صفحه اصلی > رژیم گیاهخواری : رژیم غذایی گیاهخواری و فواید بی نظیر آن

رژیم غذایی گیاهخواری و فواید بی نظیر آن

فهرست مطالب

شاید در نگاه اول رژیم غذایی گیاهخواری فقط یک نوع سبک خاص تغذیه ای به نظر برسد. اما محدود کردن گیاهخواری صرفاً به یک سبک غذایی شاید ناعادلانه باشد.
اشخاص مختلف در سرتاسر دنیا و در طول تاریخ بنا به دلایل مختلف به رژیم گیاهخواری روی آورده اند. از دلایل تاریخی و مذهبی در هند گرفته تا دلایل زیست محیطی و از همه مهم تر بهبود وضعیت سلامتی و پیشگیری از بیماریها در کل دنیا و در طول تاریخ بشر.
اگر چه شاید شما با هدف تاثیر رژیم گیاهخواری بر سلامت انسان به این مقاله رسیده اید، اما واقعیت این است که نگاه به گیاهخواری و تاثیر آن بر سلامتی تنها یکی از جنبه های مزایای گیاهخواری است.
وقتی سخن از فواید گیاهخواری می شود در واقع بیشتر، اهدافی که افراد بنا به آن دلایل گیاهخوار شده اند نمایان می شوند، از سلامتی تا مسائل زیست محیطی.

چرا افراد گیاهخوار می شوند؟

رژیم غذایی گیاهخواری و فواید آن

مریم در حال آماده کردن ناهار به سبک گیاهی برای خودش است. دستور غذایی را مو به مو از گوشی تلفن همراهش می خواند و همزمان انجامش می دهد. در این بین متوجه یک پیامک از شماره ناشناس می شود. کنجکاوی امانش نمی دهد و پیامک را باز می کند: شما به یک دورهمی دعوتید در یک جمع خاص با مهمانان خاص تر. فردا ساعت فلان و محل فلان. حتی اسم کامل مریم هم در پیام آمده بود و شک مریم به خاطر دعوت مرموز با شماره ناشناس و عدم مطرح کردن علت دعوت بود.

مریم: شاید پیامک تبلیغاتی است. بیخیال آشپزی را ادامه می دهم. چند لحظه بعد دوباره پیامک از همان شماره؛ سلام مریم منم مونا. خواستم کمی سر به سرت بگذارم همین. خوبی؟ فردا منتظرتم حتما بیا.

یک دورهمی با دوستان گیاهخوار داریم. تویی و سامان و آقا فرزاد و سحر جان.

فردا محل دورهمی

مونا به مهمانان خوش آمد می گوید و بعد از احوالپرسی نوبت بحث داغ رژیم گیاهخواری می شود.

مونا رو به جمع سوال می پرسد: اگر بخواهید  فواید گیاه خواری یا خواص گیاهخواری را نام ببرید به چه مواردی اشاره می کنید؟

دوست دارم نظر تک تکتان را بدانم. چون شما تجربه انواع رژیم گیاهخواری را دارید و خوشبختانه آگاهانه این سبک زندگی را انتخاب کرده اید.

مریم: من می توانم اول شروع کنم؟

مونا: بله البته

مریم:  همه کسانی که اینجا جمع شده اند بنا به دلیل خاصی به رژیم گیاه خواری روی آورده اند. من همه مهمان ها را می شناسم و شاید کسی که دلیل متفاوتی برای این رژیم داشته باشد، من باشم که به خاطر حمایت از حقوق حیوانات این کار را کرده ام.

این نوع گیاهخواری، به گیاهخواری اخلاق محور معروف است که یکی از با سابقه ترین نوع گیاهخواری است و در این نوع رژیم غذایی گیاهخواری اعتقاد براین است که: «انسان ها حق ندارند بدون دلیل موجه حیوانات را رنج دهند یا به صرف علاقه و عادت، رژیم غذایی انتخابی آن ها محیط زیست را به خطر بیاندازد.»

درست است که شروع گیاهخواری من با این دید بود ولی متوجه تاثیر آن روی سلامتی ام شده ام.

البته دلایل دیگری هم وجود دارد که دوستان حاضر در جمع ما جزء آن دسته بندی ها نیستند و صحبت از آن ها می تواند به یک فرصت دیگر موکول شود.

آیا گیاهخواری فقط بر سلامت جسم موثر است؟

گیاهخواری و فواید آن

مریم: دوست دارم ادامه بحث را به سحر بسپارم. سحر دختر با اراده ای است که در این جمع فقط من و مونا او را می شناسیم. ولی مانند همه دوستان حاضر در جمع سحر به خاطر تاثیر گیاهخواری بر چاقی و سلامتی به جمع ما پیوسته است.

در واقع وجه مشترک سحر و بقیه استفاده از خواص گیاهخواری در بهبود کیفیت زندگیش است.

سحر: من سختگیرانه ترین رژیم را دارم؛ خام گیاهخواری. قبل از شروع رژیم من اصلاً توجهی به آن چه می خورم نداشتم و اضافه وزن را فقط چاقی و کوچک شدن لباس ها می دیدم در حالی که چاقی شروع بسیاری از مشکلات سلامتی است. من در معرض دیابت و فشار خون بالا بودم و اگر تصمیم به رژیم گیاهخواری نمی گرفتم خدا می داند الان در چه وضعیتی بودم.

با تخصص مونا من پیشرفت خوبی دارم. وزنم رو به کاهش است. اعتماد به نفسی که به دلیل چاقی از دست داده بودم برگشته است و من مزایای گیاهخواری را فراتر از بهبود وضعیت جسمی می دانم. چون خودم تاثیر آن را در بهبود شرایط روحی ام می بینم.

همه کسانی که رژیم غذایی برنامه ریزی شده ای ندارند در معرض خطراتی چون فشار خون بالا، دیابت، انواع سرطان ها، چاقی، بیماری های قلبی و عروقی و حتی بیماری های روانی هستند.

در مقابل یک رژیم تغذیه ای مناسب، مانند رژیم گیاه خواری برنامه ریزی شده می تواند با کنترل نوع تغذیه شما مواردی را که می تواند از این طریق به تعادل برسد را کنترل و شما را به  سلامت و طول عمر بیشتر برساند.

مونا سحر را تشویق می کند و ادامه بحث به فرزاد می رسد.

فرزاد: من هم از جانب خودم و هم از جانب سامان صحبت می کنم، البته با اجازه آقا سامان.

من با گیاهخواری از طریق سامان آشنا شدم و دلیل روی آوردنم به رژیم گیاهخواری به دلیل چاقی ام بود. من هیچ کنترلی روی تغذیه نداشتم و فست فود ها نوعی اعتیاد در من ایجاد کرده بود.

چاقی تنها یک بروز ظاهری از عدم سلامت من بود. من بیماری فشار خون داشتم که از آن بی اطلاع بودم و یک سردرد آن هم بعد از مدت ها ابتلا، باعث آگاهی من از وضعیت عدم سلامتی ام شد.

با شروع آگاهانه رژیم وگان، من بعد از مدت ها احساس سبکی می کنم. لباس های قبلی را دوباره می توانم بپوشم. چون لاغرتر شده ام و من هم فواید رژیم گیاهخواری را فراتر از زندگی شخصی می بینم یعنی روی زندگی سایر اعضای خانواده هم موثر است.

مونا: اجازه دهید بحث را من به پایان برسانم.

همه عزیزان به نکات خوبی اشاره کردند. من از شما تشکر می کنم که آگاهانه به رژیم گیاهخواری روی آورده اید و در کنار شما هستم تا به زندگی سالم لبخند بزنید.

مخلص کلام; رژیم غذایی گیاهخواری

در این مقاله تنها به چند فایده از رژیم غذایی گیاهخواری اشاره کردیم. تمام سعیمان این بود که به صورت ملموس با مزایای گیاهخواری از جنبه های مختلف آشنا شوید.

منابع :

منبع 1 | منبع 2 | منبع 3

خدیجه حسنی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید