صفحه اصلی > رژیم های غذایی : قرص زینک پلاس و چاقی | آیا زینک پلاس برای چاقی موثر است؟

قرص زینک پلاس و چاقی | آیا زینک پلاس برای چاقی موثر است؟

قرص زینک پلاس و چاقی | آیا زینک پلاس برای چاقی موثر است؟

فهرست مطالب

روی یکی از مواد مغذی است که تاثیر بسزایی در سلامت بدن دارد. از آنجایی که بدن ما روی تولید نمی کند و حتی نمی تواند آن را ذخیره کند. پس باید سعی کنیم این ماده مغذی را از طریق مواد غذایی و یا مکمل ها در برنامه غذایی خود جای دهیم. روی در انواع غذاها مانند گوشت، غذاهای دریایی، لبنیات، حبوبات، آجیل و غلات صبحانه وجود دارد.

علاوه بر این مکمل روی، با عنوان قرص زینک نیز در بازار ایران وجود دارد. امروزه مطالعات زیادی بر تاثیر قرص زینک پلاس بر چاقی انجام شده است. اگر شما هم قصد دارید بدانید آیا قرص زینک پلاس چاق کننده است یا خیر؟ با ما در این مقاله از سایت سلامتی من، همراه باشید. ما در این بخش قرار است به بررسی قرص زینک پلاس و چاقی بپردازیم و به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

 

قرص زینک پلاس چیست؟

قرص زینک پلاس چیست؟

قرص زینک پلاس یکی از مکمل های روی است که اغلب برای رفع کمبود روی در بدن تجویز می شود. این مکمل برای تقویت سیستم ایمنی بدن، حفظ سلامت پوست مو و همچنین افزایش وزن و چاقی در برخی افراد مفید است.

توصیه می کنیم از مصرف خودسرانه این مکمل خودداری کنید زیرا کمبود روی در بدن با انجام آزمایش مشخص می شود و در صورت کمبود آن در بدن مصرف مکمل زینک پلاس تجویز می شود. قرص زینک پلاس حاوی مواد مغذی و ویتامین های زیادی از جمله روی، ویتامین B1، B2، B6 و B12، بیوتین، فولیک اسید، نیاسین و پانتوتنیک اسید است.

 

عوارض کمبود روی در بدن

عوارض کمبود روی در بدن

مطالعات نشان داده است که کمبود روی باعث افزایش آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد می شود. رادیکال های آزاد مواد مضری هستند که خطر پیری زودرس و بیماری های مزمن را افزایش می دهند. روی، نشانگرهای خون را برای التهاب، که محرک شناخته شده پیری زودرس و بیماری های مزمن است، کاهش می دهد.

علاوه بر اینها کمبود روی در بدن ممکن است موجب کاهش ایمنی بدن، کاهش اشتها، خشکی پوست و همچنین باعث اختلال در رشد کودکان شود. همچنین، مقدار بسیار کم روی می تواند بر حواس و اشتهای شما تأثیر منفی بگذارد و باعث کاهش اشتها شود.

 

فواید قرص زینک پلاس

فواید قرص زینک پلاس

روی یک ماده معدنی ضروری است که در بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی حیاتی در بدن نقش دارد، از جمله:

 • ساخت سلول ها و آنزیم های جدید
 • پردازش کربوهیدرات، چربی و پروتئین از غذا
 • بهبود زخم
 • روی به طور معمول برای بهبود سطح تستوسترون و بهبود عملکرد مغز مفید است.
 • مکمل زینک به زیبایی پوست کمک می کند
 • مانع از ریزش مو می شود
 • برای رشد کودکان مورد استفاده قرار می گیرد
 • سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند
 • برای استحکام استخوان ها مفید است
 • باعث بهبود جذب آهن می شود
 • درمان خستگی مزمن
 • مدت زمان سرماخوردگی را کاهش می دهد
 • بهبود علائم افسردگی
 • به رشد مو و ناخن کمک می کند
 • به هضم غذا کمک می کند
 • یکی دیگر از نقش های مهم روی کمک به بهبودی بدن است. روی به ترمیم غشای سلولی، رشد سلولی و حفظ سلامت پوست کمک می کند.

 

قرص زینک پلاس و چاقی

قرص زینک پلاس و چاقی

مطالعات صورت گرفته در زمینه ارتباط مصرف مکمل روی و چاقی نشان می دهند که کاهش وزن و کاهش اشتها با کمبود روی مرتبط است، بنابراین قابل درک است که بهبود سطح روی به افزایش وزن این افراد کمک می کند. مکمل روی همچنین ممکن است برای افزایش وزن در افراد مبتلا به بی اشتهایی نیز مفید باشد. علاوه بر اینها مکمل روی به افزایش وزن در کودکان مبتلا به سوء تغذیه نیز کمک می کند.

از سوی دیگر برخی مطالعات نشان می دهند که مکمل زینک برای افرادی که اضافه وزن دارند، نتیجه معکوسی دارد. قرص زینک پلاس کاهش دهنده اشتها در افراد چاق است و در نتیجه باعث کاهش وزن آن ها می شود. بنابراین می توان دریافت افرادی که از لحاظ روی در بدن خود مشکلی ندارند مصرف این قرص سبب افزایش وزن در آنها نخواهد شد.

پس در رابطه با قرص زینک پلاس و چاقی می توان گفت زمانی قرص زینک باعث افزایش وزن می شود که فرد به دلیل کمبود زینک و ویتامین ها دچار کاهش اشتها شده است و با مصرف قرص زینک این کمبودها جبران شده و ممکن است باعث افزایش وزن شود. با این حال، این بدان معنا نیست که مصرف مکمل روی به شما کمک می کند تا وزن اضافه کنید یا کم کنید.

بخوانید: اوتمیل برای چاقی | طرز تهیه اوتمیل برای چاقی

 

دوز مورد نیاز روزانه مکمل روی

دوز مورد نیاز روزانه مکمل روی

روی یک ماده معدنی ضروری برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی، ساخت پروتئین، بهبود زخم و حفظ حس چشایی و بویایی است. مقدار توصیه شده روی برای مردان 11 میلی گرم در روز، برای زنان 8 میلی گرم در روز، برای زنان باردار 11 میلی گرم و برای زنان شیرده 12 میلی گرم در روز است.

این مقادیر میزان تخمینی مصرف روزانه مورد نیاز برای برآوردن نیاز مکمل روی است. توجه به این نکته مهم است که اینها دستورالعمل های کلی هستند و نیازهای فردی ممکن است بر اساس عواملی مانند شرایط سلامتی، بارداری یا شیردهی و الگوهای غذایی خاص متفاوت باشد.

به طور کلی می توان گفت مصرف مکمل روی برای بزرگسالان 15 میلی گرم تعیین می شود. با این حال، مهم است که از حد بالای 40 میلی گرم روی در روز تجاوز نکنید، زیرا همانطور که قبلا ذکر شد، مصرف روی بیش از این حد می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. حتی یک دوز 10 تا 30 گرم روی می تواند کشنده باشد.

 

بهترین زمان مصرف قرص زینک پلاس

بهترین زمان مصرف قرص زینک پلاس

قبل از هر چیز باید بگوییم، مصرف مکمل های حاوی زینک از جمله قرص زینک پلاس برای چاقی، یک روش با تاثیرگذاری قطعی نمی باشد. همانطور که قبل تر هم گفتیم درمورد تاثیر قرص زینک پلاس بر افزایش وزن اختلاف نظرهایی وجود دارد. این افزایش وزن که نمی توان آن را خیلی زیاد در نظر گرفت، معمولا برای افرادی اتفاق می‌افتد که دچار کاهش اشتها ناشی از کمبود زینک باشند. با این حال بهترین زمان برای مصرف قرص زینک پلاس حداقل ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا است. در این زمان مکمل های زینک بیشترین تاثیرگذاری را خواهند داشت.

خوردن این مکمل ها با معده خالی ممکن است باعث حالت تهوع و معده درد در افراد شود. بهتر است برای تعیین زمان مناسب و نحوه مصرف این مکمل، پیش از مصرف یا یک پزشک در این زمینه گفت‌و‌گو کرده و در صورتی که مشکل معده دارید حتما به او اطلاع دهید. مصرف طولانی مدت زینک پلاس در افرادی که ناراحتی معده دارند، ممکن است باعث استفراغ و دردهای شدید شکمی شود. با این حال، اگر مکمل‌های روی باعث ناراحتی معده شوند، ممکن است پزشک مصرف آن ها را همراه با غذا توصیه کند.

 

قرص زینک پلاس برای چاقی صورت

قرص زینک پلاس برای چاقی صورت

همانطور که قبل تر هم گفته شد تاثیر قرص زینک پلاس بر چاقی فقط برای برخی از افراد که دچار کمبود روی بودند قابل مشاهده است و برای برخی دیگر حتی ممکن است باعث کاهش اشتها و وزن شود. اما می توان گفت مکمل روی تاثیر بسیار خوبی بر پوست دارد و برای سلامت پوست و مو مفید است و ممکن است با چاقی تمامی نواحی بدن موجب چاقی صورت هم شود.

زینک پلاس علاوه بر روی، دارای ویتامین های گروه B است که موجب چاقی صورت می شود. البته این موضوع برای همه ی افراد صدق نمی کند. برخی از افراد با وجود این که مکمل زینک مصرف می کنند هیچ تغییری در افزایش اشتها و چاقی صورت مشاهده نمی کنند و برخی دیگر با مصرف قرص زینک پس از مدتی متوجه می شوند که قرص زینک پلاس باعث چاقی صورت و افزایش اشتهای آنها شده است.

 

خطرات مصرف بیش از حد قرص زینک پلاس

خطرات مصرف بیش از حد قرص زینک پلاس

مصرف بیش از حد قرص زینک پلاس می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. افراد نباید بیش از 40 میلی گرم روی در روز مصرف کنند مگر اینکه تحت نظر پزشک باشند، زیرا این امر می تواند منجر به اثرات نامطلوب سلامتی شود. در ادامه برخی عوارض مصرف بیش از حد قرص زینک پلاس را برایتان شرح می دهیم:

اختلال در جذب مس: مقادیر بالای روی به دلیل اختلال در جذب مس، می تواند باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی، کم خونی، تب، خستگی، افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات و سردرد شود.

مشکلات گوارشی: مصرف بیش از اندازه قرص زینک باعث درد معده، استفراغ و اسهال می شود.

کاهش کلسترول خوب: مصرف طولانی مدت و بیش از حد زینک ممکن است سطح کلسترول خوب (HDL) را کاهش دهد.

تداخل دارویی: همچنین مصرف مکمل زینک پلاس ممکن است با برخی داروها از جمله آنتی بیوتیک ها، دیورتیک ها و داروی پنی سیلامین تداخل داشته باشد و باعث کاهش اثر بخشی آنها شود. برای جلوگیری از این تداخل، آن ها را حداقل 2 ساعت قبل یا 6-4 ساعت بعد از مکمل های روی مصرف کنید.

به علاوه، مصرف بیش از 40 میلی گرم روی در روز می تواند علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، سرفه، سردرد و خستگی ایجاد کند.

 

توصیه هایی در رابطه با مصرف قرص زینک پلاس برای چاقی

توصیه هایی در رابطه با مصرف قرص زینک پلاس برای چاقی

 • سعی کنید قرص زینک پلاس را همراه با آب فراوان میل کنید.
 • تا دو ساعت بعد از مصرف قرص زینک پلاس از مصرف لبنیات و موادغذایی کافئین دار خودداری کنید تا بدن روی را به خوبی جذب کند.
 • قرص زینک پلاس نباید همراه با قرص آهن، کلسیم و آنتی بیوتیک ها مصرف شود.
 • توصیه می شود برای جذب بهتر روی قرص را همراه با آبمیوه میل کنید.

 

سخن پایانی

به عنوان سخن آخر باید بگوییم توصیه ما برای کسانی که به دنبال پاسخی برای رابطه قرص زینک پلاس و چاقی هستند، این است که برای افزایش وزن به دنبال راه حل تاثیرگذارتری باشید. تشخیص این مسئله که آیا دچار کمبود زینک هستید یا خیر با مراجعه به پزشک و انجام یک آزمایش خون ساده و همچنین مشورت گرفتن از یک متخصص تغذیه می تواند اولین قدم شما در افزایش وزن اصولی باشد.

 

سوالات متداول

آیا قرص زینک پلاس باعث افزایش اشتها می شود؟

کاهش اشتها اولین علامت قابل مشاهده کمبود روی است و خیلی زودتر از سایر علائم مرتبط با کمبود روی رخ می دهد. در نتیجه اگر اشتها نداشته باشید و بدن شما کمبود روی داشته باشد، مصرف قرص زینک پلاس باعث افزایش اشتهای شما می شود.

کدام قرص زینک پلاس چاق کننده است؟

تمامی قرص های زینک پلاس در افرادی که مشکل سوء تغذیه دارند موجب چاقی می شود اما اگر بخواهیم بهترین قرص زینک پلاس برای چاقی را نام ببریم می توانیم به قرص زینک پلاس یوروویتال اشاره کنیم. قرص زینک پلاس یوروویتال حاوی مقدار بیشتری روی نسبت به دیگر قرص های زینک است.

آیا قرص زینک پلاس چاق کننده است؟

قرص زینک پلاس به طور طبیعی چاق کننده نیست و نمی توان آنرا به عنوان یک مکمل چاقی مصرف کرد. فقط ممکن است بر اشتهای برخی افراد که کمبود وزن دارند و این کمبود وزن ناشی از سوء تغذیه و یا کمبود روی است تاثیر بگذارد و پس از مدتی اشتهای آنها زیاد شود. در نتیجه باعث افزایش وزن در این افراد می شود.

منابع

منبع 1 | منبع 2 | منبع 3 | منبع 4 | منبع 5

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید