صفحه اصلی > رژیم های غذایی : رژیم تخم مرغ: تاثیر رژیم غذایی تخم مرغ در کاهش وزن

رژیم تخم مرغ: تاثیر رژیم غذایی تخم مرغ در کاهش وزن

تاثیر رژیم غذایی تخم مرغ در کاهش وزن

فهرست مطالب

رژیم تخم مرغ همان طور که از نامش پیداست بر افزایش مصرف تخم مرغ و کاهش برخی گروه های غذایی تمرکز می کند تا بتواند فواید سلامتی به ارمغان بیاورد. یکی از دلایل محبوبیت این رژیم، لاغری سریع است.

با این وجود رژیم غذایی تخم مرغ بسیار محدود کننده است و بحث های زیادی پیرامون ناسالم بودن آن وجود دارد. در این مقاله از سایت سلامتی من، این رژیم را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم.

 

رژیم تخم مرغ چیست؟

رژیم تخم مرغ چیست؟

رژیم غذایی تخم مرغ، نوعی برنامه کاهش وزن است که فرد را ملزم می کند، حداقل یکی از وعده های غذایی روزانه خود را با تخم مرغ تهیه و مصرف کند. چنین رژیمی حاوی پروتئین بالا، کم کربوهیدرات و کالری پایین است و به گونه ای طراحی شده است که بدون از دست دادن توده عضلانی بتواند به کاهش وزن سریع کمک کند.

 

رژیم تخم مرغ چگونه است؟

شما در تمام انواع رژیم تخم مرغ، روزانه سه وعده غذایی اصلی، بدون میان وعده می خورید و فقط آب یا نوشیدنی های بدون کالری می نوشید. شکل ‌های انعطاف ‌پذیرتر رژیم تخم ‌مرغ، شامل غذاهایی مانند مرغ کبابی، ماهی و سبزیجات بخارپز می باشد اما غذاهای نشاسته ‌ای و شکر همچنان ممنوع است.

این رژیم مواد مغذی کمی دارد. اگر چه پروتئین، کولین، ویتامین D، لوتئین و غیره را تامین می کند اما کربوهیدرات کمی دارد که می تواند شما را گرسنه کند. همچنین خوردن یک غذای مشابه ممکن است برای بسیاری از افراد خسته کننده باشد و این یکنواختی، می تواند انگیزه شخص را برای ادامه آن کاهش دهد.

 

انواع رژیم تخم مرغ

انواع رژیم تخم مرغ

نسخه های مختلفی از رژیم غذایی تخم مرغ وجود دارد که عبارتند از:

 1. رژیم تخم مرغ آب پز

این رژیم که گاهی اوقات ” رژیم تخم مرغ دو هفته ای” یا ” رژیم تخم مرغ ۱۴ روزه” نیز نامیده می شود، مستلزم آن است که فقط از فرم آبپز شده تخم مرغ، استفاده کنید. باید حداقل 3-2 عدد تخم مرغ در کل روز به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

این رژیم شامل سه وعده غذایی اصلی است و مصرف میان وعده در آن ممنوع است. ضروری است که روزانه یک غذای مبتنی بر تخم مرغ مصرف کنید و سایر منابع پروتئین بدون چربی، مانند مرغ یا ماهی را نیز در وعده های غذایی باقیمانده بگنجانید. همچنین، گاهی اوقات استفاده از مرکبات و سبزیجات کم کربوهیدرات مشکلی ایجاد نمی کند.

 

 1. رژیم فقط تخم مرغ

این برنامه غذایی، نمونه ای از برنامه های کاهش وزن شدید و ناسالم است که شما را مجبور می کند، یک غذای خاص را برای مدت طولانی مصرف می کنید. در واقع این نوع رژیم، یکی از رژیم های تک غذایی است و فقط از تخم مرغ تشکیل شده است. فرد به مدت دو هفته، تنها از تخم مرغ آب پز و آب تغذیه می کند و به دلیل سطح انرژی پایین و خستگی مجاز به فعالیت ورزشی نیست.

 

 1. رژیم غذایی تخم مرغ و گریپ فروت

رژیم غذایی تخم مرغ و گریپ فروت

این نوع رژیم تخم مرغ، به مدت 14 روز ادامه دارد و تنها میوه مجاز، گریپ فروت است. طی دو هفته، نصف یک گریپ فروت را همراه با تخم مرغ و منابع پروتئینی بدون چربی دیگر مثل مرغ و ماهی در هر وعده میل می کنید.

 

 1. رژیم پزشکی تخم مرغ

ادعا می شود که این رژیم راهکاری برای کاهش وزن بیمار قبل از عمل جراحی است. با این حال شواهد این موضوع را تایید نمی کنند.

فرد در این نوع رژیم، روزانه سه وعده غذایی حاوی یک عدد تخم مرغ و یک تکه نان تست مصرف می کند و در این مدت محدودیتی برای مصرف میوه و سبزیجات ندارد. همچنین آب، قهوه سیاه و نوشیدنی های بدون کالری نیز می توانند بخشی از برنامه غذایی باشند. تنها نکته این است که نباید تخم مرغ در کره یا روغن پخته شود.

 

 1. رژیم تخم مرغ کتو فستینگ

این نوع رژیم که با نام های ” رژیم تخم مرغ 3 روزه” و “رژیم کتو فستینگ تخم مرغ” نیز شناخته می شود، رژیمی است که در آن فرد، برای مدت کوتاهی عمدتاً از تخم مرغ، کره و پنیر تغذیه می کند. طی رژیم تخم مرغ کتو، فرد باید روزانه حداقل 6 عدد تخم مرغ مصرف کند. این رژیم غذایی محدود کننده، حاوی پروتئین بالا، کالری و کربوهیدرات کم است و به طور معمول منجر به کاهش توده چربی بدون از دست دادن عضله می شود.

برخی از تغییرات رژیم تخم مرغ برای شما سالم تر از سایرین هستند اما هیچ کدام تغذیه متعادلی را ارائه نمی دهند.

 

فواید رژیم تخم مرغ

فواید رژیم تخم مرغ

در مقایسه با برنامه های غذایی متعادل و پایدار، مزایای رژیم تخم مرغ چندان قابل توجه نیست و اثرات خاص آن شامل موارد زیر است:

 • تخم مرغ سرشار از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ها است و بسیار مغذی است.
 • این رژیم غذاهای فرآوری شده و ناسالم را حذف می کند.
 • تخم مرغ به دلیل تامین تمام اسیدآمینه های مورد نیاز بدن، متابولیسم را افزایش می دهد. (یک رژیم با پروتئین بالا می تواند سوخت و ساز روزانه بدن را 80 تا 100 کالری بالا ببرد.)
 • کالری کم این رژیم و سیرکنندگی تخم مرغ می تواند برای کاهش وزن کوتاه مدت موثر باشد.

 

عوارض رژیم تخم مرغ

عوارض رژیم تخم مرغ

با وجود این که پیروی از رژیم تخم مرغ در طولانی مدت توصیه نمی شود اما فارغ از مدت زمان پایبندی به آن، معایب و عوارض زیر متوجه فرد است:

کمبود کلسیم: در رژیم غذایی تخم مرغ به دلیل محدود کردن لبنیات، بدن کلسیم کافی دریافت نمی کند و این امر می تواند موجب کاهش تراکم استخوان ها و بالا رفتن ریسک بیماری های قلبی عروقی و برخی انواع سرطان شود.

کلسترول بالا: کلسترول موجود در تخم مرغ ناسالم نیست اما زرده آن حاوی میزان بالایی کلسترول است. افرادی که در معرض خطر بالای بیماری قلبی هستند، باید مصرف تخم مرغ را به 1 عدد در روز محدود کنند. بنابراین چنین رژیمی می تواند برای این دسته ناسالم تر باشد.

کالری کم: تخم مرغ و سایر غذاهای موجود در این رژیم کم کالری هستند و بعید به نظر می رسد، بتواند کالری مورد نیاز روزانه فرد را تامین کند. به ویژه اگر سعی دارید همراه چنین برنامه غذایی محدود کننده ای ورزش کنید، انرژی لازم را تامین نمی کند.

فیبر کم: تخم مرغ فاقد فیبر است. میوه و سبزیجات موجود در رژیم تخم مرغ نیز نمی تواند فیبر مورد نیاز روزانه را تامین کند. دریافت فیبر کافی علاوه بر جنبه هایی مانند بهبود هضم و سلامت دستگاه گوارش، به کاهش وزن کمک می کند.

کربوهیدرات کم: کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند احساس خستگی را در فرد افزایش دهد.

مشکلات گوارشی: افزایش مصرف پروتئین و کاهش مصرف فیبر می تواند موجب یبوست، حالت تهوع و بوی بد دهان شود.

کاهش وزن ناپایدار: رژیم تخم مرغ برای لاغری سریع، ممکن است محبوب باشد اما به احتمال زیاد، چنین حالتی موقتی است و با قطع رژیم وزن از دست رفته باز می گردد.

 

در رژیم تخم مرغ چه بخوریم؟

در رژیم تخم مرغ چه بخوریم؟

 1. غذاهای مجاز در برنامه رژیم تخم مرغ

علاوه بر تخم مرغ، در این بخش چند نمونه از غذاهایی که در رژیم های مختلف تخم مرغ مصرف می شود، آورده شده است:

 • پروتئین های بدون چربی شامل گوشت گاو، گوسفند، گوشت مرغ، بوقلمون و ماهی
 • ژامبون بدون چربی
 • انواع سبزیجات غیرنشاسته ای مانند گوجه فرنگی، اسفناج، مارچوبه، کلم پیچ، قارچ و کلم بروکلی
 • میوه های کم کربوهیدرات مانند انواع توت ها، گریپ فروت، پرتقال، لیمو و هندوانه
 • مقدار کمی روغن نارگیل و کره
 • لبنیات کم چرب
 • نوشیدنی های کم کالری مانند آب، چای و قهوه شیرین نشده

 

 1. غذاهای غیرمجاز در برنامه رژیم تخمه مرغ

غذاهای غیرمجاز در برنامه رژیم تخم مرغ

آنچه نمی توانید در رژیم غذایی تخم مرغ بخورید به تنوع رژیم بستگی دارد:

 • در یکی از انواع رژیم تخم مرغ، همه میوه ها به جز گریپ فروت حذف می شوند. در سایر نسخه ها، اکثر میوه های کم کربوهیدرات قابل قبول هستند.
 • از غلات یا سبزیجات نشاسته ای در اکثر نسخه های رژیم غذایی تخم مرغ اجتناب می شود. گندم، جو، نان، پاستا، سیب زمینی ها، ذرت و هویج در این لیست قرار می گیرند.
 • میوه های پر کربوهیدرات مانند موز و انبه
 • میوه های خشک مانند آلو خشک، کشمش و خرما
 • حبوبات
 • دانه ها
 • غذاهای غیر مغذی و فرآوری شده
 • نوشیدنی های الکلی مانند آبجو، شراب و الکل
 • قند
 • غذاها و نوشیدنی های شیرین
 • گوشت های فرآوری شده
 • غذاهای سرخ شده
 • آب میوه
 • لبنیات پر چرب

 

نمونه رژیم تخم مرغ

نمونه رژیم تخم مرغ

همان طور که در بخش های قبل اشاره کردیم، رژیم غذایی تخم مرغ، نسخه های مختلفی دارد. در این بخش با نمونه رژیم 7 روزه آشنا می شویم. برنامه غذایی در هفته دوم نیز مشابه 7 روز اول است. ابتدا به نکات زیر توجه کنید و سپس به نمونه رژیم تخم مرغ هفت روزه توجه کنید:

 • نمک مصرف نکنید و به جای آن از یک جایگزین استفاده کنید.
 • مصرف آب روزانه را به هشت لیوان برسانید.
 • هیچ نوشیدنی را با خامه یا شکر شیرین نکنید.
 • برای تهیه سالاد فقط می توانید از گوجه فرنگی، کاهو و خیار استفاده کنید.
 • بعد از بلانچ کردن سبزیجات، فقط از سرکه یا آب لیمو برای طعم دار کردن استفاده کنید.
 • فقط مصرف گوشت سفید بدون چربی مجاز است.
 • بین وعده های غذایی از میان وعده استفاده نکنید و زمان وعده های غذایی را ثابت نگه دارید.
 • هرگز یک وعده غذایی را حذف نکنید.
 • نوشیدن الکل در حین رژیم، ممنوع است.

 

روز اول

صبحانه: 1 تکه نان سبوس ‌دار + گوجه ‌فرنگی کبابی

ناهار: میوه تازه به دلخواه

شام: 2 عدد تخم مرغ آب پز + 1 عدد گریپ فروت + سالاد

روز دوم

صبحانه: 1 عدد تخم مرغ آب پز + آب گریپ فروت

ناهار: مرغ سوخاری + 2 عدد گوجه فرنگی

شام: استیک کبابی + سالاد

روز سوم

صبحانه: 1 عدد تخم مرغ آب پز + آب گریپ فروت

ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز + سالاد

شام: استیک کبابی + سالاد

روز چهارم

رژیم تخم مرغ برای کاهش وزن

صبحانه: 1 تکه نان تست خشک + 1 عدد تخم مرغ آب پز

ناهار: هر نوع میوه تازه

شام: استیک کبابی + سالاد

روز پنجم

صبحانه: 1 تکه نان تست خشک + 2 عدد تخم مرغ آب پز

ناهار: 1 عدد گوجه فرنگی + 2 عدد تخم مرغ آب پز

شام: ماهی کبابی + سالاد

روز ششم

صبحانه: 1 عدد تخم مرغ آب پز + آب انگور

ناهار: هر نوع میوه تازه

شام: مرغ سوخاری + هویج و لوبیا آب پز

روز هفتم

صبحانه: 1 عدد تخم مرغ سوخاری + گوجه فرنگی خشک شده

ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز + اسفناج بلانچ شده

شام: مرغ کبابی + سالاد

 رژیم تخم مرغ ۷ روزه می تواند برای هفته دوم ادامه داشته باشد تا فرد شاهد کاهش وزن باشد. ساده ترین راه برای به حداکثر رساندن مزایای این رژیم، ورزش و افزایش فعالیت بدنی است.

 

رژیم تخم مرغ برای کاهش وزن

رژیم تخم مرغ برای کاهش وزن

رژیم تخم مرغ بر افزایش مصرف تخم مرغ، ماهی و مرغ و کاهش مصرف غذاهایی که دارای چربی های اشباع و ترانس بالا هستند، تمرکز می کند. همچنین مصرف کم سدیم و گوشت قرمز را ترجیح می دهد. علاوه بر این، مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب را توصیه می کند. بنابراین یک فرد ممکن است با پیروی از انواع مختلف رژیم تخم مرغ، به طور موقت وزن خود را کاهش دهد. زیرا این الگوی غذایی باعث کاهش کالری دریافتی می شود.

چندین مطالعه در مورد اثرات خوردن تخم مرغ به عنوان بخشی از رژیم کاهش وزن، وجود دارد که فوایدی را ارائه می دهند. به طور مثال نتایج یک مطالعه نشان داد، افراد دارای اضافه وزن و چاق که به مدت ۱۲ هفته، روزانه سه عدد تخم ‌مرغ خوردند، در مقایسه با افرادی که چنین عادتی نداشتند، توانستند، وزن خود را کاهش دهند و توده عضلانی بدون چربی را حفظ کنند. با این حال، دانشمندان هشدار می دهند که ممکن است انتخاب های بهتری نسبت به تخم مرغ برای رژیم غذایی پر پروتئین و کاهش وزن وجود داشته باشد.

رعایت یک رژیم غذایی محدود می تواند چالش برانگیز باشد و اگر فردی به رژیم غذایی معمول خود برگردد، ممکن است وزنی را که از دست داده است، دوباره بدست آورد.

 

چه کسانی نباید از رژیم تخم مرغ استفاده کنند؟

چه کسانی نباید از رژیم تخم مرغ استفاده کنند؟

 1. کسانی که برای مصرف تخمه مرغ محدودیت دارند

تخم مرغ یک آلرژن غذایی رایج است و این رژیم برای افرادی که به این ماده غذایی حساسیت دارند، مناسب نیست.

همچنین افزایش مصرف تخم مرغ در افرادی که در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی هستند، توصیه نمی شود.

 1. افرادی که باید مصرف گریپ را محدود کنند

برخی از داروها ممکن است با گریپ فروت تداخل داشته باشد. بنابراین اگر داروی خاصی مصرف می کنید، باید برای مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

 1. زنان یائسه

دریافت نکردن کلسیم کافی در این رژیم می ‌تواند برای افراد با تراکم استخوان پایین، به ‌ویژه زنان یائسه که عموماً در معرض خطر بالاتری هستند، مشکلات سلامتی ایجاد کند.

 1. زنان باردار و شیرده

رژیم هایی بسیار محدود کننده مانند رژیم تخم مرغ نمی توانند برای سلامت مادر و نوزاد، الگوی سالمی باشند.

 1. افراد مبتلا به دیابت

کاهش دریافت فیبر برای افراد مبتلا به دیابت گزینه سالمی نیست. همچنین این افراد نباید بیش از 1 عدد تخم مرغ در روز بخورند.

 

سخن پایانی

از این مقالۀ سایت سلامتی من این گونه برداشت می شود که رژیم تخم مرغ یک رژیم غذایی مرسوم است که بسیار محدود کننده است و علیرغم وعده های فریبنده آن برای کاهش وزن سریع، بعید است که فواید سلامتی درازمدت داشته باشد. ضمن این که، هیچ مطالعه ای از ایمنی یا اثربخشی آن حمایت نمی کند.

 

سوالات متداول

آیا رژیم تخم مرغ سالم است؟

تخم مرغ منبع عالی پروتئین کامل است. همچنین حاوی مواد معدنی مفید و ویتامین هایی مانند E، D، A، B6 و B12 است. با این حال رژیم غذایی تخم‌ مرغ فاقد مواد مغذی ضروری مانند فیبر است و در حالت کلی این الگو، تغذیه کاملی را ارائه نمی دهد و نمی تواند یک رژیم غذایی سالم و طولانی مدت محسوب شود.

با رژیم تخم مرغ چقدر وزن کم می کنم؟

طرفداران این رژیم ادعا می کنند با پیروی دقیق از آن می توان در یک هفته حدود 450 گرم وزن کم کرد.

رژیم تخم مرغ سریع چیست؟

رژیم غذایی سریع تخم مرغ، یک رژیم طبیعی کتوژنیک و موقت است که معمولاً 3 تا 5 روز طول می کشد و بر خوردن تخم مرغ، پنیر و چربی های خالص با هدف کاهش وزن تمرکز دارد.

مصرف تخم مرغ در چه کسانی محدودیت دارد؟

اگر سطح کلسترول LDL بالا، اضافه وزن یا چاقی، یک بیماری مزمن مانند دیابت یا سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید، بهتر است بیش از 1 تخم مرغ در روز یا 4 تا 5 تخم مرغ در طول یک هفته نخورید.
افرادی که باید کنترل بیشتری بر کلسترول تام و LDL داشته باشند، ممکن است بخواهند در مصرف زرده تخم مرغ محتاط باشند و در عوض غذاهایی را انتخاب کنند که با سفیده تخم مرغ درست شده است. همین امر در مورد افراد دیابتی نیز صادق است.

منابع:

منبع 1 | منبع 2 | منبع 3 | منبع 4 | منبع 5 | منبع 6 | منبع 7

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید