صفحه اصلی > آشپزی : فواید تخم بلدرچین که باید بدانید

فواید تخم بلدرچین که باید بدانید

فهرست مطالب

فواید تخم بلدرچین را می دانید؟ تخم بلدرچین از آن جمله تخم های پرندگانی است که در جای جای جهان مشاهده می شود. اندازه این تخم در قیاس با تخم اردک و تخم مرغ کوچکتر است.

نسبت زرده و سفیده در این تخم دسته از پرندگان در مقایسه با تخم مرغ های معمولی به مراتب بیشتر است. در حقیقت تخم بلدرچین در قیاس با تخم مرغ دارای ۵ برابر فسفر، 7 برابر آهن، ۶ برابر ویتامین ب ۱۲ و ۱۵ برابر ویتامین ب ۲ می باشد. این در حالی است که اندازه یک تخم مرغ معادل ۵ برابر تخم بلدرچین است.

با توجه به وجود خاصیت های فراوان در تخم‌بلدرچین ما موضوع این مقاله را به بررسی فواید تخم بلدرچین اختصاص داده ایم. شما نیز برای کسب اطلاعات در این خصوص ما را همراهی کنید.

 استخوان کودکان

از جمله فواید تخم بلدرچین کمک به حفظ سلامت کودکان می باشد. زیرا این تخم حاوی اسید آمینه لیزین است و وجود این ماده برای رشد استخوان ها همه افراد به خصوص کودکان ضروری می باشد.

به همین جهت پزشکان مصرف تخم بلدرچین توسط کودکان را پیشنهاد می دهند. البته مصرف بیش از اندازه تخم بلدرچین در کودکان منجر به افزایش سطح ویتامین های بدن کودک می شود، که این موضوع می تواند برای سلامت کودکان مضر باشد. کودک از ۹ ماهگی که مصرف مواد غذایی جامد را شروع می کند، میتواند زرده تخم بلدرچین را نیز مصرف کند.

برای کودکان یک تا سه سال مصرف زرده و سفیده تخم بلدرچین بلامانع است. کودکان رده سنی ۳ تا ۷ سال نیز می توانند روزانه ۲ الی ۳ تخم بلدرچین میل کنند و کودکان بالای ۷ سال می توانند 3 الی 5 تخم بلدرچین روزانه مصرف کنند.

 تقویت سیستم ایمنی

از جمله دیگر فواید تخم بلدرچین تقویت سیستم ایمنی و حافظه انسان می باشد. مصرف تخم بلدرچین موجب افزایش میزان هموگلوبین خون شده و به کودک در دفع سموم و دیگر ترکیبات فلزی بدن کمک می کند.

تخم بلدرچین همچنین محافظ خوبی برای کلیه، کبد و کیسه صفرای افراد نیز می باشد. کودکانی که به کرات دچار آلرژی می ‌شوند می توانند از تخم بلدرچین برای رفع مشکل کمک بگیرند. مصرف تخم بلدرچین برای بهبود حافظه کودک و افزایش فعالیت مغز کودک نیز مفید است.

سرفه

  درمان سرفه

درمان سرفه و آسم کودکان از دیگر فواید تخم بلدرچین به شمار می آید. از آن جایی که تخم بلدرچین سرشار از مواد مغذی بسیار ضروری می باشد، می تواند در برطرف کردن ناراحتی های سرفه و آسم کودکان موثر واقع شود. همچنین این تخم منبع خوبی از پروتئین است و وجود این ماده می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی کودکان مفید باشد.

بخوانید: آشنایی با دمنوش های ضد سرفه

کنترل کلسترول

از دیگر فواید تخم بلدرچین که بسیار مهم است، کنترل سطح کلسترول است. تخم بلدرچین دارای مقادیر قابل توجهی اسید های چرب مفید می باشد. وجود این چربی ها برای حفظ سلامتی قلب مهم است.

کلسترول خوب در تنظیم کلسترول بد موثر است. افزون بر ۶۰ درصد چربی تخم بلدرچین را کلسترول خوب می سازد. هرچند که این احتمال وجود دارد که مصرف تخم بلدرچین برای افرادی که دچار کلسترول بالا هستند، مناسب نباشد. چرا که یک واحد تخم‌بلدرچین دارای 1.6 گرم چربی های اشباع شده است.

تقویت بینایی از فواید تخم بلدرچین

تقویت بینایی از فواید تخم بلدرچین

کمک به تقویت بینایی از دیگر فواید تخم بلدرچین به حساب می آید. از آنجایی که این تخم مقادیر زیادی ویتامین آ می باشد، می‌تواند در حفظ سلامت چشم و تقویت بینایی موثر واقع شود.

ویتامین آ دارای فعالیت آنتی اکسیدانی است که این عملکرد می تواند احتمال تباهی لکه زرد که رایج ترین دلیل نابینایی در افراد مسن است، را به شدت کاهش دهد. همچنین در جلوگیری از ابتلا به آب مروارید نیز مفید است.

فشارخون

کاهش فشار خون

از دیگر فواید تخم بلدرچین کمک به کاهش فشار خون بالا می باشد. زیرا تخم‌بلدرچین دارای مقادیر فراوانی پتاسیم است، که این ماده معدنی در کاهش فشار خون موثر می باشد. وجود پتاسیم موجب اتساع عروق خونی شده و منجر به دور کردن تنش از سرخرگ ها و عروق خونی خواهد شد. این در حالی است که تخم بلدرچین دارای پتاسیم بیشتری نسبت به تخم مرغ های معمولی می باشد.

 پاکسازی بدن

پاکسازی بدن از دیگر فواید تخم بلدرچین است. وجود این خاصیت پاکسازی بدن در تخم بلدرچین در دنیای امروزی که آکنده از سموم، آلودگی و فلزات سنگین شده است، بسیار مهم است. طبق تحقیقات صورت گرفته گنجاندن تخم بلدرچین در برنامه غذایی به سم زدایی بدن کمک کرده و می تواند اندازه سنگ کلیه و سنگ مثانه را کوچکتر کند.

دیگر خواص تخم بلدرچین

فواید تخم بلدرچین به همین جا ختم نمی شود. پیشگیری از ابتلا به بیماری های مزمن، درمان حساسیت های فصلی، افزایش سوخت و ساز بدن، افزایش میزان انرژی بدن، تحریک رشد استحکام عضلات، بهبود میل و توان جنسی، تقویت اشتهای کودکان، افزایش ضریب هوشی جنین در دوران بارداری، ایجاد متابولیسم بهینه در سلول های بدن، افزایش مقاومت کلی بدن، تنظیم خواب، ایجاد طراوت و شادابی و برطرف کردن چین و چروک های پوستی، برطرف کردن کم خونی، درمان استرس، سلامت دستگاه گوارش، سلامت سیستم عصبی و غیره مفید می باشد.

سخن پایانی

تخم بلدرچین حاوی مواد معدنی، ویتامین و مواد مغذی فراوان است. به همین جهت به آن بمب ویتامینی و تغذیه ای می گویند. استفاده از تخم بلدرچین برای بزرگسالان بالای ۴۰ سال جهت افزایش میزان مواد معدنی و ویتامین های بدن و پیشگیری از ازکارافتادگی زودرس و جلوگیری از ابتلا به سرطان بسیار مفید است.
از جمله خواص اعجاب انگیز تخم بلدرچین می توان به تقویت بینایی، تحریک رشد، تنظیم کلسترول، کاهش فشار خون، پاکسازی بدن، پیشگیری از ابتلا به بیماری های مزمن، افزایش میزان انرژی بدن، تقویت سیستم ایمنی، تقویت حافظه، درمان آلرژی، درمان سرفه و آسم، کاهش احتمال ابتلا به بیماری های لاعلاج، بهبود شکل گیری سلول های قرمز و غیره اشاره کرد.

منابع :

منبع1 | منبع2 | منبع3 | منبع4

فاطمه شمشیرگر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید