صفحه اصلی > سبک زندگی : بوتاکس معده چیست؟ مزایا و عوارض در لاغری و رژیم غذایی

بوتاکس معده چیست؟ مزایا و عوارض در لاغری و رژیم غذایی

بوتاکس معده چیست؟

فهرست مطالب

آیا درباره بوتاکس معده چیزی شنیده اید؟ با این روش لاغری چه قدر آشنایی دارید؟ در این مقاله به توضیح بوتاکس معده و هر آنچه درباره آن لازم است بدانید، می‌پردازیم.

بوتاکس معده چیست؟

در سال های اخیر در جامعه چاقی و اضافه وزن افزایش یافته است و افراد زیادی به دنبال راهی برای لاغری هستند. راه و روش های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد و شاهد تبلیغ آن ها هستیم.

اما می‌توان گفت بهترین روش برای لاغری اصولی، ورزش و رژیم غذایی است، با این حال این روش ها برای بعضی افراد به تنهایی موثر واقع نمی‌شود و باید از روش های مکمل نیز استفاده کنند. بوتاکس معده یکی از روش های نسبتا جدیدی است که تاثیرات مثبتی روی لاغری و کاهش وزن دارد.

در بوتاکس معده که بدون جراحی و به وسیله آندوسکوپی انجام می‌شود، بوتاکس را به شکل مستقیم به دیواره داخلی معده تزریق می‌کنند.
اما بوتاکس چیست؟ سم بوتولینوم ماده اولیه بوتاکس است و از زمان های گذشته برای کاهش چین و چروک های پوستی و کاهش علائم پیری از آن استفاده می‌کردند. همچنین در سال های اخیر برای درمان بیماری های مزمن مثل میگرن هم موثر بوده است. امروزه برای کاهش وزن هم می‌توان از بوتاکس برای معده استفاده کرد.

بوتاکس معده برای لاغری

بوتاکس معده برای لاغری

استفاده از بوتاکس معده برای لاغری روشی موثر است که نتایج امیدوار کننده ای داشته است. از مزیت های این روش، بهبودی سریع و دوران نقاهت کوتاه است. همچنین این روش غیر تهاجمی و بدون جراحی است و معمولا خطر کم، عوارض جانبی موقت و مراقبت های بعد از عمل ساده تری نسبت به دیگر روش ها دارد.
به علاوه برای افرادی که تا کنون از روش های دیگر نتیجه ای نگرفته اند بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. طبق تحقیقات افرادی که بوتاکس معده انجام داده اند به طور متوسط کاهش وزن ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرمی، در بازه زمانی ۳ تا ۶ ماهه داشته اند.

نحوه عملکرد بوتاکس معده

نحوه عملکرد و مکانیسم اثر بوتاکس معده بر کاهش وزن به این صورت است:
با کاهش حرکات معده، روند عبور غذا از معده به روده کوچک کند می‌شود. در نتیجه معده به مدت طولانی تری اشباع می‌ماند. هنگامی که بوتاکس به دیواره معده تزریق می‌شود، اثر هورمون های گرسنگی که ترشح می‌شود را کاهش داده و احساس گرسنگی سرکوب می‌شود.
از طرفی دیگر، زمانی که معده مدت طولانی تری پر از غذا می‌ماند، احساس سیری طولانی تر بوده و در نتیجه فواصل وعده های غذایی بیشتر می‌شود. همه این تاثیرات در نهایت باعث می‌شوند که لاغری و کاهش وزن قابل توجهی اتفاق بیافتد.

عمل بوتاکس معده

عمل بوتاکس معده

این عمل روش پیچیده ای نیست چرا که بدون ابزار جراحی و برش انجام می‌شود‌. با این حال قبل از انجام عمل، پزشک موارد مختلفی مثل وضعیت سلامتی، سابقه پزشکی، عمل های جراحی قبلی و داروهای مصرفی را ارزیابی می‌کند. همچنین چند آزمایش و معاینه فیزیکی را نیز انجام می‌دهد.
لازم است قبل از عمل شخص حدود ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشد و ۲۴ ساعت قبل از آغاز عمل مصرف بعضی از داروها قطع شود. در عمل بوتاکس معده بیهوشی انجام نمی‌شود، بلکه قبل از عمل با یک اسپری خوراکی قسمت گلو بی حس می‌شود تا در حین آندوسکوپی احساس ناراحتی ایجاد نشود.
پزشک لوله ای را از طریق گلو وارد معده می‌کند، این لوله آندوسکوپ یا گاستروسکوپ نام دارد. در انتهای این لوله یک سوزن وجود دارد که پزشک به وسیله آن بوتولینوم را به نقاط خاصی از دیواره معده تزریق می‌کند. این کار باعث شل شدن عضلات معده می‌شود.
عمل بوتاکس به طور متوسط حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و دوران نقاهت خاصی ندارد. معمولا شخص یک یا دو ساعت بعد از پایان عمل می‌تواند بیمارستان را ترک کند.

مراقبت های بعد از بوتاکس معده

مراقبت های بعد از بوتاکس معده
 • بعد از بوتاکس معده ممکن است در قسمت گلو، جایی که آندوسکوپ وارد معده شده است، احساس ناراحتی داشته باشید.
 • معمولا پزشک توصیه می‌کند تا برطرف شدن کامل بی حسی موضعی گلو، نوشیدنی و غذا نخورید.
 • در چند ساعت اول بعد ازعمل، فعالیت های سنگین بدنی انجام ندهید.
 • سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید.
 • همچنین بدون مشورت پزشک دارویی استفاده نکنید.
 • ممکن است تا چند روز احساس خستگی داشته باشید.
 • در روزهای بعد لازم است زمان غذا خوردن هم نکاتی را رعایت کنید؛ آهسته غذا بخورید و غذا را به طور کامل بجوید.
 • همچنین زمانی که احساس سیری کردید، از خوردن غذا دست بکشید. انجام این کارها از بروز ناراحتی های معده جلوگیری می‌کند.
 • در صورتی که متوجه درد یا تورم غیر عادی شدید با پزشک تماس بگیرید.
 • حدود ده روز بعد از انجام بوتاکس معده متوجه خواهید شد که کمتر گرسنه می‌شوید و با مقدار کمی غذا احساس سیری می‌کنید.
 • یکی از مهم ترین مراقبت ها بعد از عمل، داشتن یک رژیم غذایی مناسب است.

بعد از بوتاکس معده چی بخوریم؟

بعد از بوتاکس معده چی بخوریم؟

شاید یکی از سوالات شما هم باشد که بعد از بوتاکس معده چی بخوریم؟
مهم ترین مساله ای که افراد تحت درمان این عمل باید به آن توجه داشته باشند، این موضوع است که باید از یک رژیم غذایی خاص پیروی کنند.
معمولا بعد از عمل بوتاکس، متخصص تغذیه لیستی از مواد غذایی ارائه می‌کند که فرد ملزم به مصرف آن هاست و نباید خارج از لیست، غذایی بخورد. در واقع زمانی از بوتاکس معده نتیجه دلخواه می‌گیرید که این محدودیت کالری را رعایت کنید. در غیر این صورت این روش به انداره کافی موفقیت آمیز نخواهد بود.
معمولا دو تا سه روز بعد از عمل باید از مواد غذایی مایع و نرم استفاده شود. نقاطی از دیواره معده که تزریق آنجا انجام شده معمولا در طی سه روز بهبود پیدا می‌کنند و در طول این مدت، استفاده از رژیم غذایی مایع والبته کم کالری بسیار مفید است. انواع آبمیوه های طبیعی ،ماست و سوپ ها را می‌توان مصرف کرد.
بعد از بهبودی نقاط تزریق استفاده از رژیم غذایی جامد آغاز می‌شود.

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده باید چگونه باشد و یا بعد از بوتاکس معده چه بخوریم و چه نخوریم؟
پس از عمل بوتاکس داشتن یک رژیم غذایی سالم به شرح زیر، ضروری است:

 • حذف یا محدود کردن کربوهیدرات های ساده؛ انواع قند و شکر، شکر قهوه ای، نان سفید وبرنج سفید مثال هایی از کربوهیدرات های ساده هستند که بدن به آن ها نیازی ندارد و ممکن است منجر به دیابت نوع ۲، چاقی وفشار خون شود.
 • برای جایگزین کردن کربوهیدرات ساده، باید انواع کربوهیدرات های پیچیده را به رژیم غذایی اضافه کرد مثل نان سبوس دار، جودوسر و برنج قهوه ای.
 • میوه ها حاوی نوعی قند به نام فروکتوزهستند که برای تجزیه به زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود میوه را در طول روز استفاده کنید و عصر به بعد میوه نخورید.
 • انواع تنقلات، نوشابه. های گازدار، بستنی و شکلات را تا جایی که می‌توانید حذف کنید.
 • مواد غذایی با پروتئین بالا را بیشتر استفاده کنید؛ انواع گوشت بدون چربی، حبوبات از جمله لوبیا و عدس، ماهی و مرغ و لبنیات مثل ماست و شیر منابع خوبی از پروتئین هستند.
 • مواد غذایی فیبر دار به ویژه سبزیجات می‌توانند در افزایش احساس سیری نقش داشته باشند، بنابراین مصرف آن ها توصیه می‌شود.
 • سعی کنید روزانه دو تا سه وعده غذایی داشته یاشید و تا حد امکان از مصرف میان وعده ها خودداری کنید.

عوارض بوتاکس معده

عوارض بوتاکس معده

بوتاکس معده هم ممکن است عوارض جانبی و مشکلاتی را به وجود آورد اما خطر دائمی برای سلامتی وجود ندارد و اثر تزریق بوتاکس معمولا بعد از ۴ تا ۶ ماه از بین می‌رود.
احتمال بروز عوارض عمل بوتاکس بسیار کم است، با این وجود ممکن است این موارد رخ دهد:

 • مشکل در تنفس و تغییرات در ضربان قلب
 • خونریزی از محل تزریق
 • درد و تورم در ناحیه تزریق
 • واکنش آلرژیک به بوتاکس
 • سوزش سر دل
 • حالت تهوع
 • تب
 • اسهال یا یبوست

آیا بوتاکس معده ضرر دارد؟

آیا بوتاکس معده ضرر دارد؟

این عمل لاغری در مقایسه با دیگر روش های جراحی برای لاغری، روشی بی ضرر است. این عمل یک درمان موقت است و بوتولینومی که به دیواره های معده تزریق می‌شود منجر به آسیب دائمی آن نمی‌شود. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا بوتاکس معده ضرر دارد می‌توان گفت که این روش ایمن و موقت است.

اما لازم است قبل از انجام آن با پزشک صحبت کرده و به طور کامل خطرات بوتاکس معده و عوارض جانبی آن را بررسی کنید.

چه کسانی می‌توانند بوتاکس معده انجام دهند؟

چه کسانی می‌توانند بوتاکس معده انجام دهند؟

بوتاکس معده روش مناسبی برای کاهش وزن این گروه از افراد است:
کسانی که اضافه وزن دارند و با اصلاح سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی مناسب، نتیجه ای به دست نیاورده اند. افرادی که باید برای بعضی از جراحی ها کاهش وزن داشته باشند، یا زنانی که قصد بارداری دارند.
کسانی که به دنبال کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مثل دیابت، سکته های قلبی و مغزی و فشار خون بالا هستند می‌توانند با استفاده از بوتاکس معده کاهش وزن سریع تری داشته باشند. اما بوتاکس معده برای افرادی که چاقی شدید دارند مناسب نیست و معمولا جواب نمی‌دهد.
همچنین کسانی که مشکلات معده مثل زخم معده دارند باید ابتدا مشکل را درمان کنند تا بتوانند از بوتاکس معده استفاده کنند. برای زنان باردار و شیرده و همچنین سن زیر ۱۸ سال هم انجام بوتاکس معده ممنوع است.

کاهش وزن با بوتاکس معده

کاهش وزن با بوتاکس معده

میزان کاهش وزن با بوتاکس معده با توجه به سن فرد، متابولیسم بدن و میزان فعالیت های بدنی شخص متغیر است. هدف از بوتاکس معده تنظیم عادات غذایی است. بعد از عمل اگر فرد رژیم غذایی که تنظیم شده را به درستی رعایت نکند پس از دفع دارو از بدن، مقدار وزنی که از دست داده، دوباره برمی‌گردد.

به طور کلی در طول ۴ تا ۶ ماهی که طول می‌کشد تا اثر بوتاکس از بین برود کاهش وزن ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرمی مورد انتظار است.

سخن پایانی
بوتاکس معده یکی از روش های نوین برای کمک به لاغری و کاهش وزن است که این روزها رایج شده است. این روش نسبت به روش های جراحی لاغری دیگر ایمن تر بوده و همچنین عوارض بسیار کمتری دارد.

باید به این موضوع توجه داشت که عمل بوتاکس در کنار رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی، تاثیر قابل توجهی خواهند داشت و در غیر این صورت موفقیت چندانی ندارد.

سوالات متداول

تاثیر بوتاکس معده چه زمانی شروع می‌شود؟

یک تا دو روز اول زمان سازگاری است و حدود سه روز بعد ازعمل کاهش اشتها و گرسنگی شروع می‌شود. بعد از گذشت یک هفته احساس سیری و کاهش گرسنگی کاملا مشهود است.

اگرچه بوتاکس تزریق شده به معده احساس سیری به وجود می‌آورد اما اگر افراد از رژیم غذایی پیروی نکرده و فعالیت های ورزشی را انجام ندهند، عمل بوتاکس معده شکست می‌خورد.

یکی از دلایل اصلی که باعث شده تا بوتاکس معده رایج شود این است که در زمان کوتاه و بدون عمل جراحی انجام می‌شود و به علاوه بهبودی سریع تری هم نسبت به سایر روش ها دارد.

اگر شخص به بوتاکس حساسیت نداشته باشد و درگیر مشکل پزشکی دیگری نباشد معمولا بوتاکس معده خطری ندارد. اگر عازرضه ای هم به وجود آید موقتی است و در طی چند روز از بین خواهند رفت.

بوتاکس معده برای افرادی که نمایه توده بدنی بالای ۳۵ دارند بی اثر است و نباید انجام شود.
همچنین برای افراد زیر ۱۸ سال، مادران شیرده و یا باردار و نیز اشخاصی که مشکلات ژنتیکی دارند، بوتاکس معده انجام نمی‌شود.

این عمل معمولا موفقیت آمیز است و برای کاهش وزن تاثیر زیادی دارد. به علاوه برای افراد زیادی قابل استفاده است و محدودیتی ندارد. همچنین خطر کم و اثر موقت دارد. بعد از انجام بوتاکس معده نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و معمولا دو ساعت بعد می‌توانید به منزل رفته و از روز بعد به کارهای عادی خود بپردازید.

حیدری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید