صفحه اصلی > رژیم های غذایی : تفاوت کاهش وزن و کاهش سایز

تفاوت کاهش وزن و کاهش سایز

تفاوت کاهش وزن و کاهش سایز

فهرست مطالب

اگر در تلاش برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام هستید، دو چیز ممکن است رخ دهد، کاهش سایز و چربی سوزی. در نهایت هر دوی اینها می تواند منجر به کاهش وزن شود. در این مقاله می خواهیم تفاوت کاهش وزن و کاهش سایز را به صورت مفصل بررسی کنیم.

اگر غذای سالم می خورید و به طور منظم ورزش می کنید، اما هنوز در تلاش برای کاهش یک کیلو هستید؟ و در تعجبید که چرا دوست یا آشنایان شما 7-8 کیلوگرم در ماه کم کرده و روند کاهش وزن برای شما کند است؟ یک راه ساده برای روشن کردن شک و تردید شما وجود دارد. مهم است که توجه داشته باشید که هیچ دو نفری، روند کاهش وزن یکسانی را تجربه نمی کنند. برای دانستن دلایل این موضوع تا ادامه متن با ما همراه باشید.

کاهش سایز چیست؟

کاهش سایز به معنای از دست دادن چربی از مناطق معمول ذخیره چربی بدن مانند کمر، باسن و ران است. وقتی چربی از دست می دهید، ابتدا متوجه تغییراتی در این قسمت های خاص بدن خواهید شد.

کاهش سایز از قسمت میانی تان به ویژه اگر شکم برآمده دارید، چالش برانگیز است. دور کمر زیاد به دلیل تجمع بیش از حد چربی است که می تواند بر قلب و سایر اندام های شما تأثیر بگذارد و خطر حمله قلبی و دیابت نوع 2 را افزایش دهد.

 

تفاوت کاهش وزن و کاهش سایز

تفاوت کاهش وزن و کاهش سایز

کاهش وزن بدن با رعایت رژیم غذایی و ورزش اتفاق می افتد در حالی که کاهش سایز با از دست دادن چربی از نواحی کمر، باسن و ران اتفاق می افتد.

اگر دور کمر (چربی شکم) در مردان بیش از 90 سانتی متر و در زنان 80 سانتی متر باشد، باید تلاش کنید تا کاهش سایز اتفاق بیافتد زیرا وجود چربی شکمی می تواند قلب و سایر اندام های اصلی شما را با خطر بیماری قلبی و دیابت نوع 2 تحت تاثیر قرار دهد.

 

آیا ترازو تفاوت کاهش وزن و کاهش سایز را مشخص می کند؟

ترازو فقط وزن را نشان می دهد اما کاهش چربی و عضله به دست آمده را نشان نمی دهد. عدد نمایش داده شده روی ترازو شامل ماهیچه ها، استخوان ها، اندام ها، غذا و آب است. بنابراین عدد روی ترازو نمی تواند تفاوت بین کاهش وزن و کاهش سایز را مشخص کند.

 

علت کم شدن سایز بدون کاهش وزن

1-افزایش عضلات

ماهیچه ها در زیر لایه اضافی چربی رشد می کنند و با از دست دادن چربی به شکل کاهش سایز توده عضلانی بیشتری خواهید داشت.

2- هورمون ها

این عامل بیشتر زنان را در حین یا قبل از قاعدگی تحت تاثیر قرار می دهد. سطح هورمون ها در این دوره نامتعادل می شود و ما احساس نفخ می کنیم زیرا بدن ما در این مدت آب و نمک بیشتری را حفظ می کند. این باعث می‌شود که احساس کنیم مقداری وزن اضافه کرده‌ایم، اما لازم نیست نگران این باشیم زیرا به محض اتمام این دوره، احتباس هورمونی از بین می‌رود.

3- احتباس آب

فرق نمی کند زن یا مرد باشید دلایل زیادی برای احتباس آب وجود دارد مانند کم تحرکی، مصرف غذاهای سرشار از سدیم و کربوهیدرات و داروهای ضد بارداری خوراکی. احتباس آب به راحتی با کاهش مصرف غذاهای پر سدیم و با نوشیدن آب زیاد برطرف می شود.

علت کاهش وزن بدون کاهش سایز

دلایل کاهش وزن بدون کاهش سایز

ممکن است شما هم مثل بسیاری از افراد این سوال را داشته باشید که چرا وزن کم میکنم ولی سایز کم نمیکنم؟ در زیر به 4 علت این موضوع پرداخته ایم.

1- در حال از دست دادن چربی احشایی هستید

اگر در حال کاهش وزن بدون کاهش سایز هستید، ممکن است به این دلیل باشد که در ابتدا، چربی احشایی را از دست می دهید . و این یک خبر عالی است!

2- در حال از دست دادن عضله هستید

مهم است که در نظر داشته باشید بیشتر کاهش وزن شما از کجا ناشی می شود: چربی، ماهیچه یا آب؟

اگر کاهش وزن بدون کاهش سایز دارید، احتمالاً در حال از دست دادن ماهیچه و آب هستید. از دست دادن توده عضلانی به جای چربی ایده آل نیست، اگر خیلی سریع وزن کم کنید، این اتفاق می افتد.

3- فیبر بیشتری می خورید

خوردن فیبر اتفاق خوبی است و مزایای بسیاری برای سلامتی و کاهش وزن دارد. اما خوردن فیبر باید به تدریج افزایش یابد و افزایش 5 گرم در روز توصیه می شود. و توصیه کلی خوردن روزانه 25 تا 38 گرم فیبر در روز است.
افزایش مصرف یکباره فیبر موجب احتباس آب در بدن می شود.

4- مصرف بیشتر جایگزین های قند

ممکن است در تلاش برای کاهش وزن به جای استفاده از قند از جایگزین های آن مانند سوربیتول، زایلیتول، اریتریتول و مانیتول استفاده کنید. این باعث نفخ و احتباس آب شده و می تواند موجب کاهش وزن بدون کاهش سایز شود.

ورزش مناسب برای کاهش سایز

ما سه ورزش مناسب را برای کاهش سایز به شما معرفی کرده ایم اگر چه می توانید گزینه های بیشتری برای کاهش سایز را امتحان کنید.

  • یک روتین 10 دقیقه ای پیلاتس برای کل بدن
  • یک تمرین 20 دقیقه ای پیلاتس-یوگا فیوژن برای تقویت شکم شما
  • یک تمرین باند مقاومتی 20 دقیقه ای برای یک تقویت هسته مرکزی بدن

رژیم لاغری سلامتی من

 علائمی که نشان می دهد وزن کم می کنید

1- احساس گرسنگی نمی کنید

اگر در حال کاهش وزن هستید زیرا رژیم غذایی خود را با پروتئین بیشتر و کربوهیدرات و چربی کمتر تغییر داده اید، ممکن است متوجه شوید که سریعتر احساس سیری می کنید.

این به این دلیل است که آمینو اسیدهای موجود در پروتئین رژیم غذایی، یک سیگنال رضایت را به مغز شما ارسال می کنند – و این سیگنال با خوردن همان مقدار کالری چربی یا کربوهیدرات ارسال نمی شود.

2- احساس خوبی دارید

کاهش وزن می تواند منجر به بهبود همه جانبه در سلامت روانی شما شود.

3- لباسهایتان تن خوری قبل را ندارند

اگر کاهش وزن داشته باشید دیگر مجیور نیستید مثل قبل لباستان را به زور به تن کنید و در واقع احساس می کنید لباستان راحتتر از قبل تنتان می شود.

4- تغییر سایز دور کمر

کوچک شدن دور کمر نشانه ی خوبی برای کاهش وزن است علاوه بر این کوچک شدن دور کمر موجب بهبود روند فشار خون، قند خون و کلسترول می شود.

5- موجب بهبود دردهای مزمن شما می شود

کاهش وزن می تواند به کاهش درد به ویژه در نواحی تحمل کننده وزن بدن مانند ساق پا، زانوها و کمر کمک کند.

6- بهبود فشار خون

اضافه وزن تاثیر منفی بر فشار خون شما دارد و شما را در برابر سکته مغزی و حملات قلبی آسیب پذیر می کند.

7- عضلانی شدن بدن

ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها برای تقویت قدرت و ظاهر شدن عضله طول بکشد. اینکه چقدر سریع تغییرات را می بینید به بدن شما و نوع تمرینی که در برنامه خود دارید بستگی دارد.

 

منابع:

منبع

 

 

 

 

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید