متابولیزه می کند و موجب بوی بد دهان می شود.

غذاهایی بخورید که بزاق دهانتان را افزایش می دهد

مصرف نعناع برای رفع بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک

اگر دهانتان طعم فلز می دهد، سعی کنید نعناع تازه بجوید و غذاهایی مانند کرفس و لیمو بخورید که تولید بزاق را افزایش می دهند،. بزاق اضافی به پاکسازی باکتری های ماندگاری که می توانند بو را بدتر کنند، کمک می کند.

همچنین می‌توانید مقدار کمی کربوهیدرات‌های دریافتی خود را افزایش دهید، حدود پنج گرم یا بیشتر، که باعث کاهش سطح کتون‌های بدبوی تولید شده در بدن شما می‌شود.

سخن پایانی

متأسفانه بوی بد دهان یکی از عوارض رایج رژیم کتوژنیک است. اگر متوجه بوی میوه ای یا شبیه لاک ناخن شدید، این نشانه این است که بدن شما در حال کتوزیس است. برای رفع بوی بد دهان، سعی کنید دندان‌هایتان را مسواک بزنید، آب و مایعات مصرفی را افزایش دهید، پروتئین بیشتری بخورید یا فقط منتظر بمانید تا این علائم فروکش کند چرا که بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک موقتی است.

منابع:

منبع

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید