صفحه اصلی > رژیم های غذایی و لاغری : استپ وزنی در رژیم کتوژنیک; چرا وزن کم نمی کنم؟

استپ وزنی در رژیم کتوژنیک; چرا وزن کم نمی کنم؟

استپ وزنی در رژیم کتوژنیک

فهرست مطالب

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است که اغلب برای کاهش وزن استفاده می شود.

اگرچه بسیاری از افراد بلافاصله پس از شروع رژیم کتوژنیک، کاهش وزن سریع را تجربه می‌کنند، اما استپ وزنی که در آن وزن شما سرسختانه ثابت می‌ماند نیزدر رژیم کتو رایج است. در این مقاله دلایل استپ وزنی در رژیم کتوژنیک را در کنار راهکارهای ساده برای شکستن آن را بررسی می‌کنیم.

دلایل استپ وزنی در رژیم کتوژنیک

چرا در رژیم کتوژنیک وزن کم نمی کنم؟

چرا در رژیم کتورژنیک وزن کم نمی کنم؟

کاهش وزن همیشه یک فرآیند خطی و ثابت نیست. تجربه عدم کاهش وزن یا استپ وزنی یا دوره هایی که وزن کم نمی کنید در هر رژیمی از جمله در رژیم کتوژنیک رایج است.

استپ وزنی در رژیم کتوژنیک تا حدودی به این دلیل است که متابولیسم شما با کاهش وزن کاهش می یابد، به این معنی که شما شروع به سوزاندن کالری کمتری در طول روز می کنید.

استپ وزنی در رژیم کتوژنیک همچنین ممکن است نشان دهنده نیاز به ارزیابی مصرف روزانه درشت مغذی ها و در نظر گرفتن ردیابی مصرف خود با دقت بیشتری باشد. به ویژه، ممکن است لازم باشد مصرف کربوهیدرات و پروتئین خود را که بدن شما به گلوکز (قند) تبدیل می کند، محدودتر کنید. گلوکز بیش از حد ممکن است از ورود شما به کتوز جلوگیری کند – حالت متابولیک مطلوب در رژیم کتو که باعث می شود بدن شما برای سوخت چربی بسوزاند.

علاوه بر این، مصرف بیش از حد کالری از غذاهای پرچرب ممکن است از دستیابی به کسری کالری جلوگیری کند که می تواند مانع کاهش وزن شود.

چندین عامل دیگر از جمله ورزش روتین، سطح استرس، برنامه خواب و سابقه بیماری نیز ممکن است در کاهش وزن نقش داشته باشند.

به خاطر داشته باشید که اگر چه استپ وزنی در رژیم کتوژنیک رایج است، اما اگر استپ وزنی با علائم نامطلوب دیگری مانند سردرد، خستگی، یبوست یا حالت تهوع همراه باشد، که در این مواقع بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

این علائم اغلب به خاطر بروز آنفولانزای کتو است که معمولا در اولین هفته های رژیم کتوژنیک رایج است و ظرف چند روز یا چند هفته برطرف می شود.

به طور خلاصه استپ وزنی در رژیم کتوژنیک ممکن است به دلیل تغییر در متابولیسم شما و همچنین رژیم غذایی و سبک زندگی شما باشد.

بخوانید: فواید رژیم کتوژنیک; 7 مزیت کتوژنیک در زنان و مردان

چند توصیه برای شکستن استپ وزنی در رژیم کتوژنیک

شکستن استپ وزنی در رژیم کتوژنیک

به دنبال کربوهیدرات های پنهانی که مصرف می کنید باشید

اگر متوجه شدید که با رژیم کتو وزن کم نمی کنید و برایتان سوال پیش می آید که چرا در رژیم کتوژنیک وزن کم نمی کنم؟، مهم است که در ابتدا مصرف کربوهیدرات خود را به دقت ارزیابی کنید. حتی خوردن فقط چند گرم کربوهیدرات اضافی می تواند از وارد شدن به کتوزیس جلوگیری کند .

در یک رژیم استاندارد کتوژنیک، شما فقط مجاز به مصرف 20 تا 50 گرم کربوهیدرات در روز مصرف کنید.

استفاده از یک اپلیکیشن کالری شمار مانند اپلیکیشن کالری شمار سلامتی من می تواند به شما کمک کند تا کربوهیدرات های پنهان موجود در غذاهایی مانند گوشت های فرآوری شده، چاشنی ها و سبزیجات نشاسته ای را مشاهده کنید.

رژیم فستینگ یا روزه متناوب را امتحان کنید

رژیم فستینگ یا روزه متناوب را امتحان کنید

روزه فستینگ شامل چرخ هایی بین دوره های غذا خوردن و روزه داری است.

هنگامی که رژیم کتوژنیک می گیرید، رژیم فستینگ می تواند با تغییر منبع انرژی اولیه بدن شما از قند به چربی، انتقال شما به کتوزیس را تسریع بخشد.

روزه داری متناوب همچنین ممکن است با افزایش متابولیسم به افزایش چربی سوزی کمک کند . به علاوه، مطالعات نشان می دهد که می تواند گرسنگی و کالری دریافتی شما را کاهش دهد، که هر دو می توانند به کاهش وزن کمک کنند.

اگرچه چندین روش برای روزه داری متناوب وجود دارد، اما روش روزه داری 16/8 یکی از ساده ترین و محبوب ترین راه ها برای شروع است. این روش روزه داری شما می توانید فقط 8 ساعت فرصت غذا خوردن دارید و مابقی روز روزه خواهید بود.

بخوانید: رژیم روزه داری یا فستینگ چیست و انواع آن کدامند؟

برنامه تمرینی و ورزشی خود را تغییر دهید

فعالیت بدنی در استپ وزنی در رژیم کتوژنیک

فعالیت بدنی یکی از جنبه های مهم در هر نوع رژیم کاهش وزن است. ورزش به شما کمک می کند کالری بسوزانید تا کمبود کالری ایجاد کنید، این کمبود کالری سرعت کاهش وزن  شما را افزایش می دهد. همچنین می تواند رشد ماهیچه ها را افزایش دهد وعلاوه بر آن طول عمر شما را افزایش داده و در برابر بیماری های مزمن از شما محافظت کند.

شما باید حداقل 150 دقیقه ورزش متوسط ​​تا شدید در هفته داشته باشید. همچنین ممکن است بخواهید فعالیت های جدیدی را برای تغییر روال فعلی خود ایجاد کنید می توانید ورزش های مانند دویدن، دوچرخه سواری، شنا یا تمرینات قدرتی را به روال روزانه و هفتگی خود اضافه کنید.

بخوانید: آیا ورزش به کاهش وزن کمک می کند؟

استرس خود را کنترل کنید

استرس خود را کنترل کنید

ممکن است این سوال را داشته باشید که آیا سایر جنبه های زندگی می تواند در روند کاهش وزن شما موثر باشد یا نه؟ به طور خاص، برخی از مطالعات استرس مزمن را با افزایش وزن در طول زمان مرتبط می‌دانند.

در برخی افراد، حفظ سطوح بالای هورمون استرس کورتیزول ممکن است منجر به افزایش مصرف غذا و کاهش مصرف انرژی شود که ممکن است به افزایش وزن کمک کند.

استراحت های منظم، تنظیم روال خودمراقبتی، بهبود برنامه خواب و ترکیب تمریناتی مانند یوگا یا مدیتیشن ممکن است سطح استرس شما را کاهش داده و به کاهش وزن کمک کند.

بخوانید: چند راه ساده برای کنار گذاشتن استرس

مخلص کلام; استپ وزنی در رژیم کتوژنیک

مطمئنا با مطالعه این مقاله به جواب سوال “چرا در رژیم کتوژنیک وزن کم نمی کنم؟ رسیده باشید. به طور خلاصه باید بدانید که استپ وزنی در رژیم کتوژنیک و سایر رژیم های کاهش وزن جزء روند کاهش وزن شما محسوب می شود و با ثابت ماندن و افزایش آن نباید نا امید شوید. در عوض باید کاهش مصرف کربوهیدرات یا کالری، افزایش روتین تمرینی، کاهش سطح استرس و تلاش برای روزه‌داری متناوب را برای کمک به شکستن استپ وزنی در رژیم کتوژنیک را بررسی کنید.

منابع:

منبع

مجتبی اجاقلو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید