صفحه اصلی > ورزش و تناسب اندام : 10 دلیل افزایش وزن بعد از تمرینات ورزشی کاهش وزن

10 دلیل افزایش وزن بعد از تمرینات ورزشی کاهش وزن

فهرست مطالب

ورزش منظم برای داشتن بدنی سالم ضروری است، اما اگر آن را به درستی انجام ندهید، می تواند اهداف کاهش وزن شما را بی فایده کند. از هرکسی سوال کنید به شما می گویند که رژیم غذایی و ورزش دو مؤلفه مهم کاهش وزن هستند. اما متأسفانه، اگر مراقب نباشید، هم تغذیه سالم و هم ورزش منظم می توانند باعث افزایش وزن شما شوند. در این مقاله از مجموعه مقالات سلامتی من، دلایل افزایش وزن را توضیح داده ایم که می توانند در اثرگذاری تمرینات شما موثر باشند.

1. شما بیش از نیاز بدن خود کالری مصرف می کنید

گنجاندن چند روز ورزش در برنامه هفتگی خود احتمالاً اشتهای شما را افزایش می دهد، به خصوص اگر بدن شما کالری بیشتری نسبت به گذشته می سوزاند. متأسفانه، این می‌ تواند باعث شود که بسیاری از ما دچار استرس شویم و کالری بیشتری از آنچه واقعاً نیاز داریم مصرف کنیم، مثلا بعد از یک دویدن طولانی که احساس گرسنگی کردیم می توانیم از میان وعده های سالم و یا شیک های مقوی و کم کالری استفاده کنیم.

بخوانید: در هنگام خواب چقدر کالری می سوزانید؟

غذای پرکالری و دلایل افزایش وزن

.2 با تنقلات ناسالم سوخت می گیرید

مصرف تنقلات ناسالم یکی دیگر از دلایل افزایش وزن است. ده‌ ها نوع تغذیه، میان‌ وعده و نوشیدنی برای ورزشکارانی که به دنبال تغذیه بعد از تمرین هستند، وجود دارد. شما به جای تنقلات ناسالم بهتر است از چیزهایی استفاده کنید که از افزایش وزن شما بعد از تمرینات جلوگیری کند، مثلا یک ظرف ماست یونانی ساده با انواع توت ها، هوموس با هویج و نان پیتا یا یک میان وعده سالم دیگر را انتخاب کنید که کالری و قند افزوده زیادی نداشته باشد.

.3 شما به درستی هیدراته نمی کنید

عدم هیدراته کردن بدن یکی دیگر از دلایل افزایش وزن است.علاوه بر دویدن به سمت نوشیدنی های ورزشی برای آبرسانی بعد از تمرین، اشتباهات هیدراتاسیون دیگری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید که اهداف کاهش وزن شما را خنثی می کند.

بدن ما به راحتی نیاز ما به هیدراتاسیون را با گرسنگی اشتباه می گیرد، بنابراین می توانیم کالری بیشتری نسبت به نیاز خود مصرف کنیم، زیرا به اندازه کافی آب نمی نوشیم، همچنین لازم به ذکر است که آب تنها راه برای تجدید قوا بعد از تمرین نیست، آبرسانی به بدن بعد از یک جلسه تعریق شدید باید شامل تامین مجدد الکترولیت هایی مانند سدیم و پتاسیم نیز باشد.

اگر در طول تمرین زیاد عرق می‌ کنید، ممکن است بخواهید بعد از آن یک موز یا آب نارگیل میل کنید تا الکترولیت سالمی را بدون قند اضافه کنید.

هیدراته ماندن و دلایل افزایش وزن

.4 از تمرین خود به عنوان بهانه ای برای بی تحرکی در بقیه روز استفاده می کنید

این یک مشکل بزرگ برای تازه‌ کاران در ورزش است که فکر می‌ کنند 30 دقیقه حضور در باشگاه به آن ها اجازه می‌ دهد تا بقیه روز را استراحت کنند.

به طور خلاصه، گرمازایی بدون ورزش راهی ساده برای سوزاندن تا 200 کالری اضافی در روز بدون عرق کردن است، چیزهایی مانند راه رفتن از پله ها، باغبانی، راه رفتن با سگ و آشپزی نمونه هایی از فعالیت های یواشکی هستند که می توانند کالری سوزی شما را بدون رفتن به باشگاه افزایش دهند.

علاوه بر این، هیچ چیزی مانند پیاده روی بعد از تمرین برای کاهش درد و خستگی عضلانی وجود ندارد و به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید (به علاوه، بهانه ای برای حذف تمرین فردا نخواهید داشت) ادامه حرکت در طول روز باعث تجمع اسید لاکتیک در بدن شما می شود.

بخوانید : آیا ورزش به کاهش وزن کمک می کند؟

.5 شما فقط کاردیو انجام می دهید

کمی تمرین با وزنه به بدن و متابولیسم شما کمک می کند، همچنین وزنه برداری به شما کمک می کند عضله بسازید، که این کالری را موثرتر از چربی می سوزاند و می تواند به کاهش وزن شما کمک کند، حتی می تواند متابولیسم شما را تا پنج درصد افزایش دهد.

تمرینات با وزن و مقاومت نه تنها برای سوزاندن کالری، بلکه برای سلامت کلی شما نیز عالی هستند. تحقیقات نشان می دهد که آن ها به ایجاد قدرت و استقامت کمک می کنند تا به شما کمک کنند در تمرینات قلبی بهتر عمل کنید و می توانند سلامت قلب، استخوان و روان شما را تقویت کنند.

 6. شما بیش از حد به ترازو وسواس دارید

وسواس بودن نسبت به ترازو یکی دیگر از دلایل افزایش وزن است. وزن ما می تواند تا 2 کیلوگرم فقط در طول روز نوسان داشته باشد و ورزش می تواند تأثیر مستقیمی بر آن داشته باشد. عرق کردن در طول تمرین می تواند باعث شود که ما به طور موقت آب را در خود نگه داریم، که این می تواند باعث شود احساس نفخ کنیم و ترازو وزنمان را بیشتر از دیروز نشان دهد.

همچنین، ممکن است در حال از دست دادن چربی باشید، اما همزمان در حال عضله سازی نیز هستید که این می تواند باعث شود تا ترازو وزنتان را ثابت یا حتی اضافه نشان دهد، تمرکز بر حسی که دارید، سطح انرژی و نحوه تناسب لباس‌ هایتان در بسیاری از مواقع نسبت به ترازو تعیین‌ کننده‌ ی کاهش وزن هستند.

ترازو و دلایل افزایش وزن

.7 رژیم تمرینی شما برنامه خواب شما را کاهش می دهد

همه همیشه در مورد اهمیت یک رژیم غذایی سالم و رژیم ورزشی منظم برای کاهش وزن صحبت می کنند، اما یکی دیگر از مؤلفه هایی که وجود دارد را ما اغلب از معادله حذف می کنیم: خواب! هفت تا نه ساعت خواب توصیه شده در هر شب برای کاهش و حفظ وزن ضروری است زیرا بر هوس های خوردن ما تأثیر می گذارد، از طریق تمرین به ما انرژی می دهد و در نهایت به ما کمک می کند انتخاب های غذایی بهتری داشته باشیم. همچنین از دست دادن خواب مانع از ترمیم صحیح ماهیچه های شما می شود.

بخوانید :خواب کافی چگونه بر کاهش وزن تاثیر می گذارد؟

برنامه خواب و دلایل افزایش وزن

.8 شما به اندازه کافی خودتان را به چالش نمی کشید

به چالش نکشیدن خود یکی دیگر از دلایل افزایش وزن است. سهل‌ انگاری در تمرینات خود و تغییر نکردن شدت تمرینات، دو مورد از بزرگترین اشتباهات کاهش وزن هستند که اکثر افراد مرتکب می‌ شوند. تغییر نوع ورزشی که انجام می‌ دهید، و همچنین به چالش کشیدن خود برای انجام تکرارهای بیشتر یا دویدن کمی طولانی‌ تر، از بی حوصلگی شما جلوگیری می‌ کند و به میزان قابل توجهی بر کالری سوزی تأثیر می‌ گذارد.

توصیه می شود که هر دو هفته یکبار رژیم خود را تغییر دهید و اطمینان حاصل کنید که ضربان قلب شما تا 80 درصد حداکثر در نقطه ای از تمرین شما می رسد. می توانید چند حرکت جدید اضافه کنید یا تکرارها را در برنامه تمرینی قدرتی خود افزایش دهید.

.9 شما یک مشکل بهداشتی تشخیص داده نشده دارید

در حالی که این دلیل آمار بسیار کمتری نسبت به سایرین دارد، ممکن است تلاش‌ های کاهش وزن شما به دلیل یک وضعیت سلامتی بی اثر شود. شرایط مرتبط با هورمون، به خصوص در مورد تیروئید می تواند منجر به افزایش وزن ناخواسته شود، حتی اگر شما سالم غذا بخورید و چندین بار در هفته ورزش کنید.

اگر این اتفاق برای شما رخ می دهد، یا اگر فکر می کنید داروهای تیروئیدی شما می تواند باعث افزایش وزن شما شود، احتمالاً باید با پزشک خود صحبت کنید.

مشکلات بهداشتی و دلایل افزایش وزن

.10 شما تازه کار ورزش هستید

اگر به‌ تازگی ورزش کردن را به‌ طور منظم شروع کرده‌ اید، یا مدتی است که از روتین ورزشی خود خارج شده‌ اید و دوباره شروع کرده اید، باید به خود افتخار کنید که این عادت مهم را برای داشتن بدن و زندگی سالم‌ تر و شادتر ایجاد کرده‌ اید.

بدن شما ممکن است به مصرف کالری اضافی و همچنین عرق کردن بیشتر عادت نداشته باشد، و ممکن است مایعات را برای مدتی موقت حفظ کند تا زمانی که با رژیم جدید شما سازگار شود، یعنی بدن شما می تواند به تدریج با تمام تغییراتی که در حال انجام است سازگار شود و این به جلوگیری از پرخوری، هیدراتاسیون نامناسب و تغییرات منفی در برنامه خواب شما نیز کمک می کند.

مخلص کلام; افزایش وزن بعد از تمرینات ورزشی برای کاهش وزن

برای داشتن بدنی سالم و قوی همیشه به ورزش نیاز دارید، اما گاهی ممکن است با اشتباهات خود در برخی موارد باعث کند کردن روند کاهش وزن خود شوید و تمریناتتان را بی اثر کنید، البته در کنار ورزش، رژیم غذایی نیز اهمیت دارد و اگر به این دو توجه نکنید ممکن است باعث افزایش وزنتان بشود.

منابع :

منبع

بهناز اشرفی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید