صفحه اصلی > لاغری و رژیم های غذایی : غذاهای رژیمی برای لاغری; صبحانه تا شام رژیمی بدون نان و برنج

غذاهای رژیمی برای لاغری; صبحانه تا شام رژیمی بدون نان و برنج

غذاهای رژیمی برای لاغری

فهرست مطالب

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دغدغه کاهش وزن دارید، حتما به دنبال انواع غذاهای رژیمی برای لاغری بوده اید. 

تاثیر غذایی که می‌خوریم روی وزن و تناسب اندام و مهم تر از آن، روی سلامت عمومی بدن انکار ناپذیر است. به همین علت در این مقاله به توضیح نقش مواد غذایی در کاهش وزن و همچنین معرفی انواع غذاهای رژیمی برای لاغری پرداخته ایم.

غذای رژیمی

غذای رژیمی

غذای رژیمی اصطلاحی ست که برای بعضی از غذاها و نوشیدنی ها به کار می‌رود. دستور تهیه این غذاها با هدف کاهش چربی یا قند و یا کربوهیدرات تغییر پیدا می‌کند تا در برنامه کاهش وزن و یا کنترل یک بیماری، قرار بگیرند.

زمانی که قصد لاغری دارید شاید اولین چیزی که به ذهن برسد، کاهش کالری است‌. اما باید بدانید که کم کردن بیش از حد کالری دریافتی، مضر است و باعث کمبود ویتامین و‌ مواد معدنی در بدن می‌شود.همچنین باعث تحلبل رفتن عضلات و بافت های بدون چربی بدن و نیز کاهش متابولیسم می‌شود.

کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند به جای تمرکز بر روی کاهش کالری، از غذای رژیمی و سالم استفاده کنید چرا که این کار برای کاهش وزن موثرتر است.

یک بشقاب غذای رژیمی به این شکل است که نیمی از بشقاب را سبزیجات و نیمی دیگر را پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده تشکیل دهد.

غذاهای رژیمی برای لاغری

غذاهای رژیمی برای لاغری

غذاهای رژیمی برای لاغری چه ویژگی هایی دارند؟ چه نوع غذاهایی رژیمی هستند؟

یک توصیه ساده درباره کاهش وزن و لاغری وجود دارد: کمتر بخورید و بیشتر ورزش کنید.مقدار کالری که افراد مصرف می‌کنند تاثیر مستقیمی روی وزن آن ها دارد‌. زمانی که کالری دریافتی بیشتر از آنچه سوزانده می‌شود، باشد اضافه وزن بوجود می‌آید.

درباره غذاهای رژیمی برای لاغری تحقیقات و مطالعات زیادی انجام شده است. نکته جالب توجه این موضوع است که این غذاهای رژیمی علاوه بر لاغری، در پیشگیری از بیماری های مختلف مثل بیماری های قلبی و دیابت، هم موثر هستند.همچنین ثابت شده است که بعضی از غذاها کنترل کالری را ساده تر می‌کنند در حالی که بعضی دیگر باعث پرخوری می‌شوند.

در ادامه توضیح می‌دهیم که گروه های مختلف مواد غذایی چه تاثیری روی لاغری دارند.

تاثیر چربی ها روی کاهش وزن

شماری از رژیم های لاغری بر پایه کاهش چربی هستند. در این رژیم ها مقدار چربی ها مهم نیست بلکه نوع چربی اهمیت دارد.

 چربی های سالم مثل روغن های ارگانیک می‌توانند در غذاهای رژیمی استفاده شوند و ضرری ندارند. در حالی که چربی های اشباع شده، ترانس و دیگر چربی های ناسالم، علاوه بر افزایش وزن برای سلامتی هم بسیار مضر هستند.

تاثیر پروتئین ها در لاغری

تاثیر پروتئین ها در لاغری

یکی از بهترین غذاهای رژیمی برای لاغری، غذاهایی با پروتئین بالا هستند که سرعت کاهش وزن را بیشتر می‌کنند. این غذاها کربوهیدرات کمی دارند و پروتئین موجود در آن احساس سیری بیشتری ایجاد می‌کند.

از دیگر مزایای غذاهای پروتئینی، افزایش سوخت و ساز بدن و عضله سازی است.ذخیره و جذب پروتئین به انرژی زیادی نیاز دارد که باعث می‌شود متابولیسم بدن افزایش یابد.

در بین غذاهای پروتئینی، لوبیا، مرغ، ماهی و آجیل ها بهتر از گوشت قرمز هستند و در پیشگیری از بیماری قلبی و عروقی نیز موثرند. در حالی که مصرف زیاد گوشت قرمز برای سلامت قلب و عروق مضر است.

کربوهیدرات ها و کاهش وزن

کربوهیدرات ها وکاهش وزن

غلات آسیاب شده و تصفیه شده و غذاهایی که از آن تشکیل می‌شوند مثل ماکارونی و نان سفید کربوهیدرات بالایی دارند. این مواد غذایی به سرعت هضم شده و سطح قند خون را بالا می‌برند. در نتیجه باعث پرخوری و احساس گرسنگی بیشتر می‌شوند.

غذاهای رژیمی با کربوهیدرات کم علاوه بر کاهش وزن باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی هم می‌شوند.

تاثیر غلات کامل در کاهش وزن

تاثیر غلات کامل در کاهش وزن

غلات کامل مثل گندم کامل، جو دوسر، برنج قهوه ای و کینوا، به کندی هضم می‌شوند در نتیجه تاثبر ملایمی روی قند خون و انسولین دارند و از گرسنگی جلوگیری می‌کنند.

تاثیر این مواد غذایی روی لاغری بیشتر از تاثیر میوه ها است به همین دلیل باید جایگزین کربوهیدرات های ساده مثل برنج سفید و ماکارونی شوند.

فواید لبنیات برای لاغری

فواید لبنیات برای لاغری

تحقیقات نشان داده اند که بین لبنیات و شاخص توده بدنی ارتباطی وجود دارد. مصرف لبنیات بیشتر، به کاهش وزن کمک می‌کند. 

همچنین برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف ماست به عنوان یک وعده غذایی، از اضافه وزن جلوگیری کرده است. با این وجود نمی‌توان به طور قطعی گفت تنها مصرف لبنیات، باعث کاهش یا افزایش وزن می‌شود.

میوه ها و کاهش وزن

میوه ها و کاهش وزن

میوه ها به عنوان منبع ویتامین ها و فیبر، تاثیرات مثبتی روی کاهش وزن دارند. فیبر موجود در میوه به کاهش ترشح انسولین در خون و احساس گرسنگی کمک می‌کند‌. قند موجود در میوه ها نیز قند طبیعی است و اگر به اندازه استفاده شود، ضرری ندارد.

فواید مصرف غذاهای رژیمی برای لاغری

فواید مصرف غذاهای رژیمی برای لاغری

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف غذاهای رژیمی علاوه بر اینکه به حفظ وزن مناسب کمک می‌کند تاثیرات مثبت دیگری هم برای سلامتی دارد.

در اکثر غذاهای رژیمی مقداری سبزیجات، دانه ها و حبوبات به کار رفته است. مصرف این غذاهای گیاهی خطر ابتلا به بیماری های مزمن قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.

بررسی ها نشان می‌دهند که استفاده از غذاهای فیبردار، لبنیات و غلات کامل تا حدودی می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و نیز بعضی از سرطان ها و مشکلات کلیوی را نیز کاهش دهد.

با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و استفاده از مواد مغذی می‌توان بیماری های مثل فشار خون و دیابت را هم کنترل کرد.

غذاهای رژیمی برای لاغری شکم و پهلو

غذاهای رژیمی برای لاغری شکم و پهلو

لاغری شکم و پهلو تاثیر زیادی روی تناسب اندام داشته و همیشه مورد توجه بوده است. غذاهای رژیمی برای لاغری شکم و پهلو باید دارای حداقل میزان چربی و کربوهیدرات باشند.

چاقی شکم و پهلو اغلب به دلیل کمبود فیبر و پروتئین است. استفاده زیاد از نان سفید، برنج و ماکارونی باعث می‌شود تا چربی ها در ناحیه شکم و پهلو ذخیره شوند.

در کنار استفاده از غذاهای رژیمی برای لاغری شکم و پهلو، داشتن برنامه ورزشی منظم هم بسیار کمک کننده است.

غذاهای کم کالری

غذا های کم کالری

بخش مهمی از یک رژیم غذایی برای لاغری را، غذاهای کم کالری تشکیل می‌دهند. نکته مهم در رابطه با این غذاها این است که علاوه بر کالری کم، باید به اندازه کافی مغذی و مفید هم باشند.

 در ادامه چند ماده غذایی مفید برای کاهش وزن و لاغری را نام می‌بریم :

پروتئین های بدون چربی

پروتئین های بدون چربی

مرغ، گوشت گاو بدون چربی و گوشت بوقلمون منبع کاملی از پروتئین هستند. این مواد غذایی در تثبیت قند خون و احساس سیری موثر هستند. 

پروتئین های گیاهی مثل حبوبات هم همان فواید را داشته و به علاوه حاوی فیبر بالایی هستند. فیبر بالا در مواد غذایی، مدت زمان بیشتری، احساس سیری می‌دهد.

تخم مرغ

تخم مرغ

تخم مرغ یکی از مواد غذایی مغذی است که ترکیبات مفید و ویتامین های زیادی را در خود دارد. همچنین منبع کاملی از پروتئین و عنصرهایی مثل پتاسیم و فسفر است‌. تخم مرغ می‌تواند یک وعده غذایی کم کالری ولی سیرکننده باشد.

بخوانید: رژیم تخم مرغ: تاثیر رژیم غذایی تخم مرغ در کاهش وزن

سبزیجات

سبزیجات

سبزیجات به دلیل داشتن کالری کم، می‌توانند در لاغری و کاهش وزن موثر باشند. سبزیجاتی مثل انواع کلم ها سرشار از فیبر هستند و به شکل باورنکردنی سیر کننده هستند‌. کرفس به عنوان یک میان وعده کم کالری و سبزیجات تیره مثل اسفناج هم منابع خوبی از مواد مغذی و پروتئین اند.

آووکادو

آووکادو

آووکادو میوه ای ست که شاید همیشه نادیده گرفته شده است. این میوه سرشار از فیبر و چربی های سالم است و به عنوان یک وعده غذایی کم کالری برای کاهش گرسنگی بسیار مفید است.

سیب

سیب

میوه سیب منبع ویتامین و آنتی اکسیدان بوده و همچنین به دلیل داشتن فیبر بالا، کالری کم و قند پایین برای یک میان وعده بسیار مناسب است.

انواع توت

انواع توت

توت ها سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان و ویتامین هستند که برای عملکرد بدن مفید هستند به همین علت انواع توت می‌توانند میان وعده ای کم کالری و مغذی باشند.

آجیل و دانه ها

یک وعده آجیل معادل یک چهارم لیوان از آن است. آجیل منبع خوبی از چربی های سالم و فیبر بوده که کمک می‌کند تا احساس سیری طولانی تری داشته باشید.

ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا

مقدار پروتئین موجود در ماهی قزل آلا بیشتر از مرغ و گوشت است و همچنین سرشار از امگا۳ است. تحقیقات نشان داده اند که امگا۳ برای افرادی که اضافه وزن دارند بسیار مفید است و باعث می‌شود تا کمتر گرسنه شوند.

جو خام

جو خام نوعی نشاسته دارد که در برابر هضم مقاوم است؛ هضم تدریجی آن باعث می‌شود تا مدت بیشتری حس سیری ادامه داشته باشد، به همین دلیل برای لاغری مفید است.

حبوبات

حبوبات

فیبر فراوان موجود در حبوبات، باعث می‌شود زمان طولانی تری احساس سیری داشته باشید و از پرخوری جلوگیری می‌کند. به علاوه حاوی مواد مغذی است که به سلامت روده ها کمک می‌کند. پروتئین گیاهی موجود در حبوبات هم به اندازه دیگر پروتئین ها مفید است.

دانه چیا

دانه چیا

این ماده غذایی به دلیل داشتن فیبر بالا، در جلوگیری از پرخوری و در نتیجه کاهش وزن موثر است. همچنین می‌توان گفت برای کاهش اشتها نیز بسیار مفید است.

 زمانی که دانه چیا را در آب خیس کرده و بخورید، دانه ها منبسط شده و حجم معده را پر می‌کنند که در نتیجه آن اشتها کم می‌شود.

غلات کامل

غلات کامل مثل برنج قهوه ای، جو دوسر و کینوا، سرشار از فیبر و پروتئین هستند. مطالعات نشان می‌دهند که رژیم غذایی غنی از غلات کامل در کاهش وزن موثر است. غلات کامل جایگزین خوبی برای غلات فراوری شده مثل نان سفید و برنج سفید هستند.

فلفل تند

فلفل تند ترکیباتی دارد که در افزایش سرعت سوخت و ساز بدن موثر است. همچنین در جلوگیری از پرخوری موثر بوده و می‌تواند در رژیم غذایی لاغری قرار بگیرد.

ماست یونانی

ماست یونانی

لبنیات سرشار از چربی های مفید و پروتئین هستند. ماست یونانی کمک می‌کند تا زمان طولانی تری احساس سیری داشته باشید‌. به علاوه برای بهبود عملکرد باکتری های روده هم مفید است.

آب

آب غذا نیست اما به اندازه غذا مهم بوده و پایه اصلی ترین متابولیسم های بدن محسوب می‌شود. مصرف آب به مقدار کافی، در کاهش وزن تاثیرگذار است و از اشتهای کاذب حلوگیری می‌کند. همچنین نوشیدن آب قبل از وعده غذایی در جلوگیری از پرخوری موثر است.

بخوانید: چگونه نوشیدن آب بیشتر می تواند به کاهش وزن شما کمک کند؟

شام رژیمی

شام رژیمی

اگر شما هم در حال کاهش وزن هستید حتما با چالش تهیه غذای رژیمی روبه رو شده اید. داشتن ایده برای یک شام رژیمی به شما کمک می‌کند علاوه بر حفظ رژیم لاغری خود، به مقدار کافی مواد مغذی دریافت کنید.صرف یک وعده غذای سبک در شب، علاوه بر حفظ وزن متعادل روی کیفیت خواب شبانه هم تاثیر مثبتی دارد.

از مهم ترین ویژگی شام رژیمی این است که باید سرشار از مواد مغذی و ترکیبی از سبزیجات غیر نشاسته ای، چربی سالم، پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده و همچنین غلات کامل باشد.

نحوه طبخ غذا هم اهمیت زیادی دارد و بهتر است برای شام رژیمی از غذاهای برشته شده، بخارپز شده و یا خورشتی استفاده شود.علاوه بر این سعی کنید از روغن های سالم مثل روغن زیتون و روغن نارگیل استفاده کنید.رعایت این موارد کمک می‌کند تا یک غذای کم کالری و مغذی برای وعده شام داشته باشید.

بهترین زمان صرف شام برای لاغری، ساعت ۷ تا ۸ شب است.

غذای رژیمی برای شام

غذای رژیمی برای شام

همان طور که گفتیم یک غذای رژیمی برای شام باید ترکیبی از سبزیجات، پروتئین، غلات کامل و چربی های مفید باشد.  در ادامه این مطلب چند نوع غذای رژیمی که برای وعده شام، مغذی و سبک هستند را نام می‌بریم.

ماهی قزل آلا کبابی با سبزیجات برشته

ماهی قزل آلا کبابی با سبزیجات برشته

ماهی سرشار از امگا ۳ است که برای لاغری مفید می‌باشد. می‌توانید با آبلیمو و سیر آن را طعم دار کنید و با سبزیجات برشته ترکیب کرده و یک شام رژیمی کم کالری داشته باشید.

کینوا و سبزیجات

کینوا و سبزیجات

کینوا یکی از غلات کامل و مغذی است که فیبر فراوان آن باعث می‌شود در کاهش وزن موثر باشد. ابتدا کینوا را بپزید و سپس آن را با سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، هویج و فلفل دلمه ای ترکیب کنید. برای طعم دار کردن آن هم می‌توانید از سس سویا استفاده کنید.

سینه مرغ گریل شده با کلم بروکلی

سینه مرغ منبع پروتئین است و چربی کمی دارد. برای اینکه سینه مرغ طعم بهتری داشته باشد آن را با رزماری و پاپریکا طعم دار کرده و سپس گریل یا کبابی کنید.  کلم بروکلی بخارپز شده را به آن اضافه کنید و از یک غذای مغذی و کم کالری لذت ببرید.

برنج قهوه ای و سبزیجات

برنج قهوه ای و سبزیجات

برنج قهوه ای از غلات کاملی است که فیبر فراوان و کربوهیدرات کمی دارد. می‌توانید برنج را جدا بپزید. سپس سبزیجات مختلفی که به آن علاقه دارید را بپزید و همراه برنج سرو کنید.

سوپ عدس با نان سبوس دار

عدس یکی از حبوبات بسیار مغذی ست که منبع پروتئین گیاهی و فیبر است. ترکیب عدس با سبزیجاتی مثل کرفس، پیاز و هویج، یک سوپ متفاوت و خوش طعم می‌شود که با یک تکه نان سبوس دار وعده ای کامل و یک غذای رژیمی برای شام است.

فرنی جو دوسر

فرنی جو دوسر

جو دوسر سرشار از فیبر بوده و باعث می‌شود احساس سیری کنید. جودوسر را با ادویه های مورد علاقه تان و کمی روغن سالم مثل روغن نارگیل و آب بپزید و اجازه دهید تا غلیظ شود. این فرنی مغذی را در وعده صبحانه هم می‌توانید استفاده کنید.

سالاد سیب زمینی و تخم مرغ

این غذای خوش طعم منبع خوبی از پروتئین و فیبر است‌ که در کاهش اشتها و لاغری موثر است. می‌توانید ازروغن زیتون یا ماست کم چرب برای طعم دادن به آن استفاده کنید.

شام رژیمی فوری

شام رژیمی فوری

اگر زمانی که رژیم هستید، انرژی یا زمان کافی برای درست کردن غذا ندارید، می‌توانید از دستورات شام رژیمی فوری استفاده کنید. رسپی های مختلفی برای شام رژیمی فوری وجود دارد که در کمتر از ۳۰ دقیقه و حتی در ۵ دقیقه آماده می‌شوند.

در ادامه چند نوع غذای رژیمی ساده که در زمان کوتاهی آماده می‌شوند و برای کاهش وزن هم بسیار مناسب هستند به شما معرفی می‌کنیم.

فرنی

این غذا فقط در چند دقیقه روی گاز یا مایکروویو آماده می‌شود. می‌توانید به جای شکر یا نمک، میوه های تازه به آن اضافه کنید.

پاستا با گوجه گیلاسی

پاستا با گوجه گیلاسی

برای تهیه این غذای ساده کافی ست تا مقداری پاستا را در آب بجوشانید. پس از آبکش و قبل از این که خنک شود، گوجه گیلاسی ها را به آن اضافه کرده و سرو کنید.

لقمه آووکادو و اسفناج

اسفناج را به مدت چند دقیقه در تابه تفت دهید‌. همزمان آوکادو را کاملا له کنید. این دو را باهم مخلوط کرده و کمی آبلیمو هم اضافه کنید. سپس آن را روی نان تست قرار دهید.

ماست و خیار

ترکیب ماست با خیار کالری پایین و طعم خوبی دارد و به عنوان یک شام رژیمی فوری انتخاب خوبی است.

پیتزا با نان تست

پیتزا با نان تست

نان سبوس دار را برشته کنید و روی آن را با پوره گوجه فرنگی بپوشانید. در لایه های بعدی از کنسرو ذرت، فلفل دلمه، تکه های گوجه فرنگی، سینه مرغ گریل شده و کمی پنیر موزارلای کم چرب استفاده کنید. این نان ها را در فر قرار داده و زمانی که پنیرها ذوب شد خارج کرده و سرو کنید.

سالاد مکزیکی

سالادها برای شام یک غذای رژیمی و راحت هستند. برای تهیه سالاد مکزیکی، مقداری کنسرو لوبیای آبکش شده، گوجه و پیازچه خرد شده، گشنیز و آووکادو مخلوط کنید. سپس آن را با کمی آبلیمو مزه دار کرده و میل کنید.

استیک ماهی تن

ماهی تن را در یک ماهیتابه داغ به مدت دو دقیقه قرار دهید تا بپزد سپس  می‌توانید آن را با سبزیجات مورد علاقه تان سرو کنید.

سالاد عدس

سالاد عدس

برای تهیه این سالاد بهتر است از عدس سبز پخته شده استفاده شود. عدس ها را به همراه گوجه فرنگی و خیار خرد شده در ظرف بریزید و تکه های مکعبی پنیر فتای کم چرب را به آن اضافه کنید.

لیست غذاهای رژیمی بدون نان و برنج

لیست غذاهای رژیمی بدون نان و برنج

قبل از اینکه با لیست غذاهای رژیمی بدون نان و برنج آشنا شوید بهتر است علت حذف این کربوهیدرات ها را از رژیم غذایی بدانید. دو نوع کربوهیدرات وجود دارد؛ کربوهیدرات پیچیده و کربوهیدرات تصفیه شده.کربوهیدرات های پیچیده غلات کامل هستند مثل برنج قهوه ای، جو دوسر، جو و بلغور جو که سرشار از مواد مغذی و فیبر هستند.

در مقابل کربوهیدرات های تصفیه شده مثل نان سفید، ماکارونی و برنج قرار دارند. این کربوهیدرات ها در زمان فرآوری شدن، مواد مغذی و فیبر خود را از دست داده اند. به همین علت سریع هضم شده و باعث بالا رفتن شاخص گلیسمی( قند خون) می‌شوند‌. وقتی سطح قند خون بالا رود فرد احساس گرسنگی می‌کند.

به همین دلیل حذف نان، برنج سفید و ماکارونی می‌تواند در سرعت کاهش وزن موثر باشد. برای جایگزین آن ها می‌توان از غلات کامل استفاده کرد که فیبر بالاتر و مواد مغذی بیشتر دارند.

در ادامه مواد غذایی که می‌توانید جایگزین نان و برنج کنید را می‌بینید.

مرغ، گوشت گاو، بوقلمون، تخم مرغ، کره ، پنیر

غذاهای دریایی مثل انواع ماهی ها و میگو

انواع سبزیجات و گیاهان غیر نشاسته ای مثل کلم بروکلی، گل کلم، فلفل دلمه ای، قارچ و کدو سبز

آجیل ها مثل تخمه آفتابگردان، تخم کدو تنبل، بادام و گردو

میوه هایی مثل نارگیل و آووکادو

در ادامه لیست غذاهای رژیمی برای کاهش وزن بدون نان و برنج را می‌بینید:

  • ماهی سالمون با سبزیجات، غذای رژیمی سالمی است که می‌تواند انرژی موردنیاز بدن شما را هم تامین کند.
  • سینه مرغ کبابی با سیب زمینی گریل شده یک وعده رژیمی و مغذی است.
  • املت سبزیجات، ترکیب تخم مرغ با سبزیجاتی که دوست دارید هم سیر کننده است و هم پروتئین کافی دارد.
  • کوکوی سیب زمینی غذایی ساده و در دسترس است که می‌توانید بدون نان و برنج سرو کنید.
  • خوراک کدو حلوایی از آن دست غذاهاست که سرشار از ویتامین ها و مواد غذایی است. به علاوه کدو حلوایی باعث می‌شود تا دیرتر احساس گرسنگی کنید.
  • سوپ جو با مرغ؛ سوپ ها غذاهایی مقوی و در عین حال کم کالری و سالم هستند. سوپ جو با مرغ به دلیل داشتن جو که لز غلات کامل است، یک وعده کامل غذایی محسوب می‌شود.

غذاهای رژیمی  دیگری نیز هستند که می‌توانید بر اساس ذائقه و خلاقیت خودتان تهیه کنید.

رابطه بین وعده های غذایی و کاهش وزن چیست؟

رابطه بین وعده های غذایی و کاهش وزن چیست؟

شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهد حذف وعده صبحانه باعث اضافه وزن می‌شود‌. البته این موضوع بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود. نخوردن صبحانه باعث می‌شود کالری مورد نیاز با میان وعده ها تامین شود.همچنین این تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از افراد بخشی از کالری روزانه خود را از میان وعده ها تامین می‌کنند.از آنجایی که میان وعده ها اغلب غذاهای شیرین و نمکی هستند، به مرور می‌توانند باعث اضافه وزن شوند.

در رژیم های لاغری و کاهش وزن، معمولا حذف وعده های غذایی توصیه نمی‌شود‌‌. حذف یک وعده ممکن است منجر به پرخوری در دو وعده دیگر شود.گنجاندن غذاهای سالم و مغذی در هر وعده راه بهتری برای رسبدن به کاهش وزن است.

تاثیر غذاهای فست فود بر لاغری

تاثیر غذاهای فست فود بر لاغری

فست فودها به دلیل خوش طعم بودن، دسترسی آسان و نیز قیمت پایین طرفداران زیادی دارند. اما محتوای آن ها قند و چربی بالایی دارد و منجر به پرخوری و اضافه وزن می‌شود.بنابراین نمی‌توان فست فود را در لیست غذاهای رژیمی برای لاغری قرار داد. همچنین حذف یا محدود کردن آن ها از برنامه غذایی روزانه، فواید زیادی برای سلامتی دارد‌.

چگونه با مصرف غذاهای رژیمی به کاهش وزن پایدار برسیم؟

چگونه با مصرف غذاهای رژیمی به کاهش وزن پایدار برسیم؟

زمانی که صحبت از رژیم های غذایی به میان می‌آید، اغلب افراد به دنبال رژیم های سخت با قوانین سختگیرانه در مورد اینکه چه غذایی را به چه اندازه و در چه زمانی باید بخورند، هستند.در حالی که ایمن ترین و پایدارترین راه برای لاغری، خوردن غذاهای سالم و فرآوری نشده است. این مواد غذایی به صورت طبیعی گرسنگی را کنترل کرده و باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی می‌شوند.

پس باید تا حد امکان مصرف غذاهای سرخ شده، شیرین و فرآوری شده را کاهش داد تا به وزن ایده آل دست پبدا کرد.برای شروع یک رژیم لاغری و کاهش وزن حتما با یک کارشناس تغذیه یا پزشک خود مشورت کنید تا وضعیت سلامتی شما قبل از شروع رژیم بررسی شود.

رژیم غذایی کامل چه نوع رژیمی است؟

رژیم غذایی کامل چه نوع رژیمی است؟

تا اینجا با انواع مواد غذایی و غذاهای رژیمی برای لاغری آشنا شدید و از تاثیرات مختلفی که برای کاهش وزن دارند، صحبت شد.

رژیم غذایی کامل چه نوع رژیمی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که رژیم غذایی کامل، برنامه ای است که مبتنی بر غذای کامل  طراحی شده تا تاثیرات آن مدت بیشتری دوام داشته باشد.

بشقاب خود را از غذای کامل و مغذی پر کنید . این غذا شامل سبزیجات، غلات کامل، میوه ها، گوشت های بدون چربی مثل مرغ و ماهی، لبنیات، حبوبات و آجیل ها هستند.در این صورت است که همزمان با کاهش وزن، به میزان کافی مواد غذایی سالم را نیز دریافت می‌کنید.

سخن پایانی 

استفاده از غذاهای رژیمی برای لاغری می‌تواند در کاهش وزن و همچنین پیشگیری ازبیماری های مزمن موثر باشد.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند انتخاب غذای سالم و داشتن رژیم غذایی اصولی، از اضافه وزن و بیماری هایی همچون مشکلات قلبی و دیابت پیشگیری می‌کنند.

به یاد داشته باشید که فعالیت های بدنی و ورزش تاثیرات غذاهای رژیمی برای لاغری را افزایش داده و به کاهش وزن سرعت می‌بخشد. بنابراین سعی کنید در کنار رژیم لاغری ورزش منظم را نیز شروع کنید تا به وزن دلخواهتان دست پبدا کنید.

سوالات متداول 

کدام غذاها به کاهش وزن سریع تر کمک می‌کنند؟

سبزیجات و میوه ها کالری کم و فیبر فراوانی دارند. استفاده از آن ها هم به عنوان یک وعده غذایی و هم میان وعده ممکن است در روند لاغری موثر باشد.

یک رژیم غذایی با فیبر بالا از تجمع چربی ها در شکم و پهلو جلوگیری می‌کند. اما برای چربی سوزی خوردن یک غذای خاص موثر نیست. زمانی چربی سوزی ممکن است که کالری مصرفی کمتر از میزان کالری سوزانده شده باشد.

غذاهای سرشار از پروتئین و فیبر باعث می‌شود تا مدت زمان بیش تری احساس سیری کنید، در نتیجه از پرخوری و اشتهای کاذب جلوگیری می‌کنند. به همین علت می‌توان گفت که نقش پروتئین و فیبر در کاهش وزن، قابل توجه است.

میزان کالری روزانه مورد نیاز شما به وزنتان بستگی دارد. اگر قصد کاهش وزن دارید باید به همان اندازه که کالری مصرف می‌کنید، کالری هارا بسوزانید.

نان و برنج از کربوهیدرات های ساده هستند که با هضم سریع باعث افزایش سطح قند خون می‌شوند. حذف این مواد غذایی باعث می‌شود تا از اشتهای کاذب و پرخوری پیشگیری می‌شود.

Ojaghloo

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید