صفحه اصلی > لاغری و رژیم های غذایی : سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو | معرفی روشهای علمی و عملی

سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو | معرفی روشهای علمی و عملی

سریع ترین راه لاغری شکم وپهلو

فهرست مطالب

چربی مازاد در بدن یکی از عوامل بیماری های مزمن، اختلالات متابولیک و چاقی است. چربی موجود در اطراف ارگان ها به دلیل ماهیت متفاوتی که دارد، می تواند سلامت قلب و کبد را به خطر بیندازد. تمرکز بر کاهش وزن در طولانی مدت و تغییر عادت های اساسی باعث می شود لاغری قابل دستیابی باشد.

بسیاری از افراد متمایل به روش ها و رژیم های لاغری سریع هستند. در واقع متخصصان معتقدند برای جلوگیری از عوارض اضافه وزن، بهترین راه لاغری سریع تغییر رژیم غذایی و ورزش کردن است. در این مقاله با روش هایی برای دستیابی به سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو آشنا می شوید.

چربی شکمی چیست؟

چربی شکم

چربی احشایی نوعی چربی است که در اعماق ناحیه شکمی ذخیره می شود. این بافت چربی در اطراف ارگان ها و دیواره های شکم وجود دارد. مقدار طبیعی چربی احشایی برای بدن ضروری است و می تواند از اندام های داخلی در برابر آسیب محافظت کند. اما ذخیره بیش از حد چربی احشایی می تواند عوارض شدید و خطرناکی برای سلامتی داشته باشد.

چربی احشایی گاهی با نام چربی فعال شناخته می شود چراکه نقش مهمی در چگونگی کارکرد بدن دارد. چربی احشایی مازاد که همان چربی شکم و پهلو است، ریسک ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.

دلیل چربی شکم و پهلو چیست؟

دلیل چربی شکم و پهلو

چربی شکم و پهلو یکی از رایج ترین انباشت های چربی در بدن است. چربی شکمی به دو نوع دسته بندی می شود:

 • احشایی: چربی در اطراف ارگان ها
 • بافت زیر جلدی: چربی موجود در زیر پوست

عوارض بیماری های ناشی از چربی احشایی معمولا از چربی زیر پوستی شدید تر و خطرناک تر هستند. اگرچه می توان با اصلاح عادت های غذایی و ورزش، از ذخیره هر دو نوع چربی جلوگیری کرد. در ادامه با دلیل افزایش چربی شکمی در افراد می پردازیم.

1- رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی نامناسب

مصرف کالری بیشتر از کالری سوزانده شده در طولانی مدت باعث افزایش چربی در بدن و چاقی می شود. بنابراین رژیم های غذایی پرکالری که مواد مغذی کمی دارند از دلایل چربی شکم و پهلو هستند. چربی ها بیشترین میزان کالری در هر گرم را دارند و کالری دریافتی را به شدت افزایش می دهند. همچنین قند بالا و غذاهای فراوری شده از علل رایج چاقی هستند. این غذاها باعث کند شدن متابولیسم و سوخت و ساز چربی می شوند.

چربی های اشباع شده به خصوص چربی های ترانس، منجر به التهاب و چاقی می شوند. چربی های ترانس در بسیاری از غذاها و خوراکی ها مثل فست فود و کیک و شیرینی وجود دارد. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند چربی های ترانس با غلات کامل، چربی تک سیر نشده و چند اشباع نشده جایگزین شود.

2- کم تحرکی

دومین عامل مهم در محاسبه اختلاف کالری دریافتی و کالری سوزی هر فرد، میزان فعالیت ورزشی است. کم تحرکی یکی از علل اصلی چاقی و افزایش درصد چربی در بدن به شمار می رود. از طرف دیگر افزایش وزن می تواند شروع عادت ورزش کردن را برای افراد دشوارتر کند. زمانی که کالری کمتری از میزان دریافت شده توسط فعالیت فیزیکی سوزانده می شود، بدن این میزان را ذخیره می کند. ورزش کردن به همراه رژیم غذایی کم کالری، سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو است.

3- کم خوابی

کم خوابی

تحقیقات نشان می دهد میانگین ساعات خواب پایین باعث افزایش چربی احشایی می شود. کم خوابی با تاثیر در عواملی مثل پرخوری، در افزایش چربی شکم و پهلو موثر است. نداشتن خواب کافی یا خواب بی کیفیت همچنین می تواند باعث به وجود آمدن عادت های غذایی ناسالم شود. برای مثال تمایل بیشتر به غذاهای پرچرب یا سرشار از شکر، به دلیل تامین انرژی و جبران احساس خستگی دائم از عوارض کم خوابی هستند.

4- استرس و چربی شکم

استرس و چربی شکم

نوعی هورمون استروئیدی به نام کورتیزول به بدن در کنترل و مقابله با استرس کمک می کند. وقتی فردی در یک موقعیت پر اضطراب قرار می گیرد، بدن هورمون کورتیزول بیشتری ترشح می کند که در کارکرد متابولیسم تاثیر می گذارد. بیشتر افراد در شرایط پراسترس دچار پرخوری عصبی می شوند. کورتیزول باعث می شود این کالری های مازاد در شکم و سایر نواحی بدن ذخیره شوند. استرس یکی از دلایل چربی شکم است و مدیریت استرس می تواند در داشتن یک رژیم غذایی سالم موثر باشد.

5- ژنتیک و چاقی

ژنتیک می تواند در چاقی تاثیرگذار باشد و درباره ارتباط چاقی و ژنتیک یافته هایی وجود دارد. متخصصان معتقدند ژنتیک در متابولیسم، اشتها و ریسک ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی موثر است. عوامل محیطی و عادات هم به چاقی افراد کمک می کنند. برخی از غذاها و ترکیبات تشکیل دهنده ها با توجه به انواع ژنتیک تاثیرات متفاوتی در افراد می گذارند. در نتیجه نحوه پاسخ دهی بدن به هر غذا هم به ژنتیک بستگی دارد.

6-دخانیات و چاقی

به طور کلی، استعمال دخانیات باعث پایین آمدن شاخص توده بدنی یا BMI می شود. اگرچه تحقیقات نشان می دهد برخلاف چربی کمتر در افراد دارای اعتیاد به دخانیات، چربی احشایی در این افراد بیشتر از سایرین است. همچنین مصرف دخیانیات در لیپیدهای کلسترول بد خون تاثیر می گذارد (LDL) و باعث می شود این چربی ها در دیواره رگ ها رسوب کنند. به این ترتیب استعمال دخانیات، ریسک بیماری های مرتبط با چربی، مثل حمله قلبی را افزایش می دهد.

عوارض چربی شکم

عوارض چربی شکم

اضافه وزن می تواند زمینه ابتلا به بیماری های مزمن را ایجاد کند. چربی شکم و پهلو ریسک باعث افزایش ریسک بیماری هایی مثل دیابت نوع دو، فشار خون بالا، سرطان روده بزرگ و سرطان سینه می شود. یکی از عوارض خطرناک چربی شکمی، تاثیر بر قلب است. بیماری های قلبی، سکته، گرفتکی عروق و حمله قلبی از این عوارض هستند.

علاوه بر این، چاقی می تواند در دستگاه تنفسی اختلال ایجاد کند که خطر ابتلا به آسم را افزایش می دهد. در نتیجه به کارگیری سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو برای پیشگیری از این عوارض ضروری است.

سریعترین راه لاغری شکم و پهلو

راه لاغری شکم

سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو تغییر رژیم غذایی و ورزش کردن است. خوردن غذاهای کم کالری و افزایش تحرک باعث کاهش وزن کلی می شوند و نمی توان به تنهایی روی چربی سوزی ناحیه شکمی تمرکز کرد. بیشتر ورزش های هوازی مثل پیاده روی، دوچرخه و حرکات ایروبیک تاثیر چربی سوزی کلی دارند. کاهش وزن 0.5 تا 1 کیلوگرم در هفته اصولی ترین میزان چربی سوزی برای تناسب اندام در بلند مدت است.

رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو

رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو

در یک رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو، عوامل مختلفی مثل کالری، میزان مواد افزودنی و فراوری شده دارای اهمیت هستند. اولین گام برای به کار گیری سریع ترین روش لاغری شکم و پهلو، محدود کردن کالری است. کالری برخی غذاها نسبت به سایر مواد غذایی در حجم یکسان، بیشتر هستند.

بنابراین شناختن غذاهای پرکالری و محدود کردن آنها می تواند در چربی سوزی موثر باشد. برخی غذاها برای لاغری مفید هستند و در ادامه به توصیه هایی برای داشتن تغذیه چربی سوزی می پردازیم.

بخوانید :بهترین رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن چه ویژگی هایی دارد؟

1.مصرف فیبر محلول

فیبر محلول با جذب آب به شکل خمیری در میاید و باعث کند شدن فرایند هضم غذا در سیستم گوارش می شود. تحقیقات نشان می دهد مصرف فیبر محلول فراوان با ایجاد احساس سیری بیشتر، به کاهش وزن کمک می کند. 

 استفاده از فیبر در غذاها به طور طبیعی باعث کاهش پرخوری می شود. فیبر محلول به خصوص در چربی سوزی شکم و پهلو موثر است. بهترین منابع فیبر عبارتند از:

 • میوه

 • سبزیجات

 • حبوبات

 • جو

 • جو دو سر

2.پرهیز از چربی ترانس

پرهیز از چربی ترانس

چربی ترانس با افزودن هیدروژن به چربی های اشباع نشده ساخته می شود. در گذشته چربی ترانس در مارگارین (نوعی کره) وجود داشت و به غذاهای فرآوری شده اضافه می شد.

اما در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان در صنایع غذایی استفاده از این چربی مضر را متوقف کرده اند. از عوارض چربی ترانس می توان به التهاب، بیماری قلبی، مقاومت انسولین و افزایش چربی شکمی اشاره کرد.

برای کاهش وزن و چربی سوزی شکم و پهلو، برچسب مواد تشکیل دهنده را بخوانید  و از محصولات دارای چربی ترانس پرهیز کنید. در برخی از مشخصات غذایی، چربی ترانس به عنوان چربی هیدروژنه شده ثبت می شود. 

3.مصرف پروتئین بالا

پروتئین یکی از مهم ترین  مواد مغذی برای کنترل وزن به شمار می رود. دریافت پروتئین کافی باعث ترشح نوعی هورمون سیری به نام پپتید YY می شود.

در نتیجه مصرف پروتئین با ایجاد سیری، اشتها را کاهش می دهد. این ماده مغذی همچنین متابولیک پایه را کاهش می دهد در نتیجه به حفظ توده عضلانی در حین کاهش وزن کمک می کند. تحقیقات نشان می دهند افرادی که پروتئین مورد نیاز بدن را تامین می کنند، معمولا چربی شکمی کمتری نسبت به سایر افراد دارند.

برای سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو، غذاهای زیر را در رژیم غذایی خود به کار ببرید: 

 • گوشت
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • لبنیات
 • لوبیا

4.پرهیز از شکر

شکر دارای ماده ای به نام فروکتوز است که به عنوان عامل ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن شناخته می شود. برای مثال دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و کبد چرب از عوارض مصرف بیش از حد شکر هستند.

شکر علاوه بر این عوارض برای سلامتی، موجب اضافه وزن و چاقی می شود. این ماده دارای کربوهیدرات ساده است و انرژی بدن را تامین می کند. زمانی که مصرف شکر بیش از حد مورد نیاز باشد، کربوهیدرات آن به شکل چربی ذخیره می شود. در نتیجه شکر از عوامل چربی شکم و پهلو به شمار می رود

یکی از باورهای رایج اشتباه درباره شکر، بی ضرر بودن قند طبیعی برای افزایش وزن است. در واقع حتی شکر طبیعی مثل عسل هم باید به میزان محدود مصرف شود. این قندها تاثیری مشابه شکر افزودنی دارند و برای لاغری مفید نیستند.

5.کاهش مصرف کربوهیدرات

کاهش مصرف کربوهیدرات برای کاهش وزن فواید زیادی دارد. رژیم های لاغری کم کربوهیدرات به افراد دارای اضافه وزن، مبتلا به دیابت نوع دو و سندرم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) توصیه می شود. اگرچه برای کاهش وزن سریع نیازی به دنبال کردن رژیم های سخت گیرانه و شدید نیست.

برخی تحقیقات نشان می دهد جایگزین کردن کربوهیدرات تصفیه شده با کربوهیدرات نشاسته دار فراوری نشده، باعث چربی سوزی شکم و پهلو می شود. در تحقیقاتی درباره سلامت قلب دریافتند افرادی که مصرف غلات کامل بالاتری داشتند، 17% کمتر از سایر افراد در معرض افزایش وزن قرار می گرفتند.

بهترین غلات کامل عبارتند از:

 • جو دوسر
 • گندم خالص
 • گندم سیاه
 • برنج قهوه ای
 • ذرت
 • نان جو

لاغری شکم  و پهلو با ورزش

ترکیب ورزش کردن و داشتن یک رژیم غذایی سالم، سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو به شمار می رود. این روش اصولی بوده و در طولانی مدت به سلامتی ضرر نمی زند. لاغری از طریق افزایش تحرک، مزایای بیشتری نسبت به کم کردن کالری به بدون تحرک دارد. ورزش کردن به پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری های مزمن کمک می کند.

 سایر فواید ورزش کردن عبارتند از پایین آمدن فشار خون، جلوگیری از حمله قلبی و کاهش کلسترول خون. 

علاوه بر این، ورزش کردن در پیشگیری از انواع سرطان از جمله سرطان سینه و روده بزرگ موثر است. فعالیت های ورزشی برای کنترل استرس که  یکی از عوامل موثر در چاقی است، تاثیرگذارند. با این وجود مهم ترین علت چربی سوزی با ورزش، تاثیر آن در متابولیسم است. افزایش سوخت و ساز باعث کالری سوزی بیشتر می شود.

یکی از مشکلات رایج در کاهش وزن سریع، از دست دادن توده عضلانی است. با ورزش کردن می توان در کنار چربی سوزی شکم و پهلو، از توده عضلانی محافظت کرد.

بخوانید : آیا تنها ورزش برای لاغری شکم موثر است؟

1- ایروبیک برای لاغری

ایروبیک برای لاغری

برای چربی سوزی شکم و پهلو، صرف نظر از برنامه ورزشی، باید انواع ورزش های ایروبیک و کاردیو را به کار ببرید. کاردیو تمرینات هوازی هستند که در بازه های زمانی کوتاه و شدید تکرار می شوند و ضربان قلب را بالا می برند.

افزایش ضربان قلب و پمپاژ خون برای سلامت دستگاه تنفسی و عملکرد قلب مفید است. پیاده روی، دوچرخه، شنا و دویدن از جمله ورزش های ایروبیک محبوب برای چربی سوزی شکم و پهلو هستند.

همچنین استفاده از برخی دستگاه های فیتنس مثل تردمیل و دوچرخه ثابت برای کاهش وزن رایج است. ورزش های ایروبیک سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو با ورزش هستند.

2- یوگا برای لاغری شکم

یوگا برای لاغری شکم

یوگا نسبت به سایر انواع ورزش، شدت کمتری دارد اما می تواند در کاهش وزن تاثیر گذار باشد.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که ورزش یوگا انجام می دهند نسبت به انتخاب های غذایی خود آگاه تر و محتاطانه تر عمل می کنند. در نتیجه یوگا احتمال اضافه وزن و چاقی را کاهش می دهد و باعث بهبود تغذیه می شود. اگرچه یوگا بهترین گزینه برای افراد دارای اضافه وزن نیست، می توان برای افزایش تحرک، از مزایای این ورزش بهره ببرید.

یوگا انواع مختلفی دارد و هر کدام دارای سطوح شدت متفاوتی هستند. یوگای قدرتی یا آشتانگا، یکی از سبک های شدید یوگا است و کالری سوزی بیشتری دارد.

بخوانید: معرفی چند حرکت موثر ورزش یوگا برای لاغری شکم و پهلو

3- لاغری شکم با دمبل

لاغری شکم با دمبل

یکی از ویژگی های مهم ورزش کردن با دمبل، این است که علاوه بر چربی سوزی، عضله سازی را هم امکان پذیر می کند. از طرف دیگر، وزن عضلانی بیشتر باعث افزایش کالری سوزی می شود. متخصصان توصیه می کنند سه بار در هفته، ورزش با دمبل انجام دهید.

نکته قابل توجه در چربی سوزی شکم و پهلو با دمبل این است که عضلات شکم مثل سایر عضله ها، با تمرین وزنه دار تقویت می شوند. در نتیجه روش بهتر برای چربی سوزی، انجام تمرینات هوازی برای شکم است. بعد از چربی سوزی با این تمرینات، به کارگیری دمبل می تواند برای افزایش استقامت مفید باشد.

بهترین روش برای تناسب اندام، به کار گیری همه گروه های عضلانی در تمرینات با دمبل است. این گروه ها شامل:

 • شکم
 • پشت
 • جلوبازو
 • ساق پا
 • سینه
 • همسترینگ
 • چهارسر ران
 • سرشانه
 • پشت بازو

4- لاغری شکم و پهلو با پیاده روی

پزشکان و متخصصان معتقدند کم تحرکی یکی از اصلی ترین عوامل موثر در بیماری های قلبی و چاقی است. ورزش کردن همیشه به معنای انجام تمرینات هوازی و کاردیو در سالن های ورزشی نیست و می توان با پیاده روی، به ایجاد عادت تحرک فیزیکی دست پیدا کرد.

پیاده روی فواید زیادی برای سلامتی دارد و با توجه به استمرار و شدت، می تواند ورزش چربی سوزی مناسبی باشد. برای مثال تحقیقاتی نشان می دهد زنانی که سه روز در هفته، به مدت 50 الی 70 دقیقه پیاده روی کردند، بعد از سه ماه تفاوت زیادی در چربی سوزی شکم و پهلو ملاحظه کردند.

به طور کلی برای کاهش وزن توصیه می شود روزی 10000 قدم پیاده روی کنید. این مقدار برای چربی سوزی مناسب است اما در صورتی که سابقه پیاده روی طولانی مدت ندارید، از هدف های کوچک تر شروع کنید. پیاده روی در چربی سوزی شکم و پهلو و چربی احشایی مفید است. این اثربخشی یکی از عوامل مهم در انتخاب ورزش های ایروبیک مناسب به شمار می رود. به همین دلیل برخی پیاده روی را سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو می دانند.

اصول پیاده روی برای لاغری

اصول پیاده روی برای لاغری

تاثیر پیاده روی مثل سایر ورزش های ایروبیک، با تغییر سرعت افزایش یا کاهش میابد. پیاده روی با سرعت بیشتر چربی سوزی بیشتری نسبت به سرعت متوسط دارد. دویدن بیشترین میزان کالری سوزی را دارد و افرادی که 2 الی 3 بار در هفته می دوند معمولا شاخص توده بدنی پایین تری دارند. اگرچه افزایش سرعت لزوما به معنی دویدن نیست و می توان با پیاده روی سریع منجر به چربی سوزی بیشتر می شود.

یکی از اصول پیاده روی برای لاغری شکم، رعایت حالت بدنی و فرم است. نگاه فرد در حال پیاده روی باید رو به جلو باشد. این حالت از آسیب به گردن و ناهنجاری های قامتی مثل پشت گرد جلوگیری می کند.

علاوه بر آن می تواند باعث افزایش سرعت پیاده روی شود. انقباض عضلات شکم از درد احتمالی کمر بعد از پیاده روی پیشگیری می کند. اگرچه انقباض دائمی عضلات می تواند سخت باشد و رعایت این حالت بدنی در بازه های زمانی مفید است.

برای لاغری شکم و پهلو چی بخوریم؟

چربی سوزها از محبوب ترین مکمل ها به شمار می روند. این مکمل های چربی سوز تحت عنوان مواد مغذی ارائه می شوند که سوخت و ساز بدن را بالا می برند. اگرچه برخی از چربی سوزها ناکارآمد و مضر هستند. متابولیسم هر فرد متفاوت است و عوامل مختلفی در آن تاثیر می گذارند. بسیاری از چربی سوز های طبیعی می توانند تاثیر رژیم و ورزش را افزایش بدهند. در ادامه با نوشیدنی و غذاهایی که  باعث لاغری سریع شکم و پهلو می شوند آشنا می شوید.

قهوه برای لاغری شکم و پهلو

قهوه برای لاغری شکم و پهلو

کافئین ماده ای است که در قهوه، چای سبز و دانه کاکائو وجود دارد. همچنین این ماده یکی از مواد تشکیل دهنده برخی از چربی سوزها است. کافئین متابولیسم را بالا می برد و باعث افزایش چربی سوزی می شود.

تحقیقات نشان می دهد کافئین می تواند متابولیسم را در طول 1 تا 2 ساعت، به میزان 16% افزایش دهد. مقداری از کالری سوزی کافئین به عنوان انرژی مصرف می شود، اگرچه این کارکرد در افراد دارای اضافه وزن کمتر است.

برای بهره بردن از فواید کافئین، نیازی به استفاده از مکمل های دیگر نیست. قهوه قوی یکی از بهترین منابع کافئین و دارای مزایای متعدد برای سلامتی است. اگرچه زیاده روی در مصرف کافئین می تواند عوارضی از جمله بی خوابی داشته باشد. میزان مجاز کافئین روزانه برابر با 400 میلی گرم است و رعایت تعادل در استفاده از آن ضروری است. تاثیر بر هورمون های اشتها و کاهش گرسنگی یکی دیگر از ویژگی های کافئین است که در سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو اهمیت دارد.

لاغری سریع با دارچین

دارچین تاثیری مستقیم بر سلول های چربی می گذارد. با تاثیر دارچین بر سلول ها، آدیپوسیت (سلول چربی) شروع به سوزاندن چربی ذخیره شده می کند. آدیپوسیت ذراتی به نام لیپید را ذخیره می کند که به عنوان منبع انرژی می سوزند و علاوه بر انرژی، گرما تولید می کنند. این سلول ها طوری تکامل یافته اند که بدن در زمان هایی که با کمبود انرژی مواجه می شود، مصرف انرژی بهینه داشته باشد. در گذشته مشکلات سلامتی به دلیل کمبود انرژی به وجود می آمدند، اما در حال حاضر بسیاری از بیماری های رایج، ناشی از انرژی مازاد هستند.

با افزایش آمار چاقی و افزایش وزن به دلیل رژیم های غذایی ناسالم، متخصصان درباره کالری سوزی تحقیقات بیشتری انجام می دهند. یکی از مهم ترین راه حل ها برای کاهش وزن، بالا بردن مصرف انرژی به صورت طبیعی است.

دارچین یکی از موادی است که در گرمازایی (کالری سوزی) نقش دارد. برخی از آنزیم های موجود در دارچین، سوخت و ساز چربی را افزایش می دهند. علاوه بر این، پروتئین های  Ucp1 و  Fgf21 موجود در دارچین هم در لاغری و کالری سوزی موثرند.

لاغری شکم و پهلو با چای سبز

لاغری شکم و پهلو با چای سبز

عصاره چای سبز یکی از بهترین چربی سوزهای طبیعی شکم و پهلو است. این عصاره ماده مترکزتر و غلیظ تری از چای سبز است و تمام خواص آن را شامل می شود. عصاره چربی سوز چای سبز دارای کافئین و EGCG (نوعی ترکیب گیاهی) است و هردو در کاهش وزن موثرند. به علاوه این دو ترکیب مکمل یکدیگر هستند و در فرایندی به نام ترموجنسیس کالری سوزی را افزایش می دهند. بدن در این پروسه با سوزاندن کالری گرما تولید می کند.

برای مثال، یافته های تحقیقات نشان می دهند مصرف کافئین و عصاره چای سبز، چربی سوزی را تا 16% افزایش می دهد. بنابراین برای دستیابی به سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو، به کارگیری هردو مواد توصیه می شود. کافئین و عصاره چای سبز مغایرتی با هم ندارند و در صورتی که هر کدام به میزان کافی مصرف شوند، مفید هستند.

همچنین بیشتر کارایی عصاره چای سبز در کنار کافئین کارآمد است. مصرف بیش از حد عصاره چای سبز می تواند برای کبد مضر واقع شود. به خصوص از خوردن این عصاره با معده خالی پرهیز کنید.

بخوانید : چای سبز برای لاغری | آیا این نوشیدنی رژیمی برای شما مفید است؟

دانه چیا برای لاغری سریع شکم و پهلو

دانه چیا برای لاغری سریع شکم و پهلو

دانه چیا سرشار از پروتئین و فیبر است و برای لاغری شکم و پهلو خواص زیادی دارد. در حدود 30 گرم دانه چیا، 10 گرم فیبر رژیمی وجود دارد. تامین فیبر کافی از اضافه وزن و چاقی جلوگیری می کند. پروتئین موجود در دانه چیا اشتها را کاهش می دهد و باعث محدود شدن کالری می شود. دانه چیا به دلیل داشتن کالری کم و پروتئین بالا برای افراد مبتلا به دیابت و کبد چرب مفید است. استفاده از دانه چیا در غذاها و خوراکی ها برای لاغری سریع شکم و پهلو توصیه می شود.

بخوانید: دانه چیا برای لاغری | زمان و طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری

لاغری شکم و پهلو با زنجیل

طبق تحقیقات انجام شده درباره زنجبیل، ترکیباتی به نام زینگرون در آن وجود دارند که برای لاغری شکم موثر هستند. این ترکیب در فرایند کالری سوزی و ذخیره چربی در بدن نقش دارد و به همین دلیل برای کاهش وزن توصیه می شود. اگرچه ژنتیک عاملی مهم در تاثیرگذاری زنجبیل در متابولیسم و سوخت ساز است؛ بنابراین تاثیر زنجبیل در لاغری برای افراد یکسان نیست. مصرف روزی 2 گرم پودر زنجبیل می تواند در 12 هفته شاخص توده بدنی را کاهش دهد.

زنجبیل را می توان در صبحانه به شکل دمنوش مصرف کرد. اگرچه مصرف زنجبیل به تنهایی سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو نیست، به کارگیری آن در کنار سایر روش ها مفید است.

لاغری شکم و پهلو بعد از زایمان

لاغری شکم و پهلو بعد از زایمان

عواملی مختلفی موجب افزایش وزن زنان بعد از زایمان می شود، که افزایش وزن بارداری نام دارد. چربی مازاد در دوران بارداری به دلیل ذخیره انرژی برای شیردهی و زایمان، ذخیره می شود. اگرچه گاهی افزایش وزن بعد از زایمان ادامه دارد و بسیار رایج است. اضافه وزن بعد از بارداری عوارضی از جمله دیابت و بیماری های قلبی دارد. برگشتن به وزن پیش از زایمان در بیشتر افراد شامل کم کردن 10 الی 16 کیلوگرم وزن می شود.

یکی از اصلی ترین راه های لاغری سریع بعد از زایمان، کنترل کالری دریافتی است. پرخوری و نداشتن رژیم غذایی مشخص می تواند باعث افزایش وزن در طولانی مدت شود. بررسی میزان کالری ها کمک می کند موادغذایی پرکالری را شناسایی و از رژیم غذایی خود حذف کنید.

به علاوه، جایگزین کردن کالری های اضافی با مواد مغذی مورد نیاز، می تواند در تقویت بدن مفید باشد. راحت ترین و سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو بعد از زایمان، کنترل کالری است. با داشتن کالری متوسط رژیم غذایی سالم تری داشته باشید.

بهترین مواد غذایی توصیه شده برای لاغری بعد از زایمان، فیبر و پروتئین هستند. غذاهای سرشار از فیبر باعث سیری طولانی مدت و کند شدن گوارش غذا می شوند. تحقیقات نشان می دهد اضافه کردن 4 گرم فیبر به وعده های غذایی می تواند در کاهش وزن موثر واقع شود.

خواص پروتئین برای لاغری شامل افزایش متابولیسم، کاهش اشتها و کالری های مصرفی می شود. از آنجایی که هضم پروتئین انرژی بیشتری نیاز دارد، سوخت و ساز بدن و کالری سوزی بالا می رود. سایر مزایای پروتئین برای لاغری شکم و پهلو بعد از زایمان، تغییرات هورمونی گرسنگی (گرلین) و سیری (GLP) است.

سخن پایانی

سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو، دریافت کالری کمتر و سوزاندن کالری بیشتر است. عوامل مختلفی از جمله جنسیت، سن، میزان خواب و محدودیت کالری در چربی سوزی تاثیر دارند. کاهش وزن تا 1.5 کیلوگرم در هفته برای سلامتی عوارضی ندارد و اصولی محسوب می شود. اگرچه روش هایی که بیشتر از این مقدار را توصیه می کنند می توانند برای سلامتی مضر باشند. در نهایت داشتن رژیم غذایی سالم در کنار افزایش تحرک بهترین راه لاغری شکم و پهلو است.

چربی سوز ترین رژیم کدام است؟

رژیم روزه متناوب یکی از موثرترین رژیم های لاغری است و امکان چربی سوزی بالا در مدت زمان کم را فراهم می کند. روزه متناوب به معنی تعیین بازه های زمانی مجاز برای غذا خوردن است و روی کنترل کالری دریافتی تمرکز دارد.

چگونه در 7 روز لاغری شویم؟

لاغر شدن و چربی سوزی شدید در 7 روز روش اصولی و واقع گرایانه نیست و نباید لاغری را فقط در کوتاه مدت در نظر گرفت. بیشتر روش های اصولی لاغری بیشتر از 7 روز زمان می برند. با این وجود محدود کردن کالری به حدود 1000 کالری در روز، از متد های لاغری برخی رژیم های سریع است

برای لاغری شکم و پهلو ناشتا چی بخوریم؟

برخی از بهترین صبحانه ها برای لاغری شکم و پهلو عبارتند از تخم مرغ، اوتمیل، اسموتی میوه، دمنوش زنجبیل و چای سبز. این مواد غذایی به دلیل داشتن پروتئین و فیبر برای لاغری مفید هستند.

Ojaghloo

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید