صفحه اصلی > رژیم های غذایی : عوارض نورتریپتیلین | آیا قرص نورتریپتیلین و چاقی مرتبط هستند؟

عوارض نورتریپتیلین | آیا قرص نورتریپتیلین و چاقی مرتبط هستند؟

قرص نورتریپتیلین و چاقی

فهرست مطالب

داروهای ضدافسردگی مانند قرص نورتریپتیلین باعث کاهش شدت علائم افسردگی می شوند و به افراد کمک می کنند تا احساس بهتری داشته باشند. نورتریپتیلین به طور کلی در درمان افسردگی موثر است اما اغلب با عوارض جانبی ناخواسته همراه است. یکی از این عوارض جانبی خاص افزایش وزن است.

تحقیقات به طور کلی نشان می دهند که نورتریپتیلین ممکن است در طول درمان با ​​افزایش وزن همراه باشد. با این حال، خبر خوب این است که اگر نگران افزایش وزن خود هستید، مراحل ساده ای وجود دارد که می توانید برای کنترل وزن خود در حین استفاده از نورتریپتیلین انجام دهید.

ما در این مقاله از سایت سلامتی من، قصد داریم به این موضوع بپردازیم که رابطه بین قرص نورتریپتیلین و چاقی چیست و چه کاری می توانید انجام دهید تا تأثیر این اثر ناخواسته را کاهش دهید. همچنین در رابطه با آنچه که می توانید برای حفظ وزن خود در هنگام استفاده از قرص نورتریپتیلین انجام دهید، صحبت کرده ایم پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قرص نورتریپتیلین چیست؟

قرص نورتریپتیلین چیست؟

نورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای یا TCA است که به عنوان درمانی برای اختلال افسردگی تایید شده است. نورتریپتیلین با افزایش سطح سروتونین و نوراپی نفرین که دو انتقال دهنده عصبی هستند و در تنظیم جنبه های خاصی از خلق و خو، افکار و رفتار شما نقش دارند، عمل می کند.

اگرچه ارتباط دقیق بین انتقال دهنده های عصبی و افسردگی به طور کامل شناخته نشده است، اما اکثر تحقیقات نشان می دهند که سطوح پایین این مواد شیمیایی طبیعی با افزایش خطر برخی از مشکلات سلامت روان، مانند اختلالات افسردگی و یا اضطراب مرتبط است.

جالب است بدانید نورتریپتیلین می تواند تاثیرات مثبتی در درمان دردهای عصبی نیز داشته باشد. به همین دلیل می توان گفت قرص نورتریپتیلین برای معده دردهای عصبی می تواند مفید باشد. علاوه بر این، گاهی ممکن است قرص نورتریپتیلین برای دیسک کمر نیز تجویز شود.

قرص نورتریپتیلین و چاقی

داروهای ضدافسردگی مانند نورتریپتیلین مدت هاست که با عوارض جانبی خاصی همراه بوده اند و افزایش وزن ​​یکی از شناخته شده ترین آنهاست. اگرچه ارتباط بین قرص نورتریپتیلین و چاقی آنقدرها که تصور می شود قوی نیست اما شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد نورتریپتیلین می تواند در افزایش وزن نقش داشته باشد.

این افزایش وزن ممکن است در نتیجه تغییرات در اشتها رخ داده باشد که می تواند هنگام بهبودی از افسردگی رخ دهد، نه لزوما با مصرف قرص نورتریپتیلین. اگر پس از شروع درمان با نورتریپتیلین مستعد خوردن بیشتر هستید، ممکن است در طی چند هفته یا چند ماه متوجه افزایش وزن شوید.

البته خوردن تنقلات گهگاهی هیچ اشکالی ندارد، و مهم است که به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد می توانند از افزایش اشتها یا کالری اضافی بهره مند شوند، به خصوص اگر در زمانی که افسرده بودید خوردن مقدار معمولی غذا برایتان مشکل بود.

چگونه قرص نورتریپتیلین باعث چاقی می شود؟

در حالی که از این دارو برای درمان افسردگی استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید که بیشتر از قبل، میل به غذا خوردن دارید. در واقع نورتریپتیلین باعث افزایش سطح سروتونین در مغز می شوند. سروتونین خلق و خو را تنظیم می کند و اشتها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

جزئیات در مورد عملکردهای دقیقی که از طریق آنها، نورتریپتیلین ممکن است باعث افزایش وزن شما شود، بسیار ناچیز است. با این حال با توجه به تحقیقات انجام شده می توان گفت نورتریپتیلین بسته به طول درمان می تواند نتایج متفاوتی داشته باشد. استفاده کوتاه مدت از آن ممکن است باعث افزایش سیری شود که می تواند باعث کاهش مصرف غذا و کاهش وزن شود.

با این حال، استفاده طولانی مدت (بیش از یک سال) می تواند باعث کاهش گیرنده های سروتونین شود که متعاقباً باعث میل به غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند نان، پاستا و شیرینی ها می شود که در نهایت ممکن است منجر به افزایش وزن شود. پس با این حال می توان گفت گاهی ممکن است بین قرص نورتریپتیلین و لاغری نیز ارتباطی غیر مستقیم وجود داشته باشد.

این مطلب را از دست ندهید : آیا قرص زینک پلاس چاق کننده است؟

آیا چاقی با قرص نورتریپتیلین خطرناک است؟

آیا چاقی با قرص نورتریپتیلین خطرناک است؟

اگر دچار کمبود وزن هستید و یا در حین افسردگی ناگهان مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست دادید، افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن در حین استفاده از نورتریپتیلین می تواند چیز خوبی باشد. پس در این مواقع نمی توان گفت قرص نورتریپتیلین برای چاقی مضر است.

با این حال، افزایش بیش از حد وزن ممکن است منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی شود. این مشکلات شامل افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی و حمله قلبی، دیابت، انواع خاصی از سرطان، بیماری کبد چرب غیر الکلی هستند. چاقی همچنین با فشار خون سیستولیک و دیاستولیک بالا همراه است که می تواند خطر ابتلا به تعدادی از بیماری های جدی را افزایش دهد.

مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ دو نفر دقیقاً شبیه هم نیستند و اثرات مرتبط با مصرف قرص نورتریپتیلین و چاقی بسته به عوامل زیادی، می تواند بسیار متفاوت باشد.

عوارض قرص نورتریپتیلین

مصرف قرص نورتریپتیلین علاوه بر چاقی می تواند منجر به عوارض جانبی دیگری نیز شود. بیشتر این عوارض خفیف و موقتی هستند، اگرچه برخی از آنها می توانند پایدارتر و آزاردهنده تر باشند. علاوه بر افزایش وزن، سایر عوارض جانبی رایج نورتریپتیلین عبارتند از:

 1.  خواب آلودگی
 2.   یبوست
 3.   سرگیجه
 4.   تاری دید
 5.   ضعف جسمانی
 6.   تهوع و استفراغ
 7.   خشکی دهان
 8.   تعرق مفرط
 9.   گیجی
 10.   بیخوابی
 11.   اضطراب
 12.   بی قراری
 13.   بثورات پوستی و یا خارش پوست
 14.   تغییرات در سطح قند خون
 15.   تکرر ادرار
 16.   لرزش

مانند سایر داروهای ضد افسردگی، نورتریپتیلین ممکن است باعث عوارض جنسی شود، از جمله علاقه کم به رابطه جنسی در طول درمان. در مردان نیز، نورتریپتیلین ممکن است باعث اختلال نعوظ و سایر مشکلات عملکرد جنسی شود.

همچنین قرص نورتریپتیلین می تواند عوارض جانبی جدی تری از جمله فشار خون بالا، افت فشار خون ارتواستاتیک (فشار خون پایین در حالت ایستاده)، غش، اختلال در حرکت روده، کاهش تعداد گلبول های سفید، تورم و آسیب کبدی ایجاد کند.

مصرف قرص نورتریپتیلین می تواند شما را در معرض خطر ضربان قلب سریع، حمله قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات گردش خون قرار دهد. قبل از مصرف نورتریپتیلین در صورت داشتن هرگونه مشکل قلبی با پزشک خود مشورت کنید. اگر اخیراً دچار حمله قلبی شده اید از نورتریپتیلین استفاده نکنید.

نورتریپتیلین ممکن است باعث افزایش فشار چشم شما شود. این ممکن است باعث بیماری آب سیاه چشم در افرادی شود که از قبل در معرض خطر ابتلا به آب سیاه هستند.

قرص نورتریپتیلین مانند سایر داروهای ضد افسردگی، ممکن است باعث تداخل دارویی شود. هنگامی که همزمان با سایر داروهایی که تولید سروتونین را افزایش می دهند استفاده می شود، ممکن است خطر ابتلا به سندرم سروتونین را افزایش دهد.

علائم سندرم سروتونین شامل توهم و هذیان، بی قراری، کما، ضربان قلب سریع، تغییرات فشار خون، سرگیجه، از دست دادن هوشیاری، تشنج، لرزش عضلانی یا سفت شدن عضلات، تعریق، حالت تهوع و استفراغ است.

مصرف این دارو ممکن است خطر تشنج را نیز افزایش دهد. اگر سابقه تشنج دارید، پزشک شما را با دقت بیشتری تحت نظر خواهد داشت. اگر در حین مصرف نورتریپتیلین دچار تشنج شدید، مصرف آن را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید برای ایمن نگه داشتن خود در هنگام مصرف نورتریپتیلین، در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی شدید یا مداوم، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه با وجود مصرف قرص نورتریپتیلین، وزن خود را حفظ کنیم؟

چگونه با وجود مصرف قرص نورتریپتیلین، وزن خود را حفظ کنیم؟

اگر متوجه شدید که در حال افزایش وزن هستید، این احتمال وجود دارد که با داروهای شما مرتبط باشد، به خصوص اگر از داروهای ضد افسردگی مانند نورتریپتیلین استفاده می کنید. اما برای اینکه مطمئن باشید این افزایش وزن با مصرف قرص نورتریپتیلین مرتبط است، مهم است که برای معاینه به پزشک خود مراجعه کنید. با این حال برای حفظ وزن خود هنگام استفاده از نورتریپتیلین، سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید:

رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید: اگر نسبت به قبل انگیزه بیشتری برای خوردن غذا دارید، سعی کنید بر روی خوردن غذاهای سالم مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، منابع کم پروتئین و سایر مواد مغذی تمرکز کنید و در عین حال مصرف غذاهای پر نمک یا فرآوری شده را محدود کنید.

کالری دریافتی خود را کنترل کنید: اگر وزن شما درحال افزایش است، به میزان کالری که در طول روز مصرف می کنید، توجه کنید. سعی کنید غذاهایی را انتخاب کنید که میزان کالری کمی دارند. به این نکته نیز توجه کنید که حتی بسیاری از غذاهای سالم کالری بالایی دارند و در صورت مصرف مکرر می توانند به افزایش وزن ناخواسته کمک کنند.

خود را از نظر بدنی فعال نگه دارید: ورزش نه تنها کالری می سوزاند و به حفظ وزن شما در محدوده سالم کمک می کند بلکه می تواند همچنین ترشح مواد شیمیایی طبیعی به نام اندورفین را تحریک کند که ممکن است باعث بهبود خلق و خوی شما و کاهش علائم افسردگی شود.

یک استراتژی دیگر برای به حداقل رساندن افزایش وزن این است که با پزشک خود مشورت کنید تا تعیین کند که آیا ممکن است داروی کم خطر دیگری را جایگزین نورتریپتیلین کنید یا نه.

آیا نورتریپتیلین خواب آور است؟

نورتریپتیلین دارویی است که برای درمان افسردگی تجویز می شود. به دلیل این که کسانی که به افسردگی مبتلا هستند خواب راحتی ندارند و اغلب به بی خوابی دچار هستند این دارو می تواند بر تنظیم خواب افراد کمک کند پس می توان گفت این دارو جزو داروهای خواب آور محسوب می شود.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی قرص نورتریپتیلین و چاقی بپردازیم. همانطور که گفتیم نورتریپتیلین روی سیستم عصبی مرکزی شما کار می کند تا سطح برخی مواد شیمیایی را در مغز شما افزایش دهد که این به رفع افسردگی شما کمک می کند. با این حال باعث تغییراتی در بدن می شود که این ممکن است شامل افزایش وزن ناخواسته باشد. با این حال به طور خودسرانه مصرف قرص نورتریپتیلین را ترک نکنید و یا داروی دیگری مصرف نکنید زیرا ممکن است عوارض بدتری را تجربه کنید. سعی کنید قبل از هرگونه اقدام خودسرانه با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا قرص نورتریپتیلین چاق کننده است؟

قرص نورتریپتیلین می تواند احساس گرسنگی شما را تغییر دهد. برخی از افراد هنگام مصرف آن بیشتر احساس گرسنگی می کنند که این ممکن است باعث افزایش وزن آنها شود و برخی دیگر ممکن است کمتر احساس گرسنگی کنند که این نیز موجب کاهش وزن آنها می شود. بنابراین ممکن است در روزهای اولیه مصرف این قرص، وزن شما تغییر کند. اگر در حین مصرف قرص نورتریپتیلین با وزن خود دچار مشکل شدید، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر بعد از شروع یک داروی ضد افسردگی مانند نورتریپتیلین وزن اضافه کردید، با پزشک خود در میان بگذارید. با این حال پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند، وزن خود را با تغذیه سالم تر و فعالیت بدنی بیشتر مدیریت کنید و یا در صورت لزوم ممکن است دارویی جایگزین برای شما تجویز کند.

حیدری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید