صفحه اصلی > لاغری و ورزش و تناسب اندام : ورزش ایروبیک برای لاغری سریع + معرفی حرکات موثر در کاهش وزن

ورزش ایروبیک برای لاغری سریع + معرفی حرکات موثر در کاهش وزن

ایروبیک برای لاغری

فهرست مطالب

زمانی که صحبت از تناسب اندام و لاغری به میان می‌آید از نقش ورزش و فعالیت های بدنی نمی‌توان چشم پوشی کرد. ایروبیک نوعی ورزش کششی و قدرتی است که کل عضلات بدن را درگیر  می کند. در ادامه این مقاله به بررسی  تاثیراتی که ایروبیک برای لاغری دارد، می‌پردازیم.

ایروبیک چیست؟

ایروبیک چیست؟

فعالیت های ورزشی شامل دو دسته می‌شوند: هوازی و بی هوازی.

هر کدام از آن ها فوایدی دارند و برای گروه خاصی از افراد مناسب هستند. ایروبیک یا همان ورزش هوازی نوعی از فعالیت های بدنی است که ضربان قلب و میزان اکسیژن مصرفی بدن را افزایش می‌دهد.

تمرینات ایروبیک معمولا کششی و قدرتی هستند و باعث می‌شوند تا عضلات مهم بدن درگیر شوند. در نتیجه این تمرینات انعطاف پذیری، کشش عضلات و نیز فعالیت های قلب وعروق بهبود پیدا می‌کند. همچنین تاثیر ایروبیک برای لاغری هم قابل توجه است.

ویژگی های ایروبیک

ایروبیک معمولا ورزشی ریتمیک و تکراری است که با موسیقی انجام می‌شود. اغلب ایروبیک به صورت گروهی و با یک مربی تناسب اندام اجرا می‌شود.هدف از انجام ایروبیک آمادگی جسمانی و همچنین کمک به تناسب اندام است. 

ورزش ایروبیک بر اساس شدت و سختی دارای سطوح مختلفی است که افراد با توجه به وضعیت بدنی خود می‌توانند آن ها انتخاب کرده و انجام دهند.

فواید ورزش ایروبیک

فواید ورزش ایروبیک

ورزش و فعالیت های ورزشی برای سلامتی مفید و ضروری هستند. ورزش ایروبیک هم فواید زیادی دارد.

تقویت قلب و عروق

ایروبیک باعث می‌شود عضله قلب کارکرد بهتری داشته و در نتیجه خونرسانی به اعضای بدن بهتر انجام شود.

چربی سوزی

در حین انجام تمرینات ایروبیک تنفس از بینی و دهان به طور همزمان انجام می‌شود. این عمل باعث تبادل بیشتر اکسیژن و دی اکسید کربن شده و در نتیجه آن تنظیم فشار خون و چربی سوزی اتفاق می‌افتد.

پیشگیری از افسردگی

پیشگیری از افسردگی

انجام تمرینات ایروبیک موجب ترشح بیشتر هورمون آندروفین شده که باعث افزایش تمرکز ذهنی و احساس نشاط می‌شود.

عضله سازی

ایروبیک با درگیر کردن ماهیچه های بدن کمک می‌کند تا عضله سازی بیشتر و منظم تری در بدن صورت بگیرد.

تناسب اندام

 ایروبیک در ایجاد تناسب در قسمت های مختلف بدن مثل پاها، دست ها و قفسه سینه و باسن نقش مهمی دارد و به طور کلی باعث تناسب اندام می‌شود.

ورزش ایروبیک برای لاغری

ورزش ایروبیک برای لاغری می‌تواند مفید باشد. اساس ورزش ایروبیک تقویت قلب و دستگاه تنفس و گردش خون و همچنین تناسب اندام است. با این وجود اگر به مدت کافی انجام شود می‌تواند باعث لاغری و کاهش وزن هم شود.

تمرینات ایروبیک نسبت به ورزش های بی هوازی منجر به چربی سوزی بیشتری می‌شود. چربی سوزی زمانی اتفاق می‌افتد که اکسیژن بیشتری به بدن و عضلات برسد. در این صورت است که بدن چربی های اضافه را می‌سوزاند.پس می‌توان گفت که ورزش ایروبیک برای لاغری موثر است.

ایروبیک برای لاغری شکم

چاقی شکمی علاوه بر اینکه روی زیبایی اندام تاثیر دارد، احتمال انواع بیماری های قلبی و عروقی را نیز افزایش می‌دهد.زمانی که کالری دریافتی بدن بیشتر از نیاز بدن باشد، این کالری اضافی به صورت چربی در ناحیه شکم ذخیره می‌شود.

مطالعات مختلف نشان داده اند که ورزش ایروبیک حدود ۱.۴ درصد بیشتر از سایر ورزش ها باعث چربی سوزی می‌شود.ورزش ایروبیک برای لاغری شکم تاثیر دارد اما به شرطی که منظم و اصولی انجام داده شود.ایروبیک برای لاغری شکم را هم در باشگاه و هم در خانه می‌توانید انجام دهید.

ایروبیک برای لاغری سریع

شاید شما هم با تبلیغات مختلف و روش های عجیب برای لاغری سریع روبه رو شده باشید.اگر شما هم قصد لاغری سریع دارید، بهتر است از روش هایی که پایه علمی دارند، استفاده کنید.همانطور که گفتیم انجام منظم و پیوسته ایروبیک برای لاغری و کاهش وزن موثر است.

اما اگر انتظار دارید ایروبیک برای لاغری سریع موثر باشد اشتباه می‌کنید. در واقع همه فعالیت های ورزشی در صورت مداومت تاثیرگذار هستند و با انجام کوتاه مدت تاثیر قابل توجهی ندارند.فعالیت های ورزشی مثل ایروبیک در کنار یک رژیم غذایی مناسب کمک می‌کند تا به وزن ایده آل و تناسب اندام برسید.

انواع حرکات ایروبیک برای لاغری

انواع حرکات ایروبیک برای لاغری

ایروبیک ورزش ساده و در عین حال متنوع و مفرحی است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. در ادامه با انواع حرکات ایروبیک برای لاغری آشنا خواهید شد.

از ساده ترین حرکات ایروبیک برای لاغری می‌توان پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا، اسکیت سواری، کوه نوردی، رقص و دویدن را نام برد.حرکات دیگری نیز هستند که می‌توان در باشگاه یا خانه انجام داد. این حرکات به ویژه برای لاغری شکم و چربی سوزی بسیار موثر هستند.

بالا و پایین رفتن از پله

این حرکت ساده در تقویت عضلات پایین تنه و پاها تاثیر زیادی دارد. کافی ست روزانه ۱۵ دقیقه از پله بالا و پایین بروید. در طول این مدت باید ریتم حرکات خود را حفظ کنید. زمان این حرکت را می‌توانید به مرور بیشتر کنید.

اسکات

اسکات

اسکات یکی از بهترین حرکات ایروبیک است. این تمرین همه بدن را درگیر کرده و در دسته حرکات سخت قرار دارد. اسکات باعث افزایش ضربان قلب و چربی سوزی می‌شود.

کیک بوکس

کیک بوکس

کیک بوکسینگ در واقع نوعی ورزش رزمی است. اضافه کردن حرکات کیک بوکس به ایروبیک باعث می‌شود تا بتوانید کالری های بیشتری بسوزانید. همچنین در متناسب کردن دور کمر و ران ها نیز موثر است.

کرال خرسی

کرال خرسی هم یکی از انواع حرکات ایروبیک برای لاغری است. تمرکز این تمرین روی دست هاست.

رقص

رقص یکی از حرکات عالی ایروبیک است. این حرکت باعث می‌شود بدن منعطف شود، همچنین به لاغری و چربی سوزی هم کمک می‌کند.

بخوانید : آیا می توان با رقص وزن کم کرد؟

رقص ایروبیک برای لاغری

رقص هم نوعی ورزش و تمرین محسوب می‌شود. رقص برای سلامتی قلب و سایر عضلات مفید است.استفاده از رقص ایروبیک برای لاغری تاثیر خوبی روی کاهش وزن دارد.کسانی که به باشگاه رفتن علاقه ای ندارند و یا انجام تمرینات ایروبیک از حوصله آن ها خارج است؛ می‌توانند با رقص ایروبیک به ورزش بپردازند.

 رقص ایروبیک علاوه بر اینکه به لاغری و تناسب اندام کمک می‌کند فواید دیگری هم دارد.رقص ایروبیک حرکت ساده ای است که همه می‌توانند آن را انجام دهند. همچنین برای پیشگیری از افسردگی مفید است. به علاوه یک ضد استرس و ضد اضطراب بسیار عالی هم محسوب می‌شود.

به یاد داشته باشید قبل از شروع این تمرین چند دقیقه حرکات ساده کششی برای گرم کردن بدن انجام دهید.

 

ایروبیک در خانه برای لاغری

یکی از ویژگی های مثبت ورزش ایروبیک سادگی و کم هزینه بودن آن است. می‌توان با انجام ایروبیک در خانه برای لاغری، به تناسب اندام و وزن دلخواه رسید.

هدف از باشگاه رفتن هم انجام ورزش و یا کاهش وزن است. اما شاید عده ای وقت کافی برای ورزش در باشگاه را نداشته و یا رفت و آمد برایشان مشکل باشد. این مشکلات باعث می‌شود تا به انجام ورزش در خانه فکر کنند.

اگر شما هم از این دسته از افراد هستید، انجام ایروبیک در خانه برای لاغری را انتخاب کنید.ایروبیک برای همه سنین، چه پیر یا جوان، ورزشکار و یا مبتدی و همچنین اندام و وزن های مختلف مناسب است.

این تمرینات هوازی ساده و یا پیچیده کمک می‌کنند تا بتوانید در خانه خودتان کالری بسوزانید و همینطور از دیگر فواید ایروبیک هم بهره ببرید.

مدت زمان انجام ایروبیک

مدت زمان انجام ایروبیک

برای داشتن بدن سالم و وزن مناسب، هفته ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی ضروری است. یا به عبارتی باید ۵ روز در هفته ، روزی ۳۰ دقیقه ورزش انجام شود. این کار برای سلامت قلب و عروق و پیشگیری از بیماری های مختلف مثل دیابت و فشار خون بالا تاثیر زیادی دارد.

ایروبیک یکی از بهترین تمریناتی است که در طول هفته می‌توان انجام داد. این ورزش تنوع زیادی دارد که باعث می‌شود خسته کننده و طاقت فرسا نباشد.

ایروبیک برای لاغری بانوان

ایروبیک برای لاغری بانوان

لاغری و تناسب اندام همیشه برای بانوان اهمیت بیشتری داشته است. پیدا کردن انواع ورزش ها و رژیم های غذایی برای رسیدن به وزن دلخواه، دغدغه بسیاری از خانم هاست.

ایروبیک برای لاغری بانوان تاثیر زیادی دارد. می‌توان گفت یکی از مناسب ترین فعالیت های بدنی برای خانم ها، ایروبیک است. 

تمرینات ایروبیک هم برای عضله سازی و هم چربی سوزی مناسب هستند و علاوه بر این ها موجب بهبود تراکم استخوان، کاهش استرس، بهبود خلق و خو و افزایش اعتماد بنفس نیز می‌شوند.

از دیگر مزایای ایروبیک برای لاغری بانوان، امکان انجام آن در هم در خانه، بدون نیاز به وسیله ای خاص و هم در باشگاه است.

ایروبیک برای لاغری بهتر است یا بدنسازی؟

ایروبیک برای لاغری بهتر است یا بدنسازی؟

اساس کاهش وزن و لاغری به این صورت است که میزان کالری که‌ سوزانده می‌شود از مقدار کالری دریافتی بیشتر باشد. در نتیجه بدن از چربی های اضافی و ذخیره شده استفاده می‌کند.

ایروبیک برای لاغری بهتر است یا بدنسازی؟

بدنسازی نوعی از تمرینات ورزشی است که در کنار یک رژیم غذایی مناسب، منجر به چربی سوزی و افزایش توده عضلانی می‌شود.این تمرینات نسبتا سنگین و مقاومتی هستند و باعث می‌شوند تا توده چربی کاهش و حجم عضلات افزایش پیدا کند.

تمرینات ایروبیک متنوع و پر هیجان هستند و باعث چربی سوزی و تناسب اندام می‌شوند.

پاسخ سوال ایروبیک برای لاغری بهتر است یا بدنسازی به انتخاب شما بستگی دارد. اگر تنها به تناسب اندام و کاهش وزن در مدت کوتاه تر فکر می‌کنید ورزش ایروبیک برای شما بهتر است.

اما اگر به دنبال کاهش وزن پایدارتر همراه با حفظ عضله سازی  هستید، تمرینات بدنسازی مناسب شماست.به علاوه شما می‌توانید بعد از رسیدن به وزن دلخواه از هر دو ورزش برای حفظ تناسب اندام استفاده کنید.

بخوانید: تغذیه در بدنسازی : رژیم غذایی بدنسازی چیست؟

برای لاغری زومبا بهتر است یا ایروبیک؟

برای پاسخ به این سوال که برای لاغری زومبا بهتر است یا ایروبیک، بهتر است ابتدا مختصری با ورزش زومبا آشنا شویم.

زومبا چیست؟

زومبا چیست؟

زومبا یکی ازورزش های پر انرژی و سرگرم کننده است که طرفداران بسیاری دارد.زومبا هم نوعی ورزش هوازی بوده که شدت بالایی دارد. این ورزش کمک می‌کند تا کالری زیادی سوزانده شود. با توجه به سن و وضعیت بدنی تان می‌توانید در یک ساعت حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری بسوزانید.

یکی دیگر از مزایای زومبا درگیر کردن همزمان چند عضله بدن است. این کار باعث افزایش عضله سازی بدون توده چربی می‌شود.از مهم ترین فواید عضله سازی این موضوع است که در حالت استراحت هم سوزاندن کالری ادامه دارد.زومبا همچنین روی تقویت عملکرد قلب و عروق تاثیر دارد و با کاهش استرس در بهبود سلامت روان هم نقش دارد.

برای لاغری زومبا بهتر است یا ایروبیک؟ در واقع هر دو ورزش هوازی بوده و برای لاغری موثر هستند. زومبا در واقع نوعی رقص ایروبیک نیز است.می‌توان گفت شدت ورزش زومبا بیشتر بوده و با سرعت بیشتری کالری سوزی می‌کند. به علاوه نقش آن در عضله سازی هم قابل توجه است.

پس اگر قصد شما چربی سوزی با حفظ عضله است برای لاغری می‌توانید ورزش زومبا را انتخاب کنید.

بخوانید :تاثیر رقص و ورزش زومبا برای لاغری شکم و پهلو

نکات ایمنی در انجام ایروبیک

نکات ایمنی در انجام ایروبیک
  • قبل از شروع ورزش ایروبیک باید با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر بیماری یا مشکل خاصی مثل فشار خون، دیابت و یا مشکل قلبی یا ریوی داشته باشید باید مراقبت های بیشتری حین ورزش انجام دهید.
  • لباس مناسب برای ورزش استفاده کنید.
  • قبل و بعد ورزش حتما گرم کردن و سرد کردن را فراموش نکنید.
  • اگر زمان ورزش دچار تنگی نفس، سرگیجه و یا درد مفاصل شدید، ورزش را متوقف کرده و با پزشک خود صحبت کنید.

سخن پایانی 

انجام ایروبیک برای لاغری راهی ساده و در دسترس برای کاهش وزن و تناسب اندام است. این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که مکمل تمرینات ورزشی، رژیم غذایی کم کالری است که کمک می‌کند تا زودتر به وزن مورد نظر خود برسید.

سوالات متداول 

آیا انجام ایروبیک خطراتی هم دارد؟

اگر زمان انجام ورزش نکات ایمنی را رعایت کنید خطری وجود ندارد اما ممکن است مشکلاتی مثل کشیدگی عضلات، درد مفاصل و گرفتگی عضلات اتفاق بیافتد.

بله یکی از بهترین تمرینات ورزشی برای لاغری شکم و پهلو ایروبیک و ورزش های هوازی است.

انجام ایروبیک و بدنسازی با هم تداخلی ندارند و به صورت ترکیبی ورزش مناسبی برای حفظ تناسب اندام همراه با عضله سازی هستند.

پاسخ این سوال به شرایط شما بستگی دارد اما میزان تاثیر ایروبیک چه در خانه و چه باشگاه تفاوتی ندارد اگر به صورت اصولی و دقیق انجام شود.

Ojaghloo

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید