صفحه اصلی > رژیم های غذایی : آیا رژیم انگور برای لاغری موثر است؟ + فواید و عوارض رژیم انگور

آیا رژیم انگور برای لاغری موثر است؟ + فواید و عوارض رژیم انگور

آیا رژیم انگور برای لاغری موثر است؟ + فواید و عوارض رژیم انگور

فهرست مطالب

رژیم انگور به یک رژیم سم زدایی و پاکسازی است معروف است اما بسیاری از افراد ادعا می کنند که رژیم انگور برای لاغری سریع نیز تاثیرگذار است و به کاهش وزن کمک بسیاری می کند و برخی دیگر اعتقادی به لاغر شدن با رژیم انگور را ندارند. با این حال نظرات درمورد رژیم انگور متفاوت است. از این رو سعی کردیم در این مقاله از سایت سلامتی من، به این موضوع بپردازیم که لاغری با رژیم انگور چگونه است و آیا واقعا رژیم انگور برای لاغری تاثیر دارد یا نه. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

رژیم انگور برای لاغری چگونه است

رژیم انگور برای لاغری چگونه است

رژیم انگور برای لاغری به این صورت است که فرد طی یک یا دو هفته نباید چیزی به جز انگور را مصرف کند. این رژیم شامل چند مرحله است که در ادامه هر یک را به طور کامل شرح می دهیم. اما باید بدانید که در تمامی مراحل این رژیم مصرف کربوهیدرات ها مانند نان و برنج و ماکانی و غیره ممنوع است و در بین نوشیدنی ها، فقط مجاز به نوشیدن آب و چای کمرنگ هستید. البته باید توجه کنید که قبل و بعد صرف انگور آب ننوشید.

انگور سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین C، ویتامین A، B6، آهن، مس، روی، کلسیم، منگنز، پتاسیم و مواد مغذی دیگر است و می تواند برای بدن بسیار مفید باشد. علاوه بر این باعث سم زدایی کبد نیز می شود و حتی می تواند برای کاهش وزن نیز مفید باشد. هر چند برخی افراد بر این باورند که این رژیم نه تنها باعث لاغری نمی شود بلکه گاهی موجب افزایش وزن نیز می شود. در واقع باید گفت زمانی این رژیم به کاهش وزن شما کمک می کند که هنگام پیروی از آن، موارد زیر را در نظر بگیرید:

گنجاندن انگور و یا آب انگور در وعده صبحانه به کاهش وزن کمک می کند اما صرف آن در شب و قبل از خواب ممکن است باعث افزایش قند خون و چاقی شود.

همچنین مصرف انگور همراه با غذا می تواند حتی چاق کننده باشد پس به هیچ عنوان برای کاهش وزن نباید انگور را همراه با غذا میل کرد.

علاوه بر این ها، باید به این نکته توجه داشت که فقط باید تا حدی انگور مصرف شود که فرد را سیر کند مصرف بیش از حد آن می تواند تاثیر معکوسی داشته باشد و باعث افزایش وزن شود.

توصیه می شود قبل از پیروی از رژیم انگور، برای 1 تا 2 روز روزه بگیرید و یا فقط آب بنوشید این کار باعث می شود بدن شما آمادگی لازم برای این رژیم را پیدا کند. سعی کنید برنامه ای بچینید که در آن هر 2 ساعت یک وعده انگور بخورید، به یاد داشته باشید که پوست و دانه ها را کاملا بجوید.

علاوه بر این مهم است که به آهستگی از رژیم انگور خارج شوید و بلافاصله پس از آن غذاهای متنوعی نخورید. بهتر است چند روز غذای خام بخورید و عصرها به تدریج غذای پخته شده را همراه با مقداری شیر یا نان مصرف کنید. در واقع سعی کنید برای مدتی غذای پخته و خام را جداگانه مصرف کنید.

رژیم انگور چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

رژیم انگور چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

همانطور که گفتیم، انگور می تواند برای کاهش وزن مفید باشد. اما دقیقاً چه چیزی در مورد این میوه وجود دارد که به کاهش وزن کمک می کند؟

انگور کالری کمی دارد

کالری کمی در مقدار زیادی انگور وجود دارد. انگور بیشتر از آب تشکیل شده است و این باعث کاهش تراکم کالری آن می شود و در عین حال آن را بسیار سیر کننده می کند. سیری حاصل به شما کمک می کند تا به سراغ میان وعده هایی با تراکم کالری بالاتر نروید.

فیبر موجود در انگور به شما کمک می کند سیر بمانید

انگور سرشار از فیبر است و مطالعات نشان می دهد که دریافت فیبر زیاد به کاهش وزن کمک می کند. علاوه بر این، فیبر بر تنظیم اشتها نیز تأثیر می گذارد، زیرا در هنگام تماس با آب در معده منبسط می شود که منجر به احساس سیری در فرد می شود.

فیبر همچنین مدت زمانی را که بدن صرف هضم غذا می کند افزایش می دهد و این یعنی هر چه مدت زمان بیشتری غذا در سیستم شما باقی بماند، مدت بیشتری احساس سیری خواهید کرد. این افزایش سیری به شما کمک می کند از پرخوری جلوگیری کنید، بنابراین در مسیر اهداف کاهش وزن خود باقی خواهید ماند.

انگور به چربی سوزی کمک می کند

انگور حاوی رسوراترول است که می تواند به بدن شما کمک کند تا اسیدهای چرب را متابولیزه کند. سطح انرژی شما را افزایش دهد و متابولیسم کلی شما را بهبود بخشد، که همگی این ها می توانند به کاهش وزن کمک کنند.

انواع رژیم انگور برای لاغری و کاهش وزن

انواع رژیم انگور برای لاغری و کاهش وزن

رژیم انگور یک هفته ای برای لاغری

در رژیم انگور یک هفته ای باید روزانه یک تا یک کیلو و نیم انگور را میل کنید. به این صورت که این مقدار انگور را جایگزین سه وعده غذای اصلی کنید. برخی هم پیشنهاد می کنند که در طول روز باید هفت وعده انگور را در برنامه خود جای دهید. یعنی هر دو یا سه ساعت باید مقداری انگور مصرف کنید. همچنین می توانید در یک وعده غذایی خود به خصوص در وعده صبحانه آب انگور بنوشید. توجه داشته باشید برای یک وعده باید دو لیوان آب انگور نوشید.

رژیم سه هفته ای انگور برای لاغری

رژیم سه هفته ای انگور به اینصورت است که در هفته اول باید انگور را جایگزین وعده صبحانه کرد. در هفته دوم انگور را جایگزین وعده صبحانه و ناهار و در هفته سوم انگور را جایگزین سه وعده غذایی می کنیم. این بدان معنی است که در هفته آخر چیز دیگری به جز انگور نمی توانید مصرف کنید.

رژیم چهل روزه انگور برای لاغری

رژیم چهل روزه انگور برای لاغری

رژیم چهل روزه انگور به این صورت است که هفته اول انگور را جایگزین یک وعده غذایی می کنیم. در هفته دوم انگور را جایگزین دو وعده غذایی می کنیم و از هفته سوم رژیم به بعد انگور باید جایگزین سه وعده غذایی شود. توجه داشته باشید این رژیم به دلیل محدودیت غذایی طولانی مدتی که دارد برای تمام افراد توصیه نمی شود. پس حتما قبل از پیروی از رژیم چهل روزه انگور با یک پزشک تغذیه مشورت کنید تا مطمئن شوید این رژیم برایتان خطری نخواهد داشت.

رژیم انگور پنج هفته ای برای لاغری

در هفته اول این رژیم، انگور را جایگزین یک وعده غذایی و در هفته دوم، انگور را جایگزین دو وعده غذایی می کند. در هفته سوم و زمانی که بدن به رژیم عادت کرد به جای سه وعده غذایی باید فقط انگور مصرف کنیم. در هفته چهارم رژیم کم کم سعی می کنیم از رژیم خارج شویم بدین صورت که انگور را جایگزین دو وعده غذایی می کنیم و در هفته آخر یعنی هفته پنجم باید فقط یک وعده غذایی را انگور صرف کنیم.

توجه کنید که در طول رژیم نباید موادغذایی کربوهیدرات دار مانند نان و برنج مصرف کنید. اگر قصد دارید به صورت طولانی مدت از رژیم انگور پیروی کنید این نوع رژیم می تواند گزینه مناسبی باشد البته لازم به ذکر است که باید با یک پزشک تغذیه نیز مشورت کنید.

رژیم 3 روزه انگور برای لاغری

رژیم 3 روزه انگور برای لاغری

برخی از افراد نمی توانند کل هفته از رژیم انگور پیروی کنند. با این وجود به آنها توصیه می شود به مدت یک ماه، سه روز آخر هفته را فقط از این رژیم پیروی کنند. یعنی فقط سه روز در هفته چیزی بجز انگور مصرف نکنند و در روزهای دیگر از یک رژیم کم کالری و کم کربوهیدرات پیروی کنند. در این صورت بعد از گذشت چهار هفته شاهد کاهش وزن خود می شوند.

بهترین زمان مصرف انگور برای لاغری

بهترین زمان مصرف انگور برای لاغری

بهترین زمان برای مصرف انگور می تواند صبح ها و به صورت ناشتا باشد. در طول روز نیز حدود سه ساعت بعد از صرف غذا می تواند بهترین زمان مصرف انگور برای لاغری باشد. در هر حال مصرف انگور در نیمه اول روز یعنی قبل از ناهار می تواند تاثیر بیشتری بر کاهش وزن داشته باشد.

با رژیم انگور چند کیلو کم می کنید؟

با رژیم انگور چند کیلو کم می کنید؟

مصرف مقدار 1 کیلو تا 5/1 انگور در روز به مدت یک هفته می تواند حدود 2 تا 4 کیلوگرم از وزن شما را کاهش دهد. البته این موضوع به عوامل زیادی مانند مواد غذایی دیگری که در طول روز مصرف می کنید و میزان پایبندی شما به این رژیم نیز بستگی دارد.

رژیم انگور برای لاغری مناسب چه کسانی نیست؟

رژیم انگور برای لاغری مناسب چه کسانی نیست؟

  • افرادی که به انگور حساسیت دارند نمی توانند از این رژیم پیروی کنند.
  • رژیم انگور برای افرادی که سنگ کلیه دارند توصیه نمی شود.
  • این رژیم همچنین ممکن است برای افرادی که معده ضعیفی دارند مضر باشد.
  • علاوه بر اینها این رژیم به دلیل این که یک رژیم بسیار محدود کننده است برای مادران باردار و شیرده اصلا مناسب نیست.
  • اگر هر گونه بیماری جسمی دیگری دارید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید، در مورد فواید و خطرات این رژیم با پزشک خود صحبت کنید.
  • اگر از نظر بدنی سخت کار می کنید یا به شدت ورزش می کنید، از رژیم انگور استفاده نکنید.

فواید رژیم انگور

فواید رژیم انگور

کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها

مطالعات نشان می دهد که رسوراترول، یک آنتی اکسیدان موجود در پوست انگور است که اثرات ضد سرطان زایی دارد و همه مراحل رشد و پیشرفت سرطان را مهار می‌کند. انگور همچنین دارای غلظت بالایی از فلاونوئیدها است، یک ترکیب طبیعی که نشان داده شده است سلول های سرطانی را سرکوب می کند.

کاهش کلسترول LDL

نوع خاصی از فلاونوئید موجود در انگور به نام پروانتوسیانیدین نشان داده شده است که به کنترل کلسترول کمک می کند. انگور همچنین دارای پکتین است، نوعی فیبر محلول که می تواند سطح کلسترول LDL را کاهش دهد.

کاهش فشار خون

انگور سدیم و پتاسیم بالایی دارد که هر دو فشار خون را تنظیم می کنند. مطالعات همچنین نشان می دهند که ترکیبات فنلی موجود در انگور نیز می توانند فشار خون را کاهش دهند.

بهبود سلامت قلب

رژیم انگور به سلامت قلب کمک می کند زیرا پتاسیم موجود در انگور به تنظیم فشار خون و ضربان قلب کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات فنلی موجود در انگور می‌تواند التهاب را کاهش داده و بر عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی تأثیر بگذارد. علاوه بر این، رسوراترول و آنتی اکسیدان دیگر انگور، به نام کوئرستین، تصور می شود که به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می کنند.

پاکسازی بدن از سموم

این رژیم می تواند کبد را سم زدایی و پاکسازی کند. علاوه بر این، رژیم انگور برای افرادی که کبد چرب دارند که باعث بروز مشکلات پوستی شده است مفید است. همچنین برای ریه ها، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش نیز مفید باشد.

عوارض جانبی رژیم انگور برای لاغری

عوارض جانبی رژیم انگور برای لاغری

در حالی که رژیم انگور برای لاغری مفید است اما خوردن فقط انگور در طول روز و یا مصرف بیش از حد انگور به احتمال زیاد عوارض جانبی ایجاد می کند.

در اوایل رژیم، عوارض جانبی مانند حالت تهوع، سردرد، اسهال و یا یبوست طبیعی هستند. این عوارض به دلیل تاثیرگذاری این رژیم است و به این معنی است که کبد شما درحال پاکسازی و سم زدایی است. این عوارض معمولا بعد از یک روز برطرف خواهند شد.

سخن پایانی

با توجه به این که کاهش وزن یک فرایند پیچیده ای است، گاهی اوقات در برخی از افراد انگور به تنهایی نمی تواند به کاهش وزن کمک کند. علاوه بر این رژیم هایی که محدودیت غذایی دارند مانند رژیم انگور می توانند برای بدن مضر باشند زیرا در این رژیم ها بسیاری از مواد غذایی مفید برای بدن را از رژیم غذایی خود حذف می کنیم. از این رو بهتر است قبل از انتخاب یک رژیم با یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید تا مطمئن شوید این رژیم برای شرایط شما مناسب است.

سوالات متداول

لاغری با رژیم انگور چقدر زمان می برد؟

رژیم انگور را می توان به صورت 3 روزه، 5 روزه، یک هفته ای و یا چهل روزه بسته به شرایط شما و با مشورت پزشک ادامه داد.

آیا خوردن انگور در شب باعث لاغری می شود؟

خیر خوردن انگور در شب باعث لاغری نمی شود. بلکه بهترین زمان مصرف انگور می تواند صبح باشد اما مصرف انگور در شب به دلیل وجود ملاتونین موجود در انگور که تنظیم کننده خواب است به درمان بی خوابی کمک می کند.

آیا رژیم انگور برای لاغری ضرر دارد؟

رژیم انگور به دلیل این که مصرف بسیاری از گروه های غذایی مفید برای بدن را منع می کند در دراز مدت آسیب جدی به بدن وارد می کند. در نتیجه نمی توان برای مدت زیادی از این رژیم پیروی کرد. معمولاً رژیم سه روزه انگور و رژیم یک یا سه هفته ای انگور می توانند مناسب ترین گزینه باشند.

آیا اگر فقط انگور بخورم وزنم کم خواهد شد؟

در حالی که انگور برای کاهش وزن و سلامت بدن بسیار مفید است اما باید بدانید که انگور سرشار از قند است. یک وعده 100 گرمی انگور ممکن است حاوی کالری کمی باشد اما 16 گرم شکر در آن وجود دارد. بنابراین انگور را باید در حد اعتدال مصرف کنید تا نتیجه خوبی داشته باشد.

منابع

منبع 1 | منبع 2 | منبع 3 | منبع 4 | منبع 5

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید