صفحه اصلی > ورزش و تناسب اندام : معرفی چند حرکت موثر ورزش یوگا برای لاغری شکم و پهلو

معرفی چند حرکت موثر ورزش یوگا برای لاغری شکم و پهلو

ورزش یوگا برای لاغری

فهرست مطالب

ورزش یوگا برای لاغری، تناسب اندام و درمان ناهنجاری های قامتی مفید است. بیشتر تمرینات فعال ورزش یوگا برای کاهش وزن توصیه می شوند. با انجام مداوم ورزش یوگا، تاثیر آرامش و آگاهی به دست آمده از یوگا هم درکنترل وزن تاثیر می گذارد. بسیاری از متخصصان معتقدند به کار بردن این ورزش به روش های مختلفی به لاغری منجر می شود. در ادامه با برخی از حرکات یوگا برای لاغری آشنا می شوید.

یوگا چیست؟

یوگا چیست؟

یوگا ورزشی باستانی است که شامل تمرینات فیزیکی، تمرکز و تنفس عمیق می شود. انجام مستمر ورزش یوگا به بهبود مقاومت، استقامت، آرامش، انعطاف و سلامتی کلی کمک می کند. ورزش یوگا در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین ورزش ها در سراسر دنیا است.

اولین اشاره به کلمه یوگا در یکی از متون باستانی صورت گرفت. این کلمه ریشه در لغت سانسکریت معنی پیوستن یا ملحق شدن دارد. آغاز ورزش یوگا به بیش از 5000 سال قبل در کشور هند بر می گردد. راهب های هندی دانش یوگا را در دهه 1890 میلادی در غرب گسترش دادند. امروزه تکنیک های جدید یوگا در همه کشور های جهان رواج دارند.

فواید یوگا برای تناسب اندام

فواید یوگا برای تناسب اندام

جنبه روحی روانی یوگا بر پرورش ذهن آگاهی تمرکز دارد. این تمرین های باعث افزایش آگاهی در سطوح مختلف می شوند. برای مثال، می تواند آگاهی از تاثیر هر غذا بر سلامت ذهن و بدن را افزایش دهد. بسیاری از عوامل چاقی و افزایش وزن به دلیل انتخاب های ناآگاهانه افراد در هنگام غذاخوردن، خرید کردن و انتخاب مواد غذایی برای غذا پختن ناشی می شوند. در صورتی که از این انتخاب های کوچک و بزرگ آگاه تر باشید، کنترل وزن و لاغری راحت تر خواهد بود.

تحقیقی در سال 2016 نشان می دهد که افرادی که از طریق یوگا به ذهن آگاهی دست پیدا کرده اند، مقاومت بیشتری در برابر غذاهای ناسالم و پرخوری دارند. همچنین این افراد از تغییرات و واکنش های بدن خود به محیط، غذا و عادت های روزانه خود مسلط تر شدند. این تغییر باعث اصلاح بسیاری از عادت های ناسالم می شود.

به علاوه، یوگا می تواند برای افراد با علل متفاوت چاقی هم مفید باشد. تحقیقاتی ثابت کرده ذهن آگاهی در یوگا تاثیرات طولانی مدت مثبتی در پرخوری عصبی و تحرک می گذارد. در این نتایج، تاثیر یوگا در لاغری مستقیم نبوده، اما متخصصان معتقدند ذهن آگاهی در یوگا به مرور زمان در کنترل وزن تاثیر گذار است.

از آنجایی که انجام ورزش یوگا برای لاغری نباید با شکم پر انجام شود، انجام این ورزش باعث می شود انتخاب های غذایی سالم تری داشته باشید. بعد از یک جلسه تمرین یوگا، تمایل خوردن غذهای تازه و فراوری نشده بیشتر می شود. از سایر نتایج یوگا در تغذیه، می توان به آهسته و کامل جویدن غذا اشاره کرد. انجام این کار علاوه بر سلامت گوراش، منجر به پیشگیری از پرخوری می شود. در نتیجه تناسب اندام یکی از فواید اصلی یوگا است.

تاثیر ورزش یوگا در لاغری

برخی از تحقیقات انجام ورزش یوگا را به عنوان یک شیوه لاغری در نظر گرفته اند. اما بیشتر آنها از آن به عنوان بخشی از یک عادت مستمر در سبک زندگی یاد می کنند. در واقع ورزش یوگا به همراه سایر شیوه های لاغری، مثل رژیم غذایی سالم و کم کالری، تحرک بیشتر و زمینه متابولیسم بدن، موثر واقع می شود.

تحقیقاتی در سال 2016 درباره تاثیر یوگا در لاغری، با حضور 11 شرکت کننده دارای اضافه وزن و 9 نفر دارای وزن طبیعی انجام شد. هر دو گروه افراد با انجام یوگا به همراه حفظ یک سبک زندگی سالم، به کاهش وزن چشم گیری منجر می شود. شرکت کننده های جلسات یوگا برای لاغری از فواید زیر بهره مند شدند:

 • کاهش پرخوری عصبی
 • انتخاب غذاهای سالم تر
 • کاهش گرسنگی انتخابی (هوس شدید نسبت به غذایی خاص)
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش استقامت عضلات
 • افزایش انگیزه برای داشتن سبک زندگی سالم

از سایر نتایج تحقیقات انجام شده درباره تاثیر یوگا در چربی سوزی، می توان به تاثیر آن در کم کاری تیروئید اشاره کرد. افراد دارای کم کاری تیروئید و چاقی، بعد از انجام مستمر ورزش یوگا، تغییرات زیادی در میزان TSH مشاهده کردند. TSH ، یا هورمون تیروتروپین این افراد کاهش پیدا کرده بود. در نتیجه، یوگا برای کم کاری تیروئید مفید واقع می شود. اختلال کم کاری تیروئید با کاهش میزان متابولیسم، از عوامل اصلی چاقی به شمار می رود.

آیا یوگا باعث لاغری می شود؟

یوگا نوعی از تحرک فیزیکی است و انجام مداوم آن می تواند باعث لاغری شود. طبق توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، انجام 150 دقیقه فعالیت ورزشی در هفته برای بهبود سلامتی و چربی سوزی ضروری است. با انجام ورزش یوگا می توان به این استاندارد دست پیدا کرد. با انجام ورزش مداوم، می توانید سبک زندگی سالم و رژیمی متعادل را تجربه کنید.

طبق نتایج یکی از تحقیقات اخیر، ورزش یوگا برای لاغری تاثیرگذار است. در این تحقیقات، 50 نفر از افراد دارای اضافه وزن به انجام تمرینات یوگا اقدام کردند. برخی از این افراد به انجام ورزش هاتا یوگا (سرعت آهسته) و سایر آنها به انجام وینیاسا یوگا (سرعت بیشتر) پرداختند. بعد از 6 ماه، هر دو گروه نتایج موثری در لاغری مشاهده کردند. علاوه بر ورزش یوگا، این برنامه لاغری شامل یک رژیم کم کالری و کم چرب بود که به کاهش وزن بیشتر منجر شد.

نتایج این تحقیقات نشان می دهند افرادی که مایل اند از یوگا در یک برنامه لاغری استفاده کنند باید زمان مناسب و نوع ورزش ایمن برای خود را انتخاب کنند. در نهایت، ورزش یوگا با نتایج رضایت بخش لاغری همراه بوده و همواره توسط متخصصان توصیه می شود.

یوگا چگونه باعث لاغری می شود؟

یوگا چگونه باعث لاغری می شود؟

هرگونه فعالیت ورزشی مداوم نقش مهمی در کنترل وزن و لاغری دارد و یوگا می تواند سبکی از ورزش دلپذیر و قابل دستیابی برای همه افراد را فراهم کند. لاغری فایده اصلی ورزش یوگا نیست، اما می تواند با تمرین استمرار و منظم، برای این منظور به کار گرفته شود. متخصصان معتقدند این تاثیر دلایل مختلفی دارد. برای مثال، یوگا به افزایش عضله بدون چربی کمک می کند و فرایند آن به طور موقت متابولیسم پایه غیرفعال بدن را بالا می برد. در نتیجه ورزش یوگا برای چربی سوزی و کالری سوزی موثر است.

علاوه بر بهبود متابولیسم و عضله سازی، یوگا از طریق عوامل غیرمستقیم هم باعث کاهش وزن می شود. افرادی که تجربه ورزش یوگا در طولانی مدت را دارند، معتقدند به کمک این حرکات توانسته اند به ذهن آگاهی، تمرین تنفس صحیح و رابطه قوی بین ذهن و بدن دست پیدا کنند. همه این عوامل می توانند به کاهش استرس و بهبود خواب منجر شوند. همچنین داشتن انتخاب های آگاهانه از غذاها می تواند به اصلاح تغذیه نامناسب کمک کند. ورزش یوگا برای لاغری، به طور مستقیم و غیرمستقیم موثر است.

تحقیقات از نقش یوگا در لاغری حمایت می کنند. در نتایج تحقیقاتی در سال 2018 دریافتند نوعی از ورزش یوگا نتایجی از جمله تغذیه سالم و متعادل، کنترل پرخوری و افزایش فعالیت بدنی را به همراه دارد. استرس کمتر و فعالیت بیشتر، باعث افزایش کیفیت خواب می شود. تحقیقات ثابت کرده که افرادی که برنامه زمانی خواب بهتری دارند، در دنبال کردن رژیم های لاغری موفق تر هستند. بنابراین کاهش وزن برای این افراد راحت تر خواهد بود.

چربی سوزی یوگا

چربی سوزی یوگا

اگرچه همه انواع یوگا یک ورزش ایروبیک به شمار نمی روند، برخی از انواع ورزش یوگا برای لاغری مفید هستند. این تمرین ها دارای ویژگی های هستند که آنها را تا حدی از سایر تمرینات یوگا متمایز می کند. برای مثال دارای فعالیت فیزیکی بیشتری هستند و ماهیچه ها را بیشتر تحت فشار قرار می دهند.

سبک فعال تر و شدید تر یوگا، بیشترین چربی سوزی با یوگا را به همراه دارد. انجام مداوم این تمرینات از چاقی پیشگیری می کند. آشتانگا، وینیاسا و یوگای استقامت نمونه هایی از سبک های فعال تر یوگا برای لاغری هستند. وینیاسا و یوگای استقامت معمولا در بیشتر سالن های یوگا ارائه می شوند. این دو نوع از یوگا شامل فعالیت مداوم و تقریبا بدون وقفه می شوند. میزان فعالیت و شدت این تمرین ها در لاغری با یوگا موثر است. تکرار یوگا در بلند مدت باعث تقویت عضلات و بهبود متابولیسم می شود.

بیشتر تمرینات یوگای معمولی از فعالیت فیزیکی کمی برخوردارند. با این وجود، یوگا درمانی و یوگای ترمیمی هم در کاهش وزن موثر هستند. نتیایج تحقیقاتی ثابت کرده است یوگای ترمیمی به لاغری زنان دارای اضافه وزن، از جمله چربی سوزی شکم، کمک می کند. اثربخشی یوگا در لاغری به خصوص برای چاقی دارای فواید زیادی است؛ چراکه ممکن است انجام سایر تمرینات استقامت با وجود چاقی امکان پذیر نباشد.

ورزش یوگا راهی متعادل و موثر در تغییر عادت، کاهش وزن و کالری سوزی، تمرین ذهن آگاهی و کاهش استرس است. رفع و بهبود این عوامل می تواند نقش چشم گیری در کاهش کالری مازاد و اصلاح عادت های غذایی موثر در چاقی داشته باشد. به طور کلی، ورزش یوگا برای لاغری به کار گرفته می شود.

بهترین یوگا برای لاغری

یوگا در دسته ورزش های هوازی و ایروبیک قرار نمی گیرد و معمولا به خاطر ویژگی هایی مثل سادگی تمرینات، شدت کم و رفع درد های عضلانی شناخته می شود. چراکه نسبت به سایر تمرینات کاردیو (چربی سوز و بالا برنده ضربان قلب)، کالری سوزی کمتری دارد. با این وجود، برخی از انواع یوگا شدیدترند و در کالری سوزی موثر هستند.

سبک های مختلفی یوگا وجود دارد، اما برای تغییر بدن و رسیدن به تناسب اندام باید بهترین یوگا برای لاغری را انتخاب کرد. این تمرینات با عضله سازی، کاهش میزان چربی بدن و کالری سوزی بالا، در لاغری نقش دارند. اگر قصد کاهش وزن دارید، انجام مستمر نوعی فعال تر از ورزش یوگا مثل وینیاسا، از بهترین تمرینات به شمار می رود. از فواید این تمرینات می توان به بهبود سلامت قلبی-عروقی و متابولیسم اشاره کرد. سایر انواع ورزش یوگا مثل وینیاسا و آشتانگا هم مزایایی مثل عضله سازی و افزایش استقامت را به همراه دارند. در صورتی که این تمرینات به همراه یک رژیم لاغری سالم انجام شوند، برای لاغری نتیجه بخش هستند.

یوگا و لاغری شکم

یوگا و لاغری شکم

اگر قصد لاغری شکم را دارید، انجام وزش یوگا یکی از بهترین روتین های برای لاغری شکم و پهلو است. تمرینات یوگا چربی انباشته شکمی را مورد هدف قرار می دهد و به کالری سوزی، افزایش انعطاف و بهبود متابولیسم کمک می کند. چربی شکمی به دلایل مختلفی از جمله سن، ژنتیک، سبک زندگی ناسالم، عادت های غذایی نامناسب، کم تحرکی و استرس به وجود می آید.

وجود چربی شکمی و کاهش قدرت عضلات شکم می تواند تاثیراتی از جمله کمردرد، حالت بدنی نامناسب و ضعف داشته باشد. انجام دادن ورزش یوگا در کنار دنبال کردن یک رژیم غذایی متناسب، می تواند تاثیر چشم گیری در لاغری شکم و پهلو بگذارد. فقط کافی است برنامه غذایی و ورزشی خود را به صورت مستمر دنبال کنید. ورزش یوگا برای لاغری تمرینات زیادی دارد و در ادامه به یوگا برای لاغری شکم می پردازیم.

حرکات یوگا برای لاغری شکم و پهلو

حرکات یوگا برای لاغری شکم و پهلو
 1. سوریا ناماسکار (سلام بر خورشید)

تمرین سلام بر خورشید مجموعه ای از 12 حرکت یوگا است که تاثیر مثبتی بر تمام بدن می گذارد. خم شدن به جلو و پشت به انعطاف ستون فقرات کمک می کند. تنفس عمیق و آهسته در طول حرکات می تواند تاثیر سم زدایی داشته باشد. بهترین زمان برای انجام این تمرین یوگا برای لاغری شکم، صبح است. این ورزش در ابتدا به عنوان ورزش صبح گاهی طراحی شده بوده و انجام آن در این زمان بیشترین فواید را دارد.

حرکت سوریانا ماسکار در یوگا برای لاغری

نحوه انجام تمرین یوگا

 • با پاهای جفت صاف بایستید، قفسه سینه را باز کنید و شانه ها را در حالت آزاد رها کنید.
 • در حالی که نفس عمیق می گیرید، هر دو دست را از کنار با بالا بیاورید. با بازدم، دست ها را جلوی سینه بیاورید و به هم بچسبانید.
 • در دومین حرکت از این مجموعه، با تنفس عمیق دست ها را بالای سر خود ببرید و تا حدی که انعطاف ستون فقرات اجازه می دهد، به عقب خم شوید.
 • در حالی که زانوی چپ خود را خم کرده اید، پای راست خود را به سمت عقب باز کنید. دست ها روی زمین قرار بگیرند.
 • به شکل حرف وی انگلیسی (v) ، یا حرکت کوه را روی زمین انجام دهید.
 • از حرکت آدوموکها، تمرین قبلی، پنجه پاها روی زمین قرار بگیرند و روی زمین بخوابید. در حالی که لگن از زمین بلند شده، شکم روی زمین قرار بگیرد.
 • نفس عمیق بکشید و به شکم بخوابید. سپس سر و گردن به سمت بالا و پشت قرار بگیرد. این حرکت یوگا به اوردوا موکا مشهور است.
 • در حالی که دست ها ثابت روی زمین قرار دارند، به حرکت کوه برگردید.
 • با یک نفس عمیق، پای راست خود را جلو بیاورید تا بین آرنج ها قرار بگیرد.حرکت کششی را با حرکت سر و گردن به سمت بالا انجام دهید.
 • پای چپ خود را جلو بیاورید.
 • از کمر به پشت خم شوید.
 • به حالت اولیه شروع تمرین برگردید.

مزایای تمرین یوگا

مجموعه تمرین سوریا ناماسکارا یکی از بهترین تمرینات ورزش یوگا برای لاغری است. علاوه بر آن، این ورزش برای سلامت کلی بدن فواید زیادی دارد و حرکتی مناسب برای آغاز روز است.

عوارض احتمالی

تمرین سلام بر خورشید برای زنان در دوران قاعدگی مناسب نیست و باید از آن پرهیز کرد. زنان بارداری باید پیش از انجام ورزش یوگا با پزشک خود مشورت کنند تا از ایمن بودن آن مطمئن شوند. همچنین این حرکت به افرادی که دچار آسیب های ستون فقرات و گردن، فشار خون بالا و بیماری های قلبی هستند، توصیه نمی شود.

 1. پاداهاستاسا (سر به زانوی ایستاده)

حرکت پاداهاستاسا در یوگا برای لاغری

دومین حرکت یوگا برای لاغری شکم حرکت سر به زانوی ایستاده است. این حرکت ساده شامل خم شدن به پایین است و مشکلاتی از جمله اضطراب را بهبود می دهد. همچنین برای پایین آوردن و تنظیم ضربان قلب موثر است. عضلات شکمی در این تمرین در حالت ریلکس قرار می گیرند که به از بین رفتن انقباض در آن کمک می کند. این حرکت در بهبود درد های شکمی موثر است.

نحوه انجام تمرین یوگا

 • در حالت تادآسانا بایستید. دست ها کنار بدن قرار بگیرند، پاها جفت و ثابت روی زمین باشند.
 • ستون فقرات صاف باشد.
 • با یک نفس عمیق دست ها را بلند کنید و بالای سر قرار بدهید.
 • در حال بازدم، طوری به سمت جلو خم شوید که بدن موازی با زمین قرار بگیرد.
 • با دم و بازدم، کاملا به جلو خم شوید. بدن از مفصل ران خم شده و تا حد امکان به ستون فقرات فشار وارد نشود. زانو ها راست باشند.
 • سعی کنید دست ها را به زمین برسانید و کف دست ها را روی زمین قرار دهید. در صورتی که مبتدی هستید دست ها را به پنجه یا مچ پا برسانید.
 • با نفسی عمیق به حالت اولیه برگردید. ماندن در وضعیت تاداسانا برای مدت طولانی تر امکان پذیر است. با این کار ستون فقرات به اندازه کافی در حالت صاف قرار می گیرد.

مزایای تمرین یوگا

حرکت پاداهاستاسا یکی از حرکات ساده ورزش یوگا برای لاغری است. این تمرین به بهبود گوارش و تقویت عضلات شکم کمک می کند. مفصل مچ دست را باز می کند و خستگی فیزیکی و روحی را تسکین می دهد.

عوارض احتمالی

پیش از انجام پاداهاستاسانا، باید بتوانید حرکت اوتاسانا به درستی انجام دهید. این تمرین نمونه راحت تری از حرکت سر به زانوی ایستاده است. همچنین افرادی که به اختلالات دیسک کمر دچار هستند باید از این تمرین پرهیز کنند.

 1. پاچی موتان اسانا (کشش کامل پشت)

پاچی موتان اسانا (کشش کامل پشت)

پاچی موتان اسانا یکی از تمرینات ابتدایی هاتا یوگا است و در بهبود شبکه عصبی پشت معده تاثیر می گذارد. علاوه بر کمک به تقویت عضلات شکمی، خم شدن به جلو فواید دیگری هم برای بدن دارد. برای مثال باعث کشش ماهیچه های همسترینگ و ران، و مفصل ران می شود. این تمرین یوگا برای لاغری شکم، برای اختلالات گوارشی از جمله هضم مفید است.

نحوه انجام تمرین یوگا

 • در حالت سوخ آسانا یا حالت راحت روی زمین بنشینید. سپس به حالت پادماسانا، پاها را در مقابل خود دراز کنید و زانو ها را تا حد امکان صاف نگهدارید.
 • ستون فقرات باز و صاف باشد. دست ها را بالای سر خود ببرید و زانوها از زمین بلند نشوند. چشم ها دست ها را دنبال کنند و ستون فقرات در کشش حداکثر باشد.
 • نفس عمیق بکشید و به سمت جلو خم شوید، سپس سعی کنید دست ها را به پنجه پا برسانید. سر در حالت استراحت روی زانوها قرار بگیرد. اگر تجربه انجام این تمرین را ندارید، دست ها را روی مچ پا، ساق پا یا ران ها قرار دهید.
 • سعی کنید این حرکت را تا حدی حفظ کنید که کشش کافی در ماهیچه های همسترینگ را حس کنید.
 • تنفس منظم داشته باشید و این وضعیت را 60 تا 90 ثانیه حفظ کنید. با تمرین و تکرار، مدت زمان حفظ این حرکت را افزایش دهید. می توانید تا مدت زمان 5 دقیقه، این حالت را حفظ کنید.
 • با یک بازدم بلند شوید و دست ها را به حرکت اولیه برگردانید.

مزایای تمرین یوگا

بهبود استرس و اضطراب، متعادل سازی شبکه عصبی پشت معده و افزایش انعطاف از مزایای این ورزش یوگا است.

عوارض احتمالی

افرادی که به دیسک کمر، سایر آسیب های ستوان فقرات و کمر درد مزمن مبتلا هستند باید از انجام تمرین پاچی موتان اسانا پرهیز کنند. علاوه بر آن، این تمرین به افراد مبتلا به آسم یا اختلالات گوارشی هستند توصیه نمی شود.

 1. ناوکاسانا (قایق)

حرکت ناوکاسانا در یوگا برای لاغری

حرکت قایق در یوگا فواید زیادی برای حالت بدنی دارد. حفظ این وضعیت برای بیشتر از یک دقیقه باعث انقباض عضلات شکمی می شود. همچنین به اصلاح حالت بدنی و افزایش استقامت ماهیچه ها کمک می کند.

نحوه انجام تمرین یوگا

 • روی سطح صاف و هموار یا مت یوگا، به پشت بخوابید. پاها را صاف دراز کنید، پنجه پا رو به سقف قرار بگیرد، دست ها در کنار بدن روی زمین باشند.
 • نفس عمیق بکشید. در حین بازدم، بدن را از زمین بلند کنید. (سر، کمر و پاها).
 • دست ها را مقابل خود باز کنید تا با زمین موازی باشند.
 • انگشتان باید با پاها در یک خط قرار بگیرند. چشم ها مقابل را نگاه کند.
 • همان طور که این حرکت را حفظ می کنید، باید عضلات شکم منقبض باشند.
 • تنفس منظم و طبیعی داشته باشید. برای شروع، می توانید 30 الی 60 دقیقه این وضعیت را حفظ کنید.
 • نفس عمیق بکشید. در حال بازدم، آهسته به حالت اولیه روی زمین برگردید.
 • اگر برای اولین بار این تمرین را انجام می دهید، 5 بار آن را تکرار کنید. به مرور زمان می توانید دفعات را تا 30 بار افزایش دهید. بعد از هر تکرار، 15 ثانیه استراحت کنید.
 • فاصله طولانی بین هر تمرین می تواند تاثیر این حرکت یوگا برای لاغری را کاهش دهد. تا حد امکان زمان استراحت را کوتاه کنید.

مزایای تمرین یوگا

تمرین قایق به دلیل تمرکز روی عضلات شکمی، یکی از بهترین ورزش های یوگا برای لاغری به شمار می رود. این تمرین به تقویت عضلات شکمی و چربی سوزی شکم و پهلو کمک می کند. از سایر فواید تمرین ناوکاسانا می توان به سلامت ارگان های گوارشی، تقویت شانه، بازو و ران اشاره کرد.

عوارض احتمالی

افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری های قلبی، اختلالات گوارشی، سردرد و بی خوابی از انجام این حرکت پرهیز کنند. همچنین برای زنان در دوران قاعدگی یا بارداری توصیه نمی شود.

 1. اشتراسانا (حرکت شتر)

حرکت اشتراسانا در یوگا برای لاغری

تمرین اشتراسانا یا استراسانا، معمولا به همراه حرکت ناوکاسانا  (حرکت قایق) انجام می شود. خم شدن به عقب و کشیدگی عضلات در این حرکت، مکمل حرکت قبلی است و می تواند از هرگونه ناراحتی در ستون فقرات جلوگیری کند. علاوه بر این با به کارگیری عضلات شکمی، به لاغری شکم و پهلو کمک می کند. تمرین اشتراسانا برای تسکین درد و گرفتگی ناشی از خستگی در کمر موثر است.

نحوه  انجام تمرین یوگا

 • در حالت واجراسانا بنشینید. (دو زانو)
 • روی زانو ها بلند شوید تا وزن بدن روی زانو قرار بگیرد.
 • پاشنه ها به زمین عمود باشند.
 • با نفس عمیق، پشت را خم کنید و دست ها را روی پاشنه ها قرار دهید. به نوبت هر دست را به پاها برسانید.
 • سر به عقب خم شود، و ستون فقرات به حالت کشیده در بیاید. تا زمانی که ماهیچه های شکم کشیده شوند.
 • برای شروع این وضعیت را 20 تا 30 ثانیه حفظ کنید. در ادامه می توانید به مدت یک دقیقه در این حالت بمانید.
 • با بازدم به حالت اولیه برگردید.
 • این تمرین یوگا برای لاغری را را 5 بار تکرار کنید. به مرور این تعداد را به 30 بار تکرار افزایش دهید.
 • بعد از هر تکرار، 15 ثانیه استراحت کنید.

مزایای تمرین یوگا

حرکت شتر باعث تقویت عضلات کمر و اصلاح وضعیت بدنی می شود. شانه خمیده به جلو و پشت گرد از ناهنجاری های رایج وضعیت بدنی هستند که ورزش یوگا در اصلاح آنها تاثیرگذار است. سایر فواید این تمرین عبارتند از رفع درد کمر، خستگی و درد قاعدگی.

عوارض احتمالی

تمرین اشتراسانا برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی، آسیب کمر و گردن و فشار خون بالا مضر است. همجنین به افراد مبتلا به میگرن و بی خوابی insomnia)) توصیه نمی شود.

ورزش یوگا برای چه کسانی مناسب است؟

متخصصان سلامت معتقدند ورزش یوگا ورزشی ایمن است و احتمال صدمه دیدن در این تمرینات رایج نیست. در صورتی که تمرینات بر اساس منابع معتبر یا با حضور مربی متخصص انجام بگیرد، احتمال دچار شدن به عوارض بدنی بسیار نادر است. در کلاس های حضوری یوگا، مربی یوگا می تواند حالت های بدنی فرد را تحت نظر بگیرد و در صورت نیاز، اصلاحات مربوطه را انجام دهد.

طبق یافته های مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین آمریکا، برخی افراد باید پیش از شروع انجام ورزش یوگا، با پرشک خود مشورت کنند. در صورتی که شرایط زیر را دارید، پیش از انجام تمرینات یوگا در خانه، از ایمنی آن برای سلامتی خود مطمئن شوید.

 • داشتن سابقه آسیب زانو، لگن و ستون فقرات
 • فشار خون بالا
 • اختلالات تعادل
 • سن بالای 65 سال
 • بارداری

افراد باردار نیاز دارند تمرینات یوگا را برای ایمنی بیشتر تغییر بدهند. با این وجود پیش از شروع به انجام ورزش یوگا در هر سطحی، با پرشک خود مشورت کنید.

برای لاغری چقدر یوگا کار کنیم؟

برای لاغری چقدر یوگا کار کنیم؟

برای لاغری با یوگا می توانید به تعداد دلخواه در طول هفته این ورزش را انجام دهید. می توانید حداقل 3 تا 5 بار در هفته به مدت 1 ساعت، تمرین شدید و فعال یوگا داشته باشید. در سایر روزها، با انجام تمرینات ریلکسیشن و رفع استرس یوگا، فعالیت خود را متعادل کنید. هاتا یوگا، یین و یوگای ترمیمی انتخاب های مناسبی هستند.

اگر در ورزش یوگا یک مبتدی هستید، آهسته شروع کنید. برای مثال در هر جلسه، 20 دقیقه ورزش یوگا انجام بدهید و به مرور آن را افزایش دهید. این فرایند به شما امکان افزایش استقامت بدنی و انعطاف می دهد و از هرگونه آسیب جلوگیری می کند. هرهفته 1 روز را برای استراحت در نظر بگیرید. برای افزایش اثربخشی یوگا در لاغری، می توانید علاوه بر یوگا ورزش هایی مثل پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا را به کار بگیرید.

به عنوان بخشی از روتین ورزشی، از وزن کردن خود بعد از جلسات یوگا پرهیز کنید. به خصوص در سالن های یوگا، وزن کم شده بیشتر آب بدن را شامل می شود که در جلسه تمرینات شدیدتر از دست می رود. برای وزن کردن، زمانی مشخص در همان روز را در نظر بگیرید.

سخن آخر

یوگا یکی از ورزش های موثر در لاغری و تناسب اندام است. اگرچه فواید این ورزش فراتر از کاهش وزن می روند. افزایش استقامت، انعطاف، آگاهی از کارکرد بدن و ذهن آگاهی، همه از مزایای یوگا هستند. در تمرینات یوگا، بیشتر تمرکز بر انجام صحیح و مستمر حرکت ها وجود دارد تا تعداد روزهای جلسات. بنابراین با به کار گرفتن ورزش یوگا برای لاغری به عنوان بخشی از روتین خود، به زودی نتایج و فواید آن را تجربه خواهید کرد.

سوالات متداول

فواید یوگا چیست؟

از مهم ترین فواید یوگا می توان به بهبود خواب، اصلاح تغذیه نامتعادل، کاهش استرس، تشویق به ترک دخانیات، لاغری و تناسب اندام اشاره کرد. سایر فواید یوگا برای سلامت بدن شامل کاهش درد های کمر، گردن و گرفتگی های عضلانی می شوند.

بهترین زمان برای ورزش یوگا، صبح است. به خصوص اگر قصد انجام ورزش یوگا برای لاغری را دارید، شروع روز با یوگا دارای فواید زیادی است. این تمرینات باعث افزایش متابولیسم می شوند و کالری سوزی در ادامه روز را افزایش می دهند.

یوگا نوعی ورزش هوازی به شمار می رود. اگرچه در دسته بندی ورزش های ایروبیک و هوازی مثل پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری قرار نمی گیرد. به کار گیری یوگا به میزان شدت و سبک یوگا بستگی دارد. در صورتی که تمرینات ورزشی بیشتر روی انعطاف و استقامت تمرکز کنند، این ورزش بی هوازی است. هاتا یوگا یکی از مثال های یوگای آهسته است. در حالی که سبک های شدیدتر مثل وینیاسا، ورزش هوازی به شمار می روند.

حیدری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید