صفحه اصلی > لاغری : عمل ابدو چیست؟ مزایا و عوارض عمل ابدو پلاستی برای لاغری شکم

عمل ابدو چیست؟ مزایا و عوارض عمل ابدو پلاستی برای لاغری شکم

عمل ابدو

فهرست مطالب

برای یک اندام متناسب و زیبا، داشتن شکمی صاف اولویت است. عمل ابدو یکی از راه هایی است که کمک می‌کند تا ظاهر شکم بهبود پیدا کرده و اندام متناسب تری داشته باشید. در این مقاله با عمل ابدو، مزایا و معایب آن بیشتر آشنا خواهید شد.

عمل ابدو چیست؟

عمل ابدو چیست؟

این روزها روش های زیادی اعم از جراحی و غیرجراحی وجود دارد که به زیبایی اندام به ویژه ناحیه شکم کمک می‌کنند. عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی که به نام تامی تاک هم معروف است، نوعی جراحی زیبایی است که برای بهتر شدن ظاهر شکم انجام می‌شود.

در این جراحی هدف، برداشتن پوست شل و اضافی ناحیه شکم، چربی های اضافه و نیز کشیدن و سفت شدن عضلات شکم است.

در عده ای از افراد که کاهش وزن زیادی داشته اند و یا بارداری را تجربه کرده اند، پوست شکم شل و افتاده می‌شود که با ورزش و تمرینات بدنی از بین نمی‌رود. در این موارد افراد از جراحی های زیبایی برای ازبین بردن این پوست های اضافه استفاده می‌کنند.

باید گفت که عمل ابدو شکم راهی سریع برای کاهش وزن نیست و تنها برای افرادی که شاخص توده بدنی سالمی دارند، توصیه می‌شود.ابدومینوپلاستی همچنین می‌تواند به عنوان یک جراحی ترمیمی برای مواردی مثل رفع عیوب ساختاری شکم و اصلاح ناهنجاری های شکمی پس از یک جراحی بزرگ مثل برداشتن تومور، انجام شود.

مزایای عمل ابدو

مزایای عمل ابدو

هدف اصلی عمل ابدومینوپلاستی صاف کردن شکم و تقویت عضلات شکمی در صورت نیاز است. با این حال این عمل می‌تواند مزایای دیگری نیز برای افراد به دنبال داشته باشد.

ابدومینوپلاستی ممکن است در کاهش کمردرد موثر باشد. پس از بارداری و یا کاهش وزن های شدید، عضلات شکم ضعیف می‌شوند و فشار بیشتری به کمر وارد می‌شود. در طی عمل ابدو این عضلات تقویت شده و در نتیجه از فشار وارد شده به کمر کاسته می‌شود.

در سال ۲۰۱۸ مطالعه ای نشان داد که افراد ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل ابدو، کاهش محسوسی در کمردرد خود داشته اند. علاوه بر این، بهبود وضعیت عضلات شکمی در تغییر وضعیت لگن و صاف نگه داشتن کمر موثر است و شکل وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد.

عمل ابدو با برداشتن چربی های اضافه و مقاوم ناحیه شکمی می‌تواند در بهبود بی اختیاری ادرار استرسی که ناشی از فشار بر مثانه است، هم موثر باشد. بهبود ظاهر شکم روی اعتماد بنفس افراد هم تاثیرات مثبتی دارد و باعث می‌شود تا افراد احساس بهتری نسبت به اندام خود داشته باشند.

به یاد داشته باشید که مواردی که گفته شد از مزایای ابدومینوپلاستی هستند و نمی‌توان به عنوان یک دلیل مستقل برای این جراحی، از آن ها استفاده کرد و در نهایت جراح با انجام ارزیابی، تشخیص می‌دهد که شخص برای عمل ابدو مناسب است یا خیر.

عمل ابدو پلاستی شکم

عمل ابدو پلاستی شکم

قبل از عمل ابدو پلاستی شکم، پزشک یک بررسی کامل در مورد سوابق پزشکی افراد انجام می‌دهد. همچنین قبل از جراحی باید به دستورالعمل هایی که پزشک می‌دهد، عمل شود. لازم است قبل از ابدو به وزن ثابت رسیده باشید، اگر قصد بارداری و یا کاهش وزن بیشتر دارید بهتر است عمل به تعویق بیفتد.

از نظر سلامت عمومی نباید مشکلی داشته باشید و درمورد داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک صحبت کنید.

عمل ابدو با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و شامل چند نوع مختلف است:

ابدومینوپلاستی جزئی( مینی تامی تاک)

این نوع از عمل ابدو با یک برش در قسمت تحتانی شکم آغاز می‌شود، پس از آن پوست و چربی های اضافه از دیواره شکم جدا می‌شود. پوست باقی مانده کشیده شده و بخیه می‌شود.

مینی تامی تاک زمانی که پوست اضافی کمتری وجود داشته باشد، انجام می‌شود.

ابدومینوپلاستی کلی

عمل ابدو پلاستی شکم

ابدومینوپلاستی کلی شامل این مراحل است:

 1. ایجاد یک برش بزرگ در قسمت زیرین شکم
 2. یک برش دیگر برای آزاد کردن ناف از بافتی که اطراف آن است
 3. جدا کردن پوست از قسمت دیواره شکم
 4. تنظیم عضلات شکم و بازگرداندن آن ها به جای اصلی
 5. برداشتن پوست اضافی و از بین بردن چربی های آن قسمت
 6. ایجاد یک محل جدید برای ناف و بخیه آن
 7. کشیدن پوست های باقی مانده در کنار هم و در نهایت بخیه زدن

ابدومینوپلاستی محیطی

این نوع از جراحی ابدو شامل برش هایی در پشت و قسمت جلوی شکم است که شکل بدن را از هر طرف فرم می‌دهد. هر کدام از انواع ابدومینوپلاستی با توجه به شرایط فرد و انتظاری که از عمل ابدو دارد انتخاب می‌شود. این عمل معمولا دو تا پنج ساعت طول می‌کشد و بعضی از افراد ممکن است چند شب در بیمارستان بمانند.

عمل ابدو برای لاغری

بعد از عمل ابدو برای لاغری چه اتفاقی می‌افتد؟

 •  ممکن است کمی درد و تورم و کبودی داشته باشید.
 • گاهی لازم است از داروهای مسکن، آنتی بیوتیک و ضدانعقاد خون استفاده کنید.
 • در روز اول از شما می‌خواهند راه بروید تا از لخته شدن خون جلوگیری شود.
 • در روزهای اول بعد از جراحی باید دراز کشیده و بالاتنه خود را بالا نگه دارید.
 • صاف ایستادن ممکن است برای شما سخت باشد چرا که شکم هنوز سفت است.
 • شکم شما در یک باند کشی یا لباس فشاری پیچیده می‌شود تا ورم نکند. تا ۶ هفته بعد ازعمل باید مراقب باشید تا فشاری به زخم ها وارد نشود.
 • همچنین انجام حرکات ناگهانی به ویژه در قسمت کمر باعث باز شدن برش ها می‌شود و باید از این حرکات دوری کنید.
 • حدود ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا بتوانید به فعالیت های سابق خود بازگردید.

با وجود اینکه بعد از جراحی بهبودی سریع اتفاق می‌افتد اما نتیجه نهایی عمل ابدو را می‌توان حدود سه ماه بعد از عمل مشاهده کرد. با این حال ترمیم زخم ها و بهبود تورم تا یک سال همچنان ادامه دارد.

عوارض عمل ابدو

عوارض عمل ابدو

اگرچه عمل ابدومینووپلاستی یکی از جراحی های بی خطر است، اما ممکن است در بعضی از افراد عوارضی را به وجود آورد. برای آگاهی از عوارض عمل ابدو باید با پزشک خود صحبت کنید و با اطلاعات کامل آماده جراحی شوید. همچنین درباره عوارض بیهوشی و مشکلاتی که‌ ممکن است به وجود آید با متخصص بیهوشی مشورت کنید.

برخی از عوارض عمل ابدو پلاستی شامل موارد زیر می شود :

 • حالت تهوع
 • ایجاد زخم های بزرگ
 • برآمدگی زیر پوست شکم
 • ایجاد گوشت اضافه در اطراف جای بخیه
 • ایجاد زخم هایی که ترمیمم نمی‌شوند
 • تجمع خون زیر پوست ( هماتوم)
 • بی حسی یا درد در شکم
 • احساس گرفتگی در شکم
 • مشکلات تنفسی و قلبی
 • خونریزی های بیش از حد
 • عفونت
 • ایجاد لخته خون
 • واکنش آلرژیک به داروی بیهوشی

مواردی که نام برده شد از عوارضی هستند که ممکن است بعد از عمل ابدو به وجود آید. در بعضی از افراد به دلیل عوارض ایجاد شده و یا نتیجه نگرفتن از جراحی، نیاز به عمل دوباره است.

مراقبت های بعد از عمل ابدو

مراقبت های بعد از عمل ابدو

بعد از جراحی لازم است تا از فعالیت های شدید و ورزش را تا شش هفته به تاخیر بیاندازید. در صورت بروز عوارضی مثل دردهای شدید، خونریزی بیش از حد، نشت مایع یا چرک از محل برش و تورم به پزشک مراجعه کنید.

عمل لاغری ابدو برای چه افرادی مناسب نیست؟

عمل لاغری ابدو برای چه افرادی مناسب نیست؟

عمل لاغری ابدو برای همه افراد مناسب نیست و اگر شرایط لازم را نداشته باشید پزشک در مورد انجام جراحی هشدار می‌دهد. کسانی که در آینده قصد بارداری دارند بهتر است این عمل را انجام ندهند.

اگر برای کاهش وزن قابل توجه برنامه ریزی کرده اید عمل ابدو را باید به تاخیر بیاندازید. همچنین اگر بیماری های زمینه ای مثل دیابت و یا مشکلات قلبی عروقی دارید، عمل لاغری ابدو برای شما مناسب نیست. افرادی که قبلا جراحی شکم داشته اند که باعث ایجاد  اسکار قابل توجهی شده است هم بهتر است از این عمل چشم پوشی کنند.

عمل ابدو بهتر است یا لیپوساکشن

عمل ابدو بهتر است یا لیپوساکشن

همان طور که می‌دانید امروزه روش های مختلفی برای لاغری و تناسب اندام و فرم دهی به بدن به ویژه ناحیه شکم وجود دارد. تشخیص بهترین و مناسب ترین روش اهمیت زیادی دارد و باعث می‌شود تا به نتایج دلخواه خود برسید.

برای پاسخ به این سوال که عمل ابدو بهتر است یا لیپوساکشن باید گفت که عمل ابدو برای افرادی مناسب است که پوست اضافه در قسمت شکم خود داشته و نیاز دارند که ماهیچه ها وعضلات آن قسمت سفت شود. اما لیپوساکشن برای از بین بردن چربی های سرسخت ناحیه شکم و پهلو مناسب است و روی پوست های اضافی تاثیری ندارد.

ابدومینوپلاستی روش تهاجمی تری نسبت به لیپوساکشن است و دوران نقاهت طولانی تری نیز دارد. به طور کلی ابدومینوپلاستی روشی برای فرم دهی به بدن است در حالی که لیپوساکشن یک جراحی برای حذف و کاهش چربی های بدن است و علاوه بر شکم برای نواحی دیگر بدن هم انجام می‌شود.

ماندگاری عمل ابدو

ماندگاری عمل ابدو دائمی است و می‌تواند تا آخر عمر باقی بماند. برای حفظ نتیجه عمل باید سبک زندگی بهتری را انتخاب کنید از جمله داشتن یک رژیم غذایی مناسب و مغذی و همچنین ورزش.

تغییرات و نوسانات وزنی زیاد ممکن است در طول زمان روی نتایج عمل ابدو تاثیرات منفی داشته باشد. یک متخصص در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند تا در عین کمک به سلامت بدن، تناسب اندام و فرم بدن شما نیز حفظ شود.

رژیم غذایی بعد از عمل ابدو

رژیم غذایی بعد از عمل ابدو اهمیت زیادی دارد. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی مصرف مواد غذایی که به ترمیم بافت های بدن به ویژه شکم کمک می‌کنند ضروری است.

از آن جایی که تا طی شدن روند بهبودی تحرک کمی خواهید داشت به کالری غذاهای مصرفی دقت کنید؛  غذاهایی سبک و کم حجم که به راحتی هضم می‌شوند مثل انواع سوپ ها را انتخاب کنید. پروتئین ها، سبزیجات و میوه ها و نوشیدن آب به میزان کافی، به کاهش دوران نقاهت بعد عمل کمک زیادی می‌کنند.

به علاوه یک رژیم غذایی کم کالری به حفظ وزن مناسب بعد از جراحی کمک می‌کند. بعد از عمل ابدو هنوز هم احتمال افزایش وزن وجود دارد و باید از هرگونه مواد غذایی که باعث چاقی می‌شوند، از جمله فست فودها، نوشابه و انواع غذاهای چرب و شیرین، دوری کرد.

سخن آخر

داشتن اندام متناسب و شکم صاف شاید دغدغه افراد زیادی باشد. عمل ابدو یکی از روش هایی است که کمک می‌کند تا به اندامی زیبا و دلخواه برسید اما در صورتی که واجد شرایط این جراحی باشید.

عمل ابدو زمانی به کار می‌رود که ورزش و رژیم غذایی دیگر موثر نباشد و شکم به دلیل تجمع پوست شل و اضافی، ظاهری نامناسب داشته باشد. در این زمان است که عمل ابدو کمک کننده است.

سوالات متداول

ابدومینوپلاستی معمولا تا چه زمانی دوام دارد؟

نتیجه عمل ابدو معمولا دائمی است چرا که چربی و سلول های پوست برداشته می‌شوند و قادر نیستند دوباره رشد کنند. اما افزایش یا کاهش وزن زیاد و بارداری باعث تغییر در نتیجه ابدو خواهند شد. همچنین عوامل طبیعی از جمله سن هم ممکن است باعث ایجاد تغییرات شوند.

ابدومینوپلاستی یک جراحی تقریبا بزرگ است و به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. در هفته اول و دوم معمولا درد بیشتری را احساس خواهید کرد و می‌توانید از داروهای کاهش درد استفاده کنید. با طی شدن روند بهبودی درد ها هم کاهش می‌یابند.

 ابدومینوپلاستی کامل شامل برداشتن پوست و سفت کردن عضلات در کل شکم است ولی در مینی تامی تاک تمرکز روی ناحیه پایین شکم و زیر ناف است و برای افرادی که افتادگی پوست جزئی دارند، استفاده می‌شود.

با این که در عمل ابدو هم مقداری چربی برداشته می‌شود اما جراحی کاهش وزن نمی‌باشد و افراد قبل از انجام ابدو باید کاهش وزن داشته و به ثبات وزنی رسیده باشند.

نمی‌توان به طور قطعی گفت که عمل ابدو باعث از بین رفتن ترک های پوستی می‌شود اما اگر ترک ها در قسمت هایی باشند که پوست آن قسمت ها به طور کامل برداشته می‌شود، از بین می‌روند.

حیدری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید