صفحه اصلی > سبک زندگی : 7 فایده شکلات تلخ برای سلامتی کدامند؟

7 فایده شکلات تلخ برای سلامتی کدامند؟

فهرست مطالب

چکیده :

شکلات تلخ سرشار از مواد مغذی است که می تواند بر سلامت شما تأثیر مثبت بگذارد. شکلات تلخ از دانه درخت کاکائو ساخته شده و یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدانی است که می توانید پیدا کنید. مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. در اینجا 7 مزیت سلامتی شکلات تلخ یا کاکائو آورده شده است که در ادامه می خوانید.

1. بسیار مغذی است

شکلات تلخ بسیار مغذی است

شکلات تلخ با کیفیت و با محتوای کاکائو بالا بسیار مغذی است و حاوی مقدار مناسبی از فیبر محلول و سرشار از مواد معدنی است.

 علاوه بر این، دارای مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم است. البته، 100 گرم (3.5 اونس) مقدار نسبتاً زیادی است و چیزی نیست که باید روزانه مصرف کنید.

این مواد مغذی همچنین با 600 کالری و مقادیر متوسط ​​قند همراه هست. به همین دلیل، شکلات تلخ بهتر است در حد اعتدال مصرف شود. مشخصات اسیدهای چرب کاکائو و شکلات تلخ نیز خوب است.

چربی ها بیشتر از اسید اولئیک (چربی مفید برای قلب که در روغن زیتون نیز یافت می شود)، اسید استئاریک و اسید پالمیتیک تشکیل شده اند. اسید استئاریک اثر خنثی بر کلسترول بدن دارد.

 اسید پالمیتیک می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد، اما تنها یک سوم از کل کالری چربی را تشکیل می دهد.

شکلات تلخ همچنین حاوی محرک هایی مانند کافئین و تئوبرومین است، اما بعید است که شما را در شب بیدار نگه دارد، زیرا میزان کافئین در مقایسه با قهوه بسیار کم است.

2. منبع قوی آنتی اکسیدان است

شکلات تلخ و آنتی اکسیدان

ORAC مخفف ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن است. این معیاری برای فعالیت آنتی اکسیدانی غذاها است.

اساساً، محققان مجموعه‌ای از رادیکال‌های آزاد (بد) را در برابر نمونه‌ای از یک غذا قرار می‌دهند و می‌بینند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در غذا چقدر می‌توانند رادیکال‌های آزاد را خلع‌نفع کنند. ارتباط بیولوژیکی مقادیر ORAC مورد سوال قرار می گیرد، زیرا در یک لوله آزمایش اندازه گیری می شود و ممکن است همان اثر را در بدن نداشته باشد.

 با این حال، شایان ذکر است که دانه‌های کاکائو خام و فرآوری نشده از جمله غذاهایی هستند که بالاترین امتیاز را دریافت کرده‌اند. شکلات تلخ مملو از ترکیبات آلی است که از نظر بیولوژیکی فعال هستند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند.

اینها شامل پلی فنول ها، فلاوانول ها و کاتچین ها و غیره است. یک مطالعه نشان داد که کاکائو و شکلات تلخ دارای فعالیت آنتی اکسیدانی، پلی فنول ها و فلاوانول های بیشتری نسبت به سایر میوه های آزمایش شده، شامل زغال اخته و توت آکای هستند.

3. ممکن است جریان خون را بهبود بخشد و فشار خون را کاهش دهد

شکلات تلخ و بهبود فشار خون

فلاوانول‌های موجود در شکلات تلخ می‌توانند اندوتلیوم، پوشش شریان‌ها را برای تولید اکسید نیتریک (NO) تحریک کنند. یکی از عملکردهای NO ارسال سیگنال به شریان ها برای استراحت است که مقاومت در برابر جریان خون را کاهش و در نتیجه فشار خون را کاهش می دهد.

بسیاری از مطالعات کنترل‌شده نشان می‌دهند که کاکائو و شکلات تلخ می‌توانند جریان خون را بهبود بخشند و فشار خون را کاهش دهند، اگرچه اثرات آن معمولاً خفیف است.

با این حال، یک مطالعه در افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ تاثیری نشان نداد، بنابراین بهتر است این را با یک دانه نمک مصرف کنید.

HDL .4   را افزایش می دهد و از LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می کند

مصرف شکلات تلخ و سلامتی

مصرف شکلات تلخ می تواند چندین عامل خطر مهم برای بیماری قلبی را بهبود بخشد. در یک مطالعه کنترل شده، پودر کاکائو به طور قابل توجهی کلسترول بد (LDL) اکسید شده را در مردان کاهش می دهد.

همچنین HDL را افزایش داد و کل LDL را برای کسانی که کلسترول بالا داشتند کاهش داد. LDL اکسید شده به این معنی است که کلسترول LDL با رادیکال های آزاد واکنش نشان داده است.

 این باعث می شود که ذرات LDL به خودی خود واکنش نشان دهند و قادر به آسیب رساندن به بافت های دیگر، مانند پوشش شریان های قلب شما باشند. کاملا منطقی است که کاکائو LDL اکسید شده را کاهش می دهد.

 حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان قوی است که آن را وارد جریان خون می کند و از لیپوپروتئین ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند.

فلاوانول‌های موجود در شکلات تلخ همچنین می‌توانند مقاومت به انسولین را کاهش دهند، که یکی دیگر از عوامل خطر رایج برای بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی و دیابت است. با این حال، شکلات تلخ حاوی قند نیز هست که می تواند تاثیر معکوس داشته باشد.

5. ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

شکلات تلخ و بیماری قلبی

به نظر می رسد ترکیبات موجود در شکلات تلخ در برابر اکسیداسیون LDL بسیار محافظت کننده هستند. در درازمدت، این باعث می‌شود که کلسترول بسیار کمتری در شریان‌ها جمع شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمتر شود.

در واقع، چندین مطالعه رصدی طولانی مدت بهبود نسبتاً شدیدی را نشان می دهد. در مطالعه ای روی 470 مرد مسن، مشخص شد که کاکائو در طی 15 سال 50 درصد خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش می دهد. مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات دو بار یا بیشتر در هفته خطر ابتلا به پلاک کلسیفیه در رگ‌ها را تا 32 درصد کاهش می‌دهد.

خوردن شکلات به دفعات کمتر تأثیری نداشت. مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات تلخ بیش از پنج بار در هفته خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا 57 درصد کاهش می دهد.

6. ممکن است از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کند

ترکیبات زیست فعال موجود در شکلات تلخ نیز ممکن است برای پوست شما عالی باشد. فلاوانول ها می توانند در برابر آسیب های خورشید محافظت کنند، جریان خون را به پوست بهبود بخشند و تراکم و آبرسانی پوست را افزایش دهند.

حداقل دوز اریتمال (MED) حداقل مقدار اشعه UVB مورد نیاز برای ایجاد قرمزی در پوست 24 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آن است. در یک مطالعه روی 30 نفر، MED پس از مصرف شکلات تلخ سرشار از فلاوانول به مدت 12 هفته، بیش از دو برابر شد.

7. می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد

خبر خوب هنوز تمام نشده است شکلات تلخ همچنین ممکن است عملکرد مغز شما را بهبود بخشد. یک مطالعه روی داوطلبان سالم نشان داد که خوردن کاکائو با فلاوانول بالا به مدت 5 روز باعث بهبود جریان خون در مغز می شود.

کاکائو همچنین ممکن است به طور قابل توجهی عملکرد شناختی را در افراد مسن با اختلالات شناختی خفیف بهبود بخشد. ممکن است تسلط کلامی و چندین عامل خطر برای بیماری را نیز بهبود بخشد.

علاوه بر این، کاکائو حاوی مواد محرکی مانند کافئین و تئوبرومین است که ممکن است دلیل اصلی بهبود عملکرد مغز در کوتاه مدت باشد.

نتیجه گیری :

شکلات تلخ یکی از معدود غذاهایی است که طعم فوق العاده ای دارد و در عین حال فواید قابل توجهی برای سلامتی دارد. شکلات‌های تلخ معمولاً حاوی مقداری شکر هستند، اما مقدار آن معمولاً کم است و هرچه شکلات تیره‌تر باشد، قند کمتری در آن وجود دارد. در انتخاب شکلات تلخ بهتر است مواد با کیفیت را انتخاب کنید به عنوان مثال شکلات تلخ با محتوای کاکائو 70 درصد یا بالاتر. همچنین می توانید شکلات تلخ را از خواربارفروشی های محلی یا آنلاین خرید کنید.

منابع :

منبع

ندا عباسی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید