صفحه اصلی > رژیم های غذایی : رژیم جنرال موتورز : آیا رژیم غذایی جنرال موتورز برای لاغری موثر است؟

رژیم جنرال موتورز : آیا رژیم غذایی جنرال موتورز برای لاغری موثر است؟

آیا رژیم غذایی جنرال موتورز برای لاغری موثر است؟

فهرست مطالب

رژیم جنرال موتورز، یکی از برنامه های غذایی است که به دلیل کوتاه بودن طول دوره و نتایج سریع کاهش وزن، بسیار مورد توجه است. البته پرطرفدار بودن یک رژیم لاغری سریع، همیشه نمی تواند دلیل بر سالم بودن آن باشد، رژیم غذایی جنرال موتورز نیز از این قاعده مستثنی نیست.

حفظ سلامتی همراه با کاهش وزن در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگر اضافه وزن دارید و تمایل دارید، همه چیز درباره رژیم جنرال موتورز را در یک مطلب بخوانید، ادامه این مقاله از سایت سلامتی من، مختص شماست.

 

رژیم جنرال موتورز چیست؟

رژیم جنرال موتورز چیست؟

رژیم جنرال موتورز که به اختصار به آن رژیم GM گفته می شود، در واقع یک برنامه کاهش وزن 7 روزه است. این رژیم بر مصرف کربوهیدرات های پیچیده به همراه غذاهای کم کالری تمرکز دارد. طرفداران آن ادعا می کنند که این رژیم می تواند به شما کمک کند هفته ای 5 تا 7 کیلوگرم وزن کم کنید.

 

چگونه رژیم غذایی جنرال موتورز ایجاد شد؟

گفته می شود که این برنامه غذایی در واقع رژیم شرکت جنرال موتورز است که در اواخر دهه 1980 برای حفظ سلامت و تناسب اندام کارکنان شرکت ایجاد شده است. برخی نیز عقده دارند که رژیم جنرال موتورز با کمک وزارت کشاورزی ایالات متحده و FDA با آزمایش های گسترده در مرکز تحقیقات جانز هاپکینز ساخته شده است. با این حال، شواهدی برای تأیید این موضوع وجود ندارد و منشا این رژیم ناشناخته باقی مانده است.

 

آیا رژیم جنرال موتورز موثر است؟

آیا رژیم جنرال موتورز موثر است؟

رژیم غذایی جنرال موتورز ممکن است با کمک روش ‌های مختلف زیر بتواند روند کاهش وزن را تسریع نماید:

 • تمرکز بر روی میوه‌ ها و سبزیجات سالم، کم کالری و گاهاً با کالری منفی
 • حذف غذاهای فرآوری شده
 • ممنوعیت استفاده از کربوهیدرات های تصفیه شده
 • عدم مصرف مواد غذایی شیرین شده با شکر

بنابراین احتمال می رود، رژیم کاهش وزن جنرال موتورز، بتواند با ایجاد کسری کالری و افزایش مواد غذایی سالم به کاهش وزن کمک کند و فرد را سریع تر به تناسب اندام برساند.

با این حال، نمی توان مطمئن بود که رژیم GM راه ایده آلی برای کاهش وزن باشد. زیرا طول دوره آن بسیار کوتاه است و از طرف دیگر بدن هر شخص متفاوت است و افراد ممکن است نتایج متفاوتی کسب کنند.

برای دستیابی به کاهش وزن طولانی مدت و پایدار، یک رژیم غذایی متعادل و سالم را با فعالیت بدنی منظم همراه کنید.

 

فواید رژیم جنرال موتورز

فواید رژیم جنرال موتورز

با وجود این که رژیم GM به صورت کلی مورد مطالعه قرار نگرفته است اما تحقیقاتی در مورد جنبه های خاص آن وجود دارد. نتایج این پژوهش ها نشان می دهد که انتخاب های غذایی رژیم جنرال موتورز می تواند مزایای بالقوه زیر را به همراه داشته باشد:

 • کاهش وزن: رژیم غذایی جنرال موتورز ذاتاً کم کالری است و محدودیت کالری ایجاد نمی کند. در واقع تمرکز بر مصرف میوه ها و سبزیجات با افزایش احساس سیری و کاهش دریافت کالری مصرفی، میزان چربی سوزی را بالا می برد و کاهش وزن را تشویق می کند.
 • بهبود هضم: تمرکز بر غذاهای سرشار از فیبر و آب فراوان و حذف غذاهای ناسالم در این رژیم می تواند به عنوان راهکاری برای بهبود هضم غذا تلقی شود.
 • دفع سموم و مواد زائد بدن: محدودیت های رژیم جنرال موتورز به گونه ای است که غذاهای سرشار از آب در آن فراوان مصرف می شود و به همین دلیل طرفداران آن ادعا می کنند با کمک این رژیم می توان بدن را سم زدایی کرد. به طور مثال سوپ رژيم جنرال موتورز، همزمان مایعات و مواد مغذی بدن را تامین می کند. علاوه بر این، مصرف آب در بین تمام وعده های غذایی می تواند هیدراتاسیون بدن را افزایش دهد و هر دو گزینه ممکن است، موجب دفع مواد زائد بدن شوند.

 

معایب و عوارض رژیم جنرال موتورز

معایب و عوارض رژیم جنرال موتورز

اگر چه فواید رژیم جنرال موتورز ممکن است وسوسه انگیز باشد اما این الگوی غذایی نمی تواند سالم و پایدار باشد و مضرات آن، خیلی بیشتر از جوانب مثبت آن است. مهمترین معایب رژیم جنرال موتورز عبارتند از:

 

 1. تحقیقات علمی از آن حمایت نمی کند

بزرگترین ایراد رژیم GM این است که شواهد علمی مبنی بر میزان عملکرد و اثرگذاری آن وجود ندارد و برای اثبات ادعاهای آن مدرک معتبری در دسترس نیست.

 1. متعادل نیست

اگر چه شواهد محدودی وجود دارد که مصرف میوه در میان وعده را با کاهش وزن مرتبط می دانند اما استفاده از میوه در وعده های اصلی غذایی می تواند باعث افزایش قند خون و کاهش دریافت چربی و پروتئین شود. گنجاندن میوه در وعده های صبحانه، ناهار و شام گزینه معقولی نیست.

 1. کاهش وزن با آن موقت و ناپایدار است

کاهش وزن سریع جذاب است اما در بیشتر موارد به جای چربی بدن، وزن آب از دست رفته موجب القای حس تناسب اندام می شود. پیروی از رژیم لاغری سریع GM نیز ظاهراً همین تاثیر را دارد. زیرا زمانی که کالری مصرفی کاهش می یابد، بدن به دنبال منابع سوخت دیگر می رود.

این امر سبب می شود تا گلیکوژن (مولکول های ذخیره انرژی موجود در کبد و ماهیچه ها) تجزیه شود. چون گلیکوژن آب زیادی را در خود ذخیره می کند با کاهش ذخایر آن، آب بیشتری از بدن دفع می شود و کاهش وزن آب، لاغری موقتی ایجاد می کند. باید بدانید که نتایج چنین رژیم هایی بلافاصله پس از شروع مجدد برنامه غذایی عادی از دست خواهد رفت.

 1. مواد مغذی مهم را تامین نمی کند

مواد مغذی مهم را تامین نمی کند

رژیم جنرال موتورز، فاقد مواد مغذی ضروری است. زیرا غلات و چربی های سالم که دو گروه اصلی غذایی هستند، در این رژیم حذف می شوند و در بیشتر روزها نیز میزان پروتئین مصرفی به شدت کاهش می یابد. این امر می تواند احساس گرسنگی و کاهش انرژی را تحریک کند و اشتهای شما را زیاد کند. نتیجه آن افزایش وزن است نه کاهش وزن.

علاوه بر ضعف این رژیم در تامین پروتئین، در برخی روزها مواد مغذی دیگری مانند آهن، کلسیم، ویتامین B12 و … نیز خیلی کم مصرف می شود که می تواند تبعات منفی خود را به همراه داشته باشد. به طور مثال می تواند باعث ریزش مو، تغییرات خلقی، سردردهای شدید و ضعف عضلانی شود.

 

 1. عادات غذایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد

رژیم های غذایی محدود کننده مانند جنرال موتورز که قوانین سختگیرانه در مورد غذا ایجاد می کنند از نظر روانشناسی سالم نیستند و ممکن است موجب اختلال در عادات غذایی شود. به خصوص اگر در گذشته با اختلالات غذایی دست و پنجه نرم کرده اید، این رژیم برای شما مناسب نیست. زیرا حساسیت های غذایی آن می تواند جنبه روانی داشته باشد و پس از پایان رژیم نیز ادامه پیدا کند.

 

در رژیم جنرال موتورز چه بخوریم؟

در رژیم جنرال موتورز چه بخوریم؟

یکی از تفاوت های عمده این رژیم با بسیاری از رژیم های غذایی دیگر، محدودیت های غذایی خاص در روزهای مختلف است. در این بخش یک دید کلی از مواد غذایی مجاز، محدود شده و غیرمجاز ارائه کرده ایم و در بخش های بعد به تفکیک روزها، اجتنابات غذایی را مطرح نموده ایم.

 

غذاهای مجاز در رژیم GM

 • سوپ جنرال موتورز
 • میوه ها و سبزیجاتی مانند خربزه، هندوانه، پرتقال، سیب، کلم بروکلی، هویج، اسفناج و گوجه فرنگی
 • گوشت قرمز
 • تخم مرغ
 • ماهی
 • گوشت مرغ
 • لبنیاتی مانند شیر کم چرب و پنیر
 • قهوه و چای سبز بدون افزودنی های شیرین کننده

غذاهای محدود شده در رژیم GM

غذاهای محدود شده در رژیم GM

 • سیب زمینی
 • موز
 • انبه
 • هویج
 • برنج

غذاهای غیرمجاز در رژیم GM

 • غذاهای فرآوری شده مانند چیپس، کراکر، کیک، بیسکویت، بستنی و دسرهای دیگر
 • چربی های سالم مانند آجیل، دانه ها و آووکادو
 • غلات کامل مانند نان سبوس دار، جو و کینوا مجاز نیست، یک استثنا برای گیاهخواران وجود دارد که ممکن است به جای منابع پروتئینی برنج قهوه ای بخورند.
 • حبوبات
 • شیرین کننده ها و نوشیدنی های پر کالری مانند نوشابه
 • برخی میوه ها و سبزیجات مانند ذرت و نخود فرنگی

 

روش دقیق رژیم جنرال موتورز چگونه است؟

روش دقیق رژیم جنرال موتورز چگونه است؟

اصول کلی رژیم یک هفته ای جنرال موتورز به شرح زیر است:

 • شما تنها مجاز به ترکیب برخی غذاها در روزهای خاصی از رژیم هستید.
 • حداکثر مقدار برای غذاهای مجاز و محدود شده ، مشخص نشده است.
 • چیزی به نام زمان بندی توصیه شده در رژیم غذایی جنرال موتورز وجود ندارد. شما در واقع می توانید در هر زمانی از روز که مناسب شماست، غذا بخورید.
 • آب بخش مهمی از این رژیم است. توصیه می شود که هر روز ۸ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید تا در طول رژیم هیدراته بمانید. مصرف 2 تا 3 لیوان آب در هر وعده غذایی کمک می کند تا هضم بهتری داشته باشید و احساس خستگی نکنید.
 • مصرف یک نوع میوه برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن شما کافی نیست. بنابراین ترکیبی از میوه‌ های مختلف با کمک به کاهش وزن و کاهش سایر بیماری ‌های سیستمیک مانند بیماری ‌های قلبی عروقی، سرطان و غیره می ‌تواند بهترین نتایج سلامتی را به همراه داشته باشد.
 • همیشه خوردن میوه کامل را به جای آب میوه ترجیح دهید. این به این دلیل است که کل میوه حاوی ویتامین‌ ها و فیبر است که ممکن است در طول آبگیری از بین برود.
 • گیاهخوارن می توانند برای جایگزینی گوشت از پنیر استفاده کنند و به جای شیر معمولی، شیر سویا را به این رژیم اضافه کنند.
 • ورزش کردن برای لاغری در این رژیم ضروری نیست. با این حال توصیه می شود در سه روز اول رژیم، ورزش نکنید. در چهارمین روز می توانید تمرینات هوازی با شدت کم انجام دهید و در روزهای پنجم تا هفتم نیز می توانید، ورزش های قدرتی را به برنامه رژیم لاغری جنرال موتورز اضافه کنید.
 • افراد این امکان را دارند که هر روز دو تا سه کاسه سوپ مخصوص رژیم جنرال موتورز مصرف کنند.
 • طرفداران رژیم جنرال موتورز عقیده دارند که می توانید این الگو را چندین بار تکرار کنید تا به اهداف بلند مدت کاهش وزن خود دست یابید. آن ها توصیه می کنند بین سیکل های رژیم 5 تا 7 روز فاصله وجود داشته باشد.

 

نکات تغذیه ای دیگری که در طول رژیم یک هفته ای جنرال موتورز باید رعایت کنید:

نکات تغذیه ای دیگری که در طول رژیم یک هفته ای جنرال موتورز باید رعایت کنید

روز اول فقط شامل میوه است تا بتواند بدن را سم زدایی کند:

فرد باید در این روز خاص فقط میوه های کم کربوهیدرات مصرف کند. مصرف همه میوه ها به جز موز و انبه مجاز است. اگر چه هیچ مطالعه اختصاصی برای تایید اثر مثبت خربزه در کاهش وزن وجود ندارد اما توصیه می شود، برای کاهش وزن ترجیحاً خربزه انتخاب می شود.

روز دوم فقط سبزیجات کم گلیسمی به صورت خام یا پخته مصرف می شود:

در این روز بیشتر بر روی غذاهایی تمرکز می شود که به راحتی توسط دستگاه گوارش هضم می شوند. صبحانه باید از سیب زمینی آب پز تشکیل شده باشد تا فرد انرژی کافی برای فعالیت روزانه را داشته باشد. از مصرف سبزیجات با شاخص گلیسمی بالا مانند ذرت یا نخود سبز خودداری می شود. سبزیجات بدون روغن پخته می شود و برای سرخ کردن نیز از مقدار کمی روغن زیتون استفاده می شود.

روز سوم ترکیبی از میوه ها و سبزیجات متنوع مصرف می شود:

اکنون، بدن شما به رژیم جنرال موتورز عادت کرده است و آماده شدن برای روز سوم خیلی سخت به نظر نمی رسد. توصیه می شود در روز سوم در هر وعده غذایی از انواع میوه ها و سبزیجات استفاده کنید.

ناهار و شام نه تنها برای سیر نگه داشتن شما تنظیم شده است بلکه برای کنترل اشتهای شما و کاهش هوس های کاذب مفید خواهد بود. قانون طلایی این است که سبزیجات را بدون روغن یا با حداقل روغن بپزید و از ذرت، سیب زمینی، نخود فرنگی، موز و هویج استفاده نکنید.

روز چهارم فقط مصرف موز و شیر مجاز است:

در روز چهارم، بدن انسان به مقدار کافی قند میوه و فیبر گیاهی را به طور همزمان دریافت کرده است. در این روز بیشتر به مایعات تکیه خواهید کرد و از نوشیدنی میلک شیک و سوپ انرژی خواهید گرفت. تنها قانون این است که هیچ شیرین کننده ای مثل عسل و شکر به شیر اضافه نکنید و سعی کنید شیر بدون چربی را به رژیم جنرال موتورز اضافه کنید.

روز پنجم رژیم گوشت گرفته می شود:

در این روز ترجیح بر مصرف گوشت گاو، گوجه فرنگی و سوپ رژيم جنرال موتورز است. با این حال می توانید به جای گوشت گاو از گوشت مرغ، ماهی و تخم مرغ نیز استفاده کنید.

گیاهخواران می توانند برنج قهوه ای یا پنیر را جایگزین منابع پروتئینی حیوانی کنند. به خاطر داشته باشید، اگر چه محتوای پروتئین پنیر می‌ تواند تا حدودی با منابع پروتئین حیوانی قابل مقایسه باشد اما محتوای پروتئین برنج قهوه‌ ای، این ویژگی را ندارد.

همچنین در این روز، مصرف آب نسبت به روزهای گذشته 2 لیوان بیشتر می شود تا اسید اوریک اضافی که به دلیل افزایش مصرف گوشت وارد بدن شده است، دفع شود.

روز ششم مختص مصرف گوشت و سبزیجات است:

در روز ششم رژیم جنرال موتورز نه تنها مصرف گوشت گاو بلکه استفاده از انواع سبزیجات نیز مجاز است. این روز به عنوان روز تقلب در نظر گرفته می شود. زیرا افراد می توانند هر نوع گوشت و سبزیجات دلخواه خود را به رژیم خود اضافه کنند. در این روز نیز مصرف آب افزایش می یابد.

روز هفتم شامل برنج، آب میوه ها و سبزیجات است.

در آخرین روز از رژیم لاغری سریع GM، وعده های غذایی متفاوت است. در حالی که هیچ نوع گوشتی را نمی توان مصرف کرد. برنج سفید یا قهوه ای به رژیم افزوده می شود و برنامه کاهش وزن، دوباره به سراغ میوه ها و سبزیجات می رود.

 

نمونه رژیم جنرال موتورز

نمونه رژیم جنرال موتورز

برنامه غذایی رژیم جنرال موتورز، شامل یک دوره هفت روزه است و برای گروه های غذایی مصرفی روزانه، قوانین سختگیرانه ای در نظر می گیرد.

جالب است بدانید که این رژیم هیچ محدودیتی برای کالری دریافتی مشخص نمی کند و می توانید هر چقدر که می خواهید، بخورید. اما پرخوری می تواند پیشرفت کاهش وزن شما را به تاخیر بیاندازد. در بخش زیر یک منوی رژیم جنرال موتورز با هدف کاهش وزن به شما معرفی کرده ایم:

 1. روز اول رژیم جنرال موتورز

صبحانه: 1 عدد سیب + 1 تا 2 لیوان آب

میان وعده قبل از ظهر: 1 کاسه پاپایا + 1 تا 2 لیوان آب

ناهار: 1 کاسه هندوانه یا خربزه + 1 تا 2 لیوان آب

میان وعده بعد از ظهر: 1 عدد لیمو شیرین یا پرتقال + 1 تا 2 لیوان آب

میان وعده قبل از غروب: آب نارگیل

شام: 1 کاسه خربزه + 1 تا 2 لیوان آب

اجتنابات غذایی روز اول:

سبزیجات: همه سبزیجات

میوه ها: موز و انبه

پروتئین: گوشت، تخم مرغ، ماهی، لوبیا، عدس و قارچ

چربی ها و روغن ها: کره، مارگارین و روغن گلرنگ

کربوهیدرات ها: غذاهای غنی از کربوهیدرات از جمله برنج قهوه ای

لبنیات: شیر پرچرب، ماست پرچرب، ماست یخ زده، بستنی و پنیر

نوشیدنی ها: الکل، نوشابه، نوشیدنی های شیرین، میلک شیک، آب سبزیجات یا اسموتی ها و آب میوه های بسته بندی شده

 

 1. روز دوم رژیم جنرال موتورز

روز دوم رژیم جنرال موتورز

صبحانه: ۱ عدد سیب زمینی آب پز بزرگ با ادویه هایی مثل فلفل سیاه و نمک + ۲ لیوان آب

میان وعده قبل از ظهر: 1 کاسه سوپ کلم یا سوپ کاهو + 1 تا 2 لیوان آب

ناهار: 1 کاسه سالاد که با گوجه فرنگی، خیار و چغندر درست شده است + 1 تا 2 لیوان آب

میان وعده بعد از ظهر: 1 کاسه گوجه فرنگی + 1 تا 2 لیوان آب

میان وعده قبل از غروب: 1 فنجان سوپ بروکلی یا کلم بروکلی سرخ شده.

شام: 1 کاسه هویج یا خیار + 1 تا 2 لیوان آب

 

اجتنابات غذایی روز دوم:

میوه ها: همه میوه ها

قوانین مربوط به مصرف پروتئین، کربوهیدرات، چربی ها و روغن ها، لبنیات و نوشیدنی ها مشابه روز اول است.

 

 1. روز سوم رژیم جنرال موتورز

صبحانه: 1 عدد سیب یا 1 فنجان خربزه خرد شده به همراه نمک + 2 لیوان آب

میان وعده قبل از ظهر: 1 فنجان هندوانه + 1 تا 2 لیوان آب

ناهار: 1 کاسه سالاد که با گوجه فرنگی، خیار و چغندر تهیه شده است + 1 تا 2 لیوان آب

میان وعده بعد از ظهر: 1 کاسه گوجه فرنگی + 1 تا 2 لیوان آب

میان وعده قبل از غروب: 1 فنجان انبه رسیده + 2 لیوان آب

شام: 1 کاسه بروکلی آب پز + 1 تا 2 لیوان آب

 

اجتنابات غذایی روز سوم:

سبزیجات: سیب زمینی

میوه ها: موز

محدودیت مربوط به مصرف پروتئین، کربوهیدرات، لبنیات، نوشیدنی ها، چربی ها و روغن ها مشابه روزهای قبل است.

 

 1. روز چهارم رژیم جنرال موتورز

روز چهارم رژیم جنرال موتورز

صبحانه: ۲ کاسه بزرگ موز رسیده + ۱ لیوان شیر کم چرب

ناهار: 2 کاسه بزرگ موز رسیده + 1 لیوان شیر کم چرب

میان وعده قبل از غروب: یک کاسه سوپ کلم با نمک و فلفل

شام: 2 کاسه بزرگ موز رسیده + 1 لیوان شیر کم چرب

اجتنابات غذایی روز چهارم:

به جز موز و شیر باید از بقیه مواد غذایی پرهیز کنید.

 

 1. روز پنجم رژیم جنرال موتورز

صبحانه: ۲ فنجان گوجه فرنگی رسیده

ناهار: 250 گرم گوشت (به انتخاب شما) + 1 عدد گوجه فرنگی بزرگ

شام: یک کاسه سوپ گوجه‌ فرنگی که در روغن بسیار کم و با نمک و فلفل پخته شده است.

 

اجتنابات غذایی روز پنجم:

سبزیجات: سیب زمینی و سیب زمینی شیرین

میوه ها: موز

پروتئین: گوشت گاو و بوقلمون

چربی ها و روغن ها: کره، مارگارین و روغن گلرنگ

کربوهیدرات: برنج سفید، نان و غذاهای فرآوری شده

پرهیزات مربوط به لبنیات و نوشیدنی ها مشابه روزهای قبل است.

 

 1. روز ششم رژیم جنرال موتورز

صبحانه: 1 کاسه خیار خرد شده

ناهار: 250 گرم گوشت (به انتخاب شما) یا پنیر

شام: یک کاسه سوپ کلم که با روغن بسیار کم و ادویه هایی مثل نمک و فلفل پخته شده است.

 

اجتنابات غذایی روز ششم:

اجتنابات غذایی روز ششم

همه میوه ها

لبنیات: همه به جز پنیر

در مورد سبزیجات، پروتئین، کربوهیدرات ها، نوشیدنی ها، چربی ها و روغن ها مطابق روز پنجم عمل کنید.

 

 1. روز هفتم رژیم جنرال موتورز

صبحانه: ۱ کاسه بزرگ هندوانه

میان وعده قبل از ظهر: 1 کاسه سوپ کلم یا سوپ کاهو + 1 تا 2 لیوان آب

ناهار: ۱ بشقاب برنج قهوه ای پخته + پنیر + 1 فنجان (237 میلی لیتر) آب لیمو شیرین تازه

شام: 1 بشقاب برنج قهوه ای پخته + سبزیجات کم کالری مخلوط شده + یک لیوان آب

 

اجتنابات غذایی روز هفتم:

میوه ها: موز، گیلاس، انبه و گلابی

پروتئین: از هر نوع گوشت و مواد پروتئینی گیاهی مانند گوشت گاو، بوقلمون، مرغ، ماهی، عدس، لوبیا، سویا و قارچ اجتناب کنید.

کربوهیدرات: همه کربوهیدرات ها به جز برنج قهوه ای

سبزیجات، لبنیات، نوشیدنی ها، چربی ها و روغن هایی که در این روز از آن ها پرهیز می شوند، مشابه روز ششم است.

 

در تمام روزها می توانید از سوپ مخصوص برای رفع گرسنگی استفاده کنید و مواد غذایی موجود در آن در همه روزهای رژیم، مجاز است.

 

طرز تهیه سوپ رژیم جنرال موتورز چگونه است؟

طرز تهیه سوپ رژیم جنرال موتورز چگونه است؟

رژیم جی ام، بیشتر اثرات مثبت خود را مدیون سوپ شگفت انگیزی است که بخش بزرگی از برنامه غذایی را تشکیل می دهد. این سوپ که از سبزیجات کم کالری درست می شود، به عنوان میان وعده مصرف می شود.

برای مهار گرسنگی می توان در هر روز از رژیم جنرال موتورز بدون محدودیت از این میان وعده استفاده کرد. دستور پخت بسیار ساده است. تنها کافیست مواد غذایی زیر را تهیه کنید و مطابق دستور ارائه شده آن را بپزید:

 مواد لازم:

 • 6 عدد پیاز بزرگ
 • 2 عدد هویج
 • 2 عدد فلفل سبز یا نصف یک فلفل دلمه ای
 • 3 عدد گوجه فرنگی متوسط
 • 100 گرم کلم ورقه شده
 • 4-3 شاخه کرفس
 • 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • آب به میزان لازم
 • نمک
 • نصف قاشق چایخوری فلفل سیاه
 • یک مشت جعفری خرد شده
 • نصف یک لیمو ترش

این میزان مواد برای تهیه 6 وعده است. سوپ را تهیه کنید و از طعم آن در میان عده های رژیم خود لذت ببرید.

 

روش پخت:

 1. با پیاز و فلفل سبز شروع کنید. پیازها و فلفل سبز را خرد کرده و با روغن زیتون تفت دهید تا طلایی شده و سرخ شوند.
 2. حال کرفس، گوجه فرنگی، هویج و کلم را خرد کنید و همه آن ها را درون یک قابلمه بزرگ بریزید.
 3. آب را به جوش بیاورید و حدود یک ساعت به مواد اجازه دهید تا به آرامی بپزند و نرم شوند. نمک، جعفری و فلفل سیاه را به عنوان چاشنی به سوپ اضافه کنید.
 4. هنگام سرو، آب لیموی تازه را به آن اضافه کنید.

سوپ مخصوص رژیم جنرال موتورز بسیار خوشمزه است. حتی زمانی که رژیم ندارید، می توانید آن را نوش جان کنید.

 

چه کسانی نباید رژیم جنرال موتورز را امتحان کنند؟

چه کسانی نباید رژیم جنرال موتورز را امتحان کنند؟

رژیم GM رژیم سالمی نیست اما در گروه های زیر عوارض بیشتری دارد:

 1. زنان باردار

زنان باردار کسانی هستند که هرگز نباید این برنامه غذایی را دنبال کنند. رژیم غذایی جنرال موتورز فرد را از داشتن تنوع غذایی محروم می کند. این امر مادر باردار را از دریافت کافی مواد مغذی محروم می کند و در نتیجه رشد نوزاد در داخل رحم مادر با مشکل مواجه خواهد شد.

 1. مادران شیرده

اگر به نوزاد خود شیر می دهید، باید رژیم غذایی کاملی داشته باشید که دارای ویتامین ها و مواد معدنی زیادی باشد. به یاد داشته باشید که شیر شما تنها منبع غذایی برای کودک شیرخوارتان است. پیروی از یک برنامه غذایی سفت و سخت او را از مواد مغذی مورد نیاز برای رشد محروم می کند.

حتی اگر شما تصمیم به شیردهی نداشته باشید، رژیم غذایی GM بلافاصله پس از زایمان می تواند خطرناک باشد. زیرا زمان می‌ برد تا بدن، خود را با سطح متغییر هورمون ‌ها سازگار کند. در واقع برای بازگشت به حالت قبل از زایمان برخی از مواد مغذی مورد نیاز هستند که رژیم جنرال موتورز فاقد آن ها می باشد.

 1. افراد زیر 18 سال و افراد مسن

محدودیت های تغذیه ای رژیم غذایی جنرال موتورز می تواند این دو گروه سنی را با مشکل سوء تغذیه مواجه کند.

 1. افراد دیابتی

رژیم جی ام بیشتر بر غذاهای گیاهی تمرکز دارد که می توانند بر سطح قند خون افراد دیابتی تاثیر منفی بگذارند. در نتیجه این رژیم لاغری سریع برای آن ها مناسب نیست.

 1. سایر گروه ها

افراد مبتلا به فشار خون بالا و مشکلات قلبی به دلیل نیازهای غذایی خاص نمی توانند از این رژیم پیروی کنند.

 

 

سخن پایانی

در این مقاله از سایت سلامتی من سعی کردیم تا با تکیه بر آنچه تجربه رژیم جنرال موتورز ارائه می کند، حقایقی از آن را گردآوری کنیم تا بتوانید تصمیم آگاهانه ای بگیرید.

 رژیم جنرال موتور، یک الگوی غذایی سخت 7 روزه است که گفته می شود کاهش وزن سریع را به همراه دارد اما به طرز شدیدی از نظر بسیاری از مواد مغذی فقیر است و تحقیقات علمی نیز آن را تایید نمی کنند. بررسی مزایا و معایب رژیم جنرال موتورز نشان می دهد، بهتر است از آن اجتناب کنید.

 

سوالات متداول

آیا واقعا رژیم جنرال موتورز خوب است؟

بسیاری از افراد به دنبال راه حل های سریع برای کاهش وزن هستند. متأسفانه، کاهش وزن پایدار تنها در یک هفته ممکن نیست. اگر چه این رژیم شما را به خوردن میوه ها و سبزیجات تشویق می کند و در عین حال برخی مواد غذایی ناسالم را محدود می کند، اما معایب آن بسیار بیشتر از مزایای بالقوه است و روش سالمی محسوب نمی شود.

با رژیم جنرال موتورز چند کیلو کم می کنیم؟

انتظار می رود فرد با کمک این رژیم بتواند در یک دوره هفت روزه 5 تا 7 کیلوگرم وزن کم کند.

چرا با رژیم جنرال موتورز وزن کم نمی کنم؟

کالری بسیار کم این رژیم می تواند میزان متابولیسم شما را کند کرده و موجب اختلال در کاهش وزن شود. این شرایط یک سازگاری متابولیک است و بدن برای حفظ انرژی، از این وضعیت استفاده می کند. علاوه بر این، بیشتر وزنی که توسط این الگوی لاغری از دست می دهید، مربوط به وزن آب است و با پایان رژیم، دوباره باز می گردد.

آیا با رژیم غذایی جنرال موتورز چربی های شکم آب می شود؟

خیر. این رژیم دوره کوتاهی دارد و نمی توان انتظار داشت در طول یک هفته، فرد شاهد کاهش چربی شکمی باشد. حداقل یک ماه زمان لازم است تا با کمک یک رژیم لاغری سالم بتوان کاهش معنادار و قابل مشاهده ای در چربی های شکمی را تجربه نمود.

بعد از رژیم جنرال موتورز چه رژیمی بگیرم؟

توصیه می شود برای کمک به کاهش وزن، پس از اتمام دوره این رژیم، از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و با پروتئین بالا پیروی کنید.

آیا رژیم جنرال موتورز در شیردهی ایمن است؟

رژیم جی ام برای بسیاری از افراد از جمله مادرانی که به فرزندان خود شیر می دهند، بسیار خطرناک است. 

منابع:

منبع 1 | منبع 2 | منبع 3 | منبع 4 | منبع 5 | منبع 6 | منبع 7 | منبع 8 | منبع 9 | منبع 10 | منبع 11

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید