صفحه اصلی > آشپزی : 3 روش نگهداری موز در یخچال چیست؟

3 روش نگهداری موز در یخچال چیست؟

فهرست مطالب

چکیده :

همان طور که از قدیم الایام گفته شده عقل سالم دربدن سالم است. برای داشتن جسمی سالم ابتدا باید از مصرف خوراکی های مضر خودداری کرد. سپس مواد غذایی با ارزش غذایی بالا همچون میوه و سبزیجات تازه را جایگزین تنقلات زیان بار کرد. موز یکی از این میوه های بی نظیر است که خوردن آن به همه گروه های سنی توصیه شده است. اما آنچه که در این میان مصرف این میوه لذیذ را با مشکل مواجه می کند پایین بودن عمر ماندگاری آن است. اما نگران نباشید ما شما را در این مقاله به دانستن اطلاعاتی درخصوص افزایش دوره نگهداری موز و راه های جلوگیری از سیاه شدن آن دعوت می کنیم.

افزایش ماندگاری موز

موز، این میوه مفید تا زمانی اشتهابرانگیز است که به رنگ زرد روشن خودش باشد. تغییر رنگ موز و ایجاد لکه های سیاه و قهوه‌ای بر سطح موز ظاهری بد به این میوه بی‌نظیر می دهد. البته نگران نباشید این میوه اعجاب‌آور حتی پس از تغییر رنگ و سیاه شدن نیز خواص خود را از دست نمی‌دهد. با این وجود ما در اینجا به شما روش هایی را جهت پیشگیری از سیاه شدن موز آموزش می دهیم تا این میان وعده خوشمزه را به همان رنگ جذاب زرد میل کنید. پس برای یاد گرفتن ترفندهای پیشگیری از تغییر رنگ موز ادامه مطلب را با دقت بخوانید.

ماندگاری موز

پوشاندن ساقه موز

پوشیدن ساقه انتهایی موز (تاج) از متصاعد شدن گاز اتیلن توسط موز جلوگیری می کند. این گاز طبیعی منجر به تسریع در روند رسیدگی میوه می شود. بنابراین با پوشاندن دسته موز به کمک پلاستیک، فویل و سلفون می توانید از آزاد شدن این گاز جلوگیری کنید.

پوساندن ساقه موز

ریختن آب مرکبات

آب مرکبات حالت اسیدی دارند. این اسیدی بودن آب مرکبات از آزاد شدن آنزیم پلیفنول اکسیداز موز( آنزیمی است که منجر به افزایش سرعت رسیدن موز می شود) جلوگیری می کند. ما به شما پیشنهاد می دهیم که از آب لیموترش، پرتقال، کنسرو آناناس و گریپ فروت بر روی تکه های برش خورده موز بریزید تا از سیاه و قهوه ای شدن رنگ موز جلوگیری کنید.

نگهداری در فریزر     

یک روش جالب و کاربردی دیگر نگهداری موز در فریزر است. این روش به شما امکان نگهداری طولانی مدت تری را نسبت به روش های قبل می‌دهد. برای استفاده از این ترفند بهتر است پوست موز را جدا کنید.  سپس موزهای پوست گرفته را در کیسه های زیپی یا ظروف دربسته غیر قابل نفوذ قرار داده و بلافاصله به فریزر انتقال دهید. با این روش شما می توانید به راحتی موز فریز شده را برای تهیه شیر موز، کیک، شیرینی، دسر، اسموتی موز(کیک موز) و نان استفاده کنید.

فریز کردن موز

نتیجه گیری :

سلامتی بزرگترین نعمتی است که به ویژه این روزها باید هر روز شکرگذار آن بود. برای حفظ این سلامتی باید نگاهی به تغذیه روزانه خود انداخت و میوه و سبزیجات تازه را در سبد غذایی خود گنجاند. موز یکی از این خوراکی های باارزش است. این میوه سرشار از ویتامین، پتاسیم و فیبر است. علم تغذیه ثابت کرده مصرف مداوم این میوه می تواند به عملکرد بهتر قلب، سلامت کلیه ها، کاهش فشار خون و سلامت استخوان ها کمک کند. اما اگر شما هم نگران خرابی زودهنگام این میوه خوش طعم هستید ما در این مقاله به شما ترفندهایی برای افزایش عمر این میوه مفید آموزش داده ایم. به این روش ها حتما عمل کنید تا بتوانید از فواید این میوه خوشمزه به مدت بیشتری بهره مند شوید.

منابع :

منبع1 | منبع2 | منبع3 | منبع4 | منبع5 | منبع6

فاطمه شمشیرگر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید