صفحه اصلی > لاغری : خواص سیاه دانه برای لاغری | طریقه مصرف و بهترین زمان مصرف

خواص سیاه دانه برای لاغری | طریقه مصرف و بهترین زمان مصرف

سیاه دانه برای لاغری

فهرست مطالب

سیاه دانه دارای آنتی اکسیدان ها و ترکیبات زیست فعال مفید است. سیاه دانه برای سلامت پوست و مو، کاهش التهاب و کاهش وزن فواید زیادی دارد. این دانه ها برای انواع بیماری ها مثل عفونت، سردرد، کمردرد، فشار خون بالا و التهاب مزمن به کار برده می شود. در این مقاله به خواص سیاه دانه برای لاغری می پردازیم.

سیاه دانه چیست؟

سیاه دانه چیست؟

سیاه دانه از گیاهی به نام سُنیز به دست میاید که به طور طبیعی در جنوب اروپا، خاورمیانه و جنوب غرب آسیا رشد می کند. روغن سیاه دانه روغنی با خواص فراوان است و به شکل کپسول و مکمل ویتامین در داروخانه ها وجود دارد.

 سیاه دانه فواید زیادی از جمله درمان التهاب، کلسترول، سندروم متابولیک، بیماری های خود ایمنی و دیابت دارد. روغن سیاه دانه همچنین برای بیماری های پوستی مفید است.

سیاه دانه حاوی چه موادی است؟

سیاه دانه منبع غنی مواد معدنی از جمله کلسیم، آهن، زینک، مس، تیامین یا ویتامین ب۱، نیاسین (نوعی از ویتامین ب۳)، فسفر، اسید فولیک و فیبر است. 

فواید درمانی سیاه دانه در اصل به دلیل ترکیبات فعالی به نام تیموکینون است. این ترکیب آنتی اکسیدان خواص ضد التهابی دارد که از سلول ها در برابر آسیب و بیماری مزمن محافظت می کند. 

بخوانید:  ارزش غذایی سیاه دانه

آیا سیاه دانه برای لاغری خوب است؟

مواد فعال موجود در سیاه دانه با تاثیر در ژن کنترل کننده اشتها و گرسنگی باعث کاهش وزن می شوند. تحقیقاتی درباره اضافه وزن و چاقی نشان می دهد شرکت کننده ها در این تحقیق با استفاده از روغن و پودر سیاه دانه با نتایج کاهش وزن طبیعی مواجه شدند.

در طول 6 الی 12 هفته، میانگین لاغری برابر با 2 کیلوگرم و کاهش دور شکم برابر با 3.5 سانتی متر بوده است. البته این نتایج چشم گیر با رژیم غذایی متعادل و سالم همراه بود.

سیاه دانه چگونه باعث لاغری می شود؟

تحقیقات نشان می دهند مواد فعال در سیاه دانه با تغییر دادن ژن های مربوط به گرسنگی باعث لاغری می شوند. در نتیجه سیاه دانه برای درمان چاقی ماده غذایی مفیدی است.

نوعی آنتی اکسیدان قوی به نام تیموکینون با خواص ضد التهابی در روغن سیاه دانه وجود دارد و باعث کاهش وزن می شود. تیموکینون با مقابله با عفونت و کاهش التهاب، نقشی مهم در جلوگیری از چاقی دارد.

سیاه دانه و لاغری شکم

سیاه دانه و لاغری شکم

سیاه دانه یکی از بهترین دانه ها برای لاغری شکم است. همچنین مصرف روغن سیاه دانه به همراه یک تغذیه متعادل، تاثیر مهمی در لاغری دارد. سیاه دانه باعث کاهش اشتها، چربی بدن و چربی احشایی می شود.

 اضافه کردن سیاه دانه به غذاها، ترکیب آن با سایر مکمل های طبیعی لاغری و دمنوش سیاه دانه از راه های دیگر مصرف سیاه دانه برای لاغری شکم هستند.

روغن سیاه دانه برای لاغری

روغن سیاه دانه به کاهش شاخص توده بدنی BMI در افراد دارای اضافه وزن، سندروم متابولیک یا دیابت نوع دو کمک می کند. مصرف روزانه 3 گرم روغن سیاه دانه نقش چشم گیری در کاهش وزن و لاغری شکم و پهلو دارد. 

مصرف روغن سیاه دانه از بیماری هایی مثل دیابت، کلسترول و فشار خون بالا پیشگیری می کند. درمان چربی خون و کاهش تری گلیسیرید از فواید روغن سیاه دانه برای لاغری هستند.

خواص روغن سیاه دانه برای لاغری شکم و پهلو

خواص روغن سیاه دانه برای لاغری شکم و پهلو

روغن سیاه دانه برای لاغری سریع شکم پهلو مکمل غذایی مناسبی است. استفاده از روغن سیاه دانه در کنار یک رژیم کم کالری تاثیر زیادی در کاهش وزن دارد.

 نتایج آماری در رابطه با افرادی که به رژیم کم کالری خود روغن سیاه دانه اضافه کردند نشان دهنده خواص روغن سیاه دانه برای چربی سوزی شکم است. در این تحقیقات، شرکت کننده ها با مصرف روزی 3 گرم روغن سیاه دانه در 6 هفته دو کیلوگرم کاهش وزن و 3 سانتی متر کاهش دور شکم داشتند.

 چگونه از سیاه دانه برای لاغری استفاده کنیم؟

سیاه دانه به شکل های مختلفی از جمله روغن و سافت ژل وجود دارد. علاوه بر این، سیاه دانه در بسیاری از غذاها و مکمل های ویتامین یافت می شود. طبق نظر متخصصان، مصرف 1 الی 2.5 گرم روغن سیاه دانه در روز مجاز است. اگرچه باید از مقدار کمتر شروع کنید و به مرور این روغن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. 

از آنجایی که ترکیبات فعال سیاه دانه ممکن است با مصرف برخی داروها تداخل داشته باشند، قبل از مصرف سیاه دانه با پزشک خود مشورت کنید.

روش استفاده سیاه دانه برای لاغری

روش استفاده سیاه دانه برای لاغری

روش های مختلفی برای مصرف سیاه دانه وجود دارد. روغن سیاه دانه یکی از شکل های سیاه دانه است و برای برخی از افراد مصرف آن را راحت تر می کند. روش استفاده سیاه دانه به شرح زیر است:

پودر سیاه دانه

پودر سیاه دانه

سیاه دانه را خشک و آسیاب کنید. پودر سیاه دانه را در یک ظرف بدون هوا و خشک بریزید. این ظرف در دمای اتاق عمری طولانی دارد و می توانید در هر زمانی از آن استفاده کنید. هر روز پودر سیاه دانه را داخل آب داغ حل کنید.

 میتوان با استفاده از سایر مواد مغذی در این دمنوش، تاثیر و خواص سیاه دانه را افزایش می دهد. آب لیمو تازه،  دارچین و عسل از بهترین ترکیبات برای سیاه دانه هستند.

روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه را می توان با مواد غذایی متنوع و مغذی ترکیب کرد. مصرف روغن سیاه دانه با ماست، شیر و کفیر خواص زیادی برای لاغری دارد. برای مصرف روزانه، یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه را به غذای مورد نظر اضافه کنید.

جوشاندن سیاه دانه برای لاغری

جوشاندن سیاه دانه برای لاغری

جویدن سیاه دانه خام می تواند سخت و ناخوشایند باشد. برای جلوگیری از مشکلات گوارشی و گرفتن طعم تلخی سیاه دانه، به مدت 5 دقیقه آن را بجوشانید. در صورتی که بعد از 5 الی 10 دقیقه هنوز طعم تندی داشتند، باید بیشتر بجوشانید.

 سیاه دانه جوشانده شده را آسیاب کنید تا به میزان دلخواه ریز شوند. سیاه دانه جوشانده شده همراه با عسل، سالاد و ماست قابل مصرف است. روزانه فقط از 1 یا 2 قاشق چای خوری سیاه دانه استفاده کنید.

ترکیب عسل و سیاه دانه برای لاغری

یکی از روش های مصرف سیاه دانه، ترکیب عسل و سیاه دانه است. سیاه دانه و عسل برای لاغری و حفظ تناسب اندام مفید است. در واقع افزودن عسل به سیاه دانه مصرف آن را خوشایند تر می کند و عسل نقشی در لاغری  ندارد. اگرچه استفاده از روغن در دمنوش عسل رایج نیست، می توان از روغن سیاه دانه هم استفاده کرد.

طرز تهیه دمنوش سیاه دانه با عسل

طرز تهیه دمنوش سیاه دانه با عسل

آب باعث فعال شدن ذرات مغذی خام در عسل می شود و تاثیرات آن در بدن را افزایش می دهد. همچنین زمانی که سیاه دانه به شکل فرآوری نشده و طبیعی مصرف شود، بدن به راحتی از ترکیبات زیست فعال آن استفاده می کند.

 یک قاشق چای خوری عسل را در یک لیوان آب داغ حل کنید. یک قاشق چای خوری سیاه دانه را آسیاب کنید تا پودر شود و پودر سیاه دانه را به لیوان آب اضافه کنید.

بهترین زمان برای مصرف دمنوش سیاه دانه برای لاغری، ناشتا است. دمنوش را 30 دقیقه قبل از صبحانه میل کنید. به دلخواه می توانید دو قاشق چای خوری سرکه سیب را به دمنوش اضافه کنید. یکی دیگر از راه های ترکیب سیاه دانه و عسل، مخلوط کردن مواد است. در صورتی که قصد آسیاب کردن سیاه دانه را ندارید، از این ترکیب استفاده کنید.

جویدن سیاه دانه صبح ناشتا برای لاغری

جویدن سیاه دانه صبح ناشتا برای لاغری

می توان سیاه دانه را به صورت خام یا تفت داده شده، ناشتا مصرف کرد. جویدن سیاه دانه بدون ترکیب کردن سایر مواد غذایی، می تواند ناخوشایند باشد. برای راحتی مصرف و افزایش خواص سیاه دانه، آن را به همراه آب، عسل، ماست و یا اوتمیل مصرف کنید. مصرف روغن سیاه دانه ناشتا توصیه نمی شود و حتما باید داخل دمنوش یا به همراه غذا مصرف شود.

سرکه سیب و سیاه دانه برای لاغری

سرکه سیب و سیاه دانه برای لاغری

سرکه سیب باعث کاهش اشتها و در نتیجه مصرف کالری کمتر می شود. سایر خواص سرکه سیب برای لاغری و سلامتی عبارتند از پایین آمدن قند خون، بهبود حساسیت به انسولین و کاهش کلسترول. ترکیب سرکه سیب و سیاه دانه خواص زیادی برای لاغری دارد.

 برای شروع، یک قاشق چای خوری سرکه سیب را به ترکیب آب و پودر سیاه دانه اضافه کنید. بهترین زمان برای دمنوش سرکه سیب و سیاه دانه برای لاغری قبل از غذا است.

سیاه دانه و ماست برای لاغری

سیاه دانه و ماست برای لاغری

ترکیب سیاه دانه و ماست در اصل برای خواص دارویی استفاده می شود. درمان بیماری های گوارشی و روده از فواید این ترکیب هستند. اما یکی از راه های مصرف روغن سیاه دانه برای لاغری، اضافه کردن آن به ماست است. یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه را به یک پیمانه ماست اضافه کنید. مصرف روغن سیاه دانه و ماست دو بار در روز توصیه می شود.

سیاه دانه و زیره برای لاغری

سیاه دانه و زیره خواص مشابهی برای لاغری دارند. زیره دارای نوعی ماده فعال به نام تیموکینون است. این ماده شیمیایی دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده و برای التهاب مفید است. تیموکینون با رادیکال های آزاد در بدن مقابله می کند و باعث پاکسازی سموم می شود.

دمنوش سیاه دانه و زیره برای لاغری

دمنوش سیاه دانه و زیره برای لاغری

2 قاشق چای خوری دانه زیره را به مدت 5 الی 6 ساعت در آب بخیسانید. بعد دانه های زیره را دم کرده و از صافی رد کنید. 1 قاشق چای خوری سیاه دانه آسیاب شده را به دمنوش زیره اضافه کنید. آب لیمو تازه و دارچین از مواد غذایی مفید هستند که در ترکیب سیاه دانه و زیره به کار برده می شوند. نوشیدن دمنوش زیره صبح و ناشتا مفید است.

سخن پایانی

سیاه دانه و روغن سیاه دانه نوعی ماده گیاهی مقوی هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند. کاهش قند خون، بهبود سلامت پوست و مو، درمان التهاب و کاهش وزن از مهم ترین خواص سیاه دانه به شمار می روند. 

سیاه دانه به همراه سایر مواد غذایی مثل عسل، زیره، ماست و در دمنوش ها برای کاهش وزن به کار برده می شود. روغن سیاه دانه از خواص بالایی برای لاغری برخوردار است و به راحتی در غذا و سالاد قابل مصرف است. 

اما همواره به خاطر داشته باشید که استفاده تنها سیاه دانه موجب لاغری نمی شود بلکه داشتن یک رژیم غذایی سالم همراه با ورزش می تواند مسیر کاهش وزن شما را هموار کند.

سوالات متداول

سیاه دانه برای لاغری چه موقع بخوریم؟

می توان روغن سیاه دانه را به شکل های مختلفی از جمله روغن، کپسول و پودر مصرف کرد. بهترین زمان برای مصرف روغن سیاه دانه قبل از وعده ها یا قبل از خواب با معده خالی است.

سیاه دانه را می توان خام یا تفت داده شده با عسل ترکیب کرد. دمنوش عسل و پودر سیاه دانه هم یکی از دمنوش های مفید است که می توانید ناشتا مصرف کنید.

مصرف روغن سیاه دانه به همراه غذا یا خوراکی ها به مقدار کم ضرری ندارد. استفاده روزانه از روغن سیاه دانه به مدت 3 ماه بدون اثرات جانبی بوده و خواص زیادی دارد.

روغن سیاه دانه به لاغری و کاهش چربی بدن کمک می کند. از خواص روغن سیاه دانه برای لاغری می توان به کاهش وزن، شاخص توده بدنی و چربی شکمی اشاره کرد.

Ojaghloo

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید