صفحه اصلی > سبک زندگی : 9 عادت بد که باید فوراً آنها را ترک کنید

9 عادت بد که باید فوراً آنها را ترک کنید

فهرست مطالب

چکیده :

چه بخواهید و چه نخواهید، عادت های بد برای شما مضر هستند چه از نظر روحی، چه جسمی، چه احساسی و … . در حالی که ترک برخی از عادت های بد سخت تر از بقیه عادت هاست، ولی این موضوع نباید بهانه ای برای عدم ترک آنها باشد. در اینجا 9 عادت بد وجود دارد که نیاز است فوراً آنها را ترک کنید که در ادامه می خوانید.

1. استرس خوردن

استرس

«من هر وقت احساس ناراحتی، استرس، ناامیدی، اضطراب یا حتی خوشحالی می کردم غذا می خوردم! خوردن من هیچ ربطی به گرسنگی نداشت و همه چیز مربوط به استفاده از غذا برای پر کردن خلأهای احساسی من بود. در حالی که غذا خوردن به من آرامش می داد، این احساس لحظه ای بود و بلافاصله پس از اتمام غذا خوردن ناپدید می شد.

در عوض، آن چیزی که باقی می ماند همان خلأ احساسی است که باعث شد من در وهله اول غذا بخورم (چه موقع ناراحتی و چه موقع استرس)، 2000 کالری اضافی دریافتی بیش از آنچه که باید در طول روز بخورم را وارد بدن خودم کنم و…» اگر شما نیز با همچین مشکلی رو به رو هستید شما نیز استرس خور هستید که باید این عادت خود را سریعا ترک کنید.

2.بودن با افرادی که قدر شما را نمی دانند

آیا شما نیز در این وضعیت بوده اید؟ سعی در جلب رضایت افرادی دارید که قدر شما را نمی دانند؟ در کنار افرادی هستید که هرگز در کنار شما نیستند؟ بودن در کنار افرادی که برای ما ارزش قائل نیستند، سبب آسیب به روح و روان ما می شود.

بنابراین نیاز است تا وقت خود را با افرادی که قدر شما را نمی دانند متوقف کنید و زمان بیشتری را با افرادی سپری کنید که در عوض این کار قدر شما را می دانند.
اگر مطمئن نیستید که از دست چه کسانی باید خلاص شوید باید بگوییم که 5 نوع افراد سمی وجود دارند که حتما باید از دست آنها خلاص شوید و آنها عبارتند از: شایعه پراکن ها، دروغگوها، بدبین ها، افراد درو و … .

3. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن
سیگار کشیدن یکی از علل اصلی مرگ های قابل پیشگیری در سطح جهان است. علاوه بر این، سیگار کشیدن باعث پیری زودرس پوست (یعنی چین و چروک)، زرد شدن دندان ها، بوی بد دهان و بدتر از همه اینها به خطر انداختن سلامتی اطرافیان از جمله عزیزان شما می شود.

4.  نوشیدن الکل

همه ما می دانیم که نوشیدن زیاد الکل برای ما مضر است، اما آیا می دانید که واقعاً چقدر مضرر است؟
نوشیدن بیش از حد الکل چه در یک مورد خاص و چه در طول زمان می تواند به سلامت شما آسیب جدی برساند که برخی از آنها عبارتند از:
مشکلات مغزی: الکل در مسیرهای ارتباطی مغز تداخل ایجاد می کند و تفکر واضح و حرکت با هماهنگی را دشوار می کند.
بیماریهای قلبی: کشش و افتادگی ماهیچه قلب، ضربان قلب نامنظم، سکته مغزی، فشار خون بالا
بیماریهای کبدی: استئاتوز یا کبد چرب، هپاتیت الکلی، فیبروز، سیروز
مشکلات لوزالمعده: پانکراتیت، التهاب و تورم خطرناک رگ های خونی در لوزالمعده است که از هضم مناسب جلوگیری می کند.
انواع مختلف سرطان: دهان، مری، گلو، کبد، سینه

5. خوردن غذاهای بی ارزش

غذاهای بی ارزش اکثرا در همه جای جامعه ما وجود دارند. غذاهای آماده ای مثل انواع فست فودها، سیب زمینی سرخ کرده، همبرگرهای بسیار فرآوری شده و نوشابه های گازدار و … همه جزو غذاهای بی ارزش هستند که نه تنها مفید نیستند بلکه فقط سلامت افراد را به خطر می اندازند.

در حالی که ممکن است حذف فوری غذاهای ناخواسته به طور کامل از رژیم غذایی امکان پذیر نباشد، اما می توانیم از همین امروز مصرف غذاهای ناخواسته خود را کاهش دهیم. به عنوان مثال به جای نوشابه، آب میوه (آب تازه ، نه گازدار) یا آب معدنی را انتخاب کنید.
به جای سیب زمینی سرخ کرده، از سیب زمینی پوره شده، سالاد یا برنج استفاده کنید، به جای کیک گوشت سرخ شده، سراغ گوشت آبپز و کبابی ها بروید. در صورت امکان، غذا خوری های سالم مانند سالاد فروشی ها و غذاهای لذیذ را برعکس فست فودها انتخاب کنید.

6.  خوردن بیش از حد گوشت قرمز

خوردن بیش از حد گوشت قرمز
شواهد قطعی وجود دارد که نشان می دهد مصرف گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. همچنین خطر سرطان مری، سرطان ریه، سرطان لوزالمعده و سرطان آندومتر را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، برخی مطالعات مصرف مقدار زیادی گوشت قرمز را با سرطان سینه، سرطان معده، لنفوم، سرطان مثانه، سرطان ریه و پروستات مرتبط می دانند.

7. تماشای بیش از حد تلویزیون

تماشای بیش از حد تلویزیون
هرچند که تماشای تلویزیون، به خصوص برنامه های خوب و آرامش بخش می تواند راه خوبی برای آرامش باشد. با این حال، به یاد داشته باشید که تلویزیون همه زندگی شما نیست. صرف بیش از سه ساعت در طوب شبانه روز برای تماشای تلویزیون، زندگی شما را بهتر نخواهد کرد. می توانید به جای آن  برنامه هایی در جهت اقدام اهداف خود انجام دهید.

8. قرار گرفتن در روابط بد

آیا همیشه با پسران/دختران رابطه اشتباه دارید؟ آیا در روابط شغلی و …  برخوردهای نامناسب دارید؟ هرچند که ممکن است نتوانید خود را از ملاقات با شرکای بد بازدارید، اما مطمئناً می توانید خود را از ادامه ارتباط با آنها، گذراندن وقت با آنها و یا حتی ایجاد رابطه جدید با آنها منع کنید.

از خودتان بپرسید که چرا نباید در یک رابطه بد بمانید و چگونه باید با آن کنار بیایید. پاسخ به این سوالات تا حد زیادی از ایجاد رابطه های بد جلوگیری کرده و باعث آرامش خیال روحی و روانی شما خواهد شد.

9. کارها را به آخرین دقیقه واگذار کردن

امروز را با یادداشت جدیدی شروع کنید. به جای واکنش به مهلت های خود، با برنامه ریزی از قبل و تعیین آنچه باید در طول هفته انجام شود از قبل از عدم انجام آنها پیشگیری کنید. با جلو افتادن از وظایف خود، می توانید از وقت اضافی خود برای برنامه ریزی های دیگر در زندگی و انجام کارهای بیشتر استفاده کنید.

نتیجه گیری :

داشتن عادت های بد در زندگی باعث آسیب های زیادی از نظر جسمی و روانی به افراد می شود که باید ترک شوند. بنابراین نیاز است تا عادت های بد خود را تشخیص دهید و پیشنهادات بالا را برای ترک آنها به کار بگیرید تا زندگی خود را بسیار سالمتر و شادتر از قبل ادامه دهید.

منابع :

منبع1

ندا عباسی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید